Węglandia? Wciąż jeszcze. Ale już nie węglowy monolit.

Telewizji praktycznie nie oglądam, a już szczególnie programów (dez)informacyjnych takich jak TVP Info. Ale nawet tam może trafić się ciekawy materiał.

W weekend TVP Info w programie „Minęła dwudziesta” wyemitowała dyskusję przedstawicieli PiSu, Kukiz-15, SLD i Partii Zielonych.

Zagajeniem do dyskusji była niedawna wypowiedź Grzegorza Schetyny:

Zlikwidujemy węgiel, jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady.

oraz komentarz do niej ze strony wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, bardziej prowęglowego nawet od swojego formalnego szefa, ministra Krzysztofa Tchórzewskiego:

Bardzo niebezpieczna wypowiedź (…) lidera Platformy Obywatelskiej, że chce likwidować węgiel kamienny

Pierwszy wypowiedział się Wojciech Kubalewski z Partii Zieloni:

Nie musimy tego robić. Możemy też wymrzeć jako gatunek i podpalić tę planetę. To są nasze opcje w tej chwili: albo odejdziemy od paliw kopalnych – wszelkich paliw kopalnych – albo podpalimy planetę i zniszczymy gatunek ludzki.

Dobra, mocna wypowiedź. Prowadzący na to z uśmiechem stwierdził, że „Niemcy podpalają tę planetę w znacząco większym stopniu, bo są największym emitentem CO2 w Europie”. „Czyli Niemcy mogą, a my nie?”, dorzucił Grzegorz Długi z Kukiz'15.

Wojciech Kubalewski na to rozsądnie zauważył, że „Chińczycy i inni zdążyli już to zrozumieć, a Niemcy też to zrozumieli. (…) Prowadzą Energiewende, a my krążymy wokół starych kopalni...”. Można by jeszcze dodać, że Niemcy podjęli decyzję o zakończeniu spalania węgla w ciągu kilkunastu najbliższych lat, a Polska jest jedynym dużym krajem Unii Europejskiej, który takiej daty w ogóle nie wyznaczył.

Na to poseł Kukiz’15 zarzucił: „To jak pan wytłumaczy fakt, że Niemcy zwiększają ilość spalanego węgla”? Tu odpowiedź powinna być prosta: To nie jest fakt, ale ściema – ilość spalanego przez Niemcy węgla wcale nie rośnie, ale szybko spada. Niemcy nie zużywają węgla do ogrzewania domów czy w transporcie, prawie całość (poza znacznie mniejszym zużyciem na potrzeby przemysłowe, np. w hutnictwie) jest zużywana w elektrowniach. Przyjrzyjmy się, z jakich źródeł energii Niemcy wytwarzają prąd:

Źródło: Clean Energy Wire

Można porównać miks elektroenergetyczny z 2014 roku (wykres z książki „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”) i w ostatnim roku.

Źródło: Fraunhofer ISE.

Widać, że udział węgla w ciągu 4 lat spadł z 46% do 38%, a OZE wzrósł z 30% do 41%. Warto przy okazji zauważyć, że udział gazu wynosi ok. 7% i jest mniejszy niż dekadę temu.

Dla porównania, udział węgla w polskim miksie elektroenergetycznym jest dwukrotnie większy, wynosząc ok. 80%. Co więcej, Niemcy przyznają, że "są w dziurze" i podejmują działania, żeby się z niej wykopać. My negujemy istnienie dziury. Czepianie się Niemców i innych krajów, że nie wszystko jest u nich tak jak być powinno nie jest żadnym argumentem zwalniającym nas od konieczności działania i przypomina przysłowiowe wyciąganie drzazg z oka bliźnich, gdy w naszym tkwi cała belka.

Marcin Kulasek z SLD, choć nie tak zdecydowanie jak przedstawiciel Partii Zielonych, też poparł odchodzenie od węgla, stwierdzając

Polskie kopalnie same się niedługo zamkną (…) a inwestowanie w nowe kopalnie nic nie da. Trzeba inwestować w energię odnawialną

Oburzył się na to Zbigniew Kuźmiuk z PiS, twierdząc:

To jest absurdalne! To jest próba pójścia jeszcze mocniej niż ‘Wiosna’! No bo ‘Wiosna’ ustami Biedronia powiedziała, że zlikwiduje kopalnie do 2030 roku. (…)

No, to już mamy całkiem sporo partii, które mają w programie odchodzenie od węgla, a w każdym razie, które uważają, że jest to przekaz, który należy prezentować wyborcom.

Co ciekawe, dalej poseł PiS też nie mówi jak beton węglowy:

We wszystkim powinniśmy być racjonalni. Przyjmujemy politykę klimatyczną Unii Europejskiej (…) Był u nas w Katowicach szczyt światowy dotyczący zmian klimatycznych. (…) W naszym miksie energetycznym obniżamy udział węgla i coraz bardziej zwiększamy udział odnawialnych źródeł energii.

Też bym się zgodził, że powinniśmy być racjonalni, przyjmować politykę klimatyczną UE, obniżać udział węgla w miksie energetycznym i zwiększać udział OZE. Skoro poseł PiS też uważa, że należy to mówić wyborcom, to naprawdę nieźle. To naprawdę Dobra Zmiana.

Można niestety zauważyć, że wbrew temu, co mówi p. Kuźmiuk, udział OZE, w rezultacie wrogiej im polityki rządowej, w ostatnich latach w Polsce spada, co zresztą od razu punktuje reprezentant Partii Zieloni (choć też myląc się, bo nie zapłaciliśmy 8 miliardów za zakup zielonej energii w zeszłym roku, ale mamy to w perspektywie od 2020 roku). Warto tu jeszcze dodać, że pracę odpowiedzialnego za rozwój OZE Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii nadzoruje… Grzegorz Tobiszowski. Nic dziwnego, że rozwój OZE w Polsce wygląda jak wygląda.

Poseł PiS wspomina jeszcze o tym, że

Należy brać pod uwagę bilans między emisją CO2 a jego pochłanianiem.

Widać tu echo Leśnych Gospodarstw Węglowych…, które niestety nie mają najmniejszych szans na pochłonięcie znaczącej części naszych emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych (patrz Leśne gospodarstwa węglowe pod lupą: listek figowy czy realne rozwiązanie?). Pada też bardzo często spotykany argument:

Bez porozumienia światowego cała ta dążność Unii Europejskiej do redukcji emisji dwutlenku węgla jest pozbawiona sensu. Unia Europejska odpowiada za 11% światowej emisji CO2. (…) Chiny są wyłączone ze światowego porozumienia. Stany są wyłączone. (…)

Zaadresowałem go w artykule Dlaczego MY mamy coś robić? Niech inni robią. A ani Chiny ani USA nie są wyłączone z Porozumienia Paryskiego. USA zadeklarowały chęć wyjścia, ale może to nastąpić dopiero po kolejnych wyborach prezydenckich w USA. Oba argumenty służą tu jako listek figowy do uzasadnienia dalszego spalania węgla.

Wstawka posła SLD, że importujemy coraz więcej najgorszej jakości węgla z Rosji i Ukrainy, który generuje najwięcej zanieczyszczeń, spotkała się ze słuszną merytorycznie kontrą posła Kukiz’15, który zauważył, że „ten węgiel jest niestety dobry”. Czyli w Kukiz’15 też zdają sobie sprawę z tego, że nasz węgiel – a zwłaszcza ten kierowany na rynek komunalny – jest niskiej jakości. Dobrze, widać, że świadomość rośnie.

Dalsze stwierdzenie p. Długiego, że „węgiel można spalać ekologicznie” można by podsumować krótko: teoretycznie można sobie to wyobrazić, ale takich technologii, bazujących na wychwycie CO2, nie stosuje się w praktyce, bo energia z węgla stałaby się zaporowo droga. A sprawność elektrowni węglowych nawet powyżej 50% ma się nijak do konieczności ograniczenia emisji CO2 do ZERA w ciągu najbliższych 20-30 lat, co zresztą niezwłocznie zauważa Wojciech Kubalewski z Partii Zieloni. Brawo, świadomość rośnie!

W podsumowaniu swojej wypowiedzi poseł Kukiz’15 stwierdza:

Powinniśmy rozmawiać, jak wzmocnić naszą gospodarkę. Tania energia, czysty klimat. To jest hasło, nad którym powinniśmy się zastanawiać.

Całkiem rozsądnie. Warto tylko zauważyć, że niezupełnie „tania energia”, już raczej lepiej „niski rachunek” za energię – zarówno pod kątem wysokości zużycia energii (jeśli energia jest 2-krotnie droższa, ale zużywamy jej ¼, to rachunek będzie o połowę niższy), jak i tego, żeby w koszcie energii uwzględniać jej koszt środowiskowy, społeczny i zdrowotny, bo energia z węgla może wydawać się tania jedynie przy ich ignorowaniu.

Dobre wrażenie zrobiło finalne podsumowanie reprezentanta Partii Zieloni:

Partia Zieloni zaproponowała Koalicji Europejskiej program transformacji energetycznej, który PSL przyjął jako swój własny.

W sumie całkiem budująca audycja. Odchodzenie od paliw kopalnych jest już nie tylko stanowiskiem Partii Zielonych, ale też SLD, PSL, Wiosny i szerzej Koalicji Europejskiej, a także w PiS i Kukiz’15 widać, że prowęglowość nie jest już taka jednoznaczna. Przyznam, że motywuje mnie to do dalszej pracy nad edukowaniem klasy politycznej – może jednak jest szansa na wykopanie Polski spod przygniatającej ją mentalnie hałdy węgla…

Komentarze

29.04.2019 8:34 Logic

Ale to ze Polski jako kraju juz nie bedzie jak wygra Poko to juz was nie interesuje.

29.04.2019 9:09 Wicher & Świder

Tysiąc razy wolę niezawodną i stabilną energetycznie węglandię niż te szpecące i niszczące środowisko kęcioły monstra:
https://s.redefine.pl/file/o2/redefine/cp/5v/5v129npu3bb69gg8a1z7cjf12rv4ve78.jpg

Poza tym Panie Marcinie, kto jak kto ale pan doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na jakiekolwiek działania mające zapobiec katastrofalnym zmianom klimatu jest już za późno. Ogrom dodatnich sprzężeń zwrotnych zostało już uruchomionych. Nawet gdyby Polska zaniechała spalania węgla to co to zmieni? To tak jakby do Bałtyku wlać kilkanaście wiader wody i czekać aż poziom wody wzrośnie. Może pan popracuje nad technologią wychwytu CO2 z atmosfery zamiast tracić czas na wspieranie OZE i na uświadamianie tępych polityków?

29.04.2019 9:35 Dragon

@wicher&...
Jak chcesz robić za pożytecznego idiotę Tobiszowskiego to dobrze ci wychodzi

29.04.2019 11:09 Ma-ti

Zwracam uwagę, że przywołany w artykule wiceminister Grzegorz Tobiszowski jest odpowiedzialny w Ministerstwie Energii jednocześnie za sektory górnictwa i odnawialnych źródeł energii. Czyli ta sama osoba odpowiada za dwa antagonistyczne wobec siebie resorty. Z tego nie może wyniknąć nic dobrego.

29.04.2019 13:41 irek

Praca Marcina oraz ekipy ZnR i NoK daje efekty. Jeśli w Polsce się coś zmieni to właśnie wasza w tym zasługa. Dziękuję. Sporo w mediach namieszał też COP24 w Katowicach, w mediach bardzo to rezonowało i ciągle napotykałem się na audycje o zmianach klimatu. Pocieszające jest, że do tych najbardziej węglowych polityków też już coś dociera. Nie mam wielkich nadziei, ale każda dobra zmiana jest lepsza niż nic. Elity nie zdają sobie sprawy jak wielka odpowiedzialność dziejowa na nich spoczywa.

29.04.2019 14:26 Felek

@IREK

Zgadzam się, portal robi dobrą robotę i do ludzi oraz mediów głównego nurtu dotarło, że obywatele chcą na ten temat słuchać i się tym interesują. Większość populacji już wie, że problem globalnego ocieplenia czy zmieniającego się ciągle klimatu - istnieje ale do rozpoczęcia działań w odpowiednim kierunku to jeszcze bardzo bardzo daleko.

To jest problem jak z osobą bezrobotną czy uzależnioną od używek. Być może zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i nawet wie co go powoduje ale nie chce rezygnować z wygód bo niby dlaczego? Może lubi mieć dużo wolnego czasu albo płynące z używek poczucie haju. Wymyśli całe mnóstwo powodów, dla których nic nie zrobi by coś naprawić. Podobnie z klimatem, wiele osób powie, że jest zbyt uboga by coś zrobić i zwali starania na innych. Sytuacja naprawdę nie do pozazdroszczenia, to jest test cywilizacyjny godny najlepszych z całej galaktyki. Albo test zdamy i zdecydujemy się działać albo polegniemy i konsekwencje będą trudne do przewidzenia.

29.04.2019 16:52 Rafał

Nie ma ta jak porównywać biednej polski do bogatych niemiec które przez lata bogaciły się na węglu.
No ale są tacy którzy twierdzą że i ojro polska powinna przyjąć.
Czyli tak zamknąć elektrownie.
Przyjąć ojro.
Oddać Żydom co żydowskie w ich bandyckim mniemaniu ,czyli w przeliczeniu potrójną wartość PKB, tyle roszczenia bezspadkowe szacują żydowscy ubermenszowie.

Potem już będzie spokój bo nie będzie już o co walczyć.

To są marzenia zielonych, lewaków i ludzi z grubymi portfelami. Bo wiadomo że jak się ma dużo kasy to jest się obywatelem całego świata i ojczyznę można mieć w du.....
Ostatnio słuchałem posła który opowiadał co platformersi wyczyniali z przemysłem stoczniowym, włos się na głowie jeży. W myśl idei, Niemcy będą budować statki, my nie musimy.

29.04.2019 17:08 Marcin Popkiewicz

@Rafał
Nie bądź pożytecznym idiotą Tobiszowskiego.
Jak słyszę, jak Polacy się nad sobą użalają jacy to jesteśmy biedni i jak nic nie możemy, to ręce mi opadają. Halo, jesteśmy krajem UE i należymy do OECD, klubu najbogatszych krajów świata - i jeszcze się nad sobą użalamy?
A jak słyszę o "bogaceniu się na węglu", to śmiech pusty mnie bierze. Co roku dopłacamy miliardy do naszych schyłkowych nieefektywnych kopalni głębinowych, zabierając kasę z innych sektorów gospodarki, w bonusie mając smog, szkody górnicze itd.
A jak będziemy blokować OZE i efektywność energetyczną to faktycznie pozostanie nam importować nowe technologie, choć spokojnie moglibyśmy być ich eksporterem.
Polskie piekiełko, że o rany.
A co do tego mają Żydzi to już w ogóle nie rozumiem...

29.04.2019 17:18 irek

@Rafał
z reguły pomijam to co piszesz, ale czasem przeczytam i w sumie rozumiem twoje paranoje. Bo przecież jakbyś odrzucił fobie i dobrze to przemyślał, to tylko postawa typy "zielony lewak" może nas uratować. Wiem, że trochę bardziej świadoma problemów narodowa-konserwa ma straszny dysonans, kiedy się okazuje, że żadne korwinowskie lub narodowe metody nie są receptą na kryzys środowiskowo-klimatyczny. Trzeba działać wspólnie, globalnie, solidarnie i wykorzystać "zielone" źródła energii, brzmi to fatalnie - prawie jak manifest komunistyczny. To musi być trudne, cholernie gorzka pigułka do przełknięcia, a frustracja znajduje ujście w takich postach jak powyżej.

29.04.2019 18:35 wsciekly_kot

@rafał
To co ojciec dyrektor wyczyniał z przemysłem stoczniowym to włos się jeży. Nie jest żydem, tylko swojskim Polakiem/katolikiem. A ilu ludzi oszukał na cegiełki ratujące stocznię.... Ale on nasz, to Cię nie razi.
Poza tym skoro nas stać na dopłaty do węgla to nie jesteśmy biednym krajem. Popatrz ile mamy samochodów na głowę.... No biedaki jesteśmy...
@irek
W punkt.

29.04.2019 19:31 Logic

@Marcin Popkiewicz
No i co z tego ze jesteśmy w niemieckiej UE ?
bo nie rozumiem ?
Oznacza to dla nas w skrócie akceptowanie ich debilizmow i utratę suwerenności na rzecz superpanstwa UE.
Ustawa 447 przegłosowana w konkresie na rzecz zwrotu mienia bez spadkowego środowiskom żydowskim ktore domagają sie od Polski 300 mld dol.

A pan widzę zyje dalej w świecie marzeń ze wszyscy są dla nas dobrzy a instytucje międzynarodowe działają uczciwie i dla dobra wszystkich - zatem miłych snów.

Ja jestem za OZE i rezygnacją z węgla dla tego głosuje na konfederację - bedzie zero dopłat do kopalń i węgla. Oraz zero do OZE - wygra to co jest ekonomicznie uzasadnione. Mozna bedzie nawet powołać fundacje i zrobic zrzutkę na OZE - nikt nikomu nie bedzie bronił przecież.

29.04.2019 19:33 Logic

@Marcin Popkiewicz
A to ma do rzeczy ze kraj praktycznie zbankrutuje jesli wypłacimy te roszczenia i wtedy ludzie zaczną juz palić czym sie da. Z biedy.

29.04.2019 19:45 Wojciech

OZE, OZE i OZE. Wszyscy są OZE-oszołomieni i zapominają o efektywności energetycznej. Od 1989 roku wiadomo, że oszczędzanie energii jest najtańszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jej wytwarzania. Negawat to jednostka mocy wytworzonej przez oszczędzanie.

29.04.2019 19:49 Devak

Może i za późno jest na jakiekolwiek działanie, ale mimo wszystko trzeba działać. Może zamiast lotu na wczasy na inny kontynent lepiej przeznaczyć te pieniądze na jakąś instalację OZE i przynajmniej dla spokoju własnego sumienia próbować zmieniać swoje nastawienie do świata.
Niemcy może dorobili się i na węglu, ale energiewiende rozpoczęli gdy ceny komponentów do wiatraków czy fotowoltaiki były kilkakrotnie wyższe niż obecnie. Mimo wszystko my mamy teraz o wiele łatwiejszy start, bo możemy instalować podobne moce za cenę przynajmniej o połowę niższą niż to miało miejsce w Niemczech. Ale Polacy stali się nagle bardzo roszczeniowi i chcą żeby wszystko ktoś za nich zrobił. Coś chyba z nami jest nie tak.
Ja przykładowo nie wierzę za bardzo w to, że uratujemy Ziemię, ale mimo wszystko próbuję coś zrobić - oczywiście na miarę możliwości. Jutro zgłaszam mikroinstalację fotowoltaiczną do energetyki. Pomijając kwestie środowiskowe myślę, że przy obecnych kosztach taka instalacja naprawdę mi się opłaca. No i jednak satysfakcja, że przynajmniej częściowo zmniejszę swój ślad węglowy.
Pozdrawiam wszystkich pesymistów( sam nim jestem) i zachęcam jednak do walki z malkontenctwem i do jakieiś działalności :)

29.04.2019 20:24 ktoś

@WSCIEKLY_KOT

"To co ojciec dyrektor wyczyniał z przemysłem stoczniowym to włos się jeży. Nie jest żydem, tylko swojskim Polakiem/katolikiem. A ilu ludzi oszukał na cegiełki ratujące stocznię.... Ale on nasz, to Cię nie razi."

typowy przykład KODmita albo innego obywatelka RP.
zanegować fakty przez kontre - a po rydzyk sprzedawał cegiełki.

"Poza tym skoro nas stać na dopłaty do węgla to nie jesteśmy biednym krajem. Popatrz ile mamy samochodów na głowę.... No biedaki jesteśmy..."

W jakim stanie jest nasza flota samochodów osobowych 10 lat i więcej, kupujemy same graty za granicy.
artykuł z poprzedniego roku

https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/23638-auta-uzywane-polacy-nadal-kochaja-niemieckie-starocie

pkb niemiec
• całkowite 4212 mld USD
• na osobę 50 842[7] USD

pkb polski
• całkowite 614,2 mld USD
• na osobę 16 180[4] USD

29.04.2019 20:43 Wątpiący

Gdyby każdy dom był zasilany z OZE i odpięty od sieci energetycznej to może uratujemy Ziemię. Jak na razie jesteśmy uzależnieni od koncernów , gospodarki i systemu społecznego promującego konsumpcję. Tego się nie da zrobić bez CUDU!

29.04.2019 22:40 flying truth

WICHER & ŚWIDER ma tysiąc procent racji !!! Spójrzcie jeszcze raz na tego molocha, którego on wrzucił:
https://s.redefine.pl/file/o2/redefine/cp/5v/5v129npu3bb69gg8a1z7cjf12rv4ve78.jpg
Wygląda to strasznie, upiornie, dołująco i przygnębiająco!!!! Taki piękny i naturalny szpaler drzew a w tle potężny niczym komin Elektrowni Bełchatów tandetny i koszmarny wiatrak. Trzeba szybko wprowadzić ustawę zakazującą stawiania takich gówien bo zniszczymy krajobraz i środowisko! Pilnie potrzebna inicjatywa: STOP WIATRAKOM (KRĘCIOŁOM)!!!!!

29.04.2019 22:48 Dragon

@Flying...
Kolejny pożyteczny idiota Tobiszowskiego?
Z dwojga złego kaszana klimatyczna czy widok wiatraków na horyzoncie to drugie jest stokroć gorsze, co nie?

29.04.2019 23:08 boleśnie doświadczony

@Dragon,a może zwyczajnie puknij się w swoją pustą czaszkę chłopku roztropku.

Popieram mocno stanowisko wichra i latającej prawdy. Wyobraźcie sobie setki tysięcy sztuk tego metalowego szmelcu za swoimi oknami. Jakby to szajstwo stanęło w rzeczywistości to życie ludzkie nie miałoby już najmniejszego sensu. Lepiej żyć bez prądu niż obserwować las obracającego się złomu tylko po to żeby mieć prąd. STOP WIATRAKOM to pilnie potrzebny nowy trend!!!!!

30.04.2019 0:09 Miro

@RAFAŁ

Tak to już jest, jedni zdążyli się najeść do rozpuku, inni nie zdążą - nie ma sprawiedliwości na tym świecie - stoliczku, nakryj się - to tylko w bajce :) Co poradzisz :)

30.04.2019 6:51 wsciekly_kot

@ktoś
Zanim zaczniesz mnie próbować obrażać pokaż kiedy ojczulek tadzio rozliczył się z cegiełek i na co przekazał te pieniądze.
Nie bądź taki, pokaż ile poszło na ratowanie stoczni, no, proszę.

Fakt, nasza flota samochodów jest starsza od niemieckiej, ale to nie znaczy ze jej nie ma. Stare graty kupujemy z polskiego cwaniactwa, teraz dużo samochodów jeździ nowych, na leasing prywatny również.

Jeżeli się orientujesz w temacie to wiesz zapewne, tylko tu o tym milczysz, ze najwięcej staroci obniżających statystyki wieku pojazdów to opłacane półwraki chomikowane po podwórkach żeby syn i wnuk byli współwłaścicielami i nabili sobie niskie składki OC na przyszłość. To znów przykład cwaniactwa a nie tego że jeździmy wrakami....

30.04.2019 8:10 wsciekly_kot

Mam pytanie:

Może ktoś odpowie mi jak to jest że niektórych wrażliwców rażą wielkie wiatraki, wkurzają mega kręcioły, a wielka odkrywka węgla brunatnego już nie... To potężne dziury w ziemi ... Nie rażą też tych wrażliwców kłęby dymu w zimowe wieczory, nie walczą też z kopalniami głębinowymi, usytuowanymi pod brzydkimi miastami. Brzydkimi, bo nikt nie inwestuje w miejsca prawdopodobnych szkód górniczych, gdzie pękają ściany a koszty fundamentów zapobiegających ewentualnym szkodom sięgają astronomicznych sum.

Ci wrażliwcy nie wnioskują też o samoograniczenie w użyciu energii aby wiatraki nie były potrzebne i można było bezproblemowo odejść od węgla siedząc w lesie przy ognisku, w skórach, jak pradziadowie.

No jak to jest kochani wrażliwcy z Waszą estetyką....

30.04.2019 11:12 pole torsyjne

@wściekły_kot
wrażliwość albo jest prawdziwa i da o sobie znać nawet jeśli ziarnko grochu ukryjesz pod stosem materaców i puchowych pierzyn albo jest pozerstwem mam nadzieję że ta odpowiedź da ci trochę powodów do mruczenia
watch?v=H1NhhRwSkOE

30.04.2019 11:35 Winicjusz

@FLYING TRUTH
Szkoda, że tylko jeden, spokojnie po dwa z obu stron by się zmieściły, a z tyłu na luzie z pięć, skoro horyzont nawet widać. Swoją drogą, ciekaw jestem gdzie są zabudowania, od strony obserwatora? Bo z tego zdjęcia nic nie wynika, ja też mogę sobie pojechać i gdzieś w okolicy cyknąć fotkę turbiny wiatrowej postawionej w polu.
A ten "naturalny szpaler drzew" to brzozy samosiejki, na 25- letnim ugorze, pas szerokości 30- 50m, a dookoła nienaturalne grunty orne.
Zgadzam się jedynie w części z zakazem budowy, za blisko domów nie powinny być stawiane, ale wytłumacz to inwestorowi, ew. lokalnemu właścicielowi pól, który chce biznes zrobić. Dla przykładu w Obszarach Chronionego Krajobrazu nie mogą być wnoszone żadne obiekty uciążliwe: fermy, chlewnie, wysypiska odpadów, oczyszczalnie ścieków; nowe budynki, budowle tylko wg MPZP. Co do siłowni wiatrowych to prawo niestety dopuszcza ich budowę pod warunkiem pozytywnej opinii z raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Art.51 Prawo ochrony środowiska z 27.04.2001). Także takie mamy przepisy prawne, z wyjątkami, odstępstwami od normy wg zasady "racjonalnego kompromisu".
Dla ciekawych tematu podaję link:
https://www.nik.gov.pl/plik/id,7128,vp,9004.pdf

30.04.2019 14:45 Rafał

A ten Tobiszewski którym szanowny pan Popkiewicz mnie rąbnął to co za czort?
Pewnie jakiś prawak który twierdzi że ziemia jest kwadratowa. Ale do tej półeczki proszę mnie nie wrzucać.
Ja nie jestem niczym pożytecznym idiotą bo nie wierzę nikomu oprócz Jezusa Chrystusa i czym jestem starszy tym się przekonuje że takie podejście jest słuszne.
Wystarczy spojrzeć na reklamy żeby się przekonać czym jest człowiek współczesny.

A co do Rydzyka gdyby tak spytać jego przeciwników co tak naprawdę im zrobił, to by nic nie powiedzieli.
To jest zresztą świetny przykład nowoczesnej naukowej tresury społecznej. Ja do niego nic nie mam. Radia jego nie słucham bo nie mam czasu.
Choć zapewne mniej tam manipulacji niż w TVN.
Ich często oglądam, muszę wiedzieć jak wygląda nowoczesna propaganda.

30.04.2019 18:09 Marek Marszałek

Niestety Marcinie ja słucham ale bardziej PPPR i Radia Maryja ( tu są dopiero jazdy). Popieram rewolucje energetyczną ale jestem pesymistą dlatego nie doznam rozczarowania. Kwiecień był rekordowy w generacji OZE, poprawka bo kiedyś zagapiłem się, mam około 5 m2 paneli zarejestrowałem wykorzystanie 55,6kwh, rekordem miesiąca było 3,4kwh dziennie. Udało się zamknąć rok pomiarowy, choć ze zwiększonym potencjałem panela i turbiny wiatrowej która raczej się na wietrze nie wróci. W ciągu roku podliczyłem 321 kwh (32 litry benzyny) czyli tyle ile pełen zarozumialstwa polaczek w 4 dni wywala a nawet mniej bo to chyba jest ponad 80kwh energii pierwotnej dziennie.
Politycy to są dopiero debile do potęgi n-tej. Poza tym dobrze, że nie słucham już wnikliwie jak niegdyś jazgotu tych kominiarkowców choć rozumiem że się chcą jak ja wyszumieć. Nie wiem czy coś tam pisałeś do mnie Marcinie, dość mam stresu w tym zabawnie nazywanym REALU. Popieram rewolucje OZE i wspieram ją czynem ale pewnie i tak wyginiemy. Zaczyna się powoli piekielny okres roku, już w zeszły piątek było preludium. Ciepło działa na mnie jak duży spadek cukru we krwi , nie jestem w stanie zabrać się za wymagające projekty, zwłaszcza gdy będę miał 30 stopni w pokoju, wole już te 10 stopni zimą. Jeśli będzie działała, absurdalnie scentralizowana sieć internetowa (jestem zwolennikiem rewolucji infrastruktury sieciowej opartej o OZE, nawet bardziej niż wolnego oprogramowania ale nie wiem kto to postuluje aby go wesprzeć) to podzielę się kolejnymi liczbami i pewno coś stuknę w innych kwestiach.

PS. A jakie oszczędności przyniosła by likwidacja przymusowego prania mózgu czyli szkolnictwa, zostawił bym tylko dobrowolne uniwersytety, politechniki i akademie medyczne.

30.04.2019 21:53 WJ

@MAREK MARSZAŁEK
Lubię Twoje komentarze, choć o montowaniu własnym sumptem OZE (a innych technikaliach) brak mi " zielonego i jakiegokolwiek pojęcia" :)

"Ciepło działa na mnie jak duży spadek cukru we krw"-
no to mam "krewniaka" ;):)

30.04.2019 22:30 Jarzyna

@ wściekły kot
Tu nie chodziło mi o Rydzyka tylko, ze negujeaz fakty na temat zniszczenia stoczni przez Tuska i pooszolomow.

Jeśli samochody Cię nie przekonują to może pkb Niemiec i Polski Cię przekona na osobę. Trudno się z tym nie zgodzić co?

01.05.2019 3:39 gupol(szukam w OZE)

to ja jeszcze trochę porobię za pożytecznego idiotę tobiszowskiego i dopowiem że aby dorównać niemcom musielibyśmy PODWOIĆ zużycie ropy i POTROIĆ zużycie gazu ziemnego i płace.
a zużycie węgla zmniejszyć do około 120-110 mln ton rocznie. osiągalny cel;p
a potem możemy się brać za polskie "energiewende"

01.05.2019 14:32 ŚWIATŁOLUB

czytam sobie te komentarze i z przykroscia konstatuje, ze takie skakanie sobie do oczu i przezywanie innych, ktorych poglady ci nie odpowiadaja to identyczna sytuacja do tej na drodze gdy magiczna szybka i kawalek blachy nagle pozwala ludziom (na szczescie nie wszystkim) poczuc sie bezkarnie i przesunac rozne progi psychologiczne daleko poza karoserie. Niepokoi mnie skala tego zjawiska w Polsce, bo o ile na roznych zagranicznych forach tez sa takie przypadki - tam sa jednostkowe, a u nas to prawdziwa plaga - czesto ponad polowa wszyskich wypowiedzi. Czy to kompleksy? Chec zaistnienia? A moze zle wychowanie? Czy przekonanie, ze teraz to mi wszystko wolno? Jest caly szereg rzeczy, ktorych nie wypada robic, a szybka ekranu, kabel czy powietrze nie chroni cie przed konsekwencjami tego co mowisz i robisz.

01.05.2019 17:42 Jarzyna

@ swiatlolub
Kto skacze sobie do oczu? Które komentarze?

Polityka poprawności i chorej tolerancji w Europie zachodnie doprowadziła do upadku tradycji i wartości tych krajów a polityków tych krajów powinno się skazac na dożywotnie lagry. To oni doprowadzili, ze w Europie zaczyna dochodzić skrajną prawica do wladzy

01.05.2019 19:03 pole torsyjne

@światłolub
staram się nie pisać komentarzy wymierzonych w dobre imię czyli godność kogokolwiek co nie znaczy że nie staram się pisać prowokacyjnie bo właśnie że staram się tylko mi to słabo wychodzi
ale przepraszam jak by co
i jeszcze się przyznam ja nie mam ...
chmmm jak to powiedzieć..
chmmmmm noooo
ja nie mam matury
ja szkoły mam niepokończone

02.05.2019 3:17 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne
oj tam oj tam. matura to bzdura, ja mam maturę i to dosc wysoko ocenioną a mądrzejszy od tego nie jestem.
poza tym... nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera;p

02.05.2019 7:51 Felek

Edukacja systemowa ma na celu urobienie człowieka w pewien kształt a następnie wciśnięcie go w formę zwaną: typowy przeciętny zjadacz chleba - pracownik. Bez względu na to czy trochę się w formie nie mieści, coś się uleje albo ukruszy. Ani niezbyt mądry, ani niezbyt głupi bo musi potrafić wykonywać jakąś pracę. Ten kto zdaje sobie sprawę z istotności tego co ma w głowie, ten uczy się przez całe życie aż do śmierci. Bez przerwy, z każdym oddechem czy spojrzeniem na nowy przedmiot. Jedyne co się zmieniło odkąd sam ukończyłem obowiązkowe szkolnictwo to tyle, że teraz młodzież nie ma chęci uczenia się. Nie widzą w tym sensu by się uczyć. Po prostu gdy sytuacja zmusza ich do nauczenia się czegoś, wtedy coś tam przyswoją. Wleci jednym, drugim wyleci. Szkoła promuje sposób naucz się i zapomnij, a następnie to samo dzieje się w życiu tych ludzi. Niestety, nawet moi rówieśnicy przejawiali takie podejście ale to co obserwuję u swoich bratanków to już jest katastrofa. Co też łączy się z protestami w polskiej oświacie. Przy okragłym stole na narodowym, jeden z nauczycieli zapytał wprost Pana Premiera i Panią Wice Premierkę jakich oni chcą ludzi kształcić w szkołach? No i mam wrażenie, że to było pytanie ironiczne, retoryczne wręcz. Bo obecny system oświaty, wskazuje bezsprzecznie, że politykierom jest jak najbardziej na rękę tak pogmatwane szkolnictwo jakie mamy.

02.05.2019 10:07 pole torsyjne

polecam piosenkę Bajmu ucz się ucz się, albo dorosłe dzieci Turbo
https://www.youtube.com/watch?v=_FsfqrFEa2I
https://sprzymierzency.org/rozprawa-trzecia-wielka-przestroga/

02.05.2019 17:41 Logic

@Felek
To nie wiesz ze rządzącym potrzebny jest DEBIL - zeby raz na 4 lata ich skreślił nie zadawał niewygodnych pytań (czyli nie myślał) oraz płacił podatki. A człowiek wszechstronnie wykształcony myślący rozpoznający ich kłamstwa jest dla nich zagrożeniem.

03.05.2019 2:43 gupol(szukam w OZE)

@światłolub
ty a może kazik ma rację:
"Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca
nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące
tylko zimno i pada zimno i pada na to miejsce w środku Europy
gdzie ciągle samochody są kradzione, a waluta to polski złoty
samochody to nie Ruscy kradną tylko robią to właśnie Polacy
policja znajduje jeden na sto, natomiast dużą część owoców pracy
pożera aparat administracyjno-urzędniczy
socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny";)

chociaż ja myslę że jest inna przyczyna.
polska to druga rwanda. postkolonialne społeczeństwo pokaleczone w XX wieku jak żaden naród na świecie. nawet jugosławia nie doświadczyła tylu zbrodni, gwałtów i rabunków co ten nieszczęsny kraj.
nasi pradziadkowie byli straszliwie maltretowani, dziadkowie tak samo. rodzice w PRL nie mieli lepiej a do tego dostali międzypokoleniowy przekaz emocjonalny od krzywdzonych poprzedników. to jest profesjonalne określenie psychologiczne a nie jakis wymysł.
jesteśmy spadkobiercami upodlonych nieszczęśników. dostaliśmy od nich, zupełnie bezwolnie, poczucie krzywdy, żalu i bezsilności. strach i niepokój. to nie jest miłe i przyjemne. wywołuje wstręt i agresję oraz inne patologie. więc dzielimy się tym naszym spadkiem z innymi. na tym forum i poza nim. takie echo mrocznej przeszłości. nic na to nie poradzisz,

07.05.2019 11:26 Tummeq

A co z "global dimming"? W tej dyskusji nikt tego nie chce wziąć pod uwagę.