Obrazek dnia: Sprzedaż pestycydów w Polsce

W ciągu 6 lat sprzedaż insektycydów w Polsce prawie podwoiła się.

Ilustracja 1. Sprzedaż insektycydów w Polsce w kg rocznie. Źródło: Eurostat.

Na polach nie przetrwa nic poza monokulturą, ziemia zamienia się w martwy pył, apokalipsa owadów trwa w najlepsze, ale zyski producentów chemii rolniczej i PKB rosną, podobnie jak zadowolenie polityków i rolników.

Jako dalszy komentarz:

Dlaczego populacja owadów się kurczy i jakie to ma znaczenie?

Wymieranie globalne: Katastrofalny spadek liczebności owadów

Hekatomba owadów – pestycydy, monokultury, klimat. Ptaki też poszkodowane.

Szóste wymieranie planetarne: „Biologiczna zagłada”

Raport ONZ: Apokalipsa trwa i nabiera tempa

Ich zanikanie budzi we mnie grozę i przygnębienie

Marcin Popkiewicz

Komentarze

13.05.2019 13:20 SONAER

Francuska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko należącej do niemieckiego koncernu Bayer firmy Monsanto. Miała ona prowadzić listy swoich krytyków, by wywierać na nich wpływ.

http://next.gazeta.pl/next/1,151003,24777037,francja-skandal-wokol-monsanto-tym-razem-ochrona-danych.html

14.05.2019 8:29 SONAER

Jury awards couple $2 billion in Monsanto Roundup cancer lawsuit trial

"The jury saw for themselves internal company documents demonstrating that, from day one, Monsanto has never had any interest in finding out whether Roundup is safe," an attorney for the couple, R. Brent Wisner, said in a statement sent to CBS News. "Instead of investing in sound science, they invested millions in attacking science that threatened their business agenda."

https://www.cbsnews.com/news/jury-awards-couple-2billion-monsanto-roundup-weed-killer-cancer-lawsuit-trial-today-2019-05-13/

Firma Bayer ma wypłacić 2 miliardy dol. odszkodowania
http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=123744&kat=18

14.05.2019 8:49 Marek Marszałek

Tak i niestety nie mam kawałka ziemi aby sobie mieć wolne od tej śmierci jedzenie. To jest kolejny przykład, absolutny relatywizm moralny w tak zwanym katolickim kraju. Ta religia, chyba dalej po SWII wyznaje absolutyzm etyczny i masowo morduje boski porządek i ten mały i duży. Dlatego moja wiara bardzo ostygła bo prawdziwy Pan Bóg jest na pewno miłośnikiem życia które tak wspaniale powiązał ze sobą w bajecznych ekosystemach. Przyroda, patrzenie na genialny widok startującego łabędzia, płynących kaczek, bobrzych zapór, majestatycznie kołyszących się na wietrze drzew, skrzypiących sosen, bogactwa życia w ściółce, widoku saren, jeleni z pięknymi porożami, łosia, rodziny dzików a nawet nie żywych skał, chmur, strumieni i wreszcie nocnego nieba naszpikowanego gwiazdami skutecznie wygania myśli o bezsensie egzystencji.

14.05.2019 9:42 Kloszard

@MAREK MARSZAŁEK
Pięknie powiedziane. Niczym Thoreau :)
Magia przyrody jest czymś niesamowitym.

14.05.2019 11:42 Felek

O, to ja w imieniu mojego ojca, który zachorował i zmarł na chłoniaka, niedługo po rozpoczęciu kariery rolnika - również powinienem się zainteresować sprawą. Nadal mam jego dokumentację medyczną sprzed 30 lat. Wszyscy z rodziny podejrzewali, że to Czarnobyl. Bo ojciec nie chciał brać Lugoli ani leków z "Ameryki".

A kiedy im powiedziałem, że to opryski i amerykańska firma Monsanto oraz między innymi Roundup, który wtedy (lata 1980-1990) był już na polskim rynku powszechny, to mnie oczywiście wyśmiali, że się nie znam i co ja gadam. Przy wszelkich opryskach powinno się mieć aparat tlenowy na gębie o obiegu zamkniętym. A kto wtedy miał coś takiego? Owszem była maska gazowa ale prawdziwy Polski facet nie będzie robił z siebie mięczaka i zakładał maskę przeciw gazową do oprysku! To były czasy kiedy broda była gęsta, fajki bez filtra a wódka miała 60%.

Zawsze myślałem, że starszym należy się szacunek bo są starsi i tym samym, rzekomo mądrzejsi. Jakże przykrym doświadczeniem jest przekonać się na własnej skórze, jak bardzo to było błędne podejście. Otacza mnie zewsząd fala nieprzebranej głupoty, ignorancji i niewiedzy. Nawet we własnej rodzinie, cóż za chore czasy.

PS.
Z pozytywnych informacji, mam zamiar na drugi rok za domem postawić ule i dbać o własną pasiekę. Na początek pewnie 2 może 3 ule, zobaczymy na ile starczy pokarmu, który mam w okolicy domu.

14.05.2019 12:07 Criuthne

@Felek: takie niestety były czasy. Ja jako dzieciak na początku lat 80. pudrowałem psy przeciw pchłom przy pomocy DDT (azotoxu), rozcierałem im proszek w sierści gołymi rękami, taką metodę pokazali mi rodzice. Kiedy dzisiaj to wspominam, ogarnia mnie zgroza.

14.05.2019 20:27 Marek P-ko

Przypomina mi to ten dokument:

https://www.youtube.com/watch?v=JjQ-hTb2vxY

rozwiązanie? zagonić 30-40% społeczeństwa do pracy na roli w małych gospodarstwach - których już prawie nie ma :D sam się zagoniłem tzn. trzeci rok zaganiam i da się robić jedzenie bez tego syfu ale jest to praca na cały etat. Odbieranie ludziom możliwości i pośrednio też umiejętności produkcji żywności jest w Unii systemowo zamierzone (oczywiście po to żeby kasa w kieszeniach potentatów się zgadzała).

15.05.2019 7:30 Mariusz R.

W Polsce jest problem używania środków chemicznych w rolnictwie?
No to zobaczycie co będzie, jak już korpo przerobią polskie rolnictwo całkowicie na przemysłowe.

15.05.2019 8:09 SONAER

Desykacja roślin – czemu polscy rolnicy trują nas bezmyślnie.

http://www.eioba.pl/a/4owt/desykacja-roslin-czemu-polscy-rolnicy-truja-nas-bezmyslnie

15.05.2019 12:48 WJ

Czasem rozmawiam z rolnikami, tymi mikro( kilkanaście hektarów) i makro( setki) i wnioskuję,że w Wielkopolsce, ze świadomością ubocznych skutków używania pestycydów jest słabo...

A wczoraj Koleżnka mówiłą mi, dwa lata temu pokazywała Synkowi trzmiele na lawendzie , które często i licznie nawiedzały rośliny. W minionym roku było ich mniej, a w aktualnym żaden się nie pojawił. Pytałą- dlaczego?

15.05.2019 15:19 SONAER

W komercyjnym rolnictwie nie chodzi o to by był zdrowo, ale żeby było jak najwięcej. Ponieważ glifosat nie jest rzekomo szkodliwy, rolników uczy się jak wprost jak truć.

"Najpopularniejszym środkiem używanym do desykacji jest natomiast GLIFOSAT,"
http://wiescirolnicze.pl/uprawy/desykacja-rzepaku-co-warto-wiedziec/

"Jednym z podstawowych zabiegów ułatwiających zbiór jest desykacja. Często wykorzystywanym produktem do tego zabiegu jest nieselektywnie działający glifosat."
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/glifosat-do-desykacji,51782.html

"Przedżniwne zastosowanie glifosatu umożliwia eliminację chwastów, wyrównanie plantacji, a co za tym idzie bardziej efektywne planowanie żniw, ich przyśpieszenie, polepszenie parametrów zbieranego ziarna, a tym samym redukcję nakładów i zwiększenie zysków."
http://rolniczeabc.pl/450223,Przedzniwnie-w-rzepaku-Jak-stosowac-glifosat.html


The most polluted stream in Europe:
https://www.treehugger.com/clean-water/pretty-stream-belgium-so-polluted-its-water-could-be-used-pesticide.html

30.05.2019 3:21 gupol(szukam w OZE)

@sonaer
"W komercyjnym rolnictwie nie chodzi o to by był zdrowo, ale żeby było jak najwięcej."

gdyby tak było nie byłoby na świecie miliarda głodnych ludzi.
chodzi nie tyle o to żeby było jak najwięcej a o to żeby maksymalizować zyski. bez względu na wszystko.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto