Przed eurowyborami: politycy negują powagę zmian klimatu i marginalizują ekologię

Z jednej strony ochroną klimatu w Polsce jeszcze nikt nie wygrał jeszcze wyborów. Z drugiej – pojawiają się badania mówiące, że odejście naszego kraju od węgla, zyskuje poparcie. Jak reagują na to partie polityczne? By odpowiedzieć na to pytanie, w przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego sprawdziłem ich deklaracje programowe.

Dlaczego właśnie deklaracje programowe? Bo to jedyne wiążące dokumenty publikowane przez partie polityczne. To z nich można rozliczać je po wyborach. Dlatego stwierdziłem, że najlepiej oprzeć się właśnie na nich, i starałem się uniknąć odniesień do medialnych wypowiedzi polityków czy ogłaszanych przez nich strategii, które zawsze mogą się zmienić. Niestety, nie udało mi się to w przypadku Konfederacji, która nie publikuje szerszego zbioru swoich celów. Co w takim razie myślą politycy startujący w najbliższych wyborach na temat ekologii i ochrony klimatu?

Prawo i Sprawiedliwość – koniec dyskryminacji węgla

Tegoroczna europejska deklaracja programowa rządzącej w Polsce partii zajmuje jedną stronę. Nie ma w niej ani słowa o ochronie środowiska i polityce klimatycznej. Sprawdziłem jednak również program PiS-u z 2014 roku, sporządzony wtedy na wybory krajowe. Od tamtej pory minęło sporo czasu, w polityce partii mogło też się sporo zmienić, jednak to najnowszy tego typu dokument dostępny na stronie ugrupowania. Dowiadujemy się z niego, że polityka klimatyczna UE szkodzi polskiej energetyce. Jest kilka słów o odnawialnych źródłach energii – ale głównie w kontekście elektrowni wodnych i geotermii. PiS obiecywał też w 2014 roku przeniesienie transportu towarów na tory i rozwój kolejnictwa. Zapowiedział też walkę o “o zniesienie ekonomicznej i prawnej dyskryminacji wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego”.

Wiosna – bez węgla w Europie do 2050 roku

Partia Roberta Biedronia reklamuje się hasłem “Europa dla Ciebie”. Tak zatytułowana deklaracja programowa ma 16 stron. Możemy w niej przeczytać o “Zielonym Pakcie dla Europy”. Ma on zobowiązać wszystkie państwa członkowskie do odejścia od węglowej energetyki do 2050 roku. W Polsce miałoby to się stać do 2035 roku. Wiosna liczy na dopływ unijnych pieniędzy, które umożliwią inwestycje w zeroemisyjną energetykę. Ugrupowanie ma zamiar wspierać rozproszone systemy dostawy energii – czyli niewielkie, lokalne elektrownie fotowoltaiczne i montaż paneli słonecznych na dachach prywatnych domów. Plan ten ma doprowadzić do uniezależnienia się Polski od dostaw węgla z Chin i Rosji. Według polityków z partii Biedronia pozwoli też na stworzenie nowych miejsc pracy.

Kukiz ’15 – przeciwdziałanie zmianom klimatu to “ideologia”

Ugrupowanie Pawła Kukiza nie udostępnia deklaracji programowej na wybory do Parlamentu Europejskiego. Z dokumentu nazwanego “Strategią zmiany” wynika natomiast, że polityka klimatyczna i energetyczna UE nie opiera się na naukowych faktach, i że to czysto ideologiczny projekt. Kukiz stawia na węgiel i obwinia europejskie regulacje rynku energetycznego za podwyżki cen prądu w Polsce.

Konfederacja, której programu nie znalazłem

Prawicowa koalicja nawet jeśli ma program, to go nie udostępnia. Z jej strony można pobrać jedynie dwustronnicową ulotkę wyborczą. Na jej pierwszej stronie widnieją nazwiska liderów. Na drugiej przeczytamy o walce z Berlinem i Brukselą o niepodległość i podmiotowość Polski. Próżno więc szukać informacji o poglądach polityków Konfederacji na temat ekologii. Jeden z jej liderów, Janusz Korwin-Mikke, podzielił się jednak kilka miesięcy temu swoją opinią na temat globalnego ocieplenia na łamach “Rzeczpospolitej”. Według politycznego weterana skutki zmian klimatu będą dla Polski zbawienne, a “Ziemia się zazieleni”.

Lewica Razem – zielono, ale bardzo krótko

Koalicja Partii Razem, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i Unii Pracy o klimacie i ochronie środowiska pisze niewiele. Zauważa potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatu, wspomina przy tym o raporcie IPCC. Chce stworzenia programu dopłat do innowacyjnych, ekologicznych biznesów. Fundusz przeznaczony na takie inwestycje miałby opiewać na 500 miliardów euro. To jednak jedyny konkret w punkcie opiewającym na zaledwie pięć zdań, który znalazłem w sekcji “Główne postulaty”.

Jak widać, nie wszyscy polscy politycy są przekonani o znaczeniu zmian klimatu. W europejskich programach powaga sytuacji bywa negowana, a w innych przypadkach ekologia spychana jest na margines. Polska scena polityczna będzie musiała jednak zmienić to nastawienie – tak przynajmniej wynika z najnowszego badania Kantar Public na zlecenie Greenpeace’u. Według niego ponad trzy czwarte wyborców głównych partii popiera odejście od węgla na rzecz OZE do 2030 roku. Tę konieczność zauważają nawet sympatycy Pawła Kukiza – według badania potrzebę dekarbonizacji widzi aż 65 procent z nich. A co z Koalicją Europejską? O tym możecie dowiedzieć się z osobnego tekstu, który publikujemy na Smoglabie.

Marcel Wandas, SmogLab

Komentarze

24.05.2019 13:32 Rafał

Ja bym i tak nie głosował na postępaków neomarksistowskich, tym bardziej że nazwali mnie nazistą, faszystą, antysemitą i nienawistnikiem to nie mogę tego zrobić.

No bo jakby to wyglądało żeby ktoś taki jak jak głosował na jedynie słuszne siły postępu.

Pozostaje Konfederacja, choć nie jest to najlepszy wybór to nic innego nie pozostaje.

24.05.2019 13:52 observer

@Rafał
"bardziej że nazwali mnie nazistą, faszystą, antysemitą i nienawistnikiem to nie mogę tego zrobić."

Kto cię tak nazwał?

Czy ktoś tutaj na ZnR? Jeśli tutaj, to wskaż i zacytuj.

24.05.2019 14:04 observer

Będzie taki moment, gdy mówienie o odchodzeniu od węgla nie będzie w Polsce piętnowane (było piętnowane jeszcze 5 lat temu, gdy politycy PiS krzyczeli o tym głośno, a koalicja PO-PSL bała się cokolwiek zrobić, więc na wszelki wypadek "nie ruszali tematu")

Nie wiem, czy teraz już jest ten czas, ale nadejdzie moment, gdy będzie można mówić prawdę o polskim węglu (szkodliwym wpływie na polską gospodarkę) i nie narażać się na szykany.

24.05.2019 14:39 rnr

Trzeba madrze zadbac, zeby ludzie realnie mogli przejsc z pracy w górnictwie do nowej, chocby przy oze, bezpieczniejszej przy okazji. Ale lobby przemysłu okologorniczego, jedyna grupa ktora realnie straci, na pewno bedzie walczyc.
Niemniej wyjscia nie ma- weglowi juz dziękujemy, im wczesniej tym zdrowiej.

24.05.2019 15:39 wsciekly_kot

https://wysokienapiecie.pl/19662-rosnie-presja-spoleczna-na-energetyke-weglowa/

Poczytajcie. Szkoda ze oprócz Biedronia, który dość nieśmiało o tym mówi, ale k****mówi, żadna partia nie deklaruje odejścia od węgla. Może na jesienne wybory beton drgnie.
@Rafał
Konfederacja, między innymi ma twarz Korwina, a to ekooszołom, negator, mizygon i generalnie debil ekonomiczny. Do tego brunatne koszule. Tego chcesz?

24.05.2019 16:22 Carlinfan

@WSCIEKLY_KOT
Proszę wskazać kraj, którego energetyka opierała się głównie na węglu, i któremu udało się w 100% zrezygnować ze spalania węgla - i na jakie paliwo ten kraj przeszedł. Wskazany byłby przykład kraju położonego geograficznie jak Polska.

24.05.2019 16:38 Kukuluops

@CARLIFAN

Wielka Brytania. To nawet oni zaczęli z tą całą hecą związaną z wydobywaniem węgla na skalę przemysłową. Ostatnie elektrownie węglowe, które produkują nikły procent brytyjskiej elektryczności zostaną zamknięte w 2025.

24.05.2019 16:49 Carlinfan

@KUKULUOPS
Dziękuję to wystarczy. Czyli pionierzy nie potrafią zrezygnować z tego paliwa. Dodam, bardzo bogaci pionierzy. W świetle tego retorycznie spytam, jak Polska ma z węgla zrezygnować skoro takiej gospodarce jeszcze nie udało się go wyeliminować ?
Doprawdy śmieszne są przytyki, że nic nie deklarujemy w tych kwestiach. Zwyczajnie równie dobrze moglibyśmy zadeklarować, że od dziś w Polsce nie zużywamy wody. Efekt byłby podobny, nie pozostało by nic więcej tylko zdechnąć.

24.05.2019 17:55 Marek Marszałek

Czekałem na okazje mam przygotowany tekst.

Nie byłem w 2014 i nie idę w tym roku na wybory europejskie. Co zabawne, wydają mi kartę do głosowania na książeczkę wojskową. Burżuje w EP pono dostają na miesiąc tyle hajsu co ja pewnie nie zarobiłem na złomie w całym życiu. Za siedzenie na dupie, zabawy, lotanie samolotami tam i sam . Elyty tak się bawią.

Nie jestem zwolennikiem UE gdyż dzięki niej, zdewastowano tysiące hektarów lasów, gruntów ornych pod budowę arteri śmierci (jak by mało było PRL-owskich tras) i masy budynków .
W te gigantomanie trzeba bez przerwy pompować rzekę paliw kopalnych. Kraje UE mają zdewastowane środowisko naturalne. Unia Europejska jest absurdalną biurokracją, jak by rodzimej było za mało. UE dotuje rolnictwo masowej śmierci. Unia jest antykatolicka a przecież chrześcijaństwo jest absolutnym fundamentem kultury wszystkich krajów Zachodu. Polityka klimatyczna to czysta propaganda. Instytucje państwowe i w dodatku tak rozległe, nie mogły by istnieć gdyby na serio dokonano masowej likwidacji bezsensownej gospodarki, której wymaga prawdziwa redukcja zanieczyszczania środowiska czym popadnie. Unia Europejska nie wprowadziła pierwsza błogosławieństwa w postaci strefy Schengen bo w dawnej Europie i na całym świecie nie było granic w obecnym rozumieniu, jako zakazu obozowego, co osobiście widziałem na słupach granicznych. To już temat wybitnego tabu, rzeczy absolutnie sprzecznej z prawem natury.

Głosował bym w referendum przeciw UE z podanych przyczyn. Podobnie sojusz NATO wciągnął nas w bandyckie jankeskie wojenki. Polska jest nade wszystko nieoficjalnym terytorium zamorskim USA i w sumie cała UE też. Zobaczcie jak od lat 90 wtłacza się amerykańską masową kulturę i autko centryczny styl życia. Młode pokolenie nie ma już tożsamości narodowej, ja mam jakąś bo interesowałem się historią a nade wszystko od 2004 byłem wychowywany przez Radio Maryja, gdzie się promuje kulturę polską, szkoda że poza tym głosi obłęd kościoła posoborowego i absurdalny, debilny denializm klimatyczny i środowiskowy. Oczywiście że nasza przyszłość była by lepsza gdybyśmy w latach 90 poszli własną ścieżką, bez kredytów, pośpiechu, rozwijając gospodarkę opartą na rodzimym OZE z minimalnym państwem i sprawiedliwym podziałem gruntów i tworząc własną UNIĘ z Węgrami i krajami słowiańskimi, bałtyckimi a może nawet z Rosją. No niech mi ktoś nie pierdoli, że mamy jakiś sojuszników, przyjaciół na zachodzie ! Oczywiście ta UNIA z ustrojem monarchicznym a nie jakąś demonokracją.

PS. Tak końcówka maja a w oddali widzę wytwornice
smogu. Dzięki memu darciu się i wściekłości stary nie wpierdolił w ostatnich tygodniach kolejnych setek kilogramów CO2. Byłem dziś nad Wisłą, wygląda ona jak we Warszawie. To tylko kwestia czasu jak spadnie tyle deszczu, że przeleje wały i zaleje nikczemny naród. Za parę tygodni będą korposzczury odpalać klimatyzacje. Co chcecie od polityków.

24.05.2019 18:12 Carlinfan

Z tym RM i polską kulturą bym nie przesadzał. Jak masz głowę na karku to zainteresuj się co za komuny ojciec dyrektor robił u niemiaszków. Aktualnie jego misja to dzielenie. Tak zamaszyście to robi, że nawet wyznawców tej samej wiary podzielił.

24.05.2019 21:02 Logic

Ja głosuje na Konfederacje !
Tak wiem ze to negacjonisci klimatyczni któży twierdza ze ocieplenia nie ma.
Z tym ze gdy by nawet Polska odeszła od węgla to nie ma to juz żadnego znaczenia dla planety.
Było myślec 50 lat temu i skończcie juz bredzić o tym bo równie dobrze możecie chcieć walczyć z tym ze ziemia sie obraca.
Ta cywilizacja i tak jest do wylania do kibla wiec niech jeszcze impreza potrwa do póki sie da.
A to zapewni tylko konfedeacja ktora bedzie dbać tylko o Polski interes.