Ekologia w programie Konfederacji

Program Konfederacji do sejmu i senatu RP został w końcu ogłoszony w sobotę 21 września 2019 roku. Jest dosyć krótki i zwięzły, a do tego konkretnych postulatów ekologicznych (czy też antyekologicznych) jest niewiele.

SMOG

W programie Konfederacji znajduje się hasło “czyste powietrze”, ale bez żadnych propozycji jak je osiągnąć. Z kolei osobny program Ruchu Narodowego stwierdza: “Do tej pory nie powstała żadna pogłębiona analiza, która umożliwiłaby skuteczną walkę z tym zjawiskiem. Decyzje samorządowców w tej materii podejmowane są na podstawie spekulacji.” Dlatego proponują jedynie przeprowadzenie tej analizy oraz zwiększenie lesistości kraju (gdzie walka ze smogiem jest jedną z motywacji). Nie wiemy, co RN ma tu na myśli, ze względu na brak pogłębionej analizy. Program ukazał się pod koniec 2016, kiedy na pewno wiedziano już, że problemem jest niska emisja, istniały też np. raporty o termomodernizacji.

Od czasu publikacji programu RN ukazało się sporo raportów na temat zanieczyszczenia powietrza, politycy tym bardziej nie mogą więc zasłaniać się brakiem wiedzy. Czy coś się zmieniło? Polski Alarm Smogowy i Dziennik Gazeta Prawna zorganizowały niedawno debatę o smogu z udziałem jednego z liderów Konfederacji, Krzysztofa Bosaka. Była to dobra okazja do przedstawienia swoich postulatów na ten temat. Bosak krytykował biurokrację w programie “Czyste powietrze” i w propozycjach swoich oponentów. Mówił też o tym, że wymiana pieców powinna się ludziom opłacać (finansowo i psychicznie - nie powinni “płacić” za wymianę piecy stresem związanym z biurokracją). Nie padły jednak żadne konkrety na temat tego, jak to osiągnąć. W odpowiedzi na pytanie Business Insider o pomysły na walkę ze smogiem padły słowa: “Żadne programy socjalne tutaj nie pomogą. Jeśli człowieka na coś nie stać, trzeba zmniejszyć opodatkowanie pracy, pozwolić mu się bogacić dzięki swojej pracy. Wtedy będzie miał środki na palenie w lepszy, wydajniejszy i bliższy środowisku sposób". Nie spodziewamy się więc po Konfederacji działań systemowych w rodzaju dofinansowania do wymiany pieców czy termomodernizacji.

ENERGETYKA, ENERGIA JĄDROWA, KLIMAT

Zarówno w programie wyborczym, jak i np. w Latarniku Wyborczym, Konfederacja odrzuca całkowicie potrzebę odchodzenia od węgla, a ewentualne alternatywne źródła energii tłumaczy wyłącznie optymalizacją miksu energetycznego. Jako jedyny komitet nie wspomina o zmianach klimatu, tylko kładzie nacisk na “bezpieczeństwo narodowe”. W samym programie Konfederacji jest bardzo mało o energetyce i właściwie zapisy ograniczają się do zachwalania energii jądrowej oraz deklaracji odnośnie węgla. Jak piszą w programie: “Do ekologii podchodzimy ze zdrowym rozsądkiem, dlatego nie jesteśmy przeciwnikami produkcji energii z węgla, natomiast popieramy korzystanie z nowszych, bardziej efektywnych i czystszych technologii w energetyce.” W Latarniku Wyborczym pada za to stwierdzenie, że energia jądrowa jest najbardziej ekologicznym źródłem energii, aczkolwiek energia odnawialna nie jest odrzucana przez komitet. W “100 ustawach Mentzena” - zestawie ogłoszonych przez Konfederację projektów ustaw - pada nawet propozycja zniesienia niesławnej PiS-owskiej “ustawy antywiatrakowej”, wprowadzającej bardzo restrykcyjne ograniczenia dotyczące lokalizacji elektrowni wiatrowych.

Niektóre wypowiedzi polityków Konfederacji mogą sugerować, że przynajmniej w części zdają oni sobie sprawę z powagi zmian klimatu, jednak w ogólnym rozrachunku partia wydaje się raczej negacjonistyczna. Na przykład we wspomnianej debacie o smogu Krzysztof Bosak przytomnie zauważył problem pozornej redukcji emisji CO2 przez przeniesienie przemysłu do innych krajów (tzw. carbon leakage). Bosakowi jednak służy to tylko i wyłącznie do krytyki unijnej polityki klimatycznej, która zdaniem cytowanych przez niego profesorów (bez podania nazwiska) doprowadzi, w kontekście całego świata, do wzrostu emisji (nie znamy żadnych badań potwierdzających tę tezę, a nawet jeśli jakaś pojedyncza praca istnieje, z pewnością nie jest to konsensus naukowy). Nie pada też żadna propozycja konstruktywnego rozwiązania tego problemu, tzn. rozwiązania nie ograniczającego się do zostania przy węglu (nota bene sama Unia próbuje zapobiegać temu efektowi dając szczególnie podatnym na niego sektorom więcej darmowych uprawnień do emisji). Dalej, w tej samej debacie, padają zdania o lewicowej “ideologii antywęglowej”. Z kolei program Ruchu Narodowego nazywa globalne ocieplenie “wątpliwą naukowo teorią”. O negacjonistycznych poglądach Janusza Korwin-Mikke nie musimy chyba nikogo przekonywać.

Ostatecznie, Konfederacja wyraźnie stwierdza, że ważniejsza od klimatu jest potrzeba ochrony polskich konsumentów przed rosnącymi cenami energii. Tym samym postuluje przeprowadzenie kampanii informacyjnej w Polsce odnośnie “wypowiedzenia tzw. pakietu klimatycznego Unii Europejskiej, nakładającego na naszą gospodarkę nieuzasadnione obciążenia finansowe i wymuszającego transformację w kierunku droższych źródeł energii”. Trzeba tutaj wyraźnie podkreślić, że Konfederacja nie stawia żadnych celów klimatycznych i nawet nie wiadomo np. ile GW elektrowni jądrowych chcieliby postawić i w jakich terminach, ani też nie ma żadnych celów np. odnośnie odnawialnych źródeł energii.

TRANSPORT

Konfederacja zapowiada zniesienie akcyzy na paliwo i wydaje się stanowczo wspierać transport indywidualny. Radykalna obniżka cen paliwa do poziomu 3 złotych miałaby dać “naszej gospodarce nową energię”. Z racji tego, że należy coraz bardziej ograniczać nadmierne spalanie paliw kopalnych w transporcie, taki spadek cen paliw mógłby mieć katastrofalny wpływ na emisje gazów cieplarnianych w tym sektorze oraz doprowadzić do dalszego skokowego wzrostu ruchu samochodowego w Polsce, która już i tak jest przodującym krajem unijnym w ilości aut na 1000 mieszkańców.

We wspomnianej debacie na temat smogu Krzysztof Bosak był za rozwojem transportu publicznego, ale przeciwko utrudnieniom ruchu w centrum miast. Jako żart (mamy nadzieję) sugerował nawet że likwidacja miejsc parkingowych zwiększa smog, bo kierowcy dłużej jeżdżą szukając miejsc. Ale, poza wysokimi karami za wycinanie filtrów DPF, konkretne rozwiązania na redukcję smogu wywołanego przez transport nie padły. Pojawiły się za to słowa o tym, że lewica “wypowiada wojnę kierowcom” i kieruje się “antysamochodową agendą”. Nie zapominajmy, że w skład Konfederacji wchodzi Partia Kierowców, której przedstawiciel na konwencji programowej wprost mówił o walce z aktywistami miejskimi i "ekoterrorystami"

OCHRONA PRZYRODY

Tu światełko w tunelu programu Konfederacji. Jednym z pięciu haseł komitetu jest bowiem zdrowe życie, a w tym temacie (obok oczywiście “ochrony życia”) pojawiają się postulaty: czyste powietrze, ochrona lasów i zdrowa żywność . Jak piszą: “Dobrze pojęta ochrona przyrody nie ma barwy politycznej (...) Szczególnie ważna jest ochrona dziedzictwa narodowego – nie tylko w kulturowym, ale też w przyrodniczym oraz krajobrazowym wymiarze.” Z konkretnych informacji programowych pojawia się jednak tylko postulat całkowitego zakazu importu śmieci do Polski.

Więcej postulatów ekologicznych pojawia się za to w programie Ruchu Narodowego. Postulują tam m.in. zalesianie nieużytków, zwiększanie lesistości Polski, inwentaryzację gatunków dzikich zwierząt, zaostrzenie kar za kłusownictwo, czy powołanie niezależnej państwowej agencji ds. ochrony przyrody.

Ale na tym koniec optymistycznych wieści. Pół “ekologicznego” rozdziału programu Konfederacji poświęcone jest krytyce wspomnianego wyżej paktu klimatycznego, a Ruch Narodowy w swoim programie pisze, że “...nie możemy przy tym pozwolić by błędnie postrzegany, przesadny „ekologizm” blokował wzrost gospodarczy kraju”. Z kolei wśród “100 ustaw Mentzena” tylko dwie dotyczą w jakiś sposób środowiska. Jedna to wspomniane zniesienie ustawy antywiatrakowej, druga…to zniesienie regulacji dotyczących wycinki drzew na posesjach.

PODSUMOWANIE

Dla osób, którym bliska jest tematyka klimatyczna i ekologiczna, Konfederacja zdecydowanie nie jest dobrym wyborem. Sama obecność tematyki ekologicznej w programie komitetu świadczy o tym, że troska o środowisko może być motywowana konserwatywnymi wartościami - niestety jednak tej troski jest za mało. Konfederacja nie odpowiada adekwatnie ani na problem smogu, ani na zmiany klimatu, stwarzając tym samym zagrożenie dla polskich ekosystemów oraz życia i zdrowia Polaków w przyszłości.

Komentarze

03.10.2019 22:07 adaś

"Jako żart (mamy nadzieję) sugerował nawet że likwidacja miejsc parkingowych zwiększa smog, bo kierowcy dłużej jeżdżą szukając miejsc"
To niestety nie jest żart tylko prawda. Ja już żadnych zleceń w centrum Poznania nie biorę jeżeli nie zapewnią wiazdu na prywatne podwórko. Zaparkowanie samochodu w miarę blisko, powiedzmy że do 100 m od zlecenia bywa bardzo trudne. A zaparkowanie z przyczepką w celu np. przywiezienia desek bywa niemożliwe bez łamania przepisów ruchu drogowego. Nie wiem czy ten problem lepiej rozwiazać wolnorynkowo ( wszystkie miejsca płatne,tam gdzie trudno o miejsce - płatne najwiecej ) czy nakazowo ( likwidacja miejsc parkingowych , komunikacja miejska i specjalne karty wiazdu np dla rzemieśliników takich jak ja )

" troska o środowisko może być motywowana konserwatywnymi wartościami"
Oczywiście że może i bardzo często jest. Proponuję nie wrzucac wszystkich konserwatystów do jednego worka z Korwinem bo konserwartyzm ma różne oblicza.
Gdyby lewica w czasach PRL nie była aż tak "postępowa" a trochę bardziej konserwatywna w ujarzmianiu przyrody to np. nasze rzeki i rzeczki lepiej dziś by wyglądały.

04.10.2019 8:41 Logic

Lepsza konfederacja niż nic. Przynajmniej nie bedzie chodzić na pasku koncernów jak PO,PiS,SLD, PSL

04.10.2019 10:51 Mariusz

LOGIC
Jak to "nie chodzić na pasku koncernów"? Przecież Krul chce sprzedać koncernom resztę tego co jeszcze koncernom nie sprzedali inni politycy - lasy, pola, drogi, szkoły, szpitale, telewizję publiczną i co tam jeszcze.
Jak koncerny zdecyduja że ma być OZE to będzie OZE. A jak zdecydują że trzeba przerzedzić szergi homo sapiensów bo inaczej się nie da to te szeregi zostaną przerzedzone....

04.10.2019 14:57 Logic

@Mariusz
Ruch narodowy na to nie pozwoli, po za tym masz zle dane.
Powiedz Braunowi o eutanazji to ci da popalić.
Sama nazwa wskazuje konfederacja czyli nie sam Korwin.

04.10.2019 15:33 Carlinfan

@LOGIC
Coś jednak brak logic w tym co piszesz. Ze niby naziokatole nie pozwolą? A co sądzą o deklaracjach JKM? Jak w ogóle mogą z kims takim iść ramię w ramię do wyborów?

04.10.2019 16:08 Logic

@Carlinfan
Mniej TVN i TVP.
Głosuj wiec dalej na układ albo na towarzysza Zandberga i nie marudź ze potem źle. Albo sam zakładaj partię.

05.10.2019 3:27 gupol(szukam w OZE)

dobra ale o czym tu mowa w ogóle ? konfederacja zapewne nie przekroczy progu wyborczego. jak zwykle. także cytując klasyka: "szkoda szczępić ryja" ;p.

05.10.2019 8:20 Logic

Jak nie pujdziemy na wybory to nie przekroczy.

05.10.2019 9:47 Mariusz

LOGIC
Zrozum, że własność daje realną władzę. Władzę niemalże absolutną. Władza właściwiela jest ograniczana tylko przez innych właścicieli i przez państwo i tylko tak długo jak długo właściciele nie zauważą że państwo wcale nie musi im bruździć w ich interesach jeśli założą Klub Właścicieli, który zreformuje państwo pod ich potrzeby (np wykreuje dwie pozornie konkurujące ze soba partie zamieniające się co 4 lata stołkami, które nigdy nie zdobęda się na żadne większe działania ograniczające feudalną władzę właścicieli). No i członkowie Klubu też moga zauważyć że wcale nie muszą ze sobą za bardzo konkurować bo konkurowanie tylko bezsensownie zużywa zasoby i kapitał. Lepiej się dogadać i "SKUBAC NAIWNYCH PÓKI SIĘ DA" np pouzgadniać ceny.

05.10.2019 19:38 adaś

@Mariusz.
To co opisałeś zdarza się w prawie każdym systemie ( wyjątki to np. monarchia absolutna czy dyktatura )

"Zrozum, że własność daje realną władzę."
Jest jak mówisz. Car w Rosji uważał wszystkich poddanych za swoją własność. I prawa obywatelskie do dziś kiepsko tam wyglądają.
Norwegia uważa za to dzieci za swoją własność a urząd Barnevernet ma spore uprawnienia w ich odbieraniu z rodzin.
Co nie znaczy że własność jest ogólnie rzeczą złą. A rozproszona, drobna własność w wielu wypadkach zapobiega patologiom.

20.01.2020 21:16 Logicznie

Bo to trzeba mieć trochę rozumu, żeby się domyśleć opodatkowanie na gaz z 50% na 10 już każdy nowy dom płaci 1500zł rocznie nie 3000zł nie kopci bo po co ? energia elektryczna nie 0,55 gr za kWh a 0,28gr, ktoś nie popiera maniaków uni i silników 0.9 poj 120 km co po 1000km zużywa 1l oleju i emisja jest większa po 10k kilometrów jak stare 2 silniki wolnosące o pojemności 1,4 100km, które przejadą 300-600tys a nie 50-150 znowu złomować przetapiać sprzedawać produkować ...

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto