Dzieci głupieją od zbyt dużej ilości zabawek

Naukowcy z Uniwersytetu Toledo w amerykańskim Ohio postanowili sprawdzić, jak na jakość zabawy i rozwój małych dzieci wpływa liczba otaczających je zabawek. Wnioski mogą być interesujące szczególnie w okresie przedświątecznej zakupowej gorączki. Mówią bowiem, że mniej znaczy więcej, a od zbyt dużej liczby zabawek dzieci głupieją. Lepiej więc uważać.

Badania przeprowadzone przez psychologów były bardzo proste. 36 dzieci w wieku od 18 do 30 miesięcy bawiły się w dowolny sposób w różnym otoczeniu. Raz dostawały do zabawy cztery zabawki. W inne dni 16. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach w obydwu sytuacjach. Psychologowie obserwowali ich zabawę, zwracając uwagę między innymi na to, jak kreatywna i wykorzystująca wyobraźnię była ich zabawa. Kto bawił się lepiej? Bez zaskoczenia. Te dzieci, które miały mniej zabawek.

Okazało się, że nie tylko dłużej i z większą uwagą zajmowały się każdą z nich, ale też znajdowały więcej sposobów jej wykorzystania. Miały po prostu więcej pomysłów i więcej myślały. Tam gdzie zabawek było dużo dzieciaki po prostu przerzucały uwagę z jednej na drugą. Na tyle, że ogólna liczba reakcji z zabawkami była większa tam, gdzie tych było mniej.

Tymczasem większe skupienie, większą kreatywność i konieczność angażowania wyobraźni, wiąże się lepszym rozwojem umiejętności poznawczych i właśnie to zrobili autorzy badania, raport z którego opublikowano na łamach “Infant Bahavior and Development”.

Oczywiście w tych badaniach nie ma nic, co dałoby się porównać z odkryciem Ameryki.

Ale pora roku taka, że warto o nich pamiętać, kiedy kogoś pociągnie za sobą owczy pęd w jakiejś handlowej galerii.

Tomasz Borejza, SmogLab

Komentarze

02.01.2020 9:11 pole torsyjne

jeżeli jakieś dziecko dostało przypadkiem pod choinkę kostkę rubika to od razu niech sobie da spokój bo to bardzo trudna układanka lepiej zaprzęgnąć siły maszyn liczących
https://rubiks-cube-solver.com/pl/
radość z ułożenia wcale nie mniejsza albo i nawet większa a zaoszczędzony czas można przeznaczyć na przykład na jedzenie cukierków.

03.01.2020 17:19 pole torsyjne

40 lat temu też bym chciał taką różową sówkę nie wiele muśląc że różowa i że to symbol jakby okultystyczny, ani ile stuleci będzie rozkładać się w leśnej ściółce
A nawet miałem gumowego kurczaczka w tym kolorze i też miał niebieskie oczy. i te oczy mnie nie kłąmały.

04.01.2020 19:22 pole torsyjne

sowa, okultyzm, duże problemy
https://www.youtube.com/watch?v=CQKJ_Caouw8
https://www.youtube.com/watch?v=8ncFUd-wHh0

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto