Nowy rząd Finlandii zapowiada: neutralność dla klimatu do 2035 roku

W wyniku niedawnych wyborów Finlandią będzie rządzić koalicja z socjaldemokratami na czele. Formujący się rząd – na czele z Antti Rinne, który zostanie pierwszym od 16 lat lewicowym premierem – zapowiada, że kraj będzie neutralny dla klimatu do 2035 roku.

Nowy rząd zostanie utworzony przez koalicję Socjaldemokratów, Partię Centrum, Ligi Zielonych, Sojusz Lewicy oraz Szwedzką Partię Ludową. Razem będą posiadać 117 mandatów w 200-osobowym, jednoizbowym parlamencie.

W pięciopartyjnym rządzie trzy kluczowe stanowiska przypaść mają zielonym, którzy odpowiadać będą za politykę zagraniczną, sprawy wewnętrzne, a także ochronę środowiska i klimatu.

„Koalicja rządowa zamierza doprowadzić Finlandię do zerowej emisji do 2035 roku. Jest to jeden z najbardziej ambitnych celów na świecie i stanowi ważny przykład [dla innych – SM]. Jesteśmy winni strajkującym dla klimatu, by osiągnąć rezultaty w walce ze zmianami klimatu ”- powiedział Pekka Haavisto, cytowany przez portal “European Interest”. Haavisto, który jest przewodniczącym Ligi Zielonych (VIHR), otrzyma w nowym rządzie tekę ministra spraw zagranicznych.

Jak donosi “The Guardian”, spełnienie założonego planu będzie wymagało od Finów radykalnego zużycia paliw kopalnych oraz torfu – na których opiera się dziś 40 proc. sektora energetycznego. W zamian rząd planuje wzmocnienie m.in. energetyki wiatrowej i słonecznej, a także elektryfikację ogrzewania oraz transportu.

Działania w obronie klimatu podejmował już poprzedni, centroprawicowy rząd Finlandii. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o deklaracji odejścia od węgla w energetyce.

Źródła: The Guardian, Climate Change News, European Interest

Sebastian Medoń, SmogLab

Komentarze

10.06.2019 12:10 Marek Marszałek

Fajnie teraz jest w lecie bo mogę sobie zasilać laptopa bez zużywania baterii prosto ze słońca na przetwornicy która zasila wentylator i grzałkę gotującą wodę. Wiem że te teksty zamieszczane są dla stałych śledzących ZNR zabawne i groteskowe. Pewnie że się da drastycznie obniżyć emisje antropogenicznych gazów cieplarnianych. Na pewno nie zrobi tego rząd dowolnego obozu koncentracyjnego zwanego suwerennym państwem gdyż samo jego istnienie to może ideologi z tak zwanymi rządami prawa. Ktoś kto żyje już trochę to widzi co to za kuriozalny konstrukt.
Jak wybić ze łbów liniowe myślenie które kipi ze wszystkiego na co się patrzy w tak zwanym realu. W zimie musi być zimno a w lecie ciepło. Człowiek na giry do chodzenia bo nawet rower będzie za bardzo emisyjny. Dostęp do informacji sieciowej będzie tylko za dnia kiedy można zasilić infrastrukturę tak jak teraz zasila się wszystko obok mnie. Zostanie zlikwidowany bezsensowny przemysł a kominami będzie się jebać najlepsze areozole aby nie zmiejszyć globalnego zaciemnienia. Rolnictwo bez problemu pociągnie na panelach i nieprzebranych silnikach, przekładniach i cudach dziwach jakie codziennie lądują na złomie. Absolutnie jest to możliwe to się da zrobić natychmiast.

Jadę nie długo ponownie zbierać złom , kryzys nadchodzi, metale w skupie znacznie tanieją dobrze, że znajduje też puszki, ołów, nierdzewkę, aluminium, miedź, mosiądz, aluminium energetyczne. Fatalne ciepło a co będzie gdy takie warunki powielą się w lipcu 40 stopni no pamiętam, że parę lat temu widziałem 38 stopni.

10.06.2019 13:17 WJ

@MAREK MARSZAŁEK
" Fatalne ciepło a co będzie gdy takie warunki powielą się w lipcu 40 stopni no pamiętam, że parę lat temu widziałem 38 stopni.
Mam tak samo ;)

Co z "Obozem dla Klimatu" ? Dojedziesz, żeby podzielić się swoimi doświadczeniam ?

10.06.2019 21:18 rnr

I jak tu nie kochać Skandynawii

11.06.2019 2:44 gupol(szukam w OZE)

a finowie przez neutralność klimatyczną rozumieją rezygnację ze spalania węgla...
ciekawe czy wszystkich jego rodzajów.
bo np niemcy przez ową neutralność rozumieją rezygnację tylko z węgla kamiennego. którego prawie nie używają...
bo węgiel brunatny jest ekologiczny. zapewne.

11.06.2019 7:38 Logic

W tym czasie w Indiach czy Afryce w jednym mieście przybędzie tyle ludzi co jest w całej Skandynawii.

14.06.2019 1:14 gupol(szukam w OZE)

@logic
i co z tego? nie ważne ilu ludzi przybędzie. ważne ile będą emitować CO2.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto