Poziom CO2 w atmosferze przekroczył 415 ppm. Po raz pierwszy od narodzin ludzkości

Naukowcy w stacji pomiarowej Mauna Loa na Hawajach odnotowali rekordowy poziom stężenia CO2 w atmosferze – 415 ppm. Zdaniem klimatologów ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w ziemskiej atmosferze 3 miliony lat temu. Wówczas na Antarktydzie rosły drzewa, a poziom mórz i oceanów był o kilka metrów wyższy.

W obserwatorium Mauna Loa na Hawajach od lat 50-tych XX wieku naukowcy mierzą stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Po raz pierwszy odnotowali oni wynik 415 ppm – nie tylko najwyższy w historii pomiarów, ale także najwyższy w historii ludzkości.

Od roku 1960 stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze wzrosło o ok. 100 ppm – a więc o niemal jedną trzecią. [Szczegółowym danym można przyjrzeć się m.in. tutaj]

Prof. Ralph Keeling – kierujący projektem badawczym prowadzonym na Hawajach – skomentował rekordowy wynik w ten sposób: „Każdego roku dzieje się tak, że powinniśmy mówić: ‘Nie, to nie powinno się dziać. To nie jest normalne’. ‘Ten wzrost nie jest zrównoważony pod względem zużycia energii i tego, co robimy na planecie’”.

(Pre)historyczny rekord

“Poziom CO2 w atmosferze osiągnął obecnie 415 ppm. Ostatni raz, kiedy ludzie doświadczyli poziomów tak wysokich, był … nigdy. Człowiek [wtedy – S.M.] nie istniał” – napisał na Twitterze Peter Gleick, meteorolog z amerykańskiej National Academy of Sciences.

Według danych opublikowanych niedawno przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu (PIK), dwutlenek węgla osiągnął poziom niespotykany w ziemskiej atmosferze od 3 milionów lat. Wniosek ten oparto na symulacji komputerowej, uwzględniającej nie tylko współczesne pomiary, ale również ustalenia paleoklimatologów – czerpiących informacje o stężeniach CO2 m.in. z powietrza uwięzionego w lodowcach. [Więcej na temat paleoklimatologii – czyli badań klimatu przed narodzinami ludzkości – przeczytać można na portalu Nauka o Klimacie].

„Cała ludzka historia była w chłodniejszym klimacie niż teraz (…) Pomimo porozumienia klimatycznego w Paryżu, pomimo wszystkich przemówień i protestów – nie widzimy, że nadal wyginamy krzywą” – powiedział Wolfgang Lucht z PIK, w rozmowie z agencją AFP. Zdaniem badaczy z Poczdamu wzrost temperatur zatrzymałaby stabilizacja stężenia CO2 na poziomie 350 ppm – czyli takiego, który przekroczyliśmy w latach 80-tych XX wieku.

Przypomnijmy: Według wspomnianego Porozumienia paryskiego 195 państw świata zadeklarowało wspólną walkę ze zmianami klimatycznymi, poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Celem jest zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na świecie na poziomie max. 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed okresu rewolucji przemysłowej.

Rozwiązaniem optymalnym – do którego państwa zamierzają dążyć – jest zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na poziomie 1,5 st. Celsjusza.

Sebastian Medoń, SmogLab

Źródła: Scripps Institution of Oceanography, science alert, AFP, Nauka o Klimacie, Komisja Europejska

Komentarze

17.05.2019 10:30 Miro

Bodajże w lutym napisałem w innym wątku, że w maju padnie 415. I proszę - mamy blisko 416.

17.05.2019 13:39 Criuthne

Patrząc na wykresy z poprzednich lat można prognozować, że jeszcze przez co najmniej tydzień będą możliwe kolejne rekordy. A nawet jeśli nie, to i tak "lewostronne ostrze piły" jest w tym roku znacznie wyższe niż w poprzednim. Kolejny rekordowy rok światowej emisji CO2 zdaje się być nieuchronny. Znowu skończy się na kilku artykułach medialnych i nic się nie zmieni. Chyba musi się zdarzyć coś naprawdę spektakularnego, żeby ludzkość otrzeźwiała - np. kilka nadmorskich wielkich metropolii pod wodą, ale na to trzeba jeszcze będzie trochę poczekać.

17.05.2019 16:14 Carlinfan

Aj waj, tragedia. Może jakieś spojrzenie na wydobycie ropy i ile czasu nam zostało ? Bo jak węgla zakażecie to zostanie ropa, a jej jakoś zakazywać nie chcecie.
A może przypomnienie umowy z Kioto i wspomnienie kto się na niego serdecznie wypiął ?

17.05.2019 16:28 Marek M. (OZECENTRYSTA)

Też śledzę poziom CO2, anomalie temperatury oraz poziom pokrywy lodowej w Arktyce podobnie jak ceny ropy naftowej która wyznacza cenę metali w skupie.Zobaczyłem sobie czy widać ocieplenie się klimatu z tych danych. Widać. Nie wiem co dalej napisać. Mimo tego będę wytrwale przechodził na OZE kierując się ku emisją afrykańskim zanim przyjdzie krach i pewno roztaczany w komentarzach na ZNR kanibalizm będzie normalny. Czym się będę bronił ?

17.05.2019 17:16 Mariusz

Nie rozumiem tylko jednego - dlaczego roczne przyrosty ppmów CO2 nie zwiększają się razem ze wzrostem emisji jak na tym wykresie??
https://ourworldindata.org/wp-content/uploads/2017/04/Global-CO2-emissions-by-region-since-1751.png

a wykres wzrostu stężenia CO2 jest bardzo łagodnie rosnący?? Chodzi o to że rośnie też pochłanianie przez oceany? Jesli tak to po ustaniu emisji ilość CO2 w atmosferze powinna zacząć szybko spadać do poziomu wyznaczanego przez emisje z roslin i wulkanów czyli spadać o co najmniej 3 ppmy rocznie nawet bez technologii sekwestracji. Czyli inaczej niż obiecują chłopki czyli prof Malinowsky& m. Popkiewicz

17.05.2019 17:28 Mariusz

miało być chłopaki nie chłopki :-)

17.05.2019 19:25 Logic

Jak pisze Sam Carana odpowiada to 10-18 stopni ocieplenia. Nie mamy 10-18 stopni ocieplenia ponieważ 95% ciepła pochłaniają na razie oceany i lód.
Około 2026 możemy miec ok 10 stopni po stopnieniu lodu i ogrzaniu górnych warstw wody.
Game over.

17.05.2019 19:46 Logic

@Marek M
Kuszę sobie zamontuj, naucz sie dobrze strzelać z łuku.
Albo zrób zapas broni palnej. Mnie to wali, jak tylko zacznie sie na powaznie nie zamiezam sie bronić.
Nie bede żebrał o troche jedzenia w obozie dla uchodźców klimatycznych a na końcu polował na kogos zeby go potem zabić i zjeść.
Jak sie juz zacznie to poprostu kończę ze sobą.

17.05.2019 20:38 Logic

Odemnie z Okęcia samoloty startują co 2,5 minuty.
Wiec o czym my tutaj mówimy ?
Ile jest takich lotnisk na swiecie i samolotów ?
Czemu od tego nikt nie zacznie ?
Kurwa czy naprawdę kazdy musi teraz latać ?
Przeciez pieniadze z biletów mozna wydać na co innego.
Czemu nie nałoży sie podatkow na bilety choćby w tej komunistycznej UE ktora jest taka "ekologiczna".

17.05.2019 23:36 Cruithne

@Logic: Okęcie to zaledwie kropla w morzu.
www.flightradar24.com
Jeśli nie znałeś tej strony, to lepiej nie zaglądaj.

18.05.2019 0:10 Cruithne

@Marek M.: Kanibalizm to raczej gwóźdź do trumny niż szansa na dłuższe przeżycie: https://nt.interia.pl/raporty/raport-medycyna-przyszlosci/medycyna/news-w-syrii-jedli-ludzkie-mieso-teraz-umieraja-na-rzadka-chorobe,nId,1069665
Ja mam zamiar pożyć tak długo jak zdołam i zobaczyć ciekawe czasy, bo takie na pewno nastaną, raczej nie w pozytywnym znaczeniu, ale ciekawe będą na pewno. Może za dużo wymagam, ale chciałbym na własne oczy zobaczyć rok 2050.

18.05.2019 7:06 Rafał

@Mariusz napisał.

"Nie rozumiem tylko jednego - dlaczego roczne przyrosty ppmów CO2 nie zwiększają się razem ze wzrostem emisji jak na tym wykresie??
https://ourworldindata.org/wp-content/uploads/2017/04/Global-CO2-emissions-by-region-since-1751.png"

Też się na tym zastanawiam. Przydałby się rzetelny artykuł w tym temacie.
Bo skoro w 1990 r było 22 mld to CO2 a teraz 36 emisji, to dlaczego krzywa wzrostu stężenia jest prawie liniowa.

Co w sytuacji nagłego przerwania emisji?

Jeśli nie będzie solidnego artykułu w tym temacie to rzeczywiście zacznę sądzić że chłopaki z przemysłu "globalne ocieplenie" cóś ukrywają.

Proszę mi to zaraz ładnie wytłumaczyć.

18.05.2019 8:13 Miro

Dobre pytanie. Jednak jak się prześledzi tabelki z historycznymi danymi ze strony obserwatorium na Hawajach to widać, że dawniej stężenie rosło o. ok. 1.5 ppm na rok, potem o ok. 2 ppm na rok. A teraz rośnie już o blisko 3 ppm na rok. Tylko to słabo widać na wykresach - z racji skali i krótkiego jeszcze okresu czasowego.

18.05.2019 9:50 Mariusz

Tak - ilość ppmów dodawanych co roku rośnie. Ale z obliczeń badaczy w temacie wynika, że do dodania 1 ppm'a potrzeba wyemitować 7.81 gigatony CO2. Obecne ludzkie emisje wynoszą blisko 40 gigaton (licząc razem z czarnorynkowymi węglowodorami i wieloletnią biomasą, która nie liczy sie jako żaden krótki cykl węglowy) co dawałoby wzrost koncentracji na poziomie 5 ppmów rocznie z nie blisko 3( a raczej 2 bo w latach 2013 - 2018 dodawaliśmy ponad 2 ppm rocznie). Nawet jakby nie liczyć czarnego rynku energii to i tak 36GT/7.81 wychodzi 4.6 ppm rocznie wzrostu stężenia. A przecież wzrost ocieplenia powinien dodatkowo zwiększać emisje z przyrody i ograniczać zdolność przyrody do pochłaniania CO2....


tu koment Scota Strough
https://www.quora.com/How-many-billion-tons-of-CO2-have-humans-released-into-the-atmosphere-from-the-start-of-the-industrial-revolution-until-now

18.05.2019 13:21 Cruithne

Według Global Carbon Project w 2017 roku 44% nadwyżki CO2 emitowanej ze spalania paliw kopalnych pozostało w atmosferze, reszta została pochłonięta przez poszczególne rezerwuary węgla (głównie oceany i roślinność), czyli wzrost stężenia CO2 w atmosferze w przybliżeniu się zgadza w tym bilansie.
Jest jeszcze dodatkowe pochłanianie CO2 - który nie wiadomo gdzie znika, ale w ostatnich latach to niewielki udział, co obrazuje rysunek ze strony NoK: https://naukaoklimacie.pl/cdn/upload/5c182c23a0ae9_c-b-2018-6.png

18.05.2019 17:51 Mariusz

OK
Zdziwiło mnie że ekosystemy lądowe mogą w miarę trwale magazynować CO2 ! Może coś źle zapamiętałem ale chyba tu się twierdzi, że biomasa nie może trwale magazynować co2 jeśli nie będzie składowana w odpowiednich warunkach???

I że oceany pochłaniają z 500% więcej niż przed epoką industrialną mimo że stężenie co2 w atmosferze jest tylko o coś z 40% większe też mnie zdziwiło :-)

18.05.2019 18:16 Dragon

@Mariusz
Odnošnie obiegu węgla w przyrodzie i tego jak przpływa, gdzie się odkłada i co się dzieje z tym co emitujemy do atmosfery, to jest to fajnie wyjaśnione w.książce "Nauka o klimacie"."!Polecam :)

26.05.2019 21:06 mol

Co do tej tezy że, powinno być więcej ppmów dodał bym wzrost powierzchni zielonych o czym było na portalu oraz wzrostu przyrostów rocznych drzew na półkuli północnej.