Polski węgiel droższy od importowanego. Zwały rosną. Górnictwo czeka kolejny kryzys

Zapasy węgla kamiennego przy kopalniach i w energetyce sięgają już niemal 13 mln ton, a pomimo tego polski surowiec wciąż jest dwa razy droższy od importowanego. Elektrownie produkują coraz mniej energii z węgla, coraz więcej prądu importujemy, a w dodatku zapotrzebowanie na energię elektryczną spada pierwszy raz od lat, m.in. ze względu na jej ceny.

Pomimo kampanii wyborczej rząd nie zdecydował się dać górnikom podwyżek. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej oraz  związki zawodowe podpisały 22 września porozumienie, na mocy którego pracownicy PGG dostaną tylko jednorazowy dodatek 860 zł. Firmę będzie to kosztować wprawdzie 44 mln zł, ale w porównaniu z kwotą 400 mln, którą pochłonęłaby żądana przez związki podwyżka pensji o 12 proc. to niewiele.  Te 400 mln to niemal cały ubiegłoroczny zysk PGG. Związki i zarząd mają wrócić do rozmów już po wyborach, w listopadzie.

Przejadanie zysku byłoby ciężką głupotą, bo  hossa ostatnich trzech lat na rynku węgla kamiennego, dzięki której państwowe kopalnie ponownie zaczęły zarabiać, właśnie się kończy. Wyraźne już sygnały globalnego spowolnienia gospodarczego, coraz lepiej widoczne także w Polsce, sprawiają, że ceny węgla ostro pikują.

W czerwcu za tonę węgla w zachodnioeuropejskich portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia płacono niespełna 64 dol., podczas gdy w tym samym czasie ubiegłego roku jego wartość przekraczała 104 dol. Stawki w bałtyckich portach, do których dopływa przede wszystkim rosyjski węgiel, są jeszcze niższe. W czerwcu wynosiły niespełna 46 dol./t i były o niemal 45 dolarów niższe niż rok wcześniej. Tymczasem za węgiel na polskim rynku, należącym niemal w całości do firm kontrolowanych przez Skarb Państwa, przy porównywalnych parametrach trzeba by zapłacić ponad 80 dol./t „na bramie” kopalni na Śląsku.

Dwa lata temu PGG zmieniła zasady kontraktowania węgla dla energetyki. W części kontraktów zmieniono formuły oparte o światowe ceny węgla, ceny prądu i inflację na umowy długoterminowe ze stałą ceną. Kopalnie nie zarabiają tak dużo gdy ceny węgla na światowych rynkach idą w górę, ale też nie sprzedają węgla tak tanio, jak światowa konkurencja w czasach dekoniunktury. To zmniejsza szoki cenowe na polskim rynku, ale ceny węgla dla spółek energetycznych zostały całkowicie oderwane od cen tego surowca na światowych rynkach. Trwające od miesięcy spadki cen na Zachodzie wcale nie muszą się więc przełożyć na polski rynek. W dodatku chociaż import węgla przez elektrownie jest wciąż obłożony politycznym interdyktem, to jeśli „nożyce” między ceną surowca z importu i krajowego będą się rozwierać, to elektrownie znajdą sposób żeby  obniżyć koszty i jednak trochę tańszego węgla z importu kupić.

Czy więcej węgla na zwałach oznacza niej prądu? Czy górnictwo czeka kolejna fala kryzysu? Jak wyglądają ceny węgla i prognozowane wyniki PGG?

Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

O tym w dalszej części tego artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Komentarze

07.10.2019 19:37 Logic

Podobno jest jakis list 500 naukowców ze globalne ocieplenie nie istnieje.
Odniescie sie bo coraz częściej to widzę bo rozchodzi sie po sieci.

07.10.2019 21:19 Miro

@LOGIC

Podaj jakieś linki namierzające.

07.10.2019 23:06 Marcin Popkiewicz

@Logic
Taaa... Tutaj
https://clintel.nl/wp-content/uploads/2019/09/ED-brochureversieNWA4.pdf
Zobacz sobie polskich sygnatariuszy, jacy to "wybitni naukowcy". Jeszcze jakieś pytania do wartości "listu"?
A jutro artykuł m.in. o tym.

08.10.2019 0:47 PB

"Jeszcze jakieś pytania do wartości "listu"?"

Nie. O "wartości" tu trochę po angielsku:

https://climatefeedback.org/evaluation/letter-signed-by-500-scientists-relies-on-inaccurate-claims-about-climate-science/

08.10.2019 7:25 Grisby

Szkoda, że listy prawdziwych naukowców się tak nie przebijają:

https://science.sciencemag.org/content/364/6436/139.2

08.10.2019 7:59 Miro

Ten list 506 "naukowców" powtarza znowu klasyczne tezy denialistyczne - aż mnie to zaskoczyło, jak zdarta płyta, z uporem maniaka. Ale widocznie nie mają innego repertuaru :) A w ekipie znowu nieśmiertelny Lindzen.

08.10.2019 8:14 Miro

@GRISBY

Pocieszająca jest liczba naukowców (także z Polski), którzy podpisali się pod apelem, który wskazałeś. To sygnalizuje, że świat nauki coraz wyraźniej wychodzi ze swoich akademickich, powściągliwych okopów do ludzi:

https://science.sciencemag.org/content/sci/suppl/2019/04/10/364.6436.139-b.DC1/aax3807-Hagedorn-SM.pdf

08.10.2019 9:01 Logic

Czyli fake jak myślałem.

09.10.2019 14:51 Felek

Mniejsza o 500 opornych, dużo bardziej interesujące co zrobią teraz włodarze narodu z tym problemem związanym z cenami węgla. Nadal w imię kupowania tego co dobre będziemy dotować jako cały kraj jakichś kolesi, którzy mają udziały w kopalniach i energetyce?

09.10.2019 19:01 Marcin

@Felek
Dziś na lekcji wychowawczej poprosiłem uczniów, aby napisali jakie zawody znikną w przyszłości. Większość na liście miała: górnik (chodziło im o pracownika kopalni węgla kamiennego). Jest nadzieja :)

09.10.2019 19:23 Logic

Wlasnie oglądam pana Marcina na TVP info.
Widzi pan sam jak sie z pisowcami rozmawia - oni swoje wiedzą.

10.10.2019 1:39 gupol(szukam w OZE)

polski węgiel droższy od importowanego. wow ale news. równie dobrze można napisać
- polska ropa droższa od importowanej
albo polski gaz droższy od importowanego.

polska jak prawie cała europa jest importerem nośników energii. i co z tym fantem zrobić?
przejść na OZE?... wolne żarty.

10.10.2019 16:18 Carlinfan

@GUPOL
Wedle tej narracji Polska ma być Chrystusem narodów Europy. Co z tego, ze u tych Eko Niemców emisja CO2 per capita jest wyższa niż w zacofanej ekologicznie Polsce.

10.10.2019 22:05 BIGENERGY

Moze wreszcie ktos politykom uswiadomi, ze bezpieczenstwo energetyczne m.in. moze byc wtedy, kiedy ten wegiel sobie zatrzymamy na tzw "czarna godzine" a nie puscimy z dymem teraz wszystko

11.10.2019 3:06 gupol(szukam w OZE)

@bigenergy
to skąd ten polityczny lament że kupujemy coraz więcej tańszego węgla od ruskich?:) i to z tych samych ust które nigdy nie lamentowały nad kupowaniem gazu od ruskich;)

12.10.2019 21:13 Felek

Bo pewnie lamentują udziałowcy kliki związanej z przemysłem wydobycia węgla w Polsce. Dochody im się kurczą więc trzeba robić jazgot.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto