Wielka Brytania: zero emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku

Flaga Wielkiej BrytaniiRząd Wielkiej Brytanii ogłosił dziś plan osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. To pierwszy duży kraj o rozwiniętej gospodarce, który podejmuje takie zobowiązanie.

Ten krok jest w istocie przyjęciem wniosków opublikowanego ostatnio raportu niezależnego Komitetu ds. Zmiany Klimatu, który zarekomendował jako złoty standard redukcję emisji wszystkich gazów cieplarnianych do zera netto właśnie w 2050 r., włączając lotnictwo i transport morski, a wykluczając osiąganie tego celu za pomocą offsetów, czyli kompensowania emisji projektami w innych krajach. Niezależni analitycy oszacowali, że koszt osiągnięcia tego celu będzie na poziomie 1-2% PKB, czyli tyle samo, co oszacowanie 10 lat temu osiągnięcia 80% celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Jest to także spełnienie żądań aktywistów, którzy wskazują, że spełnienie celu jest nie tylko konieczne, ale możliwe i pożądane.

Laurence Tubiana, architektka Porozumienia Paryskiego oraz CEO w organizacji European Climate Foundation, powiedziała:

Jeśli mamy  spełnić uzgodniony w ramach Porozumienia Paryskiego cel ograniczenia ocieplenia do 1,5°C, to na innych znaczących gospodarkach w UE i poza nią spoczywa obowiązek podążania za przykładem Wielkiej Brytanii. Wyniki wyborów europejskich są jednoznaczne: kryzys klimatyczny szybko stał się wiodącym problemem publicznym na całym kontynencie. Żaden rząd nie może tego zignorować.

Rząd zamierza zaktualizować obowiązującą ustawę o zmianach klimatu z 2008 r., która wyznacza obecny cel w zakresie redukcji emisji w połowie wieku (oryginalnie o 80%), zamiast wprowadzać nowe przepisy. Oznacza to, że cel – zero netto w 2050 r. może zostać wdrożony do przepisów prawa w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Parlament Wielkiej Brytanii stał się pierwszym na świecie, który ogłosił klimatyczny stan wyjątkowy (climate emergency). Ale ruch ten odzwierciedla również szybko pojawiający się konsensus pomiędzy kluczowymi sektorami w Wielkiej Brytanii, włączając w to duże grupy biznesowe i wiodące brytyjskie firmy, pracowników służby zdrowia, klimatologów oraz przywódców duchowych, którzy w ostatnich dniach wysyłali listy do premier Wielkiej Brytanii. Warto przy tym wymienić Narodową Unię Rolników (National Farmers’ Union), główny głos Wielkiej Brytanii w dziedzinie rolnictwa, która niedawno postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej wartości netto emisji gazów cieplarnianych z sektora rolnego do 2040 r. Ponadto, Wielka Brytania stara się zostać gospodarzem przyszłorocznych kluczowych negocjacji klimatycznych ONZ – COP 26.

Z pewnością wszystkie te decyzje zostały wywołane lub przyspieszone przez rosnący niepokój społeczny w Wielkiej Brytanii i poza nią, reprezentowany w szczególności przez działalność  Extinction Rebellion i strajków szkolnych. Ich działania okazały się nadzwyczaj skuteczne.

Teraz pora na decyzje kolejnych krajów. Działajmy i w Polsce!

Jacek Pniewski

Komentarze

12.06.2019 9:54 Miro

Te 1-2% PKB to, jak rozumiem, rocznie? Ale i tak jest to zdumiewająco niski koszt w moim odczuciu...

12.06.2019 10:42 Felek

Emisje netto co oznaczają? Są też emisje brutto? Kto to wymyślił w ogóle? Urzędnik ze Skarbówki?
Emisje netto to po odjęciu wymogów związanych z funkcjonowaniem społeczności chociażby w postaci pozyskiwania żywności? Bo nie wiem w jaki sposób chcą wyeliminować na przykład emisje naturalne z danego terenu, pochodzące od natury samej w sobie czy rolnictwa, które też potrzebuje mnóstwa energii, a zasilane jest ze Słońca. Zakryją Słońce, żeby pożarów nie było i przełączą roślinki w stan uśpienia? Te czcze przechwałki kto i do kiedy zrobi 0% emisji - sugerują, że możemy się spodziewać asa z rękawa w postaci Teslowych przekaźników elektryczności na odległość i niemal darmowej energii w postaci jakiejś fuzji termojądrowej albo jeszcze innego cudu świata. Przy czym mam wrażenie, że nawet spełnienie tych warunków nie zapewni zerowych emisji. Gdyby zrobił tak cały świat to i tak na efekty powrotu do normalniejszych temperatur, narastania lodówców i stabilizacji prądów morskich musielibyśmy czekać 50-100 może i 150-200 lat. Bo niestety, stygnięcie bez radiatora następuje dużo wolniej niż nagrzewanie za pomocą palnika gazowego. Także mam wrażenie, że to takie politykierskie, populistyczne bredzenie.

12.06.2019 10:49 Mariusz

Tak, chyba chodzi o roczny PKB. Wychodzi 45 mld$ średnio rocznie nie uwzględniając wzrostu gospodarczego do 2050. Czyli razem 1350mld$ lub ponad 5 bilionów złotych przez 30 lat.

12.06.2019 11:48 Godlike

IMO chodzi o 3-miesięczny PKB pomnożony przez 120 :)

13.06.2019 11:15 Albatron

Jeżeli to będzie wyglądać tak jak brexit to szykuje się niezły ubaw :)
http://consciousnessofsheep.co.uk/2019/06/04/reductio-ad-absurdum/

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto