WHO zaleca poruszanie się rowerem. Europejskie miasta będą to ułatwiać

“Większość miast znajduje się obecnie na etapie, na którym Holandia była w latach 70., kiedy zerwała z panującym przez dekady myśleniem skoncentrowanym na samochodach” – powiedział portalowi “Politico” Marco te Brömmelstroet, wykładający miejskie planowanie na Uniwersytecie Amsterdamskim. Jednocześnie wyraził nadzieję, że w najbliższych miesiącach europejskie metropolie nieco nadrobią dystans do miast Niderlandów.

Jest na to szansa. Po pandemii wiele osób może obawiać się tłoku komunikacji miejskiej. Przyznają to urzędnicy, którzy ratunku przed gigantycznymi korkami szukają właśnie w jednośladach.

– Jeśli nie przesadzimy sporej liczby osób na rower i nie przekonamy ich do poruszania się pieszo, to nie ma innej alternatywy. Nie wymyśliliśmy na razie teleportacji. Jeśli wszyscy wsiądą do samochodów, to znów staniemy w korkach – mówił SmogLabowi Łukasz Franek z krakowskiego Zarządu Transportu Publicznego.

Kraków pod koniec kwietnia przedstawił swoją “Tarczę dla mobilności” zapowiadając, że piesi i rowerzyści będą mieli priorytet w poruszaniu się po mieście. Ci ostatni dostali od krakowskiego magistratu 7 kilometrów tymczasowych tras rowerowych na pasach do tej pory wykorzystywanych przez samochody. W planie jest też poszerzenie niektórych chodników.

Kraków w ten sposób nadąża za europejskim trendem. W tym samym czasie nad podobnymi rozwiązaniami zastanawiają się władze o wiele większych ośrodków. Jednym z nich jest Mediolan, od lat należący do czołówki najbardziej zanieczyszczonych włoskich miast. Stolica Lombardii podczas koronawirusowej kwarantanny notuje znaczne spadki stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. Chodzi przede wszystkim o dwutlenek azotu (NO2) emitowany wraz z samochodowymi spalinami. Władze miasta chciałyby utrzymać ten stan, dlatego opracowały plan nazwany “Strade Aperte” (“Otwarte Ulice”). Zakłada on poszerzenie chodników i wyznaczenie nowych dróg rowerowych na 35 kilometrach pasów jezdni przeznaczonych do tej pory jedynie dla samochodów. Podobne pomysły pojawiły się też w Brukseli. Unijna stolica już wcześniej miała w planie ograniczyć dopuszczalną prędkość do 30 km/h na wielu ulicach. Dziś dodaje do tego między innymi poszerzanie chodników, by przechodnie znajdowali się na nich w jak największej odległości od siebie. Bruksela zamknie też swoje centrum dla większości samochodów. Wjadą tam jedynie te najmniej zanieczyszczające powietrze. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Wybieranie jednośladu i przemieszczanie się pieszo w czasie pandemii zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. “Jeśli tylko to możliwe, rozważ jazdę na rowerze lub chodzenie. Zapewnia to dystans fizyczny, pomagając jednocześnie spełnić minimalne wymagania dotyczące codziennej aktywności fizycznej, co może być trudniejsze w czasie zdalnej pracy oraz ograniczonego dostępu do sportu i innych zajęć rekreacyjnych.” – piszą eksperci WHO.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

08.05.2020 23:18 DNS900

dajcie już spokój z tymi rowerami, aby ratować klimat trzeba siedzieć na miejscu i niczego nie kupować a nie bujać się wytopionym w hutach żelastwem zasilanym łańcuchem przez nogi

10.05.2020 22:03 PRZEPAL GARY

Pamiętajcie! Korzystajcie z taniej ropy do oporu! Dbajcie o swoje fury i nie zapominajcie, że silnik spalinowy nie lubi postojów ale za to ubóstwia kręcić się bez końca.

Przy okazji kupowania taniego paliwa wspólnie zatroszczymy się o tych, którzy ciężko pracują w przemyśle naftowym po to, abyśmy zawsze mieli co wlać do baku. Ja dzisiaj zafundowałem sobie wycieczkę na trasie Katowice - Częstochowa - Jędrzejów - Kraków - Katowice. To było blisko 4 godziny fantastycznej jazdy a motor mojej fury o pojemności 4,7L przez cały czas mruczał do mnie jak bardzo mnie kocha.

Pora więc na tanią przejażdżkę przynajmniej kilka razy w tygodniu więc Panie i Panowie, gaz do dechy!

ps żaden tam jakiś rower nie zastąpi normalnego i funkcjonalnego samochodu

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto