Walia ogłosiła stan zagrożenia klimatycznego

BBC informuje, że Walia zdecydowała się na ogłoszenie stanu zagrożenia klimatycznego. Rząd, w którego imieniu deklarację złożyła minister energii i środowiska, zrobił to na skutek protestów.

Lesley Griffiths, walijska minister energii, środowiska oraz spraw wiejskich, mówiła, że ma nadzieję, iż deklaracja będzie początkiem działań. Nie tylko w Walii, ale też na całych Wyspach Brytyjskich i w innych krajach. Podkreślała, że zmiana klimatu zagraża między innymi zdrowiu Walijczyków oraz infrastrukturze i środowisku naturalnemu tego pięknego kraju.

Walijczycy deklarują już, że chcą osiągnąć neutralność, jak chodzi o emisje CO2 sektora publicznego najdalej do 2030 roku i zadbać o to, by sektor prywatny zrobił to tak szybko, jak to możliwe. Teraz działań będzie najprawdopodobniej więcej. W najbliższą środę deklaracje rządu ma przegłosować walijskie zgromadzenie ustawodawcze, co spowoduje, że Walia stanie się pierwszym krajem, który zdecydował się oficjalnie ogłosić stan zagrożenia zmianą klimatu.

Wcześniej zrobiło to kilkaset miast oraz regionów, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W komentarzach podkreślano, że deklaracja nie może być tylko pustym gestem „To musi teraz oznaczać realne i natychmiastowe poświęcenie się zwalczaniu zmian klimatu z podniesioną głową i konkretnymi działaniami oraz polityczną wolą potrzebną do ich przeprowadzenia”, komentował dla BBC Llyr Gruffydd, który w partii Plaid Cymru pełni rolę rzecznika w sprawach środowiska.

W niedzielę deklarację podobną do walijskiego rządu złożyła premier Szkocji Nicola Sturgeon. Mówiła, że zrobiła to pod wpływem uczestników szkolnych strajków dla klimatu. A w Anglii laburzyści zapowiedzieli, że będą się starać, by deklaracje o stanie zagrożenia klimatycznego złożył brytyjski rząd.

Także w Londynie jest to efekt protestów

Źródło: SmogLab

Komentarze

03.05.2019 3:11 gupol(szukam w OZE)

kolejne puste gesty i cyrkowe pajacowanie. a realnych działań ciągle nie ma i raczej nie będzie. co najwyżej wprowadzą administracyjnie stan wyjątkowy na jakiś czas. jakby to coś zmieniało.
gardzę tymi pajacami.

03.05.2019 7:49 Rafał

Bogate społeczeństwo zaczyna chcieć ekologii.
Będzie ciekawie.
Na początek proponuję przeżyć za 1000 zł gdzie 350 zł trzeba przeznaczyć na mieszkanie.
Tak żyje spora grupa "ekologicznych" polskich emerytów.

Jak już przejdziecie przynajmniej taki roczny test zamiast ubierać się w czerwone bolszewickie fatałaszki to pogadamy o ekologii.

03.05.2019 8:14 Felek

Sporo rozmawiałem z anglikami na temat ekologii i kryzysu finansowego, braków ropy oraz innych surowców energetycznych. Oczywiście przewijał się też temat globalnego ocieplania.

Nie wierzą w to, że coś może się dziać.
Nie wierzą, że zabraknie ropy czy gazu.
Nawet gdyby zabrakło to "ktoś coś wymyśli i będzie jak zwykle"
Nie wierzą w to, że USA to najgorsi skurwysyni na świecie, złodzieje dóbr świata i ludobójcy. W dodatku intryganci, sataniści i za nic mają istotę ludzką. Ich królem jest Lucyfer, złoto, petrodolar i rządza władzy oraz stanie się bogiem i nieśmiertelnym.

W zasadzie tłumaczenie logiczne, że na ocieplenie mamy zdecydowany wpływ, nie docierało. Nie widziałem tego na ich twarzy, a angielski znam doskonale, także to nie była kwestia braku zrozumienia wypowiadanych słów. O ile jeszcze byłem w stanie zrozumieć sceptyczne spojrzenia gsy wchodziłem na teren teorii spiskowych, o tyle ich zagubienie w kwestii klimatycznej było porażające. Zarówno u młodych jak i u emerytów.

03.05.2019 8:39 rnr

Na szczescie tych emerytów z 1000 zl coraz mniej
https://m.bankier.pl/wiadomosc/Ile-wynosza-emerytury-w-Polsce-7556456.html

co w niczym nie zmienia pytania jak tu cos naprawde zmienic gdy caly system działania swiata jest ustawiony pod ciągły wzrost

03.05.2019 18:11 pole torsyjne

jak żyć panie premierze ?

https://www.youtube.com/watch?v=EBfeMjm0SRE https://www.youtube.com/watch?v=A5L_foBSxpw

03.05.2019 20:43 Logic

Dajcie juz spokój z tym bo to nudne jest.
Planeta zrobi porządek jak przyjdzie czas.

05.05.2019 3:28 gupol(szukam w OZE)

@logic
"Planeta zrobi porządek jak przyjdzie czas."

tylko szkoda że naszymi własnymi rękami. dziwnie się czuje na myśl że kiedyś będę musiał albo zarąbać kogoś siekierą albo pozwolić żeby ktoś zarąbał mnie. nie wiem co gorsze.

07.05.2019 23:00 Misha_XL

@RAFAŁ
Takie marksistowsko-leninowskie myślenie to gwóźdź do trumny naszego i tysięcy innych gatunków.
Biednych nie stać na bycie eko. Biedni muszą jeździć przedpotopowymi dieslami, palić w piecach plastikiem i wiórowymi płytami - bo są biedni. Koniec, kropka.
Przecież nie pozwolimy babci marznąć...
To już lepiej pozwólmy jej mordować.

Czy tak postępując mamy moralne prawo zakazywać Afrykańczykom albo Azjatom prowadzenia rabunkowej gospodarki, która Europę wyniosła na wyżyny bogactwa? Przecież oni są jeszcze biedniejsi niż nasi "minimalni" emeryci.

Wszyscy powinniśmy ponieść koszty ratowania planety - babcia też. Jak chce, żeby jej wnuki dożyły starości, to niech marznie.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto