Koalicja Europejska: “Po co chronić klimat, skoro w Polsce łamana jest konstytucja?”

Jak polscy politycy chcą walczyć w Parlamencie Europejskim z kryzysem klimatycznym? Czy w ogóle chcą to robić? Przed eurowyborami postanowiłem to sprawdzić w deklaracjach programowych poszczególnych ugrupowań. O większości z nich możecie przeczytać w przekrojowym tekście, który również publikuję na SmogLabie. Po wstępnym rozeznaniu stwierdziłem jednak, że osobny artykuł należy poświęcić Koalicji Europejskiej. Dlaczego?

Koalicję Europejską tworzy aż pięć partii politycznych. Wszystkie na krajowej scenie politycznej przedstawiają nieco inny program, różnią się podejściem do zmian klimatu i ochrony przyrody. Wspólna deklaracja programowa jest w punkcie poświęconym ekologii ogólnikowa. Zajmuje on dosłownie trzy zdania (pisownia oryginalna):

Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Pozyskamy środki unijne na zieloną energię, chroniącą klimat, nasze zdrowie, eliminującą smog, a zarazem tańszą dla przemysłu i tworzącą dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Odchodzenie od paliw kopalnych, solidarność energetyczna i klimatyczna UE to dla Polaków szansa, a nie ? jak wmawiają dziś rządzący ? zagrożenie.

Jest jeszcze jedno zdanie – dotyczące transportu. Pada tam słowo “kolej” :

Dokończymy rewolucję w polskiej komunikacji, zapewniając wszystkim Europejczykom, w tym Polakom, odpowiednie połączenia: kolejowe, drogowe i telekomunikacyjne.

Tylko tyle możemy dowiedzieć się o wspólnych poglądach partii członkowskich KE na wszystkie tematy dotyczące ekologii.

Koalicja do europarlamentu idzie razem, ale potem się podzieli

Po ewentualnym wprowadzeniu swoich przedstawicieli do Parlamentu Wspólnoty przystąpią prawdopodobnie do różnych frakcji. PSL i Platforma Obywatelska powinny utrzymać swoje miejsce w Europejskiej Partii Ludowców (EPP). Posłowie SLD będą najpewniej nadal zasiadać po stronie Socjalistów i Demokratów (S&D). Partia Zielonych zasili szeregi Zielonych-Wolnego Sojuszu Europejskiego (G-EFA), a politycy Nowoczesnej znajdą się we frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

Wyborca, oddając swój głos na KE, wspiera więc listę skupiającą osoby o odmiennych poglądach na sprawy klimatyczne i środowiskowe. A może partie mimo wszystko ustaliły ze sobą, jakie są ich priorytety w dziedzinie ochrony środowiska, i co dokładnie chcą zrobić w ich sprawie? Lektura programów poszczególnych ugrupowań niestety nie daje na to nadziei.

Poniżej piszę o najciekawszych według mnie postulatach ugrupowań KE w sprawie klimatu i środowiska. Wszystkich rzecz nie udałoby mi się zawrzeć w jednym tekście. Jeśli ktoś chce przeczytać więcej – odsyłam do pełnych tekstów deklaracji programowych.

Platforma Obywatelska: ekologia to dostęp do internetu i turystyka w parkach narodowych.

PO poświęca ekologii najmniej miejsca ze wszystkich partii tworzących KE. Chce inwestować w kolej, komunikację miejską i transport wodny. Planuje stopniowo ograniczać ruch samochodów w miastach. Obiecuje, że będzie stawiać na rozwój małych elektrowni fotowoltaicznych na dachach prywatnych budynków i rozwój “czystego węgla” – choć nie wyjaśnia, co miałoby to pojęcie znaczyć. Być może chodzi o znajdującą się dziś w fazie eksperymentów, nieefektywną i wdrażaną na niewielką skalę technologię wyłapywania i magazynowania zanieczyszczeń z węgla (CCS)? Platforma zapowiada też promocję turystyki w parkach narodowych – choć znów nie precyzując, w jaki sposób ma to przyczynić się do ochrony przyrody. W kwestie środowiskowe PO wrzuca poza tym również… rozwój internetu.

Polskie Stronnictwo Ludowe: Nazwa ściągnięta od Ocasio-Cortez. Pomysły tylko częściowo.

Koledzy deputowanych PO z frakcji EPP przedstawiają całość swojego programu jako… “Nowy Zielony Ład”. Przypomnijmy: tak samo swój zbiór propozycji dla rozwoju proekologicznej gospodarki nazwała zasiadająca w Kongresie USA Alexandria Ocasio-Cortez. Celem PSL jest 50-procentowy udział OZE w polskim miksie energetycznym, rozwój transportu publicznego i tras rowerowych również poza miastami oraz montaż fotowoltaiki na większości budynków administracji publicznej. Ludowcy chcą też skupić się na budowie zbiorników retencyjnych. Stronnictwo chce też budowy wież antysmogowych. Jakich dokładnie? Tu znów brak konkretów. Może jednak chodzić o urządzenia podobne do opisywanej już na SmogLabie instalacji artystycznej, która stanęła w Krakowie, i która nie za bardzo działała.

.Nowoczesna: na 124 strony deklaracji programowej dwie o środowisku. Poleca Ryszard Petru.

Kolejnym ugrupowaniem KE jest będąca częścią ALDE .Nowoczesna. Po wejściu na jej stronę internetową pomyślałem, że tym razem będzie łatwiej – w końcu partia chwali się programem “Nowoczesna Europa”, a więc pewnie dedykowanym nadchodzącym wyborom. Zarówno PSL, jak i PO nie chwalą się planem dla Europy, przedstawiają jedynie swoje ogólne cele. Niestety po wejściu w zakładkę czekała na mnie jedynie dwustronnicowa uchwała, w której pojawiają się postulaty odejścia od węgla i wspólnej polityki energetycznej. Jest o respektowaniu Poruzumienia Paryskiego, promowaniu transportu zbiorowego i ogólnoeuropejskim rynku energetyki odnawialnej. Niestety krótko i niekonkretnie. Rozczarowany kliknąłem więc w sekcję “Program Nowoczesnej”. Na ekranie pojawiła się książeczka w PDF-ie, a na jednej z pierwszych stron powitał mnie wizerunek Ryszarda Petru, który od dawna członkiem .Nowoczesnej już nie jest. Czy to na pewno aktualny dokument? Uznajmy jednak, że tak, i poszukajmy wątków środowiskowych. Partia poświęciła na nie dwie strony. Liberałowie chcą budowy zbiorników retencyjnych, zwiększenia powierzchni parków narodowych, promowania transportu szynowego i komunikacji miejskiej. Jest też o walce ze smogiem, spowalnianiu ruchu w miastach i większych karach dla przemysłowych trucicieli. Jak .Nowoczesna chce do tego dojść? O tym ani słowa.

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Ambitne cele. Nie wiadomo tylko, jakie.

Deklaracja programowa SLD jest na pewno lepsza pod jednym względem – do głosowania na ugrupowanie nie zachęca nas na jej kartach Magdalena Ogórek. Jest też w niej o wiele więcej o ekologii. Najobszerniej politycy Sojuszu piszą o niej w sekcji poświęconej energetyce. Sojusz z jednej strony chce więcej OZE w miksie energetycznym, z drugiej obiecuje ochronę miejsc pracy dla górników. Kilka zdań dalej przyznaje jednak, że niektóre z nich trzeba będzie zlikwidować. Regiony uzależnione od węgla miałyby w takiej sytuacji liczyć na wsparcie dla “zielonych” technologii tworzących miejsca pracy poza górnictwem. Lewica mówi też stanowcze “nie” dla budowy elektrowni atomowej, chce za to promować fotowoltaikę i ustalić ambitny plan zwiększenia udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii. Jaki byłby to procent? Tego z deklaracji programowej się nie dowiemy. SLD obiecuje też usprawnienie działania organów kontrolnych chroniących środowisko i przeniesienie odpowiedzialności za ład przestrzenny w kompetencje ministra środowiska. Ten miałby zajmować się jego ochroną, a nie udostępnianiem zasobów naturalnych.

I na koniec Zieloni, którzy mogliby solidnie pokłócić się z resztą. A najbardziej z PO.

Po tym ugrupowaniu spodziewałem się najwięcej jeśli chodzi o ochronę klimatu i środowiska naturalnego. I rzeczywiście, na stronie Zielonych znajdziemy wyjątkowo dużo o ochronie i powiększaniu parków narodowych, transformacji energetycznej, pomocy osobom, które na niej ucierpią czy walce ze smogiem. W wielu z tych wątków partia mówi o konkretach, precyzyjnie wyznaczając swoje cele lub nawet proponowane daty ich osiągnięcia. Wszystkich Uniezależnienie Polski od węgla miałoby nastąpić do 2035 roku. Przypomnijmy – Platforma Obywatelska chciałaby w Polsce węgla, ale jedynie tego “czystego”. Według postulatu Zielonych w programach szkolnych ochronie środowiska powinna być poświęcona jedna godzina tygodniowo. Do 2023 roku partia chciałaby zredukować ilość opakowań z tworzyw sztucznych o 30 procent. Ma się to udać dzięki zakazowi produkcji i sprzedaży foliowych torebek i podwyższeniu VAT na plastik. Ugrupowanie deklaruje też wsparcie dla kolei, która ma częściowo zastąpić TIR-y w przewozie towarowym. Chce też zatrzymania planu rozwoju żeglugi śródlądowej, który wymagałby regulacji rzek. To z kolei wiązałoby się z ogromnymi kosztami środowiskowymi i zniszczeniem nadrzecznych ekosystemów. W ten sposób partia kolejny raz neguje jeden z postulatów Platformy, która chce wspierać transport wodny. Dokłada do tego sprzeciw wobec upraw opartych na GMO, czego nie znajdziemy w żadnym z innych programów partii należących do KE.

Jak widać, głosując na listę Koalicji Europejskiej wspieramy osoby o odmiennych, a czasem wręcz przeciwstawnych poglądach na ochronę środowiska. Deklaracje programowe idą też często w zupełnie innych kierunkach. Dlatego na przykład głosując na przeciwstawiającego się regulacji rzek Zielonego możemy wesprzeć listę, na której dominują politycy Platformy Obywatelskiej. A ta przecież twardo stawia na rozwój transportu wodnego i chce zatrzymać w Polsce węgiel. I pewnie dlatego wspólny program KE mówi o ekologii bardzo niewiele. Parafrazując internetowe komentarze dotyczące polityki Koalicji: “Po co nam (wspólny) program, kiedy w Polsce łamana jest konstytucja?”

Źródło: SmogLab

Komentarze

24.05.2019 20:42 Logic

Ten system głosowania nie ma sensu i demokracja w takim wydaniu.
Głosowanie powinno być jawne. Tzn kazdy podpisuje sie pod kartą ktora jest przechowywana.
Potem wyborcy byli by zmuszeni do ponoszenia odpowiedzialności finansowej za tych których wybrali.
Natychmiast skończyło by sie wybieranie debili złodzieji i psycholi.
Społeczeństwo szybko wypracowało by sposoby kontroli nad rządzącymi.

24.05.2019 20:55 Rafał

To jest właśnie siła marksistów akulturowych: potrafią się zjednoczyć aby później rozejść.
Na prawicy tego brak, Kukiz i Konfederacja idzie osobno chociaż wisi nad nimi 5 procentowy miecz. Oba ugrupowania w ostatnich sondażach mają podobne lekko ponad 5% notowania.
Trzeba być naprawdę debilem żeby nie potrafić się zjednoczyć, choćby na chwile, koniunkturalnie.

Tak jak powiedziałem już wcześnie, poziom moralny naszej klasy politycznej jest żenująco niski.

Co do koalicji europejskiej to czego autorzy artykułu się spodziewali? Ze wyskoczą z jakimiś radykalnymi hasłami ekologicznymi?
Nie wyskoczą bo wiedzą że ich poziom moralny jest taki sam jak społeczeństwa, znają ich bardzo dobrze.
Zresztą czego się spodziewać po ateistycznym narodzie, jakich wartości?
Dziesiątki lat walki z kościołem i sama jego degeneracja przynosi skutki.
Poza dekalogiem nie ma niczego i tego prostego faktu nie potrafią zrozumieć tzw. "elity"
Bo człowiek który nie odniesie się do jakiejś transcendencji jest tylko zwierzęciem.

Jak teraz słyszę umoralniające gadki w stylu "ratujcie planetę" to pytam w imię czego?
Bo skoro mam z kilkadziesiąt lat umrzeć to po co mam sobie odmawiać konsumpcji, przecież jestem tylko zwierzem. Rządzą mną geny, czysty przypadek i bezrozumny proces ewolucyjny, dlaczego jaj mam się czymś przejmować?

24.05.2019 21:49 Logic

Ta "cywilizacja" jest do wylania do kibla. Nie do uratowania, nie z prawie już 8 mld pogłowia.

To mi przypomina katastrofę concorda w 2000 roku w Paryżu - samolot został śmiertelnie raniony kawałkiem metalu na ktory najechał. Dwie minuty pózniej kapitan wypowiedział ostatnie słowa "za późno nie ma juz czasu".

Tak samo nie ma juz czasu i jest za późno dla tej "cywilizacji" - sama zadała sobie śmiertelny cios przeludnienia, oparcia na paliwach kopalnych i chorego systemu polityczno społeczno ekonomicznego.
Z kofederacją przynajmniej impreza dłużej potrwa bo oni beda dbać tylko o Polski interes.

24.05.2019 21:52 Logic

W zasadzie powinienem napisać. 8 mld ogłupionego bydła.

24.05.2019 22:52 Jarzyna

Przecież pierwszym i ostatnim punktem koalicji europejskie jest odsunąć PIS od władzy.
NIC WIĘCEJ!

25.05.2019 0:34 adaś

Być może pierwszy raz nie pójdę na wybory bo nie mam na kogo głosować.
Jednym się wydaje że można chronić przyrodę a niszczyć moralność i rodzinę, i w ten sposób budować lepszy świat.
Drugim sie wydaje że można robić odwrotnie i budować lepszy świat.
Niespójność poglądów i działań jednych i drugich jest dla mnie przygnębiajaca.

25.05.2019 7:55 Rafał

@Adaś, Logic

Bo proces degeneracji etycznej, zaczyna się od mediów. To jest potężna siła w która obecnych czasach zastępuje dywizje pancerne Wehrmachtu czy Armii Czerwonej, atakując naszą psychikę. Tu nie trzeba czołgów, nie tak wygrywa się już wojny.

Kolejne uderzenia: film Siekielskiego i wciąż te kadry powtarzane do znudzenia z Janem Pawłem II jakby chciano powiedzieć : patrz to pedofil.
Neonaziści w polscy w lesie z tortem. Afera idzie na cały świat uwiarygadniając roszczenia żydowskich mafii z przemysłu holocaust , (patrz ustawa 447)
Marsz niepodległości i znowu dziesiątki tysięcy dorosłych i dzieci nazwane nazistami.
Uderzenia idą w rodzinę, kościół, jako główne elementy wychowania.

To ma się wryć w umysł, tak wygląda tresura.

Później do tego zidiociałego społeczeństwa które raz to zachęcane jest do obłędnego konsumpcjonizmu a drugi do walki o planetę, później jeszcze wyzywanego od nazioli dostosowywują się politycy, bo muszą. Innaczej nie zostaną wybrani nawet jakby byli świętymi ludźmi a wiemy że nie są.

25.05.2019 8:32 Miro

@ADAŚ
Żadna z wymienionych partii nie deklaruje niszczenia rodziny, niektóre tylko deklarują większą tolerancję w wiadomych sprawach, co w żaden sposób nie zabrania nikomu zakładania tradycyjnych rodzin oraz tradycjonalistycznego stylu życia.
Druga sprawa: priorytety. W zniszczonym środowisku naturalnym trudno będzie dbać o rodziny, bo będą wojny, głód, migracje, choroby itd.
Twój dylemat jest pozorny - jeśli weźmiesz to na logikę, na chłodno.

25.05.2019 11:04 Logic

@Miro
Trudno zeby wprost o tym mówili.

25.05.2019 21:03 Rafał

Tutaj świetny materiał dr Sykulskiego o poprawności politycznej, czym jest w istocie, oraz polskich uniwersytetach.
Po co mam pisać jak można posłuchać z pierwszej ręki.

https://www.youtube.com/watch?v=oetaXwurKB0

26.05.2019 10:36 pole torsyjne

@Rafał grubymi nićmi to szyte więc nawet wiejski głupek o tym sam z siebie wie.
ale o tym to nie
https://www.youtube.com/watch?v=Q6xqr0a8jsw
o tym nie

26.05.2019 20:11 Mariusz

Frekwencja w Polsce 2 razy wyższa niż w poprzednich wyborach. Ciekawe czy nie przeszkodzi to Konfederacji w osiągnięciu progu wyborczego bo w poprzednich wyborach to właśnie słaba frekwencja w połączeniu z tym że mają żelazny elektorat który poszedł na wybory sprawiły, że weszli do Europarlamentu - w sumie to nie wiem po co tam idą ale to już "nie mój cyrk i nie moje małpy"


Ważniejsze jest to, że niemieccy zieloni dostali 20% głosów. Może coś popchną w sprawie polityki klimatycznej??

27.05.2019 19:52 adaś

@Miro
Jedż do Norwegii i załóż tradycyjną rodzinę. Jak Ci państwo dzieci odbierze to może zrozumiesz do czego prowadzi lewicowa polityka.
Mój dylemat absolutnie nie jest pozorny.
Jako obywatel będe musiał protestować.
Albo przeciw temu że moje wnuki mają obowiazkową edukację seksualną autorstwa Biedronia.
Albo przeciw budowie kolejnych zapór na Wiśle.
Ja jednak wybrałem protestowanie przeciw zaporom. Może i nie będzie konieczne, bo na to zapewne pieniażki sie nie znajdą.
Tak w najwiekszym skrócie wygląda mój "pozorny" dylemat.

29.05.2019 13:02 WJ

@ADAŚ
'Faktów medialne"

'Jedż do Norwegii i załóż tradycyjną rodzinę. Jak Ci państwo dzieci odbierze to może zrozumiesz do czego prowadzi lewicowa polityka."

dla mnie to -pojedyńcze, nagłośne informacje o zdarzeniach, które możliwe są w kązdym kraju.
( liczba odbiorców wzrasta przy sensacyjnych , emocjonalnych informacjach)

Moi Znajomi pracują i "rodzą " dzieci w Norwegii, i są zadowoleni, kusząco zachwalając mi jakość powietrza :)

29.05.2019 23:47 adaś

@WJ.
To nie sa pojedyncze informacje skoro sprawy zahaczają aż o miedzynarodowe trybunały..
I może warto sie zainteresować co w tych sprawach ma do powiedzenia np.trybunał w Strasburgu:
https://www.mojanorwegia.pl/aktualnosci/barnevernet-pod-lupa-strasburga-po-raz-dziewiaty-rusza-proces-12882.html
http://www.katolsk.no/nyheter/2018/09/norwegia-naruszyla-prawa-dziecka-wyrok-w-strassburgu
https://www.newsweek.pl/polska/historia-nikoli-zabranej-rodzicom-przez-norweskie-sluzby-socjalne/kb7d08z
To jest jeden z powodów dla którego nie boję się kryzysu. Bo lewicowy terror potrzebuje znacznych funduszy. Gdy ich zabraknie wiele spraw może wrócić do normalności.

30.05.2019 12:59 WJ

@ADAŚ
Upieram się, że ideologiczne podziały, upraszczają ocenę rzeczywstości i kondycji moralnej Człowieka.
Równie zasadne jest stwierdzenie, że "prawicowy terror potrzebuje znacznych funduszy". Pominę przykłady, bo wolę uniknąć agresywnych polemik ( myślę tu o innych niż Ty Komentatorach :)).

Dla mnie istotne jest że ETPC wskazał naruszenia.
Instytucje czy organizacje eurpejskie, chyba z zasady powstają dla wspólnotowych, celów, natomiast to my Ludzie tworzący wykorzystujemy je dla swoich partykularnych ( czy jednostkowych) korzyści w razie możliwości.Oczywiście są też Idealiści ,ale skuteczność wymaga kompromisów. Trudno o balans...,dlatego podziwiam wszystkich, ktorzy oddają część swojego dobrostanu dla zachowania Świata, choćby w tej aktualnej niszczonej postaci.

30.05.2019 15:08 Felek

Zauważyliście, że ideologia ekoreżimu szturmem wchodzi na salony i z kopa otwiera wszystkie drzwi? Za nią zaś co raz częściej ciągnie szeroki strumień funduszy oraz cała siatka powiązań. Dla mnie to wielki czerwony wykrzyknik. Uwaga, coś jest na rzeczy! Wygląda to zbyt pięknie a to znaczy, że to nie jest tak jak się jawi i jak niektórzy to pokazują.
Widzimy jakieś ruchy mające za zadanie uniknięcie katastrofy. Czy jednak w dobie mediów światowych i globalnych, to właśnie tak nie jest, że katastrofizm pozwala władzy na dowolne kierowanie motłochem? Jak oglądamy wiadomości dnia to naszą uwagę przykują głównie te spoty, które są wystarczająco szokujące w odniesieniu do innych wydarzeń o których pamiętamy. Psychika ludzka uodparnia się na tragedie i cierpienie do pewnego stopnia.
Co jeśli to jest kolejna zmyślona albo wątpliwa historia wykreowana po to by właśnie tym motłochem sterować? W obliczu zagrożenia cały kraj potrafi przestawić gospodarkę na wysiłek wojenny i produkować wszystko dla wojska. Armie narodowe istnieją ze względu na to, że obywatele danego kraju czują zagrożenie ze strony tych sąsiednich krajów.
Co jeśli Globalne Ocieplenie ma służyć dokładnie temu samemu?
Pół biedy jeśli doprowadzi do transformacji przemysłu, handlu i ogólnie gospodarki na czystą albo chociaż czystszą i zdrowszą.
Gorzej jeśli jest tylko kolejnym kagańcem nakierowanym na ściślejszą kontrolę, bo za cenę wolności kupujemy niby bezpieczeństwo. Tylko czy aby na pewno?

Bo za klimat na Ziemi, odpowiada głównie... Słońce. Czynniki Ziemskie, a szczególnie w postaci ingrediencji atmosfery, zmieniające się nawet tak raptownie jak obecnie, stanowią niewielki ułamek procenta w ogólnym rachunku.

Polecam poszukanie wiedzy na temat przepowiadania pogody na podstawie ilości plam słonecznych i jaką dokładnością ta metoda się charakteryzuje.

30.05.2019 22:54 adaś

@Felek
"Bo za klimat na Ziemi, odpowiada głównie... Słońce."
Zaiste, ''gratuluję'' wiedzy i zrozumienia efektu cieplarnianego .
Podpowiem Ci jeszcze że w takim razie za wojny odpowiadają kobiety. Bo to one rodzą przyszłych żołnierzy.

30.05.2019 23:03 adaś

@WJ.
Każdy terror potrzebuje funduszy. Jednak znane mi przykłady z historii pokazują że to lewicowy najmocniej ingeruje w instytucje rodziny a nawet podważa ją jako podstawową komórkę społeczną.
Ale jeśli znasz przykłady że prawicowy postepuje podobnie to ja chętnie uzupełnie swoją wiedzę.

31.05.2019 7:45 Carlinfan

@ADAŚ ludzkość nie rozumie wiekszosci zjawisk we wszechświecie od grawitacji poczynając, a w swoim zadufaniu i bucie stawia się na pozycji wyroczni osadzajacej co jest najistotniejszym czynnikiem zmian klimatu, choć nie przeżyła jednego pełnego cyklu zmian położenia Ziemi i jej osi względem słońca. Jak już kiedyś to określiłem jak jętka majowa probojaca przewidzieć pogodę. I to jest straszne bo poniekąd jesteśmy istotami inteligentnymi, a rzeczywistości pomyslunkiem nie różnimy się od owadów, nie potrafiąc wznieść się rozumem ponad staw, w którym żyjemy.

31.05.2019 8:00 Felek

@ADAŚ

Dla mnie sprawa zmiany klimatu jest alarmizmem skierowanym w złą stronę. Patrzcie tam, płonie las (który sami podpaliliśmy). Tymczasem za naszymi plecami rozbierają nam majątek, surowce, wolność i przyszłość a w dodatku zakładają na łeb kolejne pęta. IPCC to opłacona i wybrana przez ONZ organizacja, która wyrosła tak jak ONZ na pieniądzach bogaczy, którzy wykradli bogactwo Ziemi a nam wszystkim zostawili syntetyczny syf wszędzie naokoło. To jest prawdziwy i realny problem, ogromne zanieczyszczenie biosfery wszystkim co popadnie. Bo akurat CO2 jest gazem naturalnym, który zawsze zmieniał swoje stężenie w atmosferze a Ziemia sobie z tym poradzi. Natomiast nie poradzi sobie z syntetyzowanymi pierwiastkami powstałymi z uranu czy plutonu ale także z masą sztucznego plastiku. Dlaczego do kurwy nędzy skupili się tylko na bąbelkach CO2?! To jest próba wybielenia tego bogatego środowiska, a rzekome ocieplenie to właśnie ich gest, żeby odsunąć swoją winę i omamić ludzi oraz przymusić do kolejnej dystrybucji mienia. Najlepiej w ich łapy (ONZ, IPCC, USA, UE i inne). Tak, globalne ocieplenie może być kłamstwem i katastrofizmem na pokaz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby IPCC preparowało dane odkąd powstało po to, by przez dekady doprowadzić ludzi do swego rodzaju amoku i podobnie jak to się udało z budżetem na zbrojenia, wyrwać też kawał mięcha na "walkę" ze zmianą klimatu. Nikt tu nie zakłada, że IPCC kłamie! A co jeśli nas okłamują nawet w tak podstawowej sprawie?!

31.05.2019 12:05 Carlinfan

@FELEK jak Ty mnie żeś teraz zaimponował. Jak dobrze wiedzieć, że jest trochę więcej ludzi którzy myślą, a nie łykają wszystko jak pelikany.

31.05.2019 13:05 WJ

@ADAŚ
Zrozumiałam, że założyłeś

"Każdy terror potrzebuje funduszy. Jednak znane mi przykłady z historii pokazują że to lewicowy najmocniej ingeruje w instytucje rodziny a nawet podważa ją jako podstawową komórkę społeczną."

Chyba za tzw. komuny uczono w szkole, że "podstawową komórką społęczną jest rodzina". I chyba wówczas kondycja rodziny tejże byłą najsolidniejsza.
Obecnie, uważa się, że globalnie dominuje kapitalizm ( czy też jego wersje) jako system gospodarczy, a w krajach nim objętych upada, owa " podstawowa komórka" . Coś tu zgrzyta ;)

Naprawdę uważasz, że ideologie czynią zło?
A może to ludzie, którzy "wycierają sobie nimi usta".
Chrześcjaństwo jest religią miłości, a okazuje się , że Jego urzędnicy potrafią skutecznie krzywdzić dzieci głosząc nienaruszalność Rodziny.

A nasz Rząd to jest prawica czy lewica, bo ja sie pogubiłam ,szczerze piszę i nadal twierdzę, że dla naszych ludzkich procesów poznawczych "najprościej upraszczać" .....

31.05.2019 16:57 WJ

@ADAŚ
Czytam spokojnie to, co spontanicznie wytworzyłam w południe i konstatuję, że chaosem stylistycznym "bije po oczach". No cóż czasem warto odczekać, jednak sens moich wątpliwości jest chyba dla Ciebie jasny(?)

31.05.2019 18:09 Carlinfan

@WJ
Dla władzy rodzina jest problemem, gdy zmiany są na tyle radykalne, że wymagają łamania praw człowieka. Np. w Szwecji sprowadzają masy muzułmańskich uchodźców/emigrantów, a ci tworzą w swoich osiedlach zamknięte strefy, do których rdzenni Szwedzi włącznie z policją nie mają wstępu. A z drugiej stworzyli prawo na mocy, którego odbierają swoim obywatelom dzieci, bo te poskarżyły się na rodziców i oddają je w ręce... muzułmanów, nad którymi nie mają kontroli. Po prostu cyrk.

31.05.2019 22:41 Cruithne

@Felek: chyba dość krótko siedzisz w temacie zmian klimatu, bo lecisz retoryką żywcem zaczerpniętą z komentarzy pod filmami z youtuba. Poczytaj więcej, to może zrozumiesz, jakie są podstawy mechanizmów zmian klimatu i że społeczno-polityczna strona tego problemu to jakby zupełnie oddzielna historia, chociaż rozsądek mógłby podpowiadać, że powinna to być ta sama opowieść.

01.06.2019 1:25 adaś

@WJ
''Naprawdę uważasz, że ideologie czynią zło?"
Zdecydowanie tak.

żadna partia oczywiście nie deklaruje ani niszczenia rodziny ani niszczenia przyrody. Jednak to nie deklaracje są najważniejsze a praktyka życia.
Jeżeli pojawi się partia zielonych zajmująca się przede wszystkim ochroną przyrody to będę na taką głosował. Na razie jednak zieloni zajmują się również aborcją, eutanazją, i wychowaniem seksualnym w szkołach. Jeżeli zagłębić się w ich postulaty to okazuje się że chcą nauczać rzeczy które nie mają podstaw naukowych a tylko uzasadnienia ideologiczne. W dodatku chcą złamać dwa podstawowe prawa gwarantowane przez państwo.
Pierwsze to prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, Drugie to prawo do własnych przekonań religijnych. Obowiązkowa edukacja seksualna już od przedszkola autorstwa Biedronia lub jemu podobnych to nic innego jak lewicowy terror wobec rodziny.

Kondycja rodziny w PRL nie była dobra z powodu dobrego państwa tylko z powodu dobrych tradycji z którymi to państwo walczyło, PRL oczywiście w teorii uznawało wolność wyznania, Ale np na obozach harcerskich do koscioła nie było wolno chodzić a znajomy milicjant musiał się przed przełożonymi tłumaczyć dlaczego jego syn przystąpił do pierwszej komunii.Indoktrynacja była bardzo silna. W Rosji gdzie komunizm trwał dłużej a religię zniszczono bardzo mocno kondycja rodziny jest dużo gorsza.Muszę jednak przyznać, że w stosunku do tego jak w Norwegii państwo traktuje rodzinę i jaką ma nad nią władzę to PRL był konserwatywny.
Nie jest istotne że w Europie Zachodniej dominuje kapitalizm. Istotne jest że lansowana jest tam ideologia lewicowo-liberalna, niszcząca rodzinę i skutki widać.
Najbardziej karygodne w tej ideologii jest podejście że rodzinie można odebrać dzieci bo jest za biedna lub trochę dysfunkcyjna (przykłady już Ci podałem )
A takie rodziny trzeba wspomagać .

"Chrześcjaństwo jest religią miłości, a okazuje się , że Jego urzędnicy potrafią skutecznie krzywdzić dzieci głosząc nienaruszalność Rodziny."
Krzywdzenie dzieci zawsze jest karygodne. Ale chyba pomyliłaś pewne rzeczy. To że iluś np celników kradło nie oznacza że urząd celny jest bez sensu. Uważam że każdy problem należy rozpatrywać całościowo. Pedofilia jest rzeczą okropną i należy z nią walczyć wszędzie. A obecnie z mediów można by wysnuć wniosek że jest to głównie problem Kościoła. Tego że w Polsce na kilkuset pedofilów odsiadujących wyroki tylko kilku to byli ksieża z lewicowo liberalnej prasy sie nie dowiesz. Bo ludzi zajętych ideologiczną walką nie interesuje prawda tylko własna racja, I w tym tkwi największe niebezpieczeństwo każdej ideologii.
Prawda jest ważna gdy uzasadnia nasze racje a gdy im przeczy to się ją pomija.

01.06.2019 1:42 adaś

@Felek
Jesteś i śmieszny i żałosny za razem. Podobnie jak inni na tym portalu zakładający tylko międzynarodowy spisek ( najlepiej przy udziale masonów i kosmitów )
Ciekawe kto ma taka władzę że na raz przekupił naukowców z Chin, USA, Rosji itd aby omamiali biednego Felka i jemu podobnych.
Nie rozumiesz że świat jest po prostu ciekawy a ludzie którzy go badają dochodzą do podobnych wniosków i maja narzędzia aby te wnioski weryfikować. Nie odróżniasz że czym innym są fakty naukowe a czym innym próba ich ideologicznego wykorzystania.

01.06.2019 13:00 WJ

@ADAŚ
Zacznę, bo chcę już ją zamknąć, od kwestii "pedofili w KK". Dla mnie największym problemem w całej sytuacji, jest fakt systemowego ukrywania sprawców przez instytucję, która rości sobie prawo do umoralniania swoich Wyznających. I oceniam że zadziało się tak dla ideologii, nie w trosce o cierpiącego Człowieka.

A wczytując sie w to co napisałeś o kondycji rodziny podczas PRL, mogę wysnuć wniosek , że "kodycja rodziny" była dobra z powodu " dobrych tradycji z którymi to państwo walczyło'" czyli skuteczniejsze od idoktrynacji systemowej jest indywidualne zbieranie doświadczeń intelektualnych(?)

Wydaje mi się, że zaczynamy się bawić komentarzami w stylu " teraz Twój ruch" :)
Mówię "pas", "i pass" :)

Skupiam się na co w nas "pokrewne ", choć "pięknie się różnimy" :)

01.06.2019 20:52 adaś

@WJ
Ależ ja się z Tobą zgadzam że ukrywanie sprawców było największym problemem. Ale przecież KK nigdy nie walczył systemowo z instytucją rodziny a np taka Norwegia to właśnie robi.
Natomiast nie za bardzo zrozumiałem drugą twoją myśl.
Ja dobrze pamiętam ciemne czasy PRL. Wtedy KK nas wspierał, Tak duchowo jak i materialnie. Indoktrynacji systemowej nie musieliśmy się przeciwstawiać indywidualnie bo stała za nami instytucja Kościoła, nie tylko polskiego ale całego. Moje osobiste doświadczenia potwierdzają historycy. W tych krajach bloku wschodniego gdzie komunistom udało się całkowite podporządkowanie Kościołów lub ich likwidacja było mniej wolności i rodzina w gorszej kondycji.

02.06.2019 10:20 Felek

@ADAŚ @CRUITHNE

Panowie, proszę nie unoście się i bez epitetów.
W odróżnieniu od was, ja potrafię założyć, że się mylę i mylić mogą się wszyscy inni ludzie. Włącznie z naukowcami, których tak bardzo wynosi się na piedestał jako kompletnie nieomylny autorytet, nieprzekupny i bez skazy. Oczywiście teraz mnie wrzuciliście do szufladki "oszołomy od teorii spiskowych" ale to nie ja zamykam swój własny rozum na chłodną ocenę tego co do nas trafia poprzez ogólnie pojęte media. Co do, których też wiele osób zakłada, że są nieskazitelnie czyste. Nie jestem ani po jednej stronie ani po drugiej, tylko wyciągam wnioski z tego co one obie mówią. Sami dobrze wiecie, że podejmowane akcje przeciwdziałania GO są mizerne i można je nagrodzić co najwyżej ironicznym uśmiechem politowania. Świat skupił się na jednym wycinku szerszego problemu, pozostawiając wszystkie inne poza marginesem zainteresowania. Natomiast klimat to nie jest tylko stała słoneczna, chmurki, lodowce i atmosfera oraz zmiany jej składników. Przypominam, że to Słońce jest tą potężną, wielokrotnie większą sferą niebieską, nie zaś Ziemia. To Słońce wpływa na klimat Ziemi, dość istotnie go kontrolując. Tutaj podkreślam, nie zezwala to nikomu na to, by smrodzić do oporu wszelkimi dowolnymi produktami spalania, które rzeczywiście mają swój wpływ na kontent atmosfery i tym samym kontrolę promieniowania docierającego ze Słońca na Ziemie. Czyli tak, wina po stronie ludzie istnieje i powinni oni otrzeźwieć, podejmując logiczne rozwiązania, a nie udając, że coś robią.

Grzebię w zagadnieniach astronomicznych, planetologicznych, klimatycznych, ekologicznych, ekonomicznych, gospodarczych, filozoficznych, psychologicznych, historycznych, społecznych i futurologicznych odkąd mam wpojoną we mnie ciekawość czymś innym niż bajki, tudzież wóda, samochody, imprezy i kobiety. Mając niecałe 10 lat wiedziałem już, że ze światem "dorosłych" jest coś zdecydowanie nie tak i sam, na własną rękę doszukiwałem się czegoś co pozwoli mi mieć własne zdanie na to co mnie otacza. No i z całym szacunkiem do was i waszego zdania ale ja pozostanę jednak przy swoim.

02.06.2019 22:23 adaś

@Felek
"W odróżnieniu od was, ja potrafię założyć, że się mylę i mylić mogą się wszyscy inni ludzie"

Powiem Ci coś o sobie. Jako człowiek moge sie mylić w wielu kwestiach. W swoim fachu po prawie 30 latach myle sie bardzo rzadko. Klientów mam z polecenia, znakomita wiekszość bardzo zadowolona. Ale bywa że spotykam Felków którzy sądzą że się mylę albo chcę ich oszukać. Myslą że można lepiej i taniej. ( lepiej można na pewno ale lepiej i taniej nie ) Oni zapewne tak jak i Ty : "sam, na własną rękę doszukiwałem się czegoś co pozwoli mi mieć własne zdanie". Efekty własnego zdania w tematach o których sie nie ma pojęcia nie raz przychodzi mi w budownictwie oglądać.

Naukowcy też mogą sie mylić. Ale nie wiekszość na raz. Dlatego że się nie mylą silnik działa, sonda kosmiczna przesyła zdjęcia, przeszczep sie udaje a implant zęba trzyma sie w szczęce.
Zakładanie że w sprawach ocieplenia klimatu wiekszość sie myli albo jest przekupiona jest i śmieszne i żałosne jednocześnie.
Wyglada na to że mojego tekstu nie przeczytałeś ze zrozumieniem bo nie odnoisłeś się bezpośrednio do niego tylko powtarzasz swoje. Dlatego ( bez wielkich nadziei ) spróbuję jeszcze raz.
Jak ktoś jest zwolennikiem np. rządu światowego to każde powód będzie dobry żeby swoją ideologię uzasadnić.
Pokój i wojna.
szowinizmy i brak szowinizmów.
Ocieplenie czy oziebienie klimatu.
Obecnie mamy ocieplenie i niewątpliwie niektórzy chcą je wykorzystać by osiągnać inne cele.
Ale to nie oznacza że można zanegować naukowe ustalenia dotyczące ocieplenia. A Ty chyba nie odróżniasz tych kwestii.
Wyglada na to że nie masz pojecia jak działa nauka, co to jest metoda naukowa, jak funkcjonują uniwersytety itp.

P.S. jeżeli prawdą jest że grzebiesz w różnych zagadnieniach to może postaraj sie o małą ksiażeczkę : P.G. Gentile "Savoir-vire, dykcjonarz akademicki" i przeczytaj choć pierwsze rozdziały : Etos akademicki i Autonomia uniwersytetu.

03.06.2019 12:44 WJ

@ADAŚ
Tym razem"pokrewieństwo" :)))

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto