Dramat na morzu. Tym razem ludzki

Klimatolodzy od dawna prognozowali, że spowodowana przez nas zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego i podobnych zmian na afrykańskim Sahelu. Chociaż kryzys migracyjny nie jest już taki, jak trzy lata temu, to jesteśmy świadkami nowego dramatu. Jest nim kryzys człowieczeństwa Europy.

Dramat na Morzu Śródziemnym

Kilka miesięcy temu w reportażu przedstawionym przez korespondenta stacji TVN24 mogliśmy dowiedzieć się o dramacie załogi statku Sea-Watch 3 patrolującym południowe wody Morza Śródziemnego. Jej zadaniem jest ratowanie uchodźców, którzy pontonami uciekają z Afryki i Bliskiego Wschodu. Załodze udało się uratować 32 emigrantów, którzy starali się przedostać do Europy. Żaden europejski port nie zgodził się jednak, aby ich przyjąć.

Powód tego jest prosty. Do Europy w dalszym ciągu próbują się przedostać uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki w liczbie setek tysięcy. Nowa polityka Europy ma na celu zatrzymanie migracji. Jak możemy dowiedzieć się z relacji przebywającego na statku korespondenta TVN24, to kwestia polityki prowadzonej przez między innymi Włochy i Maltę, która ma na celu eliminację takich organizacji międzyrządowych jak Sea-Watch.

Kapitanom i osobom, które biorą udział w takich misjach są stawiane zarzuty pomocnictwa w nielegalnej migracji, a nawet w przemycie ludzi. – To szokujące, że władze w Europie nie chcą nas przyjąć, choć pracujemy w takich warunkach – powiedział Paul Lancel, kapitan statku Sea-Watch 3. – Czekamy na wieści, że możemy wpłynąć do jakiegoś portu i zakończyć tę misję – powiedział kapitan, którego wezwania o przyjęcie do europejskich portów do tej pory spotykały się z odmową. – Chcielibyśmy, żeby w 2019 roku było inaczej. Pomóżcie nam znaleźć rozwiązanie – dodał.

Humanitaryzm poddany próbie

Wydawałoby się, że przestrzegająca praw człowieka Europa pozwoli, by statek z uchodźcami mógł wpłynąć do któregokolwiek portu. Przecież jasne jest, że załoga statku nie wspiera nielegalnej migracji, a tym bardziej przemytników z Libii, tylko ratuje ludzi na morzu przed niechybną śmiercią. Zwłaszcza kiedy na Morzu Śródziemnym jest niespokojnie. Silniejszy sztorm może nawet zatopić dość niewielką jednostkę, jaką jest Sea-Watch 3.

Możemy się teraz zastanowić i zapytać: Czy jako cywilizowani ludzie Zachodu nie osiągnęliśmy wiele? Tylko w ciągu ostatnich 200 lat zdołaliśmy znieść niewolnictwo (przenosząc je do sweatshopów Trzeciego Świata), zredukować zanieczyszczenia przemysłowe (przenosząc je do fabryk Trzeciego Świata) i sprowadzić pokój, prawa człowieka i demokrację do różnych nierozwiniętych, uwstecznionych krain poprzez długie, bezmyślne, krwawe konflikty.

Sweatshopy to określenie zakładów pracy, w których bezwzględnie łamie się prawa pracowników w celu maksymalizacji zysku.

Dramat Sea-Watch 3 pokazuje, że Europa nie do końca jest postępowym regionem świata, który szczyci się dbaniem o prawa człowieka. Owszem, to co się stało w latach 2014-2016 jest teraz pewnym usprawiedliwieniem. Nie byliśmy przygotowani na to. Ale czy na pewno? Przecież od dekad mówi się o migracjach. Kiedy głód, choroby i katastrofy pogodowe uderzą z powodu nagłej zmiany klimatu, wywoła to desperację. Ta najpewniej doprowadzi do ofensywnej agresji w celu odzyskania równowagi, stwierdził raport Pentagonu z 2003 roku, a więc 12 lat przed wybuchem Arabskiej Wiosny i wojny w Syrii.

Zmiana klimatu, a człowieczeństwo

Harald Welzer w książce Wojny klimatyczne. Za co będziemy zabijać w XXI wieku? analizuje związek między zmianami klimatycznymi i przemocą. Czerpiąc z przykładów historycznych i obecnych – dramat mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, Holocaust zgotowany przez hitlerowskie Niemcy, ludobójstwo w Rwandzie, powołanie nowych sił granicznych Unii Europejskiej – formułuje konkluzję praktycznie pozbawioną nadziei. Uważamy, że wojny w Darfurze, Somalii, a nawet Bośni są wyjątkami. Tymczasem od tysiącleci stanowią cywilizacyjną normę.

Klimatolodzy od dawna prognozowali, że powodowana przez człowieka zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego i podobnych zmian na afrykańskim Sahelu. Chociaż kryzys migracyjny nie jest już taki silny jak trzy lata temu, to jesteśmy świadkami nowego dramatu. Jest nim kryzys człowieczeństwa.

Uchodźcy klimatyczni będą w przytłaczającej liczbie napływać do południowej Europy, przez granice USA, w rozpadających się łódkach dotrą do brzegów Australii. Kraje Zachodu już teraz uciekają się coraz częściej do swoistej technologicznej i politycznej przemocy, aby uczynić to rozpoczynające się zjawisko niewidzialnym. Tworzą coraz większe ponadnarodowe siły, aby zatrzymywać uchodźców poza granicami swoich krajów. Media tego nie relacjonują albo nie mówią wszystkiego, co powinny powiedzieć.

To, co dzisiaj uważane jest za szokujące, jak porzucanie na pustyniach niedoszłych azylantów czy blokowanie portów śródziemnomorskich przed uratowanymi rozbitkami będzie błahostką w porównaniu z tym, co nadejdzie w przyszłości. A że będzie to proces stopniowy, dojdziemy do wniosku, iż jest czymś normalnym.

Zatem w przyszłości, kiedy globalne ocieplenie jeszcze mocniej uderzy w kraje Trzeciego Świata możemy być świadkami, jak na przykład drony wysadzają w powietrze tysiące azylantów zbliżających się w łodziach do wybrzeża i pomyślimy: No tak, przecież podatników nie stać na finansowanie ośrodków dla imigrantów…

Szokujące i śmiałe stwierdzenie? Tak myślisz? Jednak nie jest niemożliwe. To, co konieczne może stać się normą. Wszak jesteśmy ludzkimi zwierzętami. Mamy instynkt, który nakazuje nam przetrwać. Nie chcemy chaosu z Afryki, ludzi, którzy uciekają przed śmiercią. Tak samo jak nie chcemy słyszeć o globalnym ociepleniu.

Hubert Bułgajewski, REO

Komentarze

04.05.2019 15:08 Mariusz

Hubert
Nie zapominaj, że to przede wszystkim mieszkańcy Afryki i bliskiego Wschodu sa niehumanitrani wobec samych siebie. Bo płodzenie po 7 dzieci i niepracowanie na ich utrzymanie to szczególnie humanitarne ie jest. Jak znajdę filmy to wkleję gdzie tamtejsi ludzie pokazują jak tam się pracuje, a właściwie to ściemnia i opiernicza całymi dniami. W krajach arabskich pracownicy sektora publicznego potrafią uczciwie przeracowac zaledwie 20 minut dziennie. W Arfyce leżenie cały dzień pod drzewem i gadanie o polityce tez jest standardem. Jakby nie praca kobiet to te dzielne męskie towarzystwo pozdychałoby z głodu.
Oczekiwanie, że europejczycy w tym polskie kobiety harujące na dwa etety ( w pracy i w domu) będą te leniwe pierogi utrzymywać i zaopatrywać we wszystko - to jest dopiero niemoralne i niehumanitarne.

Gdzies niedawno czytałem artykuł gdzie piszą o nowej eksplozji demograficznej w Egipcie. Zradykalizowani młodzi naśmiewają się z mężczyzn mających tylko po troje dzieci i ci nie chcąc się kompromitowac płodzą więcej. Wkrótce może tam być nawet 100mln ludzi (w 10 lat przybywa nawet 20 mln) a terenów uprawnych ubywa. Mamy może przyjąć całe to towarzystwo rozmnażające się jak króliki???

04.05.2019 15:24 Mariusz

https://www.youtube.com/watch?v=MkEqI3_J4xg to próbka materiału o mękach chińczyków próbujących zbudowac w Kongo kopalnię minerałów.. poniżej całość

https://www.youtube.com/watch?v=1a-QpyF7rNc


Tuaj kuwejcki imam mówi o tym jak pracują arabowie
https://youtu.be/oYQi1aXOras?t=86

Dla mnie to wszystko wyjaśnia i nie potrzeba więcej żadnych komentarzy


Nie móœię że nie powinniśmy jakoś pomagać np poprzez udostępnianie technologii zamiast złośliwie trzymać patenty przez 30 lat i nie pozwalać nikomu z nich korzystać.....

04.05.2019 16:22 Logic

No zrubmy sobie kalifat przyjmijmy prawo szariatu i wtedy będziemy "humanitarni"
Wiecie co czasem to mi do was ręce opadają.
Nic dziwnego ze większość ludzi was zlewa jak czyta takie głupoty.
A jak was zlewa to i zlewa sprawy zasadnicze czyli neguje ocieplenie klimatu w całości.

Niech nomenklatura kupi za swoje wyspy od Grecji i urządzi im tam kurorty z wygodami.
Co miliarderów nie stać na to ?
Ale wy byscie chcieli przezucic te koszty na kark białego frajera ale na szczęście ludzie sie zaczynają buntować bo widzą do czego ten wasz "humanitaryzm" prowadzi.

04.05.2019 17:37 Godlike

Czemu statki ratujące imigrantów nie odwożą ich z powrotem do Afryki?

04.05.2019 18:55 Logic

Jeśli sie zapuściło cywilizację do syfu tzn. doprowadziło do syfu. Przez co rozumiem oparcie jej na paliwach kopalnych, przeludnienie, chory system ekonomiczny, rozrost oligarchii finansowej i inne patologie.
Jesli robiło sie to setki lat to teraz nie ma prostych recept i zostały tylko rozwiązania złe i fatalne.

Złym rozwiązaniem jest odstawianie ich do Afryki na pewną smierć ale rozwiązaniem fatalnym bedzie wojna domowa z nimi w Europie.
A autor tego artykułu widac jest naiwny jak dziecko - przyjdź święty Mikołaju i spraw zeby swiat był dobry.
Jak sie planecie pokazało środkowy palec to teraz ona pokaże go nam.

Proszę takie artykuły kierować do oligarchii finansowej
bo ona jest tu najbardziej winna. A nie do pracującego białego frajera za 1500 złotych (jak mój kolega z lubelskiego)
Bo sami robicie krzywdę sprawie - zwykli ludzie widzą co sie dzieje, ze koszty tej "opieki" spadną na nich.

04.05.2019 23:51 Mariusz R.

Szczerze?
Na tych pontonach 90%, to młodzi mężczyźni, którzy szukają łatwego (lub łatwiejszego) życia, choć sami przyzwyczajeni są, że wszystko wokół robią za nich kobiety, ba, wszystkie kobiety są dla nich najwyżej sprzętem domowym do użytku przez całą dobę. Są jak trutnie, a trutnie w naturze żyją krótko i tak powinno pozostać!

Od samego początku organizacje sprowadzające tych ludzi do Europy powinny być tępione.

Obecnie Afryka jest kontynentem o największym współczynniku dzietności, a dużą winę ponoszą za to światowe organizacje pomocowe oraz korporacje czerpiące zyski z taniej siły roboczej.

Uważam, że zamiast wywożenia tam nadwyżek żywnościowych świata zachodu, należało wszystkie środki angażować w szerzenie oświaty, to może teraz byłoby mniej nieszczęścia na czarnym lądzie i być może byłoby o połowę mniej ludzi, którzy byliby w stanie się wyżywić.

05.05.2019 2:12 gupol(szukam w OZE)

no wszystko ładnie i zgoda ale wy tu wszyscy abstrahujecie od punktu odniesienia. kluczem są nierówności społeczne wywołane niesprawiedliwym rozwojem globalnej gospodarki.

https://www.youtube.com/watch?v=uWSxzjyMNpU

dla tych co nie umią po english streszczę końcówkę.

"bogate kraje rozwinięte rocznie przeznaczają około 130 mld dolarów "pomocy" dla krajów najbiedniejszych.
więc czemu nierówności ciągle rosną?

1. "nasze" korporacje tam działające wyciągają z krajów rozwijających się ok 900 mld dolarów rocznie poprzez unikanie płacenia podatków.

2. biedne kraje są zadłużone u bogatych. płacą 600 mld dolarów rocznie krajom bogatym z tytułu obsługi swojego zadłużenia.

3. kraje biedne tracą pieniądze z powodu zasad handlowych narzuconych im przez kraje bogate które chcą korzystać z ich zasobów naturalnych i taniej siły roboczej.
ekonomiści z uniwersytetu massachusetts wyliczyli te koszty na 500 mld dolarów rocznie.

razem to ponad 2 biliony dolarów które szerokim strumieniem płyną z krajów najbiedniejszych do najbogatszych KAŻDEGO ROKU.

kto tu kogo finansuje? biedacy płacą bogaczom swoim zdrowiem i przyszłością własnych dzieci które są skazane na życie w ekonomicznej pułapce bez wyjścia. jak w polskich PGRach lat 90tych.

to jest prawdziwy problem. dlatego nie ma co się łudzić że cokolwiek zaradzi kryzysowi migracyjnemu póki te liczby, tak jak i globalne nierówności ciągle rosną.

05.05.2019 2:16 Godlike

"kto tu kogo finansuje?"
Nie wiadomo, bo podałeś tylko transfery w jedną stronę.

05.05.2019 3:23 gupol(szukam w OZE)

@godlike
jak w jedną?;) przecież chodziło o porównanie 130 mld "pomocy" z krajów bogatych do biednych z 2 bilionami dolarów płynącymi w w stronę przeciwną...;)
chyba że masz na myśli jeszcze jakieś inne kryteria transferowe.
ale założę się że w każdym wypadku kraje wysokorozwinięte i tak zawsze są na plusie.

05.05.2019 7:32 pole torsyjne

130 mld pomocy z czego znaczna część nie w gotówce a w formie np. szczepionek które chronią te biedne ludy przed groźnymi mikrobami. czy ci prości ludzie umieli by tak mądrze spożytkować te darowane im środki pieniężne?
no oczywiście że nie. dlatego altruiści i filantropi z wielkimi sercami dbają o nich żeby byli zdrowi i uśmiechnięci, gdyż są Bodhisattwami i są bardzo dobrzy https://www.youtube.com/watch?v=0Y90R4bEyoM

05.05.2019 7:41 Rafał

Nie wiem jak skomentować ten artykuł.
Ale wydaje mi się że tak jednostronne podejście ma spowodować wysyp negatywnych komentarzy i pokazaniu "tych wrednych faszystowskich polskich katoli"
Wszystko na zasadzie walenia prętem w klatkę z małpą.

Choć z drugiej strony czytałem kiedyś artukuł o pewnym zestawie genów w ludzkiej populacji zaburzającej prawidłową ocenę rzeczywistości. Podobno duża część ludzkości dotknięta jest tym defektem.

Może oni naprawdę wierzą w to co mówią?

Co należy robić :
1 Topić wszystkie statki z emigrantami.

To mit marksistów że nachodźców nie można zatrzymać. Jak najbardziej można. Tylko że bez nich nie da się przeprowadzić światowej rewolucji komunistycznej. To dlatego każdy dobry bolszewik jest tak wyczulony na kwestie emigracji.

Chodzi o masy zdeprawowanych nienauczonych do pracy aktywistów. Taka siła potrafi znieść każdy ład społeczny i oto właśnie chodzi.
Nie ma to nic wspólnego z ludzkim współczuciem, czy troską o klimat.
Przecież logicznie jest że każdy któremu zależy na ratowaniu planety powinien dążyć do spokoju społecznego, ładu. Bo tylko tak można coś zaplanować, przeprowadzić skomplikowany projekt a w zrewoltowanym społeczeństwie się to nie uda.

05.05.2019 8:41 Logic

@Rafał
W czasach kiedy z satelity mozna przeczytać gazetę oni nie są w stanie wykryć, śledzić a następnie zatrzymać pontonów z nimi ?
Bzdury ! poprostu nie chcą ich zatrzymać.

05.05.2019 9:40 Jarzyna

Tak jestem 2rednym katolikiem faszysta i co niedzielę chodzę do kosciola ale do takich statków należy strzelac;)
Ilu jest tu emigrantów ekonomicznych ile kilmaklimatycznych a ile wojennych?

Tak zaraz będzie komentarz po co pisać artykuły skoro taki hejt.

Hubert z całym szacunkiem jesteś lewakiem i masz prawo nim być.

Jednak na litość boską nie piernicz takich glupot jak tu powyżej,

05.05.2019 11:51 Mariusz

Proszę juz nie przesadzac z potrzebą strzelania do tych desperatów. Odwoziłbym ich zwyczajnie z powrotem. Przy jednoczesnym wydalaniu z UE tych co jakoś się tu dostali i reklamowaniu tego w TV w Afryce szybko by sobie dali spokój. Rozwiązanie kulturalne i skuteczne bo niepowodujące nowych konfliktów (strzelanie mogłoby rozwścieczyć radykalnych islamistów a zorganizowanie przez nich zamachów terrorystycznych to niestety jest bardzo proste).

Strzelać można ale w całkowitej ostateczności czyli np już pełnej inwazji na ogromną skalę .

05.05.2019 11:53 Marek Marszałek

Stary znowu napierdala do kopciucha, smog, syf kurwica mnie bierze. Niestety nie mogę się szybko-przenieść w leśny plener. Ciągły stres, obojętność, debilizm ludzi którzy są rzekomo najbliższymi.
Nie tylko afrykanie chcą uciec. Dobrze że Polska jest w wielu regionach bardzo mało zasyfiona tym potwornym gatunkiem do którego muszę należeć.
Słyszałem już ongiś fragmenty tego tekstu to prawda. Bardzo dużo tu prawdy, faktów.
Ciągle ta sama paplanina, nie wiadomo co z tym robić. Już opodal w Niepołomicach często spotykam murzynów. Dlaczego nie piszecie że to kuriozalne aby ciemnoskórzy żyli w takim
kapryśnym klimacie że to wbrew naturze.
Nie ma żadnego wyjścia z tej ponurej sytuacji jaką mój dziadek (bo pradziadek był chłopem) stary i moje pokolenie korposzczurów zbudowali. Dało by się nawet teraz powstrzymać dramatyczne ocieplenie się klimatu, bijące po ślipiach ale elyty nie są w stanie przyjąć że faktycznie wyginiemy.
Tylko że wywalenie na punkt równowagi Ziemia-Słońce odblaskowej foli gdyby się udało, przyniosło by dopiero orgię konsumeryzmu. Dowiedziałem się że gigantyczne ilości CO2 to nie tylko temperatura ale zaburzenie całego ekosystemu wszechoceanu, zakwaszenie, ogrzanie, odtlenienie.
Bomby atomowe, wysadzenie wulkanów doprowadzi na pewno do klęski głodu ale jest to pomysł psychopatów na wybicie większości ludzi co by naturalnie obniżyło dalsze emisje, tylko że tedy elyty przestały by nimi być bo; „ nie ma pana bez niewolnika’. Na koniec Hubercie po co publikujesz taki prowokacyjny tekst, wiedząc iż to przedmiot wybuchowy i bez rozwiązania.

05.05.2019 12:34 Godlike

gupol(szukam w OZE) - Żeby transferować zyski, najpierw zachodnie koncerny musiały zainwestować tam potężne kwoty i o tym zapomniałeś wspomnieć.

05.05.2019 12:45 Cruithne

No właśnie, na problem uchodźców i migracji nie ma żadnego dobrego rozwiązania, w każdym możliwym scenariuszu ktoś przegrywa, a do tego na horyzoncie majaczy wizja, że ostatecznie prawdopodobnie przegrają wszyscy. Można sobie jedynie dyskutować na zasadzie, czy lepiej mieć sraczkę czy może lepiej rozwolnienie.

05.05.2019 15:35 Rafał

Nie wiem jak przemówić do rozumu.
Ideologom marksistowskim na pewno nie przemówię ale ludziom z jeszcze nie wytresowanym przez TVN mózgiem może tak.
Światem rządzi matematyka, dlatego taka para liczb.

Przyrost populacji 2009-2019:

Afryka: 292,4 mln - na rok 29,2 mln
Europa: 9,5 mln- na rok 0,95 mln

Reasumując: w 15,6 miesiąca populacja afryki zwiększa się o 38 mln, tyle ile wynosi ludność polski.

Jeszcze ciekawy link:
https://www.populationof.net/pl/africa/

05.05.2019 17:16 logic

@Rafał
Dodajmy te 9,5 mln w Europie to u arabów raczej niż u białych.

05.05.2019 19:15 Felek

Krótko mówiąc, ktoś, a może coś ale z całą pewnością tak jest, bo to widać - stosuje inżynierię społeczną na skale globalną. To co widzieliśmy 11 września 2001 roku w mediach, to był spektakl. Wstrząsający ale jednak wyreżyserowany spektakl. Dowodów na jego gigantyczne kłamstwo jest niezliczona ilość rozsiana po internecie, wystarczy poczytać, poszukać, pooglądać i można samodzielnie wyciągnąć swoje własne wnioski. Co rusz ONI testują jak daleko mogą się posunąć, czy ktoś coś skuma i skojarzy fakty czy też nie. Masa niepotrzebnych śmieci w sieci, wrzucanych przez szarą masę półgłówków jest poniekąd na rękę. Przeładowanie informacjami sprawia, że ciężko już mieć pewność czy ten albo tamten temat to prawda czy fałsz. Więc przekręty rzadko wypływają a można je w każdej chwili zatrzymać.

Komuś zależy na tym, żeby na Ziemi nie było rozwoju intelektu tylko tania siła robocza, mięso armatnie i głupawi niewolnicy, nie mający pojęcia w jakim świecie tak naprawdę żyją. Nie wiem jaki jest dalszy i głębszy cel ale na pewno jednym z nich jest założenie kagańca na pysk ludzkości. Wszelkimi możliwymi sposobami, tym bardziej, że ONI są pozbawienie absolutnie wszelkich skrupułów.

05.05.2019 20:04 Logic

NWO

07.05.2019 15:58 Misha_XL

No dobra - moralność na bok. Zawsze tak jest, kiedy chodzi o przeżycie. Albo my, albo oni. Pogardzamy uchodźcami, bo współczucie wywołałoby poczucie winy, chęć niesienia pomocy i inne nieekonomiczne porywy serca. Wynajdujemy mniej czy bardziej słuszne dowody na poparcie swojej pogardy - wielodzietność (która w ojczyźnie pińcetek brzmi co najmniej dziwacznie...), lenistwo, upodmiotowienie kobiet i setkę innych. Sytuujemy ich gdzieś pomiędzy pantofelkiem a eugleną zieloną. A kto by się zastanawiał nad poglądami eugleny na kwestie europejskie? I tu tkwi błąd. Oni też mają swoje poglądy, swoje powody, by pogardzać nami. I podobnie jak my, często mają rację. Wszystkie wojny tak wyglądały: jeden ma rację, drugi ma rację, i heja do boju! A i tak zawsze wygrywał silniejszy. To my jesteśmy silniejsi - na razie.
Zamiast mówić DLACZEGO nie wpuścimy stu tysięcy ludzi, warto się zastanowić, JAK nie wpuścić stu milionów, kiedy przyjdą. Bo przyjdą na pewno. Wtedy strzelanie do łódek nic nie da, bo łódek będzie więcej niż nabojów.

07.05.2019 16:23 logic

MISHA-xl
Zawsze możesz oddać im cały swój dom i zamieszkać w ogródku. Jak to fajnie być demagogiem i miłosiernym cudzym kosztem prawda ?

07.05.2019 20:00 adaś

Nie wiem czy jest sens aż tak sie emocjonować. Przyjdzie poważny kryzys i załatwi sprawę. Dlaczego ?
Po pierwsze większość emigrantów wybiera kraje gdzie jest dobry socjal a ten może sie zachwiać i to poważnie.
Po drugie gdy wskutek kryzysu UE przestanie dotować rolnictwo to część emigrantów znajdzie u siebie godne zajęcie. Teraz nie opłaca się im hodować kurczaków czy uprawiać pola bo dotowane produkty z Europy są tańsze. Jest to dobry ( niestety ) przykład jak przez głupią politykę, choć hasła zawsze szczytne, można rozwalić życie społeczne w odległym kraju.
Po trzecie, ludziom się dziś wydaje, że świat to wielka wioska i mogą sobie mieszkać gdziekolwiek. A to nie jest prawda. Największe niedobory witaminy D mają czarnoskóre dzieci w Angli. A najwięcej raka skóry jest wśród białych mieszkańców Australii. Bo człowiek jest dostosowany do danych warunków i gdy je zmienia ma to swoje konsekwencje. Dlatego czarnoskórym bez socjalu i sztucznych witaminek nie wróżę w Europie świetlanej przyszłości.

I to jest częściowa odpowiedź jak nie wpuścić do Europy kolejnych milionów. Nie dotować rolnictwa, ograniczyc socjal, a te 130 mld pomocy przeznaczyć głównie na edukację kobiet .
Skoro nie sprawdził się ani zachłanny kapitalizm który niszczy Afrykę, ani socjalizm który rozwala społeczeństwo to może trzeba wymyślić coś nowego.

07.05.2019 20:13 adaś

@Gupol
Masz rację co do wykorzystywania i nierówności społecznych. Ale zauważ że owo wykorzystywanie odbywa sie za zgodą tamtejszych skorumpowanych władz. Tłumaczenie że to wszystko przez kolonialną przeszłość jest zbyt uproszczone i wszystkiego nie wyjaśnia. Gdy u nas był jeszcze lodowiec tam już kwitło życie. Tu przyszli po lodowcu ludzie i po wielu trudach stworzyli jednak społeczeństwo z jakimiś zasadami. Tam mieli więcej, duuużo więcej czasu i jakoś nie wyszło. Pytanie czy wyjdzie kiedykolwiek, nawet gdy warunki zewnętrzne się poprawią ?

08.05.2019 2:01 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne
"130 mld pomocy z czego znaczna część nie w gotówce a w formie np. szczepionek które chronią te biedne ludy przed groźnymi mikrobami."

@mariusz r
"Obecnie Afryka jest kontynentem o największym współczynniku dzietności, a dużą winę ponoszą za to światowe organizacje pomocowe oraz korporacje czerpiące zyski z taniej siły roboczej."

no tyle że z drugiej strony spora część tych środków jest przeznaczona na finansowanie aborcji, antykoncepcji i sterylizacji. zgodnie z konferencja kairską w 1994r.
https://www.pch24.pl/afryka--zachodnie-panstwa-oferuja-wsparcie-finansowe-za-legalizacje-aborcji,61585,i.html
na ten cel idą grube miliony z EU i USA. ostatnio był nawet spory lament że trump obciął te fundusze na "planowanie rodziny" w biednych krajach.

08.05.2019 3:05 gupol(szukam w OZE)

@godlike
"Żeby transferować zyski, najpierw zachodnie koncerny musiały zainwestować tam potężne kwoty i o tym zapomniałeś wspomnieć."

ta. jak III rzesza w polsce w 1939. też musiała zainwestować potężne kwoty żeby transferować zyski.

apropos. jakie zyski? przecież w tym zestawieniu nikt nie wspomina o zyskach. a szkoda bo chętnie bym sie dowiedział ile kraje zachodnie zarabiają na czystko na samym tylko łupieniu nędzarzy z trzeciego świata.
bo tu się mówi o nie płaconych podatkach, nie o zyskach.
mówi sie tu o jednostronnie korzystnich warunkach prowadzenia biznesu oraz o zadłużeniu w zachodnich bankach ale nie o zyskach.

w końcu afryka to nie polska. tam zachodnie firmy nawet nie muszą oszukiwać że mają straty żeby nie płacić podatków. mogą mieć zyski i nic nie płacić.
no oprócz łapówek dla paru urzędników oczywiście. to są ich główne koszty "inwestycyjne".

aha i jeszcze jedno. jak myślisz skąd te koncerny miały te potężne kwoty na inwestycje?
one zarabiały jeszcze na handlu niewolnikami i pracy przymusowej w okresie kolonialnym.
inwestują kapitał rabowany w tamtych krajach przez ostatnie 200 lat działalności.
nic dziwnego że 200 lat temu kraje bogatej północy były 3 razy bogatsze niż biedne a dziś są 80 razy bogatsze.

i to tu jest sedno problemu. humanitaryzm nie polega na sprowadzaniu imigrantów do europy. prawdziwa próba człowieczeństwa to przywrócenie elementarnej sprawiedliwości. pohamowanie imperialnych zapędów, opanowanie własnej chciwości i żądzy panowania nad innymi.

sporo się ostatnio mówi o reparacjach wojennych dla polski od niemiec.
dużo się słyszy o zbrodniach nazistowskich i komunistycznych. i tylko o nich.
ale jest przemilczany rozdział zbrodni kolonialnych. imperia brytyjskie, francuskie, hiszpańskie, portugalskie, belgijskie, holenderskie były dyktaturami które łącznie doprowadziły do śmierci i ubóstwa więcej ludzi niż wszystkie reżimy komunistyczne i faszystowskie razem wzięte.

https://www.resilience.org/stories/2018-10-24/the-case-for-reparations/

człowiekowi wydaje się że jest zbytnim pesymistą w kwestii kondycji ludzkości ale im głębiej się w to wnika tym bardzie staje się jasne że pesymizm to za mało

08.05.2019 3:16 gupol(szukam w OZE)

@adaś
"Tam mieli więcej, duuużo więcej czasu i jakoś nie wyszło"

co im nie wyszło? rewolucja przemysłowa? pułapki rozwoju? miraż postępu?

stworzyli swoje własne, zrównoważone systemy społeczne i ekonomiczne. nie idealne ale też nie gorsze od tego co stworzyła europa.
mniej ekspansywne, mniej imperialistyczne, mniej chciwe, mniej drapieżne i mniej totalitarne i mniej szowinistyczne. inaczej to one panowały by dziś nad światem. ale czy to jest miara sukcesu? całkowite panowanie nad światem.
myślałem że to jest głównym przedmiotem krytyki na tym portalu.

08.05.2019 6:27 Logic

Czyli mówiłem trzeba sie zrzucić na butelki z benzyną
dla żółtych kamizelek.
Sory ale taki mamy klimat, tylko to juz zostało.

08.05.2019 21:49 Misha_XL

@LOGIC
Nie zrozumiałeś. To nie miłosierdzie ani demagogia, tylko - nomen omen - logika. Oni tu przyjdą, to niezaprzeczalny fakt. Przyjdą, a my nie damy rady ich powstrzymać. Powinniśmy się koncentrować na zatrzymaniu ich tam, gdzie są teraz, a to wymaga wielkich nakładów. Czyli musimy zbiednieć, żeby zapobiec inwazji. Z chęcią oddam pół domu z ogródkiem teraz, żeby mi za dwadzieścia lat nie zabrali całego.

08.05.2019 21:51 adaś

@Gupol
''co im nie wyszło? rewolucja przemysłowa? pułapki rozwoju? miraż postępu?"
Społeczeństwo obywatelskie im nie wyszło.
Są takimi samymi rasistami jak biali ( np Hutu uważają sie za lepszych od Tutsi )
Dlaczego u Masajów pracują tylko kobiety ? Bo pracą mężczyzn przez całe wieki była wojna. A teraz jej nie ma wiec faceci się lenią.( a ty mi tu zasuwasz o zrównowazonych systemach społecznych )
Byli i są okrutnie skorumpowani. Handel niewolnikami był możliwy na taką skalę bo miejscowi kacykowie sprzedawali własnych obywateli.
Wierzą w czary, magię, voodoo, zombie, polują na alibinosów żeby zrobić z nich amulety itd.
Więc coś im jednak nie wyszło...

09.05.2019 2:39 gupol(szukam w OZE)

@adaś
"Społeczeństwo obywatelskie im nie wyszło."
a nam niby wyszło?;p.
zanim zaczniemy przepychanki to powiedz czy kiedy mówisz że "coś im nie wyszło", stawiasz ich w opozycji do "oświeconego" zachodu któremu "wyszło", czy po prostu stwierdzasz generalny fakt że ludziom jako gatunkowi nie wyszło?
żebym wiedział jak to interpretować;)

"Hutu uważają sie za lepszych od Tutsi"
a skąd to się wzięło? to robota belgów. ich okupacji. tak jak lemingi u nas uważają się za lepszych od moherów. to jest z kolei robota ruskich.

Dlaczego u Masajów pracują tylko kobiety ?

to jest bzdura. kobiety nie szukają pastwisk dla bydła, nie zażynają ich i nie bronią przed drapieżnikami.

a ich systemy społeczne były zrównoważone. populacja afryki przez tysiąclecia była ustabilizowana. tylko w afryce przetrwała duża cześć plejstoceńskiej megafauny. nam to nie wyszło...

a co do reszty twoich argumentów to się zgadzam. wszyscy jesteśmy tak samo skorumpowani i zabobonni.

09.05.2019 3:09 gupol(szukam w OZE)

aha co do lenistwa czarnych. to też jest robota białych kolonistów oraz ich propagandy.
osobną kwestią jest to że w afryce praktycznie nie da się pracować w godzinach południowych. jak ktoś nie wierzy to niech spróbuje u nas w czasie upałów. a nasze upały w porównaniu z afrykańskimi to jest zima.
druga rzecz to choroby tropikalne. duża część populacji cierpi tam na malarię, śpiączkę afrykańską. inne pasożyty. warto o tym pamiętać.
no i ostatnia najwazniejsza rzecz.
biali zniszczyli system pracy afrykańczyków. niegdyś praca była tam rytułałem i świętością. pracowała cała społeczność dla wspólnego dobra. biali koloniści zamienili pracę w upokarzającą karę wprowadzając powszechny system pracy przymusowej i pracy za pieniądze. nic dziwnego że ludzie do dziś mają tam uraz do pracy.

09.05.2019 17:54 Logic

@Misha_xl
Za 20 lat będą istnieć (o ile ta cywilizacja bedzie istnieć)
specjalne wirusy sterowane przez operatora.
Wystarczy ich zarazić poczekać i potem nacisnąć przycisk aktywujacy wirusa i po problemie - mamy z głowy inwazje.
Czysto bez napromieniowywania ziemi ladunkami jądrowymi słowem ekologicznie :)

09.05.2019 19:32 adaś

@Gupol
"żebym wiedział jak to interpretować;)"
Tak że nam wyszło wyraźnie lepiej w kwestii praw obywatelskich, walce z zabobonami, walce z korupcją...
I mam nadzieję że widzisz tę różnicę, że jak u nas ktoś nie lubi komuchów czy mocherów to nie zarzyna ich od razu maczetami. A jeśli widzisz to nie używaj tak bezsensownych porównań.

12.05.2019 2:32 gupol(szukam w OZE)

aha czyli jednak białym wyszło. tak tak widzę tę różnicę bardzo dobrze. ludzie z wolnego świata są znacznie bardziej cywilizowani. mają bardziej wyrafinowane i subtelne metody eliminacji i zwalczania przeciwników. np jak ktoś nie lubi moherów to najpierw dłuższy czas zabija ich śmiechem w mediach a potem przydarza się np wypadek i moher ginie z własnej winy oczywiście bo był za głupi i prymitywny żeby żyć więc nawet nie wolno po nim płakać.. ewentualnie popełnia samobójstwo w piątek/sobotę wieczorem (bo w weekend patolog ma wolne) żeby sekcja zwłok w poniedziałek wykazała naturalny zawał serca.
prawa obywatelskie? zobacz sobie obrazki z francjii albo katalonii. jak wyglądają prawa obywatelskie. w świecie po 11 września i "patriot act" to kpina. bajka dla dzieci. tylko na papierze. w USA dyskryminacja czarnych, indian i latynosów. w EU dyskryminacja chrześcijan i konserwatystów.
nieskrępowane "prawo" obywatelskie do aborcji i powszechnej eutanazji ponad prawem do życia.
zabobony?nie rozśmieszaj mnie.
a czym jest wiara w nieskończony wzrost na skończonej planecie jeśli nie zabobonem? traktowanie ekonomii jak nauki. to jest dopiero przesąd. a te wszystkie kosmiczne wizje techno utopii i postępu w postępie geometrycznym. urojenia.
a i korupcja oczywiście.

tylko jak to jest że większość najbardziej skorumpowanych reżimów w biednych krajach została tam zainstalowana przez bogate kraje "wolnego świata" po obaleniu demokratycznie wybranych przywódców?
Pinochet, Mobutu, Idi Amin, szach iranu, junty wojskowe w afryce i ameryce łacińskiej.
a słyszałeś o strategii Fransafrykańskiej? skorumpowanym systemie nieformalnej francuskiej "opieki" nad jej byłymi koloniami. co w zasadzie oznacza wpływ na władze w tych krajach by zapewnić sobie dostęp do ich zasobów.

powiedz który system jest bardziej skorumpowany:
marionetkowa dyktatura czy mocarstwo które tą dyktaturę stworzyło?

a nielegalne przepływy finansowe i unikanie opodatkowania przez wielkie korporacje? przecież to jest możliwe dzięki rajom podatkowym i szemranym instytucjom finansowym prawie całkowicie kontrolowanym przez bogate kraje zachodnie, głównie londyńskie City.
jeśli to nie jest korupcja na wielką skalę to nie wiem co nią jest.
dlaczego zachodnie kraje nie są na celowniku Transparency International? bo nie postrzegamy ich jako skorumpowanych. nie mówiąc o tym że to one sprawują władzę nad tą instytucją. tak jak nad IMF oraz World Bank.

12.05.2019 20:55 Cruithne

Swego czasu oglądałem trochę materiałów o Afryce i doszedłem do przygnębiającej konkluzji, że oni tam przejęli wyłącznie złe cechy od cywilizacji zachodniej, bo z tymi lepszymi stronami nawet nie mieli okazji się zapoznać.

Drugi wniosek był taki, że Afrykanie niczego nie potrzebują tak bardzo, jak edukacji... chociaż, w obliczu zmian klimatu może być już na nią za późno.

29.05.2019 3:23 gupol(szukam w OZE)

@adaś
aha zauważ że byłem bardzo miłosierny i nie wspomniałem o dwóch wielkich osiągnięciach zachodniej cywilizacji jakimi były system komunistyczny i nazistowski.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto