UE chce zmodernizować 35 milionów budynków. Nadchodzi “fala renowacji”

Zaproponowana przez Komisję Europejską strategia Renovation Wave ma być jednym ze sposobów na osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak wyliczają jej autorzy, budynki mieszkalne i użytkowe odpowiadają bowiem za około 40 proc. zapotrzebowania energetycznego UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Równocześnie program renowacji budynków ma pomóc gospodarkom zmagającym się ze skutkami kryzysu po pandemii, generując 160 tys. “zielonych” miejsc pracy w sektorze budownictwa.

Główne założenia strategii

Komisja Europejska chce w 10 lat doprowadzić do co najmniej podwojenia wskaźników renowacji budynków w UE. Zmiany te służyć mają poprawie efektywności energetycznej budynków, sprzyjając tym samym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Spełnienie tego celu oznaczałoby renowację co najmniej 35 milionów budynków w ciągu dekady.

Z szacunków KE wynika, że ok. 85 proc. budynków we Wspólnocie – tj. 220 milionów – zbudowanych zostało przed 2001 rokiem i w większości będą nadal użytkowane w roku 2050.

W związku z pracami nad strategią Komisja Europejska planuje do przyszłego roku przyjrzeć się obowiązującym regulacjom dotyczącym efektywności energetycznej budynków i zaproponuje zmiany. Chodzi m.in. o minimalne standardy efektywności energetycznej i wymagania, jeśli chodzi o certyfikację budynków.

“Fala Renowacji” miałaby zostać sfinansowana z unijnych funduszy przeznaczonych na odbudowę gospodarczą, co może oznaczać olbrzymi zastrzyk środków na rzecz modernizacji budynków.

“Ogromna szansa dla Polski”

“Chcemy, by każdy w Europie miał dom, który będzie mógł oświetlać, ogrzewać czy chłodzić, nie rujnując przy tym portfela, ani nie niszcząc planety. Renovation Wave pomoże ulepszyć miejsca, w których żyjemy, pracujemy i uczymy się, ograniczając równocześnie nasz wpływ na środowisko i dając miejsca pracy tysiącom Europejczyków” – powiedział w oświadczeniu Frans Timmermans, który koordynuje politykę „Europejskiego Zielonego Ładu” na szczeblu Komisji Europejskiej.

Renovation Wave to ogromna szansa dla Polski, nie tylko na realizację celów klimatycznych, ale również na rozwiązanie ogromnego problemu smogu. Polska to kraj o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE, a głównym źródłem tego problemu jest spalanie węgla i drewna w domach, z których większość jest bardzo słabo ocieplona, lub nie jest ocieplona wcale” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

“Teraz rząd Polski ma możliwości, aby wykorzystać wielomiliardowe środki europejskie na zmianę tego stanu rzeczy i wsparcie programów modernizacji budynków, takich jak Czyste Powietrze dla domów jednorodzinnych czy Fundusz Termomodernizacji i Remontów dla budynków wielorodzinnych, wpisując się w strategię Komisji Europejskiej” – podkreśla lider PAS.

Sebastian Medoń, SmogLab

Komentarze

21.10.2020 14:51 XYZ

“Teraz rząd Polski ma możliwości, aby wykorzystać wielomiliardowe środki europejskie"

I tu jest pies pogrzebany. Polski rząd, to może ocieplić szałas w lesie. Plastikowymi butelkami. Od tej bandy nieudaczników nie spodziewam się niczego więcej.

22.10.2020 13:21 Mariusz

Ja jestem przeciwko dotacjom typu Czyste Powietrze. Powodują tylko dramatyczny wzrost cen usług np klejenia styropianu. Firmy które rozsmakują się w dochodach znacznie wyższych niż te które miesięcznie pobiera Premier RP już z nich potem nie zrezygnują. Na dodatek osobom budującym dom dotacja nie przysługuje czyli płacą więcej niżby zapłacili gdyby nie było czystego powietrza.
Wystarczyłoby obniżyć VAT do 0% na czyste źródła ciepła, materiały izolacyjne i usługi montażu tychże. I zbudować z publicznych dotacji parę fabryk pomp ciepła w najlepszych technologiach i zalać nimi rynek. Byłoby taniej i uczciwiej

22.10.2020 19:38 Devak

MARIUSZ - pełna zgoda. Żadnych dofinansowań, które tylko podwyższają koszty. Zarobią na tym tylko instalatorzy, bo widzą, że mają na czym. Inwestor zapłaci tyle samo co wcześniej bez dotacji - jedynym bonusem dla niego będzie to, że będzie musiał zgromadzić tonę papierów i odwiedzić szereg urzędów.
No, ale jak ktoś to lubi to już inna sprawa

23.10.2020 10:12 Coyote

@DEVAK , ukrycie dodruku , zapewnienie zajęcia urzędniczej armii . Co prawda czasem takie wyciąganie się za włosy z błota działa czego przykładem program budowy autostrad w USA przed II wś .

23.10.2020 10:32 Bio

DEVAK, MARIUSZ - Tak, tak!
Żadnych dotacji!!
Zwłaszcza tych w Euro i toną papierów (pisanych często w obcych językach)!! Tak samo było z dofinansowaniem dróg i autostrad - podrożały materiały budowlane i usługi. Kasa z UE dla rolników spowodowała niespotykany wzrost cen nawozów i maszyn rolniczych. Granty i stypendia zagraniczne wywróciły do góry nogami rodzimy rynek pomocy naukowych i książek!!! Obcej kasie mówimy stanowcze: NIE! Ma być tak jak za dziadów - przaśnie, smrodliwie i brudno, aby tylko swojsko, aby tylko doopy nie ruszyć, nóg nie myć, zębów nie myć...

23.10.2020 11:26 Devak

BIO Kto mówi ,że ma być przaśnie. Piszę o patologiach, które wynikają z nieprzemyślanego dotowania, które radykalnie podwyższa koszty inwestycji. Owszem korzystają na tym określone grupy społeczne( czytając twój wpis wnioskuję, że ty jesteś właśnie beneficjentem takiego modelu), ale dla przeciętnego Kowalskiego nic to nie zmienia: pójdę do banku wezmę kredyt na wiele lat, ale będę nowoczesny.Tylko tych kredytów chyba już wystarczy, każdy jest gdzieś zadłużony i tak naprawdę mało kto posiada coś na własność( oprócz kredytów oczywiście)

23.10.2020 11:55 Bio

DEVAK - WSZTSCT Polacy są beneficjentami modelu dofinansowania z UE. Jeździsz tylko po drogach finansowanych w 100 % przez nasz kraj? Jesz żywność wyprodukowaną przez rolnik, który nie bierze kasy z UE ??? Wściekasz się, kiedy Polacy korzystają z zagranicznych grantów naukowy (no - w to mogę uwierzyć)??? No nie pitol...

23.10.2020 12:59 Coyote

@BIO ale z ciebie naiwniak , z każdego euro dotacji dla Polski ponad 85 eurocentów wraca do gospodarki Niemiec . Nawet wyborcza o tym pisała . Tak sprytnie są skonstruowane te "dotacje" . Aquaparki na wygwizdajewach które zatapiają budżety lokalnych samorządów samymi kosztami utrzymania , ronda po środku niczego i autostrady które po paru miesiącach od oddania do użytku trzeba remontować . Pseudomodernizacja PKP niszcząca resztki infrastruktury przewozów towarowych tylko po to by "koleje dużej prędkości" ledwo zbliżyły się do czasów przejazdów z 1938 roku . Wskaż fabrykę lokomotyw , stocznie , czy piec do półprzewodników zbudowany za "pomoc unijną" ? Ciężko , co ? :D Kredyty trzeba spłacać , roztrwanianie ich na konsumpcjonizm , paciorki i inny blichtr a potem cieszenie się z tego jak głupi do sera to no cóż ... Vat 0 % na materiały do termoizolacji i usługi z tym związane , zbudowanie za publiczne dotacje fabryk pomp ciepła w sensownej technologii , tak jak wspomniał @Mariusz miałby o wiele więcej sensu niż kolejny plan 10letni unijnych urzędasów . Który nawet nie wiadomo czy dojdzie do skutku z racji kryzysu i nie skończy się na deklaracjach i pieniądzach do kieszeni dla pociotków za "opracowanie strategii" i "plany realizacji"

23.10.2020 13:37 Devak

@Coyote. Miałem napisać coś podobnego, ale dzięki za odpowiedź. A tak apropo co jeszcze bym dodał: to chyba wystarczyłoby nam już tych nowych autostrad i coraz większej ilości pojazdów, które tylko degradują środowisko. Może mniej konsumujmy, a transport to jednak przerzućmy na tory.

24.10.2020 8:33 Mariusz

z internetu
"Sam zmieniałem system ogrzewania niedawno, wiem więc jak to wygląda w praktyce. Do tego załatwiając dokumentację itd nasłuchałem się od ludzi. W rozmowach opisywali mi i czasem przestrzegali abym nie korzystał z dotacji bo to wychodzi drożej. Wałek goni przekręt.
Nie skorzystałem z dotacji i dzięki temu wydałem nieco mniej niż wydałbym jako dotowany. Musiałbym wtedy korzystać ze wskazanych przez urzędników biur projektów, ekspertów, rzeczoznawców i firm instalatorskich.
Jeden przykład: ekspertyza kominiarska wykonana przez rekomendowaną firmę wyceniona była na kwotę czterokrotnie wyższą od tej jaką zapłaciłem firmie spoza listy. Podobnie było z instalatorami pieca.
Gdybym skorzystał z systemu dotacji byłbym na minusie o jakieś dwa-trzy tysiące, i to przy łaskawym przekazaniu ze strony urzędu stu procent dopuszczalnej dotacji..
Znajomy wykonujący w tym samym czasie (poznany w trakcie realizacji inwestycji w jednym z urzędów) właśnie tyle stracił, bo on zgodził się na system dotacji, a ja nie"

24.10.2020 14:30 Devak

@MARIUSZ
Ja osobiście 10 lat temu założyłem kolektory słoneczne z dotacją 50 %. Oczywiście musiałem wziąć kredyt, gdyż inaczej dotacja by mi się nie należała. Instalacja została wyceniona na 24 tysiące. Do tego musiałem jeszcze ubezpieczyć kredyt, którego nie potrzebowałem i którego wcale tak łatwo nie dostałem - doszło kolejne 700zł. Całe szczęście, że po otrzymaniu dotacji mogłem od razu spłacić kredyt. Gdyby tak nie było zapłaciłbym jeszcze parę tysięcy odsetek. Jaka z tego nauka, że człowiek nieraz jest głupi (przyznaję się bez bicia) i nie sprawdzi ile coś kosztuje bez dotacji. A później okazało się, że taki sam zestaw, jaki miałem założony można było założyć od ręki za 11 tysięcy. Tak więc z dotacją kosztowało mnie to dwa tysiące więcej niż bez dotacji. Dobrze, że te dofinansowania niedługo potem się skończyły i ceny tych produktów wróciły do rozsądnych poziomów.
Później założyłem jeszcze instalację fotowoltaiczną, bez dotacji( mam z niej ulgę w podatku rolnym) i pompę ciepła ( tu już nie mam żadnej ulgi - wszystkie zaświadczenia jakie musiałbym zdobyć z nawiązką przekroczyłyby dofinansowanie).

24.10.2020 22:07 adaś

I tak właśnie w praktyce funkcjonuje socjalizm. Chęci dobre a wychodzi jak zawsze.
Ale może poczekajmy na szczegóły strategii Renovation Wave. Jeżeli zaproponują VAT np 3% na materiały do ociepleń to znaczy że chęci naprawdę dobre. (nie będę się upierał że stawka musi być 0%).
Jednak sama stawka VAT nie załatwia wszystkiego. Pewne rozwiązania systemowe też są potrzebne.
Pisał już o tym Ludomir.
Dla starszego małżeństwa które mieszka w starym, nieocieplonym domu stawka VAT nie ma znaczenia ! Metr sześcienny styropianu kosztujący np. 130 zł netto jest dla nich i tak za drogi, wszystko jedno czy z VAT-em 3% czy 23%. Oni wiedzą że zostało im może ok 10 lat życia i chcą je przebiedować jakoś ( byle z sufitu na głowę nie kapało a zimą nie trzeba w domu w czapce siedzieć). I co mamy im do zaoferowania ? Dom opieki społecznej. A może by się przenieśli do jakiegoś przytulnego mieszkanka, gdzie w piecu palić nie trzeba a w zakupach pomoże opiekunka. Tylko najpierw trzeba takie osiedla dla seniorów wybudować. Na ich dom na pewno znajdą się chętni i go porządnie wyremontują. Jednak starszym ludziom może być trudno samodzielnie przeprowadzić taką operację i tu bym widział miejsce na jakiś państwowy program.

Inna, karygodną moim zdaniem sprawą, jest zróżnicowanie stawek VAT na sprzedaż samego towaru oraz towaru z usługą. Kupujesz okno- 23% VAT, kupujesz okno z usługą montażu- 8% VAT. Nie wiem czy ma to zniechęcać ludzi do samodzielnej działalności ?
Ja miałem taką sytuację. Zamówiliśmy okna, oglądam wycenę i widzę że montaż okien dosyć tani. Pytam o szczegóły- pan odpowiada że to zwykły montaż w linii muru. Ja na to że my chcemy ciepły montaż- okna wysunięte do przodu w warstwę ocieplenia. Pan mówi że teraz to się nie da, bo u mnie już ocieplenie zrobione, i prezentuje jak to robią. Ja przyznaje mu rację, że tym systemem to się nie da ale prezentuję inny sposób. Pan kręci głową...
Kończy się tak ze okna montujemy sami.
W tym kraju jak chcesz coś mieć po swojemu albo bardzo porządnie, to nie tylko że musisz zrobić to sam, ale w "nagrodę" jeszcze wyższy VAT zapłacisz.

25.10.2020 0:04 gupol(szukam w OZE)

jak rząd obniży VAT na ocieplenia do 0% to producenci i tak znajdą jakąś wymówkę do podniesienia cen i większego zarobku. żeby było tak jak było ;p.

25.10.2020 1:28 adaś

@Gupol
Nie wiem czy taka zmowa cenowa się uda. Producentów styropianu jest w kraju wielu, a i z zagranicy nietrudno sprowadzić. Gorsza sprawa z porządkiem w papierach. Jak surowce do produkcji kupujesz z VAT 23 % a produkt sprzedajesz z VAT 3% to ciągle masz VAT do zwrotu. I ciągłe kontrole ze skarbówki czy aby słusznie zwrot VAT ci się należy, czy aby nie wyłudzasz... A kontroli nikt nie lubi.