Cztery obrazki, które pokazują stan polskiego powietrza. Polskie miasto zamyka skalę

Na stronach Europejskiej Agencji Środowiska są publikowane interaktywne mapy, które prezentują stan powietrza na kontynencie. Kiedy wykorzystać je we właściwy sposób – na ten uwagę zwróciła mi Magda Kozłowska zajmująca się na co dzień Twitterem Polskiego Alarmu Smogowego z pomocą zaledwie kilku obrazków da się pokazać stan polskiego powietrza.

Wszystko co trzeba zrobić to włączyć mapę pokazującą zarejestrowane stężenia bezno(alfa)pirenu, który jest mniej więcej tak groźny, jak można wnioskować z jego nazwy. [Więcej przeczytacie o nim w tekście “Czym truje nas smog? Węglwodory aromatyczne, w tym benzopireny].

Domyślna mapa wygląda tak i pokazuje punkty pomiarowe wraz ze stężeniami.

benzoapiren_polska_1

Z boku jest jednak suwak, który pozwala wyeliminować punktu znajdujące się poniżej określonego poziomu stężeń.

Kiedy przesunąć go na tzw. poziom docelowy, którego osiągnięcie Polska założyła na… 2013 roku, i który jest zgodny z europejską normą wynoszącą 1 ng b(a)p na m3 powietrza, na mapie zostają tylko punkty oznaczające stacje pomiarowe, gdzie go przekroczono.

Wygląda to tak:

Benzoapiren Polska 3

Ale na tym nie koniec. Suwak możemy przesunąć na przykład na “10”, co oznacza 1000 proc. rocznej normy.

Wtedy zostajemy na tej mapie sami.

benzoapiren_polska_3

A kiedy suwak przesunąć do końca, to poziom ponad 2200 proc. rocznej normy, mapa wygląda tak:

benzoapiren_polska_4

Ten samotny punkt to Brzeszcze.

Źródło: SmogLab

Komentarze

02.11.2019 11:41 Rafał

Wynika to ze słabości państwa polskiego które nie egzekwuje prawa. Pozwala sprzedawać syf i palić syfem.
Ale to wasza wina lewaczki, gdyby jednego z drugim sprowadzić pałami do gleby to byście zaczęli drzeć japy o braku poszanowania praw człowieka no i konstytucji.
Dlatego jestem za silnym państwem, żadnego kapitalistycznego liberalizmu.
Zamiast Prawa i Sprawiedliwości wolałbym Prawo i Pięść.
Sprzedawałeś miał na składzie, 5 lat łagru i nie siedzenie w ciepłym więzieniu ale roboty publiczne w ciężkich warunkach.
Oczywiście to tylko moje mrzonki, bo nie jesteśmy poważnym państwem takim jak Niemcy, którzy trują na potęgę u siebie i finansują eko-terrorystów pouczających Polskę czym ma palić.

Polecam film: https://www.youtube.com/watch?v=7AojpsEw0lI&t=10s

Wątpliwe oczywiście czy go pooglądacie bo macie mózgi podłaczone do gazety Szechtera i TVN. Na ale cóż, może dla niektórych jeszcze nie jest za późno uwolnić się od ojkofobi.

02.11.2019 11:47 Ludomir

Jeśli by ktoś dokonał wysiłku i podsumował politykę uprawianą przez klasę polityczną rozumianą jako elity absolutnie wszystkich rządzących dotąd partii, to wniosek byłby jeden. Prowadzi ona do degradacji ludności żyjącej na tym terenie. Stan powietrza przyczynia się do coraz gorszej kondycji przyszłych pokoleń, bo smog degraduje w najwyższym stopniu organizmy dzieci i młodzieży. Szczególną rolę w tym zbrodniczym działaniu ma oświata. Dzieci w źle wentylowanych klasach przeciętnie po 15 minutach przestają przyswajać wiedzę na skutek skrajnie wysokich stężeń CO2 a przez otwierane na przerwach okna wpada smog, czyniąc spustoszenie w młodych organizmach. Jakby tego było mało reforma oświaty będzie ciosem skazującym na zatracenie dwa roczniki dzieci, które w zatłoczonych klasach już po 5 minutach przestaną przyswajać wiedzę.
Generowane przez zanieczyszczone powietrze choroby powodują ogromne koszty leczenia, na które odpowiadający za stan powietrza nie mają zamiaru przeznaczać adekwatnych środków. Jedynym logicznym wytłumaczeniem jest to, że nie po to trują by skutecznie leczyć. Od dziesięcioleci klasa polityczna żyjąca na co dzień z dziesiątków tysięcy dobrze płatnych stanowisk monopolu energetycznego robi wszystko, łącznie z łamaniem Unijnego Prawa i własnej Konstytucji, by nie podnosić skutecznie efektywności energetycznej gospodarki komunalnej. A właśnie wysoka energochłonność domów stwarza ekonomiczny przymus palenia śmieciami lub odpadami górniczymi jakim są przeznaczone dla gospodarstw domowych węgle produkowane przez polskie kopalnie. Warto pamiętać, że niska emisja odpowiada za zaledwie połowę zanieczyszczenia powietrza druga połowa to transport, przemysł i rolnictwo. Transport, w którym podstawowym środkiem lokomocji jest zachodni szrot, bo systematycznie eliminuje się transport masowy. W przemyśle szczególną rolę odgrywa monopol energetyczny emitujący ogromne ilości pyłów PM<2,5 niewyłapywanych przez elektrofiltry. Osobną kwestią jest rolnictwo prowadzące do barbarzyńskiej degradacji gleb i produkujące żywność marnej jakości dodatkowo masowo marnowaną przez barbarzyński system dystrybucji i w gospodarstwach domowych. Jakby nie patrzyć wszystko wskazuje na to, że jesteśmy kolonią własnej klasy politycznej.

02.11.2019 11:52 Logic

Dla tego nad ludzmi nie ma sie co litować. Świadomych jest moze z 5% reszta to bydło ktore po dorwaniu sie do władzy robiło by dokładnie to samo.

02.11.2019 13:08 Miro

@LUDOMIR

"Warto pamiętać, że niska emisja odpowiada za zaledwie połowę zanieczyszczenia powietrza druga połowa to transport, przemysł i rolnictwo."

Piszesz głupoty. W Rybniku, gdzie mieszkam, zimą powietrze jest kilkukrotnie bardziej zatrute niż latem. Smog powoduje głównie niska emisja,

02.11.2019 14:07 Ludomir

@ Miro
Spróbuj się skupić jak coś czytasz. Czy napisałem, że w Rybniku zimą 50% emisji pochodzi skądinąd niż niska emisja?

02.11.2019 14:22 Miro

@LUDOMIR

OK

02.11.2019 16:39 Rafał

Oczywiście że niska emisja odpowiada za trucie narodu polskiego. Wysoka emisja wywala spaliny z reguły ponad warstwy inwersyjne, mogą być dzięki temu wymieszane i stężenie substancji szkodliwych spada. One nawet nie są w stanie spaść do poziomów gruntu. Oczywiście czym wyższy komin tym lepiej.

Natomiast pod kołdrą inwersji jest tragedia.
Spaliny silników oraz z kominów domów to jest problem.

02.11.2019 20:14 SONAER

@Rafał

Jakim prawem obrażasz czytelników tego portalu?
To właśnie przez takich żądnych władzy dyktatorów nie mających pojęcia o demokracji, jakim sam się prezentujesz, jest tak jak jest.

03.11.2019 0:40 gupol(szukam w OZE)

@sonaer

mów za siebie. ja się nie czuję obrażony. też jestem za dyktaturą jeśli chodzi o walkę z zadymieniem. tyle że ja bym jeszcze posyłał lotne brygady interwencyjne które by konfiskowały te stare kopciuchy po chaupach. a na każdym kominie powinni montować czujniki zanieczyszczeń. przekroczysz limit - będziesz bulił albo idziesz do mamra.

03.11.2019 8:56 Rafał

@SONAER napisał
"To właśnie przez takich żądnych władzy dyktatorów nie mających pojęcia o demokracji, jakim sam się prezentujesz, jest tak jak jest."

Jak byłem takim młokosem jak ty to podobnie myślałem. Lata lecą człowiek mądrzeje i wie że ci co dużo mówią o demokracji to zazwyczaj zwykłe skur...... są.
Pożyjesz zmądrzejesz mam nadzieję.
Żadna demokracja nie jest do niczego nikomu potrzebna, to zwykły oklepany slogan.

Liczy się tylko dekalog i nic więcej nie potrzeba, żadnej mowy trawy.

03.11.2019 9:04 pole torsyjne

kiedy zatnie się suwak w ubraniu albo i w torbie to różnie ludzie będą sobie radzić z problemem jedni będą szarpać lekko inni z całej siły aż urwią coś ale będą też ci co mają nawyk pochylania się nad problemem z anielską cierpliwością. i suwak odblokują
zaprawdę powiadam, podobnie jest z kopcącymi piecami. tak było za dni Noego tak jest teraz
https://www.youtube.com/watch?v=ecY2Bg6xLqU

03.11.2019 11:48 SONAER

@Rafał
Nie masz zielonego pojęcia ani o demokracji, ani o moim wieku.
Obrażasz ludzi bez powodu.
Tego nauczyłeś się z Dekalogu?

Jak możesz się uważać za dobrego człowieka?

03.11.2019 11:55 Janek

@logic
dorwać się do władzy nie tak łatwo, do tego potrzeba pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy.
Stąd się biorą politycy reprezentujący czyjeś interesy.

03.11.2019 12:58 Ludomir

Demokracja dla prostego człowieka jest trudnym wyzwaniem. Po pierwsze trzeba namysłu kogo wybrać, a jak wiadomo namysł to wielki wysiłek. Trzeba jeszcze wziąć na siebie odpowiedzialność za wybór a wiadomo, że to Oni są winni naszym nieszczęściom. Ukrywająca się pod płaszczykiem fasadowej demokracji dyktatura pieniądza utwierdza prostych ludzi w przekonaniu, że lepsza jest dyktatura silnego prawego człowieka. On żelazna pięścią wymusi przestrzeganie dekalogu na złych ludziach. Zapewniając równocześnie uczciwym dostanie życie. Problemem jest sposób wyniesienie do władzy tego Opatrznościowego Męża. Ponieważ każdy realny sposób zdobycia władzy pozostaje w sprzeczności z katalogiem pożądanych cnót dobrego dyktatora, prości ludzie gotowi są przypisać każdemu psychopacie, którego kapitał dopuści do władzy, cechy męża opatrznościowego.

03.11.2019 13:41 Logic

@Sonaer
Wiesz co tą "demokracje" to wsadz sobie w tyłek.

03.11.2019 13:44 Logic

Przypominam "demokratom" ze Hitler wlasnie w dupokracji doszedł do władzy.

03.11.2019 14:35 pole torsyjne

demomanipulacji a nie demokracji chyba raczej @Logic-u https://piotrpocieszyciel.wordpress.com/2019/09/17/polska-pod-krzyzem/

03.11.2019 15:16 Ludomir

@Logic
Zlituj się nad słabszym na rozumie i powiedz co dla demokracji wynika z faktu, że wyniosła Hitlera do władzy.

03.11.2019 15:29 Logic

@Ludomir
To chyba wszyscy widzą co wynika. Wtedy Hitler a teraz islam dojdzie w Europie do władzy. Dzięki demokracji - poprostu przegłosują Europejczyków bo bedzie ich wiecej.
O ile wcześniej szlag nie trafi całości, bo planeta powie w końcu dosyć.

To nawet nie jest demokracja a demomanipulacja jak napisał pole torsyjne.
Jak partia rządząca przekupuje wyborców ich własnymi pieniędzmi to to jest koniec nawet tej wydmuszki i namiastki normalności ktora była.

03.11.2019 16:49 Janek

@logic
dorwać się do władzy nie tak łatwo, do tego potrzeba pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy.
Stąd się biorą politycy reprezentujący czyjeś interesy.

03.11.2019 18:05 Ludomir

@Logic
Władcy pieniądza czasami dopuszczają do władzy satrapów finansując takie kreatury jak Lenin czy Hitler. Pewnie po to by narody pokochały demomanipulację (spodobało mi się dzięki PT). Zatem może i wprowadzą islam, nieodgadnione bowiem są plany właścicieli świata. Możemy się przed tym bronić ograniczając marnotrawstwo i konsumpcję budując więzi między ludźmi i chroniąc siebie i dzieci przed reklamą. A przede wszystkim chroniąc życie w każdym jego przejawie. To nie uchroni nas pewnie przed katastrofą ale może uczynić życie sensowniejszym i lepszym.

04.11.2019 21:38 WJ

@LUDOMIR
Łyk ostatniego zdania z powyższego posta, pomógł "uczynić" moje dzisiejsze aktywności "sensowniejszymi" :)
Taką chcę mieć nadzieję.

Wszystkim Komentujacym dziekuję za obecność, bo po kilku rozmowach mijającego dnia, wróciłam z ulga do "naszej bańki informacyjnej"....

04.11.2019 21:52 adaś

@WJ
Pewnie mam tak samo.
Po(ciągle tych samych ) rozmowach o dzieciach, szkole, pieniadzach i samochodach też bywa że z ulgą zajrzę tutaj. :)

05.11.2019 4:28 gupol(szukam w OZE)

@ludomir
"Demokracja dla prostego człowieka jest trudnym wyzwaniem. Po pierwsze trzeba namysłu kogo wybrać, a jak wiadomo namysł to wielki wysiłek. Trzeba jeszcze wziąć na siebie odpowiedzialność za wybór a wiadomo, że to Oni są winni naszym nieszczęściom."

obawiam sie ze jest jeszcze gorzej. sam namysł nie wystarcza jeśli nie masz dostępu do rzetelnej informacji.
media podstawiają ludziom polityków a to jest często szopka i gra tajnych służb.
polska jako kraj postkolonialny to szczególnie smutny przypadek.
weźmy chociażby pana wałęsę. tajne służby totalitarnego państwa stworzyły teatrzyk w którym wykreowały go na ikonę i swego niby-pogromcę.
gość z obrazkiem matki boskiej na marynarce co to niby obalił komunę a tak naprawdę zagwarantował jej władzę i przywileje po niby-upadku. jak tylko wygrał zaraz otoczył się byłymi SBkami.
jego kompromitacje zapewniły czerwonym 10 lat formalnej i nie formalnej władzy.
albo stefek niesiołowski. niby-ultra prawicowy lider ZCHN-u, wydawałoby się że jest tak daleko od czerwonych jak tylko się da. a jak i gdzie skończył...
a jego kolejne wcielenie - romek giertych. niby prawicowy "faszysta" z LPR-u i młodzieży wszechpolskiej a po latach okazuje się tak jak w poprzednich przypadkach - kim był i w czyim interesie tak naprawdę działał. o janku palikocie nawet nie wspomnę.
to kto jest kim wychodzi niestety dopiero po latach. w chwili wyboru to jedna wielka niewiadoma.
ludzie są bezbronni wobec takich cynicznych gier. to jest najbardziej przerażające.

10.11.2019 9:14 Ludomir

@GUPOL(SZUKAM W OZE)
Zniewoleni tak bezbronni nie. Utrzymanie ludzi w przekonaniu, że to ich władza wymaga wielkiego wysiłku. Cierpliwą pracą i w szczególności własnym przykładem można zniweczyć te wysiłki. Z perspektywy jednostki wygląda to beznadziejnie, z punktu widzenia relacji nakładów do skutku, ale jest także inna perspektywa. Czy jest bowiem alternatywą przyłączenie się tej bandy pijawek. Na pierwszy rzut oka może to przynieść bieżącą korzyść, ale w dalszej perspektywie ograbi nas z sensu życia bo zaspokojona chwilowa potrzeba czy kaprys nie są źródłem przyszłych satysfakcji a raczej zgorzknienia. A " liczą się tylko te dni których jeszcze nie znamy".

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto