NOAA: najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery USA poinformowała, że wrzesień 2019 był najcieplejszym w historii pomiarów prowadzonych od 1880 roku. Zajął pierwsze miejsce wraz z wrześniem z 2015 roku – temperatura globalna była o 0,95oC wyższa od średniej z XX wieku. Z kolei dane Copernicus pokazują, że także październik zapisał się jako rekordowo ciepły miesiąc.

Rys. 1 Mapa przedstawiająca odchylenia temperatur w stopniach Celsjusza od średniej 1981-2010 we wrześniu 2019 roku. Źródło NOAA

Inne instytucje naukowe także podają, że wrzesień tego roku był albo najcieplejszy w historii pomiarów (europejski Copernicus), albo minimalnie znalazł się na drugim miejscu (NASA). Ponadto na półkuli północnej wrzesień także był najcieplejszy, z temperaturą wyższą o 1,24oC od średniej, bijąc poprzedni rekord z 2016 roku o 0,03oC.

Jak zauważa NOAA, 10 najcieplejszych wrześni miało miejsce w tym wieku, licząc od 2005 roku. Z kolei ostatnie pięć lat, czyli okres 2015-2019, to lata w których było 5 wrześni najcieplejszych w historii.

Rys. 2 Odchylenia temperatur od średniej XX wieku dla września w latach 1880-2019. Źródło NOAA

Rekordowe temperatury września są tym bardziej zaskakujące, że w tym roku nie odnotowano El Niño, które powoduje okresowy wzrost temperatur z powodu oddawania ciepła przez Ocean Spokojny. Jedno z najsilniejszych zjawisk El Niño w historii miało miejsce w 2015 roku - spowodowało rekordowy wzrost temperatur w latach 2015-2016 i masowe blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii.

Ocieplenie i jego konsekwencje

Według pomiarów NOAA pierwsze dziewięć miesięcy 2019 roku plasują ten rok na drugim miejscuwśród najcieplejszych lat w historii. Na pierwszym miejscu jest okres styczeń-wrzesień z 2016 roku, co wpływ miało wspomniane silne zjawisko El Niño. Prawdopodobnie obecny rok uplasuje się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów.

Sytuacja ta pokazuje, że trend globalnego ocieplenia postępuje. Globalne temperatury kształtują się obecnie już o ponad 1°C powyżej poziomów z XIX wieku, a to niepokojący znak, że bardzo szybko zbliżamy się do poziomu 1,5oC. Jest to wartość po której przekroczeniu może dojść do poważnych, negatywnych zmian w ekosystemach planety.

Wzrost globalnych temperatur oznacza silniejsze katastrofy pogodowe. Tegoroczny wrzesień dodał do ich listy kolejne cztery zdarzenia, z których każde spowodowało straty przekraczające miliard dolarów. W sumie mamy więc 23 takie klęski. 10 z 23 katastrof miało miejsce w USA, a to oznacza piąty już tak kosztowny rok z rzędu. Poza USA jedną z bardzo kosztownych klęsk były gwałtowne powodzie w Hiszpanii, które spowodowały straty w wysokości 2,4 mld dolarów, a 7 osób poniosło śmierć.

Do 15 października w 19 państwach na świecie zanotowano rekordy ciepła, co czyni ten rok drugim pod względem liczby rekordów ciepła w historii. Najwyższą temperaturą we wrześniu zanotowano w Iranie - 49,5oC, z kolei w Paragwaju temperatura sięgnęła 43,8oC.

Z kolei w Arktyce minimalny zasięg lodu morskiego ustanowił drugie wraz 2007 i 2016 rokiem miejsce w historii pomiarów – 4,15 mln km2. W trakcie topnienia nie otworzyło się Przejście Północno-Zachodnie, ale wyjątkowo wcześnie został otwarty rosyjski szlak morski. Obecny sezon zamarzania ze względu na wysokie temperatury wód wygląda dość słabo.

Hubert Bułgajewski, autor bloga Arktyczny Lód

Komentarze

06.11.2019 15:04 Miro

Na pierwszej mapce jest nieścisłość. Na mapce podano okres referencyjny 1981-2010, a pod mapką okres referencyjny 1951-1980.

Druga mapka jest pod tym względem konsekwentna - i na niej i pod nią 1981-2010.

Środkowy wykres wygląda masakrycznie - na przestrzeni ok. 102 lat mamy rozpiętość między odchyleniami 1.5 stopnia, a w ostatnich dekadach i latach słupki coraz bardziej stromo...

06.11.2019 15:05 Miro

Wiem, że ostatnio zmieniono okresy referencyjne, ale dlaczego niespójność między nimi?

06.11.2019 15:32 Logic

Moze byc tak ze upadek zacznie sie po jakimś bardzo silnym El Ninio plus metan. Masowe pożary na półkuli północnej, załamanie produkcji zywnosci. W zasadzie juz widac tych kanibali za rogiem - obdartych brudnych z zębami zaklejonymi ludzkim mięsem. Uzbrojonych w prymitywne siekiery i noże.

06.11.2019 17:15 Zakrecony

@Logic

Co Ci się stało, że wszędzie widzisz tych kanibali?

06.11.2019 17:30 Logic

Będą logicznym efektem obecnej cywilizacji. Sory taki mamy klimat.

06.11.2019 17:39 Logic

Generalnie lepiej bedzie poderżnąć sobie samemu gardło kawałkiem szkła niż wpaść w ich ręce.

06.11.2019 18:42 Devak

@Logic to jest jednak nielogiczne bo w ten sposób i tak trafisz na do żołądków kanibali:)

06.11.2019 19:33 Logic

Ale nie będą cię ćwiartować żywcem albo np. nie zwiążą cię i nie wytną ci kawałka mięsa z uda, a żywego zostawią zeby reszta dłużej zachowała świeżość.
Generalnie będą najchętniej polować na kobiety i dzieci bo są najsłabsze.

07.11.2019 0:48 gupol(szukam w OZE)

@logic
wkręciłeś sobie niezłe urojenia hehe. takiego rodzaju systemowego kanibalizmu który sobie wyimaginowałeś, nie było nawet w nazistowskich obozach koncentracyjnych ani w czasie wielkiego głodu na ukrainie. jakieś jednostkowe przypadki mogą się zdarzyć ale takich masowych patologi rodem z filmów grozy raczej bym się nie spodziewał;)

07.11.2019 3:45 Logic

@Gupol
A czy gdy byś Żydom w latach 30-stych powiedział co ich czeka to myślisz że uwierzyli by ?
Czy tez wyśmiali by cie i poradzili wizytę u psychiatry ?
Obozy ? Cyklon B ? Chłopie co ty bredzisz ? Anglia i Francja nigdy na to nie pozwolą ! Liga narodów nas obroni ! Bredzisz człowieku !
Owszem w nazistowskich obozach kanibalizmu masowego nie było, chociaż były epizody.
Przestudiuj sobie historie lat 30 na Ukrainie co sie tam działo. Albo historie wyspy Nazino i sowieckich gułagów. Nie znasz prawdziwej ciemniej natury ludzkiej. Nie masz pojęcia do czego ludzie sa zdolni.

07.11.2019 16:21 Zakrecony

@logic @ gupol

Kanibalizm odnotowano pod stalingradem, kiedy ruscy całkowicie zniszczyli Niemców , odkryli tam obóz gdzie byli więźniowie ruscy, z 3650 więźniów zostało 4 z czego każdy był narodowsci kaukazkiej i każdy jadł ludzkie mięso.

W papu nowej Gwinei też są plemiona kanibali

Wydaje mi się, że tu chodzi bardziej o "rase". Chociaż wszędzie zdarza się pojedyncze przypadki

07.11.2019 20:01 Rafał

Myślenie że człowiek z natury jest dobry jest ogromnym błędem i doprowadzi do tragedii.

To jest jedna z przyczyn rozmontowywania religii jako bezpiecznika ludzkich pierwotnych instynktów.
Weźmy chociaż mit "szlachetnego dzikusa" w który wierzą różne mikrocefale rządzące społeczeństwami.

To główne zołożenie tej neomarksistowskiej zarazy która toczy społeczeństwa.

07.11.2019 22:52 Godlike

"Rekordowe temperatury września są tym bardziej zaskakujące, że w tym roku nie odnotowano El Niño..."
Może wy nie odnotowaliście, ale NOAA odnotowała.

08.11.2019 4:14 gupol(szukam w OZE)

@logic
jedni ludzie zabiją i zjedzą człowieka, inni wolą umrzeć z głodu.
zasadniczo ludzie wolą jeść padlinę zwierząt, trawę, liście i korę drzew albo korzenie lub nawet glinę niż innych ludzi.
nie wierzę że świat zmieni się w jeden wielki obóz koncentracyjny gdzie nie będzie nic prócz ludzkich trupów i betonu. a tak musiałoby wo wyglądać żeby doszło do realizacji twoich wizji.
dla tego mówię że twoje historie o zorganizowanych bandach kaninali (najlepiej zmutowanych) jak z filmu "wrong turn" albo "pandorum", polujących na kobiety i dzieci w celach kulinarnych to dzika abstrakcja;)

ja nie mówię że ludzie są z natury dobrzy ale trzymajmy się zdrowego rozsądku i nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

08.11.2019 16:34 Logic

@Gupol
Pytanie ile bedzie tych pierwszych a ile tych drugich.

09.11.2019 3:36 gupol(szukam w OZE)

@logic
no to wystarczy chyba spojrzeć w przeszłość. jak wyglądał ten proceder np na ukrainie w latach 30 albo w korei płn w latach 90.. czyli tam gdzie ludzie mieli dostęp do zasobów przyrody.
bo sory ale aushwitz, gułag, stalingrad czy leningrad raczej nie są obiektywnymi układami odniesienia.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto