13-latka zaczęła Wakacyjny Strajk Klimatyczny

Dzisiaj rozpoczynam Wakacyjny Strajk Klimatyczny" - napisała na swoim profilu na Facebooku 13-letnia Inga Zasowska. Właśnie zdała do siódmej klasy szkoły podstawowej. W piątek, 21 czerwca o godz. 9:30 usiadła pod barierkami naprzeciwko Sejmu i rozpoczęła protest. Bo, jak sama mówi, politycy w Polsce nic sobie nie robią z katastrofy klimatycznej

„To ja, moje koleżanki i moi koledzy najbardziej odczujemy w przyszłości konsekwencje katastrofy klimatycznej. A część z polityków nie będzie już wtedy nawet żyła. I pewnie dlatego nie za bardzo się tym dziś przejmują” – mówi OKO.press Inga.

Początkowo mało kto zwracał na nią uwagę. Ale gdy do Ingi przysiadło się kilka osób, przechodnie zaczęli się interesować. Reagowali pozytywnie: dziękowali, chwalili, popierali. Potem pojawili się dziennikarze.

Inga zamierza kontynuować swój protest do końca lipca, w każdy piątek. Następny raz za tydzień – 28 czerwca. Do Wakacyjnego Strajku Klimatycznego dołączyć może każdy. Zainspirowała ją Szwedka Greta Thunberg, która jako pierwsza wybrała taką formę protestu.

„Ja jednak uznałam, że najlepiej będzie protestować w wakacje. Bo nie stracę lekcji, ale też nikt mi nie wypomni, że strajkuję, bo nie chciało mi się iść do szkoły” – mówi dziewczyna.

Indze pod Sejmem towarzyszyła jej mama, Patrycja Zasowska. „Przed tygodniem córka przyszła do mnie z pomysłem protestu. Bała się przyznać, co chodzi jej po głowie. Nie była pewna, jak zareaguję. Mnie się ten pomysł spodobał od razu. Jestem z niej bardzo dumna” – powiedziała tygodnikowi „Polityka”.

Poniżej rozmowa z Ingą.

Robert Jurszo, OKO.press: Jak było podczas protestu? Straszny dziś upał.

Inga Zasowska: No tak, ale jeśli nie będziemy strajkować, by wymóc na politykach zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, to w przyszłości upały będą większe. I w Polsce będzie jeszcze goręcej niż dziś.

Chcesz być polską Gretą Thunberg? Ona pierwsza protestowała przed szwedzkim Parlamentem.

Nie myślę o sobie jako o drugiej Grecie. Ale to prawda, że to ona mnie zainspirowała do dzisiejszego protestu.

Jednak uznałam, że najlepiej będzie protestować w wakacje. Bo nie stracę lekcji, ale też nikt mi nie wypomni, że strajkuję, bo nie chciało mi się iść do szkoły.

Będę tak protestować co piątek, do końca lipca. Zaczęłam dziś, bo właśnie dzisiaj jest pierwszy piątek wakacji. Mój protest jest otwarty. Każdy może się do mnie przyłączyć.

Jak przechodnie reagowali na twój protest?

Na początku nie zwracali na mnie uwagi. Ale gdy przyłączyło się do mnie kilka osób, zaczęli się interesować. Reagowali pozytywnie: dziękowali mi, chwalili, mówili, że mnie popierają. Mojej mamie pogratulowała moja wychowawczyni.

Co cię najbardziej przeraża w katastrofie klimatycznej?

Ekstremalne zjawiska pogodowe: susze, pożary, powodzie i huragany. Boję się też, że za jakiś czas pojawią się w Polsce choroby zakaźne, które dotąd występowały tylko w tropikach. Ale przerażające jest również to, że mogą pojawić się na świecie takie miejsca, które nie będą się już nadawały do zamieszkania. I ci wszyscy ludzie będą musieli stamtąd uciekać, co może doprowadzić do wojen.

Masz tylko 13 lat, ale świadomości problemu może ci pozazdrościć niejeden dorosły. Skąd czerpiesz wiedzę?

O katastrofie klimatycznej dowiedziałam się od mamy, która zorganizowała zajęcia o globalnym ociepleniu w mojej szkole. Bo niestety w szkolnych podręcznikach nic o tym nie przeczytamy.

Dlaczego?

Być może dlatego, że politykom na tym nie zależy. Więcej takiej wiedzy może oznaczać więcej protestów. To byłoby dla nich niewygodne.

To właśnie oni dziś decydują o twojej przyszłości i twoich rówieśników.

Myślę, że nie są w stanie do końca zrozumieć sytuacji osób w moim wieku.

Bo to ja, moje koleżanki i moi koledzy najbardziej w przyszłości odczujemy konsekwencje katastrofy klimatycznej. A część z tych polityków nie będzie już wtedy nawet żyła. I pewnie dlatego nie za bardzo się tym dziś przejmują.

Nie słuchają nas również dlatego, że my jeszcze nie możemy głosować w wyborach. Gdyby – tak jak ja i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – protestowali dorośli, to pewnie politycy zajmowaliby się bardziej katastrofą klimatyczną. Bo wiedzieliby, że jeśli nic z tym nie zrobią, to nikt na nich nie zagłosuje i stracą władzę.

Co mogą zrobić młodzi ludzie, skoro nie mają głosu politycznego?

Przede wszystkim – protestować. Ale ważne są też drobne decyzje, np. rezygnacja z latania samolotem, bo to bardzo emisyjny środek transportu. Ja też ograniczyłam jedzenie mięsa i nie kupuję nowych ubrań. W sklepie staram się nie używać plastikowych torebek i kupować produkty nieopakowane.

To są drobne kroki i bez znaczenia, jeśli robi je tylko jedna osoba. Ale kiedy takich osób jest więcej, to zmiana staje się zauważalna i znacząca.

Za kilka dni Inga znów usiądzie pod Sejmem by zaprotestować wobec bezczynności dorosłych polityków. Wakacyjny Strajk Klimatyczny trwa.

Niniejsza publikacja powstała dzięki współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Zawarte w niej poglądy i konkluzje wyrażają opinie autora i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Fundacji im. Heinricha Bölla.

Źródło: Oko Press

Podczas audycji w TokFM z Ingą i jej mamą rozmawiał Marcin Popkiewicz

Komentarze

24.06.2019 5:43 Logic

Opozycja widać chwyta sie wszystkiego zeby obalić
ten rząd. Moze coś zaskoczy.
Czemu ta dziewczyna nie protestuje dzien przed sejmem, dzien przed gmachem banków i instytucji finansowych np banku goldman sachs. Dzien przed gmachem koncernów. Tak było by chyba uczciwie.
Ale nie, trzeba dowalić temu wstrętnemu rządowi PiS ktory odpowiada za wszystko.
Jak platforma urządzała euro 2012 jakos nikt nie protestował a ile zniszczono terenów zielonych pod budowę autostrad ?

24.06.2019 5:49 Logic

Mały błąd - moze ktos protestował tylko jakos mainstreamowych mediów na czele z wyborczą to nie obchodziło.
Mogli chociaż cos zmienić zeby nie klonować drugiej Grety Thunberg.

24.06.2019 6:43 Ja

Szkoda tych dzieciakow... ile one mają przed sobą względnie normalnego życia? Kilka lat? Kilkanaście? Straszne to, co napiszę, ale cieszę się, że żadnego na ten padół nie sprowadziłem. A już nóż mi się w kieszeni otwiera, kiedy słyszę o dodatkach, ulgach i pomocy dla wszystkich, którzy z radością zdecydują się wesołe uprawianie miłości, czego skutkiem będą zdrowe i wesolutkie bobaski.

24.06.2019 6:49 Logic

@JA
Dokładnie, mam to samo - jedyne co świadomy nadchodzących zmian człowiek moze jeszcze zrobic to nie rozmnażać sie juz.
Kochać sie owszem ale bez zachodzenia w ciąże.

24.06.2019 8:45 Felek

Naśladowcy Grety widzę działają.
Dobrze, że te myślące dzieci są uświadamiane, że ich rodzicom i bliskim nie zależy na ich normalnej przyszłości. Mogą mówić, że jest inaczej ale robią dokładnie to co każe im propaganda medialna i reklamy. Jeśli komuś powinno na nich zależeć, to przede wszystkim im samym, im prędzej to pojmą tym lepiej. Krok w dobrą stronę tylko, że dzieci są jeszcze bardziej bezsilne niż przeciętny dorosły, ergo nic nie wskórają. Mogą jedynie analizować, pilnować się i próbować jakoś przetrwać do momentu usamodzielnienia, kiedy to przynajmniej teoretycznie mają jakiś wpływ na siebie i świat.

A co do ogółu dzieci z obecnego pokolenia - żyją w jeszcze bardziej oderwanym i wyimaginowanym oraz nierzeczywistym świecie przekonań co do prawd życiowych. Poznają je w czasie trwania swojej dorosłości, jedni szybciej a drudzy później. Sądzę, że póki co to uciekają się tylko do robienia smutnych, bezradnych min zbitego kotka. Nie mając świadomości, że też są winni, że też wkładano im do głowy "prawdy objawione ludzi dorosłych" - kariera, rodzina, pieniądze, przepych itd. Mieli się uczyć, być zdolni, pracowici i wyrosnąć na ludzi przedsiębiorczych oraz zaradnych = przy kasie!

Nie oszukujmy się, duża część młodzieży z krajów zachodu nic nie zrobi, nikt ich nie nauczył jak działać. Często są rozleniwieni i znudzeni łatwym życiem, każda kolejna fajna nowość nudzi im się szybciej niż poprzednia. To jak z tą animacją pokazaną jakiś czas temu na portalu, o fruwającym ptaszku na haju, gdy zjadł kolejną kulkę złotej karmy. Plaga samobójstw wśród młodych jest porażająca. Słabe mam przekonanie co do ich świetlanej przyszłości, patrząc po tych dzieciach, z którymi mam kontakt (bratankowie i bratanica) Mało potrafią, mało kojarzą, mało chcą, mało ich interesuje ale jednocześnie wiecznie jest coś nie tak, wiecznie jest coś za mało i wiecznie jacyś tacy.. zagubieni, oglądają się na innych jak na wyrocznie, wymuskani, wypięknieni, nieskazitelni z zewnątrz a w środku pustka i bezradność.

24.06.2019 9:14 Logic

@Felek
Jakie dzieci ? To sponsoruje jakas niemiecka fundacja.
Wiadomo o co chodzi - nie chodzi o zaden klimat a o politykę.

24.06.2019 10:24 Marcin Popkiewicz

@Logic
Poznałem Ingę - to dziewczyna szczerze przejęta sytuacją w którą się wpakowaliśmy. Nikt jej niczego nie inputuje, sama (za pośrednictwem mamy, też super osoby) zainteresowała się klimatem, a decyzja o proteście pod Sejmem wyszła od samej Ingi. Nie sponsoruje tego żadna "niemiecka fundacja".
Inga nie robi też tego dla lansu (no, chyba że udaje i jest aktorką na poziomie oskarowym... hint: nie jest).
Owszem, inspiruje się tym co robi Greta, ale uważam, że to doskonały wybór osoby do wzorowania się.

24.06.2019 11:47 Logic

@Marcin Popkiewicz
Ok wiec jesli zeczywiscie tak jest to proponuje jeden dzien protestów przed sejmem. Jeden dzien przed siedzibą jakiegoś banku (zbyt dużego by upaść) np goldman sahs. I jeden dzien pod jakims międzynarodowym koncernem produkującym zbędne pierdoły. Zgoda ? Tak chyba bedzie uczciwie ?
Owszem PiS jest winny bo sam ich krytykuje, ale na Boga nie sa winni wszystkiemu.
Chce wierzyc w dobre intencje dziewczyny ale dziwnie sie to zbiega z wyborami.
Ale pomińmy to. Owszem Polska zablokowała dalsze zobowiązania w UE i to jest uczciwe.
Niech Niemcy w ramach reparacji wybudują nam ze 3 elektrownie atomowe to my zamkniemy węglowe - to uwazam tez jest uczciwa propozycja.
Bo to co sie wyprawia uwazam za głupie i niesprawiedliwe.

24.06.2019 11:56 Logic

Bo w końcu ja wezmę kawałek dykty powypisuje w punktach co trzeba i pójdę pod sejm zaprotestować przeciw temu protestowi. Zobaczmy czy ze mną wyborcza zrobi wywiad. Jak napiszemy prawdę ze rządy teraz niewiele mogą i trzeba sie wziąsc za oligarchów z dwunastoma zerami na knoncie.
A efektem jej protestów bedzie przerzucenie kosztów na biedaka.

24.06.2019 12:46 Marcin Popkiewicz

@Logic
Dziwny masz pomysł, żeby protestować przeciwko protestowi 13-latki o wielkim sercu.
Za to pomysł na protest przed siedzibą koncernu "produkującego pierdoły" czy banku całkiem całkiem.

24.06.2019 12:55 WJ

@MARCIN POPKIEWICZ
Uwierz :))))), właśnie pred chwilą również chciałam wesprzeć LOGIC- a w jego pomyśle o proteście z dyktą.

Ależ by mi zaimponował.... Naprawdę !

24.06.2019 13:00 WJ

Oczywiście, chciałbym tego protestu w drugim wariancie, choć może i pierwszy byłby ciekawym, medialnym wydarzeniem, ale wtedy j LOGIC musiałby się ze mną zmierzyć osobiście w" protestowaniu przeciw protestowaniu"...

24.06.2019 13:14 Logic

No to jak ? Protestujemy wszyscy jeden dzien przed sejmem potem następny dzien międzynarodowe koncerny a potem banki ok ?
Dodał bym jeszcze ambasadę Izraela, USA i Iranu bo panom chce sie widac bawić w kolejną wojenkę.

24.06.2019 14:08 Mariusz

Tak, szczególnie Iranowi na niej zależy. Kto ci chłopie płaci za sianie tego całego zamętu??? :-)

24.06.2019 14:59 Rafał

@Logic
To co piszesz jest logiczne, bo jak można protestować przeciw rządowi a nie przeciwko oligarchi finansowej?

Strasznie to nieuczciwe, a dziewczyna jest motywowana politycznie. Po prostu nasłuchała się tzw. polsko-języcznych mediów i oto skutek.

24.06.2019 15:15 Logic

@Mariusz
Jak rozpęta sie III wojna bo po stronie Iranu zaangażują sie Rosja i Chiny i ci zaczną ruskie bomby na łeb lecieć to inaczej bedziesz śpiewał.
Polska w razie takiego konfliktu to panstwo zakładnik zgodnie z ruską doktryną wojskową.
Przypomnijcie sobie obecnie sytuacja na bliskim wschodzie to jest kalka 2003 roku przed uderzeniem na Irak.
Wiec przeciw temu tez powinno sie zaprotestować choćby przeciw wikłaniu Polski w to gowno.
Iran ma swoje za uszami bo prubuje wyprodukować bron jądrową. A islam plus taka bron to nie zapowiada nic dobrego.

24.06.2019 15:18 Logic

Moja oferta protestów cyklicznych nadal aktualna zbieramy chętnych z lewicy i prawicy plus pan Marcin.
Piszemy obiektywne hasła i do dzieła.

24.06.2019 17:06 WJ

Nagle zechciałam się podzielić z Wami taką refleksją, że może to My- "rozsądni" ( raconalni ?), jesteśmy po prostu oportunistami życiowymi.
Reakcja Ingi, na zachowanie Premiera rządu przekłądającego "paradygmat ekonomii krajowej gospodarki" (jakże złudny...), nad Życie ( miliony Istnień ) części planety jest najsenowniejszą a z pewnością trafniejszą niż nasze komentarze.

Nienawidzę upałów, ale LOGIC działaj, ostatecznie w sierpniu dołączę, choćby dla zachowania ( odsłonięcia ;)) twarzy.

24.06.2019 17:55 Logic

Sam mam działać ? To ja jeden tylko tu mieszkam ?
Tak jak napisałaś 99% ludzi (według mnie nawet tutaj) to demagodzy i oportuniści.
Chwała ze chociaż ten szacowny portal powstał i ze nie ma tu cenzury, to juz bardzo duzo. Tylko to obawiam sie nie wystarczy.

24.06.2019 18:02 Logic

Tak panie Marcinie czas wykładów w ciasnych salach wykładowych juz sie skończył.
Teraz jest czas na sensowne hasła i ulicę. O ile założyciel tego portalu nie ma wobec nikogo tzw. długu wdzięczności.
I na prawdę chce cos zrobić.

24.06.2019 19:09 Bogdan

Ale ośrodek decyzyjny mieści się na Żoliborzu i tam trzeba kierować petycje

25.06.2019 2:47 gupol(szukam w OZE)

"Przede wszystkim – protestować. Ale ważne są też drobne decyzje, np. rezygnacja z latania samolotem"

jest dokładnie na odwrót. najlepszy protest to właśnie drobne decyzje. wyrzeczenia i poświęcenia.
tylko kto zostanie pustelnikiem z własnej woli? to nie zgodne z mechanizmami wg których działa ludzki mózg. dlatego jest tak jak jest.

zamiast protestować przed sejmem z durnymi dyktami na sobie lepiej zróbmy wreszcie jakiś pilotaż o którym Marcin kiedyś wspominał.
chyba że taki pilotaż już istnieje i nazywa się "kraj rozwijający się" lub "biedny" , ewentualnie "kraj w kryzysie" ale nikt z zielonych apostołów nie ma odwagi tego powiedzieć wprost.

25.06.2019 3:00 Rafał

@Bogdan
Ośrodek decyzyjny nie mieście się na Żoliborzu tylko na rozproszonych rynkach finansowych świata.
To tam kreuje się pusty pieniądz i masę bezwartosciowych papierów finansowych które napędzają maszynkę gospodarczą.

Ta maszynka późnej finansuje pralnie mózgów w krajach post-kolonialnych takich jak Polska.
Cel: osłabić rządy państw, zdecentralizować, aby tym skuteczniej panować nad lokalnym rynkiem.

Słowa klucze: demokracja, konstytucja, lgbt, dyskryminacja, ksenofob, faszysta.

25.06.2019 8:46 Devak

@Bogdan A dlaczego nie użyłeś słowa kluczowego "lewak". Dlaczego to właśnie "faszysta" ma być tym wzorcowym obywatelem?
Nie jestem jakimś tam zwolennikiem masowej imigracji, ale w żadnym razie nie mogę uważać przeciętnego obywatela innej nacji za kogoś mniej wartościowego ood przeciętnego Polaka. A po drugie to ilu naszych obywateli żyło i żyje za granicą? Tamci miejscowi powinni wziąć kije i ich po prostu wygnać. Ale tu właśnie zaczyna być już faszyzm. I dlatego mimo wielu minusów wolę tych "lewaków"

25.06.2019 9:51 Logic

Widzę brak odpowiedzi na moje propozycje.
Czyli tak jak myslalem ten protest jest motywowany politycznie przeciw obecnemu rządowi.
Ciekawe kim jest mama i rodzina tej dziewczyny jak by ich prześwietlić.

25.06.2019 10:07 observer

@Logic

Napisz, jakie są twoje postulaty.

Ja wiem, przeciwko czemu protestuje Inga. A przeciwko czemu ty chcesz protestować?

Rafał podpowiada, by protestować przeciwko LGBT i gender. Z tego, co pamiętam, to przeszkadzają ci głównie uchodźcy i banki. Chciałbyś murów na granicach i likwidacji banków? Chcesz, wzorem jednego z samorządów, uczynić Polskę krajem wolnym od LGBT?

A może coś z klimatem? Ale co konkretnie chcesz uzyskać od banków? Żeby przestały finansować inwestycje węglowe? Chcesz zamknięcia istniejących kopalni? A może banki powinny przestać udzielać kredyty?

Jeśli chcesz aby ktokolwiek z tobą protestował, to napisz w punktach czego ma dotyczyć prostet. Bez tego nikogo nie przekonasz, bo to żaden protest.

25.06.2019 10:08 Logic

@Devak
I wlasnie dla tego ludzie mają was juz dosyć.

25.06.2019 10:09 observer

@Logic
"Widzę brak odpowiedzi na moje propozycje. "

Bo nie przedstawiłeś żadnych propozycji.

Napisz konkretnie, gdzie, co, jak i jaki ma być cel protestów. Jakieś hasło? Postulaty? Żądania?

25.06.2019 10:18 Logic

@Obserwer
Na poczatek Nr. 1 reparacje od Niemiec - chca żebyśmy ograniczyli emisje niech nam wybudują ze cztery elektrownie atomowe. Wtedy my zamykamy węglowe.
Teraz ty i twoj postulat.

25.06.2019 12:05 Cruithne

LOGIC
"Ciekawe kim jest mama i rodzina tej dziewczyny jak by ich prześwietlić."

Koniecznie trzeba to zrobić - może nawet okaże się, że jej 14-letni brat dokonał jakichś rozbojów i dzięki temu można będzie powiedzieć, że jest skończona. Super metoda, skuteczna.

25.06.2019 12:11 observer

@Logic
"Na poczatek Nr. 1 reparacje od Niemiec "

To teraz jest konkret.

Uwaga: Logic chce iść pod niemiecką ambasadę i żądać reparacji!

Czy ktoś chce się przyłączyć?
Ja się nie przyłączam.

@Logic
"chca żebyśmy ograniczyli emisje niech nam wybudują ze cztery elektrownie atomowe. Wtedy my zamykamy węglowe."

Czas najwyższy, byś się nauczył języka polskiego. W powyższym zdaniu od interpunkcji aż zęby bolą. Ono nic nie znaczy. Chyba, że chodziło ci o to, że jeśli Niemcy chcą żebyśmy ograniczyli emisje, to powinni nam wybudować 4 elektrownie jądrowe.

Otóż odpowiedź jest prosta: Niemcom nie zależy na naszych emisjach, zajmują się swoimi. Mają plan na swoje i ich ograniczenie, a my - Polska, musi sobie sama poradzić. Możemy zostać przy spalaniu węgla i w przyszłości zapłacić za to ogromne pieniądze - między innymi Niemcom. Zmiany w światowej energetyce są nieuniknione, to tylko kwestia czasu, gdy emisje trzeba będzie zmniejszać. Możemy zacząć to teraz, tzn. rozwijać u nas w kraju technologie niskoemisyjne. Na rozwój tych technologii możemy dostać miliardy od UE (czyli także NIemiec). Możemy też robić to, co robi teraz rząd PiS, czyli brnąć dalej w węgiel, sprowadzać go coraz więcej z Rosji (to się już dzieje) a w przyszłości technologie kupić od Niemców lub Chińczyków.

Reparacje nic nie pomogą, bo pieniądze od razu zostaną wysłane do Rosji aby zapłacić za ropę, gaz i węgiel.

25.06.2019 12:29 Logic

@Obserwer
Aha czyli określiłeś sie juz kim jestes i w czyim interesie działasz.
O to mi chodziło :)
Napisz jeszcze ze spłata reparacji przez Niemcy doprowadzi w Polsce do kryzysu finansowego, czy inaczej nam zaszkodzi.

Nikt was nie kupi ani waszych postulatów bo jak napisałem jestescie zwykłymi demagogami i oportunistami.
Przestań pieprzyć o tej swojej ortografii bo regularnego debila z siebie robisz - jak zwykle zresztą.

@Cruithine
A zebys wiedział, czemu ten protest ma miejsce teraz na cztery miesiące przed wyborami ?
W proteście uczestniczy jedna osoba ktora założyła sobie profil na FB miesiąc temu.
Ot tak postanowiła sobie protestować ?

25.06.2019 12:35 Mariusz

Logic
Reaparacje od Niemiec? Hmm a sprawdzałes jaka jest wartość gospodarcza ziem niemieckich, które zostały do nas przyłączone (jesli nie w ramach reparacji to nie wiem w ramach czego?)? Wg niektórych jest znacznie większa od deklarowanych przez nas kwot reparacji. Jeśli nam coś przysługuuje to od krajów byłego ZSRR bo tam utraciliśmy znaczne terytorium nie wiadomo dlaczego

25.06.2019 12:45 observer

@Logic
"Aha czyli określiłeś sie juz kim jestes i w czyim interesie działasz.
O to mi chodziło :)
Napisz jeszcze ze spłata reparacji przez Niemcy doprowadzi w Polsce do kryzysu finansowego, czy inaczej nam zaszkodzi."


Serio? Serio? Serio?

Pisałeś o protestowaniu przed Sejmem (napisałeś nawet małą literą!), gmachami banków instytucji finansowych. I będzie sie domagał reparacji od Niemiec protestując przed siedzibą Goldman Sachs?

Czy uważasz, że bez reparacji od Niemiec Polska nie potrafi przeprowadzić swojej transformacji energetycznej i zrezygnować z węgla?

W na koniec piszesz, że wiesz już kim jestem i czyim interesie działam. To napisz kim jestem i w czyim interesie działam.

Piszesz o upolitycznieniu protestu o walkę z klimatem i brak decyzji rządzących. Jednocześnie sam podajesz tylko jeden postulat walki z klimatem: reparacje od Niemiec.

Ty to piszesz serio? Naprawdę walka z klimatem to dla ciebie reparacje od Niemiec? Reparacje nie są polityczne? A klimat jest polityczny?

25.06.2019 12:59 WJ

Ratunku!
Dręczycie mnie jak ta holerna temperatura!

Wierzę w Ingę, jest egoistką jak każdy z nas (behawior konieczny do egzystencji), ale jednak działa narażając się na takie jak tutaj ataki.

Piszę to, bo mnie sprowokowaliście ( a może to upał mi szkodzi ) , próbuję różnych mikrodziałań na rzecz lokalnego środowiska ( z efektami lub bez), jednak zawsze dbam ,by uniknąć jakiejlkolwiek wzmianaki na swój temat, w podejmowanych inicajtywach.
Satysfakcjonuje mnie, gdy choć odrobinę przyczynię się do zachowania tego co fundamentalne dla mojego życia ( kontakt z Naturą i pięknym Człowieczeństwem) . To tylko chwilowe, ale MOJE.

Czy mną też Ktoś steruje, ktoś "za mną stoi'?

Podejrzewam, że gdybym upubliczniła niektóre swoje zachowania padło by "kultowe " pytanie- co ona z tego ma?.....

I jeszcze jena uwaga, gdyby połączyć zaangażowanie LOGIC-a z wskazówkami OBERVER-a dotyczącymi formuowania postulatów, wzbogacone o uwagi RAFAŁ-a ( ale te merytoryczne, przemawiające do mało obecnej tu części naszego społeczństwa, możnaby zbudować jakiś skuteczny przekaz .
Narazie czytam kipiącą od temperatury złośliwych emocji i tej na zewnątrz , komenatorską wymianę myśli (?).

25.06.2019 13:10 Logic

@Mariusz
To Niemcy wywołały te wojnę i oni są odpowiedzialni.
Te ziemie to rekompensata za ziemie utracone na wschodzie, za kresy. A reparacje za zniszczenia wojenne to osobny temat.

Tak jak mówiłem ludzie was pogonią wystarczy was posłuchać.
1. Reparacje od Niemiec nie. Moze to Polska ma płacić ? I z platformą tak by pewnie było.
2. Koszty transformacji energetycznej ? Scedować na biedaków byle finansjerze i koncernom jedno euro z głowy nie spadło.
3. Polska ? Po co komu Polska ? Lepiej przyłączyć ja do Niemiec i zrobic super panstwo jak tu czytałem.

Wy naprawdę coś chyba ćpacie ? Albo zyjcie w jakiejś urojonej zeczywistosci.
Efekt bedzie taki ze ludzie w końcu sie obudzą i Polska wyjdzie z UE oraz wypowie wszelkie porozumienia klimatyczne. A was pogonią.

25.06.2019 14:07 observer

@Logic
"To Niemcy wywołały te wojnę i oni są odpowiedzialni."

NIemcy wywołały wojnę o klimat?


@Logic
"1. Reparacje od Niemiec nie. Moze to Polska ma płacić ? I z platformą tak by pewnie było.
2. Koszty transformacji energetycznej ? Scedować na biedaków byle finansjerze i koncernom jedno euro z głowy nie spadło.
3. Polska ? Po co komu Polska ? Lepiej przyłączyć ja do Niemiec i zrobic super panstwo jak tu czytałem."

Ad 1.
Reparacje za klimat?

Ad 2.
Za brak transformacji zapłacą najbiedniejsi. Nie wierzysz?

Ad 3.
Rezygnując z transformacji i opierając działania o pieniądze z reparacji to tak, jakby uzależnić się od Niemiec.

@Logic
"Efekt bedzie taki ze ludzie w końcu sie obudzą i Polska wyjdzie z UE oraz wypowie wszelkie porozumienia klimatyczne. A was pogonią."

Zdziwisz się. To raczej ciebie pogonią, bo twoja Kobralina nie dostała nawet 5%. Do tego już się rozpadła.


Jakieś 80-90% Polaków jest za tym, by Polska była w UE.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/180919460-Sondaz-Polacy-chca-zostac-w-Unii-Europejskiej.html
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sondaz-eurobarometru-polacy-nie-chca-polexitu-chca-pozostac-w-ue,876728.html

Nawet PiS w związku z tym głosi, że chcą Unii.

A ludzie już się powoli budzą i żądają realizowania porozumień klimatycznych i ochrony klimatu.

@Logic
"Wy naprawdę coś chyba ćpacie ? Albo zyjcie w jakiejś urojonej zeczywistosci."

To ty żyjesz w urojonej rzeczywistości. Trudno się dziwić, bo prawdziwej nie rozumiesz.

25.06.2019 14:09 observer

@WJ
"I jeszcze jena uwaga, gdyby połączyć zaangażowanie LOGIC-a"

Logic nie ma żadnego zaangażowania. To są wywody frustrata, który nie rozumie rzeczywistości oraz nie przyjmuje do wiadomości niczego, co przerasta możliwości intelektualne trzylatka. Dla niego świat jest czarno-biały, słucha wytycznych w mediach i powtarza dalej. Właściwie to nawet powtórzyć dobrze nie potrafi, bo nie rozumie tego, co usłyszał.

25.06.2019 14:36 Logic

@Obserwer
Powiem ci tylko tyle ze Niemcy dostały plan Marschalla
i teraz stać ich na wszystko. My nic nie dostaliśmy.
Reszty twojego bełkotu nie chce mi sie nawet komentować.
Dodaj sobie głosy ile ludzi głosuje na partie narodowe PiS, konfederacja, Kukiz. A ile na twoich lewakow z poko, wiosna itp. Bo chyba dodawać nie umiesz tempolu.

25.06.2019 15:15 Rafał

@Logic
Niestety ale muszę zgodzić się z Observerem, to ciebie pogonią i mnie.
Transformacja mózgów doszła już tak daleko że nie przypominamy już narodu który dba o własny interes tylko stado ojkofobów mówiących językiem polskim na terytorium między Bugiem a Odrą.

Oczywiście w dalszej perspektywie to stado polsko-języcznych tubylców za to zapłaci. Będzie to taki kraik między Rosją a Niemcami gdzie hulać będzie przeciąg i interesy sąsiadów.
A my no cóż, jest szansa że nas nie zlukwidują, po prostu będziemy tanią siłą roboczą.

25.06.2019 15:16 Ja

Tak mało cennego czasu zostało a Wy jeszcze tracicie go na kłótnie. Jeśli chodzi o takie jednostki jak my, to tak, jak napisała WJ, pozostaje tylko żyć w zgodzie ze sobą, uświadamiać najbliższych co się dzieje. Światem rządzi polityka i koncerny, które polityką sterują. Nic się nie zmieni. Nie zmienia się przez Thumberg, którą czyta cały świat, nie zmieni się tym bardziej przez Ingę, o której słyszeli pewnie tylko Ci, którzy czytają tę stronę + garstka, która ją zna w tzw realu. Wyluzujcie. Weźcie piwo i cieszcie się latem. :D

25.06.2019 15:21 Devak

@Logic To nie jest ważne kto na kogo głosuje. Demokracja niestety nie ma nic wspólnego z tym czy ktoś ma rację czy nie. I to, że jakaś partia dostała 90 procent poparcia to wcale nie świadczy o tym, że jej wyborcy mają rację. Wygrywa ta partia, która potrafi skuteczniej manipulować w głowach ludzi głównie strasząc i obiecując. No a jak się straszy, że imigranci zabiorą twoją pracę, ciebie zastrzelą i zgwałcą twoją żonę to nawet jeżeli nie jest to prawdą to takie coś pada na podatny grunt. Bo faktycznie znajdzie się jakiś imigrant, który wysadzi się w imię swoich pokręconych idei. Ale obserwując to co się dzieje w Polsce można zauważyć, że prawie codziennie dochodzi do jakiegoś nieracjonalnego ataku przy pomocy noża dokonanego przez naszego rodowitego współobywatela.
No a poza tym gdy prowadzi się korupcję wyborczą polegającą na wypłacaniu obywatelom nienależnych im pieniędzy no to mało kto posłucha swojego rozumu i będzie wierny swoim przekonaniom nie głosując na taką partię. I stąd właśnie poparcie dla PiSu, Korwina itp.
A większość ludzi nie chce słuchać o zmianach klimatu, bo to za trudny temat i po co męczyć swoje sumienie tym, że ich dzieci będą żyły w gorszym świecie. A poza tym nie ma tu łatwych rozwiązań. Po co się tym więc przejmować. Na razie jest fajnie, mam więcej dzieci dostaję więcej pieniędzy - taka partia jest mi potrzebna. O ni więcej nie będę się przejmował. Zobaczymy jak długo taka polityka zda swój egzamin.

25.06.2019 15:27 Carlinfan

@OBSERVER
Ale trollujesz... Jasno ci napisał o co chodzi, a ty jak niemądry pytasz się o reparacje za klimat.

25.06.2019 15:37 observer

Chciałem tylko nieśmiało zwrócić uwagę, że poprosiłem Logika o jedną rzecz:

zgłoszenie postulatu w manifestacji na rzecz klimatu.

I co otrzymałem? Propozycję, by manifestować na rzecz ... reparacji z NIemiec.

Nie, to nie jest pomyłka. Logikowi nie chodzi o Polskę tylko o kasę.

@Rafał
"Oczywiście w dalszej perspektywie to stado polsko-języcznych tubylców za to zapłaci. "

Tak. Oczywiście. Stado tubylców zapłaci w przyszłości rachunek za rządy PiS i ślepe trzymanie się tzw. tradycji. Nie rozwiniemy nowej gospodarki, nowych technologii związanych z OZE. Będziemy kraikiem, który będzie importował nawet prąd elektryczny.

A wszystko przez uporczywe trzymanie się węgla.

Już raz w historii trzymaliśmy się kurczowo tzw. "tradycji" - chodzi o pańszczyznę. Pod koniec XVIIIw. olska uporczywie chciała zachować to, co stare. Byliśmy przeciwni zgniłemu zachodowi. Efekt był taki, że Polska zniknęła z map Europy na ponad 100 lat. A patriotami nazywano Targowiczan, czyli kościół katolicki, który w imię obrony tradycji poddał się wschodowi.

Teraz jest podobnie, bo zamiast patrzeć w przyszłość i dostrzegać szansę na zmiany (nazywaną przez konserwatystów postępactwem - zapożyczyłem to od Rafała), to usilnie rząd PiS stara się odbudować XX-wieczną gospodarkę z tamtymi technologiami i sposobem funkcjonowania.

Świat dokona transformacji - pozostaje pytanie, czy my, tzn. Polska - załapie się i będzie w awangardzie, czy nie.

I jeszcze jedna rzecz: bycie w awangardzie jest ryzykowne, bo brakuje wzorców z przeszłości. Trzeba się uczyć na własnych błędach. Ale ci, którzy podejmują wyzwania (np. Niemcy) dostaną za to bonus w postaci bycia na czele. Natomiast PiS świadomie rezygnuje z tej ryzykownej ale i dającej szanse na spory rozwój drogi. Lepiej siedzieć w zaścianku i odciąć się od świata, którego PiS nie rozumie.

25.06.2019 15:49 Carlinfan

@OBSERVER
Porównywanie Niemiec do Polski w kontekście podejmowania wyzwań, gdy Polska została wepchnięta w ramiona niedźwiadka, a Niemcy jechali sobie na planie Marshalla, i na obecną chwilę mają 8 aktywnych reaktorów atomowych, odbiera jakąkolwiek chęć dyskusji.

25.06.2019 16:45 Logic

@obserwer
Hehehe na czele to oni sa beda pierwszym kalifatem
Europy ci twoii Niemcy.

25.06.2019 19:05 rnr

Zaciemniacie temat! Kazdy kraj powinien na max zaczac dbac o klimat i sie zmieniac a nie szukac wymowek w historii.

25.06.2019 21:18 Devak

@RNR
I o to chodzi. Co było to było tego nie zmienimy. Róbmy co możemy, żeby przynajmniej nie było za bardzo gorzej :)

25.06.2019 21:34 Logic

No mozna kogos nie skazywać na zycie w cywilizacji kanibali.
Ja juz to zrobiłem bo nie mam dzieci.

A jutro idę na browara jak tu ktoś mądry radził.

26.06.2019 13:43 zakęcony

@observer

Już raz w historii trzymaliśmy się kurczowo tzw. "tradycji" - chodzi o pańszczyznę. Pod koniec XVIIIw. olska uporczywie chciała zachować to, co stare. Byliśmy przeciwni zgniłemu zachodowi. Efekt był taki, że Polska zniknęła z map Europy na ponad 100 lat. A patriotami nazywano Targowiczan, czyli kościół katolicki, który w imię obrony tradycji poddał się wschodowi.

przecież na rozbiór polski nałożyło się o wiele więcej ważniejszych czynników niż pańszczyzna, nie rzadko, że sobą powiązanych.

26.06.2019 17:46 Mario

@Observer,
nie ma tu możliwości "plusowania" a chcialem wyrazić poparcie dla wszystkiego co tu pisałes.
Podziwiam Twoja zdolność do rzeczowego dyskutowania z inteligentnym inaczej. Ja tak nie potrafię. Lekarz zabronił mi się denerwować.

27.06.2019 3:09 gupol(szukam w OZE)

O, znowu pieprzycie od rzeczy.
jak miło. to też dorzucę parę groszy do tej jadki.
@obserwer
tak dyskutowanie z panem o kryptonimie @logic (którego sam porównałeś do 3 latka) to dopiero nobilitacja. wysoko zawieszona poprzeczka;) ale on jest chory /niezrównoważony psycho-emocjonalnie a ty tylko złośliwy więc jego wypowiedziami się nie będę zajmował.

@obserwer
"Niemcom nie zależy na naszych emisjach, zajmują się swoimi.(...) Możemy zostać przy spalaniu węgla i w przyszłości zapłacić za to ogromne pieniądze - między innymi Niemcom.

sory ale chyba sam sobie przeczysz. z tego co tu napisałeś dobitnie wynika że niemcy są żywotnie zainteresowani naszymi emisjami. skoro mamy im za to płacić ogromne pieniądze....

@obserwer
"Jakieś 80-90% Polaków jest za tym, by Polska była w UE. "

a jednocześnie mniej więcej tyle samo polaków nie chce wstąpić do strefy euro...
jak wyjaśnisz ten ciekawy polski euroentuzjazm?;)

@obserwer
"bycie w awangardzie jest ryzykowne, bo brakuje wzorców z przeszłości. (...) Ale ci, którzy podejmują wyzwania (np. Niemcy) dostaną za to bonus w postaci bycia na czele.

no niemcy już raz byli w awangardzie narodowego socjalizmu, darwinizmu społecznego i eugeniki. co powiesz o takim "byciu na czele"? zajebisty bonus.

ciekawe że żaden zaściankowy konserwatyzm jakoś nigdy nie przyniósł ani masowych zbrodni ani społecznej degeneracji jednostki ludzkiej. w przeciwieństwie do "postępowych" awangardzistów usiłujących stworzyć nowy lepszy świat podpalając stary.
może lepiej trzymać się co najmniej 3 kroki za niemcami. żeby sie nie okazało że robią kolejne głupstwo.

o tym jak wygląda niemieckie zużycie ropy , gazu i węgla oraz skąd niemcy je sprowadzają nawet nie będę wspominał żeby banalnymi oczywistościami nie obrażać inteligencji forumowiczów.
o tym że na tym tle per capita wypadamy dużo lepiej od niemców też nie nie będę wspominał żeby się ciągle nie powtarzać.

aha i nie czepiaj się dysortografii @logica. drwienie z cudzych ułomności jest po prostu niskie. szczególnie gdy zniża się do tego osoba o takiej inteligencji i talentach retorycznych jak ty.

27.06.2019 9:38 observer

@Zakręcony
"przecież na rozbiór polski nałożyło się o wiele więcej ważniejszych czynników niż pańszczyzna, nie rzadko, że sobą powiązanych."

Tak. Masz rację. Było to zbyt duże uproszczenie. Dla mnie to jest raczej symbol pewnego sposobu myślenia: za wszelką cenę zachowanie tego, co było zamiast myślenie o tym, co będzie.

Dzisiaj PiS prezentuje dokładnie taki sam sposób myślenia: powrócić za wszelką cenę do drugiej połowy XXw.

27.06.2019 9:39 observer

@Mario

Dzięki :-)

27.06.2019 12:24 WJ

@OBSERVER
Masz też wsparcie z mojej strony, za modelowe precyzowanie argumentów.
Przy tej temperaturze emocji, budzi szacunek :)

28.06.2019 20:32 Mariusz R.

@OBSERVER
"Dla mnie to jest raczej symbol pewnego sposobu myślenia: za wszelką cenę zachowanie tego, co było zamiast myślenie o tym, co będzie."

Zgadzam się, ale ten specyficzny sposób myślenia jest bardziej skutkiem, niż przyczyną.
Oto moje argumenty: Tereny Rzeczpospolitej zawsze zamieszkiwały narody zbliżone genetycznie, czyli ludzie bardzo do siebie podobni, a wśród ludzi podobnych tradycjonalizm jest silny, a nowe idee zwykle są odrzucane. Nawiasem mówiąc Rzeczpospolita miała wielkie szczęście, że niedobory rąk do pracy w rolnictwie średniowiecznej Europy wywołane epidemią czarnej śmierci w dużych miastach wygenerowały tak wielki popyt na polskie zboże w XIV i XV wieku, dzięki czemu mogła rozkwitnąć ta pańszczyźniana gospodarka jako europejskie supermocarstwo. Nic jednak nie trwa wiecznie, a kultywujące tradycje elity Polski XVI-wiecznej nie potrafiły dostrzec, że najlepsze czasy dla rynku zboża już się skończyły i należy poszukać innych źródeł dla zysku, bo to wymagało otwarcia się na nowe idee. Kiedy po 150 latach Europa Zachodnia odbudowała wreszcie swój stan ludzki na wsiach i w związku z tym zapotrzebowanie na żywność wróciło do pierwotnego poziomu, produkcja i handel zbożem przestały być już tak dochodowym zajęciem w Polsce. Przyzwyczajone do zbytku polskie elity żyjąc ponad stan zaczęły podupadać finansowo, a kłopoty finansowe to najczęstszy argument rekrutacji szpiegów i wszelkiej maści zdrajców.
Zupełnie odmiennie sprawy miały się u naszego zachodniego sąsiada. Na ludność z terytorium obecnych Niemiec zawsze ze wszystkich stron wywierały presję ludy odmienne genetycznie - Rzymianie, Wikingowie, Normanowie, Słowianie - odciskając swój genetyczny ślad i tworząc niezwykle zróżnicowaną genetycznie mieszankę. Naród zróżnicowany genetycznie jest znacznie bardziej otwarty na nowe idee. Dlatego do XIX wieku Niemieckiego państwa w zasadzie nigdy nie było, dlatego to niemieckie średniowieczne uczelnie aż po współczesność stanowią wylęgarnię nowych pomysłów, dlatego to na terenie współczesnych Niemiec właśnie rozkwitł wielki ruch reformacyjny, ale dlatego też, to tam właśnie narodziły się popieprzone idee nazistowskie, faszystowskie. Nie może w związku z tym nikogo dziwić, że to tam współczesna akceptacja dla imigrantów jest najsilniejsza, i że świadomość klimatycznych zagrożeń w narodzie niemieckim jest wysoka, i że to Niemcy są jednym z wiodących krajów w energetycznej transformacji Europy.

30.06.2019 8:03 Felek

Starania szarych ludzi w kwestiach klimatycznych, doskonale obrazuje poniższy (satyryczny, albo raczej tragikomiczny) przykład:

https://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2019/06/DjrfA6ZEFNMr6qGM.jpg

01.07.2019 14:10 observer

@WJ

Dzięki :-)

01.07.2019 14:14 observer

@Mariusz R.

Podobnego samobójstwa (w podobnym okresie, choć trochę wcześniej) dokonała Hiszpania.

Postanowili unicestwić w swoim Imperium wszelką inność. Wywalili obcych (w tym Żydów), stworzyli państwo zamknięte i w ten sposób praktycznie zniknęli jako liczący się kraj w Europie.

To znowu trochę uproszczenie :-)