Nizina Chińska niezdatna do życia pod koniec stulecia?

Najludniejszy region Chin może jeszcze w tym stuleciu stać się niezdatny do zamieszkania. Powodem będzie zmiana klimatu – nasilenie niebezpiecznych dla zdrowia fal upałów. Będące największym emitorem gazów cieplarnianych na świecie „Państwo Środka” ma więc silną motywację, by ograniczać użycie paliw kopalnych.

Rysunek 1: Pola ryżowe w północno-wschodnich Chinach, zdjęcie: Gwendolyn Stansbury / International Food Policy Research Institute (licencja CC BY-NC-ND 2.0).

W artykule Mokry termometr a nasze przetrwanie opisaliśmy, jak wysoka temperatura, połączona z wysoką wilgotnością powietrza, potrafi uniemożliwić wychładzanie ludzkiego organizmu w stopniu groźnym dla ludzkiego życia. Gdy tzw. temperatura mokrego termometru przekracza 35°C, powietrze jest tak ciepłe i wilgotne, że pot nie paruje z powierzchni skóry i ludzkie ciało nie może się schłodzić. W takiej sytuacji nawet osoby będące w doskonałym zdrowiu, siedzące w slipkach w cieniu, po ok. 6 godzinach dostaną udaru termicznego i umrą. Już temperatura mokrego termometru przekraczająca 30°C jest klasyfikowana jako „ekstremalnie niebezpieczna”. Praca fizyczna takich warunkach na dworze jest praktycznie niemożliwa.

Jednym z miejsc na świecie najbardziej zagrożonych niebezpiecznymi falami upałów jest Nizina Północnochińska, zamieszkała przez 400 milionów ludzi, w dużej części zajmujących się rolnictwem i nie mających alternatywy dla tej pracy. Jeśli ludzkość w dalszym ciągu będzie emitować do atmosfery coraz więcej dwutlenku węgla (czyli realizować uwzględniany w projekcjach klimatu scenariusz wysokich emisji, RCP8.5, zwany też „Biznes-jak-zwykle”) region ten będą dotykać ekstremalnie silne fale upałów.

Powszechną i konieczną praktyką rolniczą na Nizinie Północnochińskiej jest nawadnianie pól. Parowanie prowadzi to do schładzania temperatury powierzchni ziemi, jednocześnie ograniczając procesy konwekcyjne mieszające powietrze w pionie. W efekcie prowadzi to do wzrostu wilgotności powietrza przy powierzchni ziemi co podnosi temperaturę mokrego termometru. Czyni to fale upałów trudniejszymi do zniesienia przez człowieka. Dotychczas efekt ten nie był uwzględniane w analizach skutków zmiany klimatu, więc związani z MIT badacze, wykorzystując dane terenowe wysokiej rozdzielczości oraz regionalny model klimatu, postanowili przyjrzeć się wpływowi tego zjawiska na intensywność fal upałów (Kang i Eltahir, 2018).

Okazało się, że w scenariuszu „biznes-jak-zwykle” zabójcze temperatury mokrego termometru, (przekraczające 35°C) pod koniec stulecia (w okresie 2070-2100) dotkną mieszkańców regionu wielokrotnie – na przykład w Szanghaju można będzie wtedy oczekiwać pięciokrotnego wystąpienia takiej sytuacji. „Ekstremalnie niebezpieczne” fale upałów (przekraczające 30°C) staną się zaś standardem – w Szanghaju będzie to ok. 100 dni w roku.

Rysunek 2: Rozkład przestrzenny maksymalnych temperatur mokrego termometru (maksymalne 6-godzinne średnie temperatury) w okresach 30-letnich. Na górze: bez uwzględnienia wpływu nawadniania, na dole z jego uwzględnieniem. Po lewej – historyczne maksymalne temperatury mokrego termometru, po prawej – maksymalne temperatury mokrego termometru w scenariuszu RCP8.5 (Biznes-jak-zwykle) w okresie 2070-2100. W ramkach pokazane są średnie maksymalne temperatury mokrego termometru dla obszarów nawadnianych (IRR) i średnie dla zaznaczonego obszaru (NCP). Źródło (Kang i Eltahir, 2018).

Jak pokazuje analiza, konieczne dla uzyskania regularnych wysokich plonów nawadnianie pól pogłębia problem powodowany przez globalną zmianę klimatu, podnosząc maksymalne temperatury mokrego termometru w regionie o ok. 0,5°C.

Wyniki badania pokazują chińskim decydentom, jak poważne konsekwencje dla Państwa Środka może przynieść zmiana klimatu. Pozwalają też na lepsze zaplanowanie działań adaptacyjnych, od edukacji lokalnych społeczności w zakresie postępowania w przypadku wystąpienia fal upałów, po zaplanowanie i wybudowanie wyposażonych w klimatyzację schronów umożliwiających mieszkańcom przetrwanie ekstremalnych sytuacji.

Marcin Popkiewicz, konsultacja merytoryczna: prof. Szymon Malinowski

Komentarze

28.04.2019 14:50 Marek Marszałek

Jeszcze raz dziwię się jak Wam się chce, tyle lat wystukiwać te wszystkie merytoryczne teksty i dyskutować z debilami i idiotami. Dlaczego powstają słowa a nie fizyczne realizacje
idei tu głoszonych. Wczoraj poświęciłem 7 godzin aby wyciąć ścieżki i polutować parę elementów generatora do przetwornicy napięcia aby zasilać zamrażarkę prosto z PV. Zejdzie mi przy tym z kilkadziesiąt godzin. Jeśli chodzi o rzeczy robione pierwszy raz to teraz nauczony poprzednimi latami, nawet nie umiem oszacować ile to zajmie. Jestem nienormalny i to dobrze. Tutaj nie można powiedzieć że podobnie jak pisanie sprawia to tylko radość, nie miesiącami się nie mogłem za to zabrać bo to nużące a ile roboty jest dopiero przy piecu gdzie trzeba zbudować elektronicznie sterowany wentylator…. .
Transformacja energetyczna nie jest tylko sprawą porzucenia produkcji prawie tylko bezsensownych, zbędnych rzeczy. Chodzi tu o danie z siebie wszystkiego co się potrafi zrobić.
Zdaje sobie sprawę że są ludzie którzy bardziej niż ja się poświęcają, nie tylko że pomykają na rowerze i piechotę, siedzą w zimie w chłodnym pokoju, są wegetarianinami czy lepiej weganinami. Tak jak tu piszą na ZNR kominiarczyki, rewolucje wywoła tylko skrajny kryzys gospodarczy, gigantyczna susza kiedy zapanuje prawdziwy a nie wirtualny krach.
Są ludzie nienormalni, świry które dowiedziawszy się do czego prowadzi spalanie wynglowodorów, zmienią swoje życie wbrew wszystkim. Uważam że najwyższym poziomem świadomości odznaczają się ci którzy zaprzestali bezbożnej eksploatacji, pokrewnych naszemu gatunkowi i sami wiedzą co jedzą.
To jest szczytowy poziom życia który chciał by osiągnąć, tylko muszę odseparować się od debili. Największy potencjał do eko życia widzę na Dolnym Śląsku gdzie np. w masywie Ślęży i Raduni lasy rosną na bardzo żyznych glebach bodajże też w Karkonoszach, podobnie w Bieszczadach i są to tereny mało zaludnione. Najbardziej istotna jest oczywiście woda w postaci strumienia którą można genialnie wykorzystać do picia, podlewania i generowania energii elektrycznej do gotowania, oświetlania, ogrzewania domostwa. Mam zamiar w najbliższych miesiącach jechać w pobliskie Gorce to jest tylko 60-70 km i tam na wartkim potoku sprawdzić jak turbina Marysia będzie działać jako turbina wodna, bardzo prosto przykręca się do rotora koło rowerowe z naklejonymi łopatami. Na Rabie jest za mała prędkość nurtu na 1-2 m/s i to przy przeszkodach. Rozwala mi mózg dlaczego to nie jest powszechnie stosowane nawet na wolno płynącej rzece. Wystarczy zrobić kilkumetrowe łopaty, zamontować je na ramie, wbić podpory do gruntu, łożyskować i cały maszt z łopatami zanurzyć prostopadle do nurtu i mamy darmową, stabilną energie którą można bezpośrednio wykorzystać albo podłączyć do prądnicy. To jest najprostsze dostępne 24h źródło OZE banalne nie wymagające importowanych technologi (a co w ciemnej jak węgiel Polsce nie jest dziś importowane ? )

28.04.2019 17:37 Mariusz

Marek
Skoro jesteś człowiekiem czynu to może spróbuj zrealizować jeden z moich pomysłów - docieplenie zamrażarki :-) CIekawi mnie jaki to dałoby spdaek zużycia energii. Myślałem nad tym ale nie chciałem się narazić na dziwne spojrzenia innych lokatorów w moim domu :/

03.05.2019 3:01 gupol(szukam w OZE)

@marek marszałek
wiesz, chciałem cie przeprosić za moje uwagi pod twoim adresem za obrażanie forumowiczów. nie wiedziałem jakie są tego powody. początkowo myślałem że jesteś jakimś nowym trollem których było tu już kilku.
teraz, po kilku twoich wpisach, rozumiem o co ci chodzi i przyznam że mam identyczne zdanie na ten temat. większość ludzi którzy tu zaglądają nie chce nic praktycznego i rzeczywistego robić. mają swoje najdziwniejsze powody i obsesje i tym się zajmują. nie interesuje ich żadna znacząca próba zmiany swojego życia i związane z tym trudy oraz poświęcenie. smutne to i frustrujące. aż chce się siarczyście przekląć i rzucić ordynarne wyzwiska ale co to da?

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto