Niemcy dodają gazu. Bynajmniej nie ziemnego.

Można powiedzieć, że niemiecka rewolucja energetyczna nabiera tempa. Ostatnie doniesienia prasowe to rewolucja w rewolucji. Chodzi o informacje, które dotyczą brakującego elementu w niemieckim miksie energetycznym, czyli akumulacji – choć z treści informacji prasowej wprost to nie wynika.

W skrócie: Niemcy planują w ciągu pięciu lat wybudować instalacje Power2Gas o mocy 5 GW, mające zapewnić wydajne zasilanie energochłonnych instalacji niezbędnych w dzisiejszej przemysłowej rzeczywistości, a wszystko to między innymi realizując ograniczanie emisji CO2. W ten sposób niemiecka energetyka za kilka lat, przy wykorzystaniu wiatraków, fotowoltaiki oraz technologii Power2Gas ma stać się zdecydowanie mniej emisyjna.

Koszty tej operacji to 1 mld EUR/GW, czyli inaczej: 1 mld do zainwestowania w ciągu roku, aby uzyskać 1 GW w źródłach opartych o syntetyczny gaz nieemitujący podczas spalania CO2. Dla porównania – technologia bloków jądrowych to minimalne jednostkowe nakłady inwestycyjne na poziomie 7 mld EUR/GW przy minimalnym czasie realizacji inwestycji około 10 lat. Co więcej, wartości te ulegają ciągłemu wzrostowi, przynajmniej w realiach europejskich.

Produkcja wodoru i na jego bazie bezemisyjnych energetycznych gazów syntetycznych umożliwi stopniowe wycofywanie z eksploatacji elektrowni na węgiel oraz gaz ziemny, czyli całkowite odejście od emisyjnych źródeł energii zgodne z dążeniem do zeroemisyjności.

Gaz syntetyczny pochodzący z technologii Power2Gas umożliwi stabilizację systemu energetycznego opartego o generację z niestabilnych źródeł energii takich jak wiatr i PV. Ciągły rozwój i wzrost generacji z wiatru i słońca pozwoli nie tylko na pokrywanie bieżących potrzeb, ale też wytwarzanie wodoru w oparciu o elektrolizę wody za pomocą nadwyżek prądu z wiatru i PV. Gaz można zmagazynować i wykorzystać na żądanie, uniezależniając się od wiatru i nasłonecznienia. W ten sposób trudna i droga w długoterminowym magazynowaniu energia elektryczna zostaje przetworzona w łatwy w długoterminowym magazynowaniu nośnik chemiczny.

Niemcy zasygnalizowali rozwój w kierunku Power2Gas półtora miesiąca temu. Z typową dla siebie konsekwencją pracę domową odrobili, publikując przed końcem roku (czyli jak deklarowali) elementy tej strategii wodorowej.

Na tym tle zaczynają ciekawie wyglądać deklaracje Orlenu odnośnie dalszej strategii już wraz z przejętą Energą. Skumulowane doświadczenia firm z branży gazowej i energetycznej mają dużą szansę na wdrożenie strategii wodorowej w polskich realiach. Ciąg dalszy bez wątpienia wkrótce nastąpi po obu stronach granicy na Odrze – pytanie, na ile skutecznie Polskie firmy wejdą na ten obiecujący nowy rynek.

Rafał Bryjak

Komentarze

30.12.2019 13:21 Felek

"Produkcja wodoru i na jego bazie bezemisyjnych energetycznych gazów syntetycznych umożliwi stopniowe wycofywanie z eksploatacji elektrowni na węgiel oraz gaz ziemny, czyli całkowite odejście od emisyjnych źródeł energii zgodne z dążeniem do zeroemisyjności."

Hipotetyczne pytanie:
Czy ktoś może wie co by się stało z atmosferą gdyby cała obecna produkcja prądu została oparta na spalaniu wodoru? Wiem, że wodór jest wysoko wydajnym paliwem i głównym produktem jego spalania jest woda w postaci gazowej. No ale para wodna to również gaz cieplarniany, choć krótkotrwałym i krótkożyjącym ale może stanowić duży impuls do zmian klimatycznych. Przy klasycznym spalaniu chemicznym wodoru, wydzielałyby się również duże ilości ciepła samego w sobie ale stąd właśnie spalanie z powstaniem pary wodnej a nie wody w stanie ciekłym.

Jak przy obecnym zapotrzebowaniu na prąd i hiperkonsumpcji przełożyło by się to na ekologiczność wodoru i wpływ jego spalania na efekt cieplarniany i ocieplanie się atmosfery oraz zmiany klimatyczne? NIe doszukałem się tego w książce niestety, bo ta skupiała się głównie na zagadnieniu z jakim mamy problem a nie na hipotetycznych rozważaniach. Para wodna wchodzi w spektrum zainteresowania ale jest tylko pewnym procentem obecnego ocieplenia. Co jeśli wyłączyć CO2 z emisji sztucznych a zastąpić je ekwiwalentem H2O w atmosferze? Też byśmy mieli takie ocieplenie? Szybsze? Wolniejsze? Być może skoki ciepła i nagłe spadki?
Podsumowując: na ile to doskonałe paliwo wodorowe spalane chemicznie może być świętym gralem ekologii?

30.12.2019 14:17 PIT

Jedna turbina wiatrowa wymaga 900 ton stali, 2500 ton betonu i 45 ton plastiku.

Tak więc stawianie turbin na masową skalę spowoduje emisje CO2 na masową skalę.

A ich wymiana również.

OZE powstają tylko wyłącznie dzięki paliwom kopalnym. To taka zabawa przerzucania emisji z jednej ręki do drugiej.

https://peckford42.wordpress.com/2019/08/09/one-wind-turbine-takes-900-tons-of-steel-2500-tons-of-concrete-45-tons-of-plastic/

30.12.2019 14:38 nico

@FELEK szybko policzyłem ile pary wodnej dzienie mogły by wyprodukować elektrownie gazowe, oczywiście są to obliczenia szacunków.
Tak wiec elektrownie o mocy 15 TW dzienie produkowały by 3,3*10^7 ton pary wodnej wydaje się że to dużo ale to bardzo mało ponieważ w atmosferze jest 10^13 ton wody. Tak wiec ocieplenie było minimalne.

30.12.2019 14:49 Mariusz

Felek
Cząsteczka wody przebywa w atmosferze średnio 10 dni zanim się skropli i spadnie na ziemię czy do morza - wtedy powierzchnia parowania jest zbliżona do tej jaka jest normalnie więc nie powoduje to zwiększenia ilości pary wodnej w atmosferze. Cząsteczka CO2 może latać wielokrotnie dłużej i tylko w niewielkim stopniu jest skutecznie pochłaniana przez oceany (pochłanianie przez biomasę jest nieskuteczne bo biomasa się szybko rozkłada)

30.12.2019 18:07 Miro

@FELEK

"Przy klasycznym spalaniu chemicznym wodoru, wydzielałyby się również duże ilości ciepła samego w sobie ale stąd właśnie spalanie z powstaniem pary wodnej a nie wody w stanie ciekłym."

Jeśli (w uproszczeniu) wydajność energetyczną wynika z ilości powstałego "ciepła" - to chyba nie będzie problemu - bo spalany gaz ziemny czy węgiel też "produkują" adekwatną ilość "ciepła".

31.12.2019 1:21 gupol(szukam w OZE)

nie kumam. o jaki gaz chodzi? jeśli w wodór to powinni napisać nie power2gas tylko power2hydrogen i wszystko byłoby jasne.
jeśli oni naprawdę chcą to zrobić to będę musieli postawić drugie tyle wiatraków i PV . tylko po to by zmniejszyć uzależnienie od energii z paliw kopalnych z 80 do 70%.
no i muszą uważać żeby im ten wodór nie eksplodował w zbiornikach.

31.12.2019 10:02 nico

@GUPOL
Chodzi o wodór, Na razie chodzi o wykorzystanie nadwyżki energii z oze która obecnie się marnuje.

Mi bardziej podoba się pomysł wzbogacania gazu z biogazowi. Dodając wodór do co2 można otrzymać metan. Taki klasyczny gaz dużo łatwiej przechowywać np. w podziemnych magazynach gazu, nie trzeba by budować żadnych drogich magazynów. Przechowywanie wodoru jest bardzo problematyczne i drogie.

31.12.2019 10:27 Felek

Uwodornianie Co2? To ciekawy pomysł ale i tak pewnie wymaga więcej energii niż uzyska się jej później ze spalenia tego metanu. Tak szczerze to mam wrażenie, że na Ziemi, koncentracja energii następowała od zawsze przez bardzo długi okres czasu i cokolwiek wymyślimy i tak bilansuje nas na minus, bo Słońce musiało na to pracować miliiny lat jako główne źródło energii. Procesy erozyjne z czasem doprowadzały do gromadzenia się osadów i w końcu pokładów kopalin w stanie stałym, ciekłym i gazowym w zależności od warunków. Tylko, że to zbyt wolne i mało wydajne procesy by nasza obecna marnotrawiąca surowce cywilizacja długo w ten sposób pociągnęła. Więc jeśli wodór to tylko fuzja jądrowa, to jedyny znany, tak szybki i tak wydajny proces dzięki, któremu można zyskiwać energię. Każde spalanie chemiczne, syntetyzowanie gazów mniej emisyjnych czy instalacje OZE itp mają zbyt duże straty i wymagają zbyt dużych nakładów emisyjnych by je stworzyć. Aczkolwiek jest też inna droga,która jest w zasięgu ludzkości - samoograniczanie się ale to jest ten trudny szlak. Populacja zbyt przyzwyczajona do łatwych szlaków na skróty jest bardzo nieprzychylna tym trudnym.

A co do oparcia wszystkiego na jakże problematycznym wodorze, to również mam wrażenie, że takie ilości dodatkowej pary wodnej okazałyby się mało istotne, a być może nawet pozytywne. No ale niestety, wodór jest za lekki i Ziemia zbyt mało masywna by wodór był tutaj w stanie wolnym. Jego uzyskiwanie też jest sztuczne i kosztuje energię więc ten scenariusz jest mało prawdoposobny ale wodór w reaktorze fuzyjnym? Kto wie, raczej bez kilku elektrowni rozszczepiających się nie obędzie, bo coś musi ten wodór przerabiać z wody, a tym samym jakieś emisje sztuczne Co2 również zawsze pozostaną bo jakoś trzeba też zasilić kopalnie uranu i dowieźć paliwo do atomicy ale przynajmniej emisje pozostają na poziomie akceptowalnym dla dobrostanu i równowagi w atmosferze.

31.12.2019 16:25 Realista

Policzmy:
- nowe elektrownie wiatrowe mają wykorzystanie mocy ok. 40% - stawiając 3 GW, mamy średniorocznie 1,2 GW. Postawienie 3 GW kosztuje ok. 3 mld €
- technologia Power-to-Gas kosztuje 1€/W, czyli aby zmagazynować 2 GW nadwyżki wydajemy kolejne 2 mld €
- elektrownia gazowa 1 GW pracująca "na życzenie" kosztuje kolejny 1 mld €
- koszty magazynowania dodadzą kolejne kilkaset mln €, straty energii wyniosą pewnie ok. 0,2 GW

W sumie więc, za niecałe 7 mld € mamy stabilne dostawy 1 GW prądu przez cały rok - technologia OZE dorównała jądrowej.

31.12.2019 16:55 Marek Marszałek

Napiszę raport OZE. Grudzień 2019 udało się zarejestrować 20.05 kwh. Ponownie uruchomiłem turbinę wiatrową ale nadal jest za nisko aby łapać wiatry zachodnie. Dodam jeszcze że przez cały rok doliczyłem się 544,35 kwh czyli średnio około 1,5 kwh na dobę oraz 382,7 Wh z instalacji rowerowej z trzech ostatnich miesięcy. Brak jednak ciągle rozwiązania ciemnych miesięcy listopad-grudzień-styczeń.Akumulator nawet l-j jak kilka razy pisałem, szybko traci pojemność. Inne sposoby gromadzenia energii są bardzo drogie np. superkondensatory albo wybuchowe.

01.01.2020 7:48 pole torsyjne

M Marszałek
czy pisząc o turbinie wiatrowej masz na myśli Marysię może ?

01.01.2020 22:02 papa ohara

@PIT, na Planete + oglądałem niedawno dokument o tym jak przez blisko pół świata największy transportowy samolot świata Antonov przewoził elementy turbiny wiatrowej do Chile. Z tego co pamiętam miał po drodze 4 międzylądowania w celu zatankowania maszyny blisko 60 tonami paliwa. Ogromna emisja CO2. Jaki więc sens ma to wszystko?

Ludzie po prostu muszą zaprzestać bezsensownej konsumpcji i przemieszczania się po całej planecie. Trzeba powrócić do starego modelu życia polegającego na siedzeniu na miejscu tak jak żyli nasi pradziadowie.

02.01.2020 4:37 Carlinfan

@PAPA OHARA
Bez przemieszczania nie ma rozwoju i postępu. Pewnie nie wiesz, ale rządzącym na reke zebranie ludzi w megamiastach I nacechowanie ich jak bydła na megafarmie, aby mieć nad nimi całkowitą kontrolę. Jednak jeżdżenie i latanie 'gdzie dusza zapragnie', głównie przez tych których na to stać jest problemem takim samym jak rozbuchany konsumpcjonizm.

02.01.2020 15:55 PIT

@PAPA OHARA

Problem polega na tym, że w 1800 roku w Polsce było 9 milionów, a na świecie około 1 miliarda.

Technologia jeszcze raczkowała więc konsumpcja, a zatem emisje CO2 były niskie.

Więc teraz aby do tego wrócić to trzeba wprowadzić kontrolę urodzeń i sprowadzać populację światową w dół do tego 1 miliarda.

Nie ma innej drogi. A wszystko inne to ułuda.

Budowa OZE na masową skalę nie pomoże.

Co więcej powstaje konflikt bo z jednej strony IPCC twierdzi, że trzeba ciąć emisje do zera, a z drugiej proponuje się budowę OZE na masową skalę wymagającą paliw kopalnych, a więc tychże emisji.

Schizofrenia umysłowa.

Jakim cudem naukowcy się na to łapią to ja nie potrafię pojąć. Nikt chyba już nic nie liczy tylko wierzy w ideologię.

A już wyrugowanie z równań populacji to szczyt szczytów.

02.01.2020 17:04 papa ohara

@CARLINFAN, @PIT, zgadzam się z Wami.


Top Largest Electricity Producer Countries

https://www.youtube.com/watch?v=4SiR-B9JGp8

02.01.2020 17:59 Carlinfan

@PIT
To wszystko jest dla kasy. Oni w dupie mają los planety. Natomiast obarczenie ludzi za to (nałożenie podatków i innych represji ustrojowych) jest im bardzo na rękę. To jest tzw. problem-reaction-solution.

02.01.2020 19:52 Mariusz

Gazu to wkrótce doda grupa krajów rozwijających się i rozwiniętych, która chce wyłożyć kilkaset mld$ na budowę nowych super reaktorów na tor232. Jednostki mają mieć bardzo wydajny w pełni termoelektryczny transfer ciepła w prąd. Inzynierowie, którzy maja to produkować pochodzą z USA i podobno rząd odmówił im udzielenia licencji i pozwoleń na rozpoczęcie działań. W krajach, do których przyjechali nikt im nie robi przeszkód - przeciwnie są wożeni luksusowymi samolotami i mogą zaczynać produkcję kiedy tylko uruchomione zostaną zakłady produkcyjne.

06.01.2020 3:58 gupol(szukam w OZE)

@mariusz
no to jest ciekawe. a może jakieś linki? więcej info. takich gosci trzeba by zaprosić do naszego kraju.
no i sami powinniśmy inwestować w takie akcje. zamiast tego tylko gadamy a w codziennym życiu niczym się nie róznimy do szarego tłumu emitentów CO2.

17.08.2020 10:39 BIGENERGY

Czy ostatnią szansą dla elektrowni jądrowych jest wodór?

https://www.cire.pl/item,202694,1,0,0,0,0,0,wodor-remedium-dla-amerykanskich-elektrowni-jadrowych.html

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto