Klimatyczne fakty i mity

Niedawno zrobiłem wykład o zmianie klimatu, z dodatkiem o rozwiązaniach dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zapraszam :)

Komentarze

01.05.2019 17:55 Marek Marszałek

Tak se Marcinie rozwijam transformator i przyszła mi taka myśl. Na dobrą sprawę odejście od ideologi paliw kopalnych jest realnie najbardziej reakcyjnym pomysłem jaki da się postulować. Wszystko co kiedykolwiek usłyszałem jest igraszką nawet restauracja monarchii w Polsce nie wiem masowe zaprzestanie zbrodniczej eksploatacji innych animali a także tematu tabu na tym portalu czyli mordowanie własnego gatunku, to jest; dzieci nienarodzonych, niepełnosprawnych i starców (oczywiście że maltretuje mnie tu anonimowe postulowanie rozwiązań, rodem z III Rzeszy Niemieckiej). Tylko i wyłącznie paliwa kopalne dokonały drastycznego przeludnienia Ziemi, trudno dyskutować z tym faktem kiedy w polszy gdyby nas równo rozstawić po powierzchni dało by się krzykiem porozumiewać. Jeśli,nagle, nawet co 10-ty Polak przemieniłby się w dzika to by ogłoszono stan klęski żywiołowej i wojsko by strzelało. To jest z kolei temat tabu na katolickich portalach które są totalnie oderwani od realnego świata a najbardziej rozwala mnie w tym posoborowym towarzystwie , bo to nie religia katolicka tylko nowa sekta protestancka jak se idiotycznie przyklejają na automobilowe skurwysyństwo RYBKĘ . To jest dla lewactwa jedno z największych skandali, fakt jak chrześcijanie, nawet zewnętrznie, żyją sprzecznie z Ewangelią zwłaszcza kapłani. Zgadzam się z tym. Rozumiem światopogląd lewicowy ale go nie podzielam ponieważ jest absolutnie nihilistyczny a Wiara katolicka nie jest kwestią uczuć tylko rozumu. Efektem zastosowania jej było by ekologiczne życie. Niestety nie widzę głębokiego rozumienia chrześcijaństwa ze strony czy to pogan, ateistów czy innych religii. Dobrze że jest internet dzięki któremu poznaje rozmaite religie, filozofie, pomysły, koncepcje aby rozumieć a nie bezmyślnie powtarzać.

PS.

Dziś się nalicza kolejny rekord dzienny wykorzystania OZE >3,5 kwh ale było by fajnie gdyby się ciało dało tak ładować, tedy koncepcja wolności człeka miała by realne podstawy.

02.05.2019 21:20 Rafał

@Marek Marszałek

Co taki współczesny człowiek może myśleć o religii?
Karmiony w mediach głównego ścieku nienawiścią do niej, ma zupełne mylne pojęcie.
Weźmy przykład średniowiecza o którym współczesny karmiony postępową papką człowiek nie ma zielonego pojęcia. Wie tylko o inkwizycji i paleniu czarownic.

To że z katolicyzmu można wynieść ekologiczne podejście do rzeczywistości to jasne jak słońce.

Marksiści jednak razem z eskimosami postanowili jednak wyrugować katolicyzm i świetnie im idzie trzeba przyznać.

Teraz jest nowa religia : "Wolny Rynek"

Dziesięć przykazań zastąpiło jedno:

1. Będziesz maksymalizował zysk.

03.05.2019 16:51 Devak

@RAFAŁ
"Niektóre religie, jak chrześcijaństwo czy nazizm, mordowały miliony ludzi ze ślepej nienawiści, kapitalizm robił to z obojętności.
więcej"
Yuval Noah Harari - "Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości"
Warto przeczytać . Wśród wielu tematów poruszanych w tej książce jest jeden wymowny fragment w którym autor pokazuje ilu chrześcijan było zabitych w prześladowaniach przez Rzymian, a ilu zginęło tylko w jednej bratobujczej walce w noc świętego Bartłomieja. Powiem tylko, że w ciągu jednej nocy zginęło więcej chrześcijan z ręki chrześcijan niż zostało zabitych przez 300 lat przez Rzymian. Takie dobre było to średniowiecze...

03.05.2019 17:24 Nowicjusz

Moim przedmówcom chciałbym przypomnieć, że jest to blog popularno-naukowy a nie religijny.
Wysłuchałem wykładu Marcina z zainteresowaniem, ale zabrakło mi tu kilku elementów.
Zaprzestanie spalania paliw kopalnych to tylko połowa sukcesu. Stężenie CO2 przestanie rosnąć ale nie zacznie spadać. Żeby się cokolwiek zmieniło na lepsze, potrzebne są emisje ujemne, czyli wyciąganie dwutlenku z atmosfery a na to już liczyć nie możemy.
Sprawa druga - klimat cechuje się dość dużą bezwładnością. Dzisiejsze emisje będą miały swoje konsekwencje za 7-10 lat. W tym czasie może ujawnić się wiele sprzężeń zwrotnych, które zniweczą ewentualne wysiłki ograniczenia emisji.
Kolejna sprawa, to walka ze smogiem. Obecnie smog wywołuje sprzężenie ujemne - hamuje wzrost temperatur. Jego likwidacja bądź znaczące ograniczenie spowoduje dodatkowy wzrost temperatur.
Mam również zastrzeżenia co do propagowania zmniejszenia zużycia energii. Domy energooszczędne owszem, ale jaką część społeczeństwa na to stać? Mnie w każdym razie nie.

03.05.2019 18:12 Nowicjusz

Dodam jeszcze, że w opinii naukowców, bezpieczny poziom stężenia CO2 w atmosferze to 350 ppm. Obecnie mamy ponad 410 ppm, a więc o prawie 20% więcej i stężenie coraz szybciej rośnie.

03.05.2019 19:31 Devak

@Nowicjusz
OK masz rację, może nie powinienem się odzywać, ale po prostu nieraz człowiek pęka gdy ktoś na białe mówi czarne, a na czarne białe. Sorgy postaram się w przyszłości powstrzymać.
p.s. książkę, którą polecałem w poprzednim poście warto jednak przeczytać właśnie ze względu na poruszane na tym portalu zagadnienia. Można dowiedzieć się naprawdę wiele rzeczy o naszym człowieczeństwie i o tym jak wpływaliśmy i wpływamy na środowisko naturalne i na siebie nawzajem.

05.05.2019 16:23 Nowicjusz

Póki co, stężenie CO2 pobiło kolejny rekord, przekraczając 3 maja na Mauna Loa 415 ppm - https://www.co2.earth/daily-co2
Nie sądzę, aby jakiekolwiek działania były w stanie zapobiec globalnej katastrofie

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto