Płomienne przemówienie ws. zmian klimatu obiegło świat.

We wtorek amerykański senat odrzucił propozycję tzw. Green New Deal – przeciwko było 57 senatorów w 100-osobowej izbie. W trakcie dyskusji wokół projektu Alexandria Ocasio-Cortez – jedna z głównych orędowniczek rozwiązania – wygłosiła mowę, która szybko stała się popularna w mediach społecznościowych. Tylko na facebookowym profilu The Guardian wyświetlono ją już prawie 6 milionów razy.

Wypowiedź Ocasio-Cortez stanowiła reakcję na słowa Seana Duffy’ego (z Partii Republikańskiej), który w kpiącym tonie powiedział:

“Green New Deal to taki, który brzmi świetnie, jeśli jesteś bogatym liberałem z Nowego Jorku lub Kalifornii, ponieważ możesz sobie pozwolić na modernizację swojego domu lub zbudować nowy dom o zerowej emisji, który jest energooszczędny, niedrogi i bezpieczny”.

Najmłodsza w historii członkini Kongresu USA odpowiedziała m.in. tak:

“To nie jest kwestia elitarna, to kwestia jakości życia. Chcesz powiedzieć ludziom, że ich troska i pragnienie czystego powietrza i czystej wody jest elitarne? Powiedz to dzieciom z południowego Bronxu, które cierpią na najwyższy wskaźnik astmy dziecięcej w kraju. Opowiedz o tym rodzinom z Flint, których dzieci mają wysoki poziom ołowiu we krwi. Ich mózgi są uszkodzone do końca życia. Nazywaj ich elitarnymi. Mówisz tym dzieciom, że próbują wsiąść do samolotu do Davos? Ludzie umierają!”

“To jest poważne. I nie powinno być kwestią stronniczą. Chodzi o naszych wyborców i całe nasze życie. Iowa, Nebraska, szerokie połacie środkowego zachodu toną w tej chwili pod wodą. Farmy, miasta, które nigdy nie zostaną odzyskane i nigdy nie wrócą. I jesteśmy tutaj, a ludzie bardziej troszczą się o pomoc firmom naftowym niż pomaganie własnym rodzinom? Nie wydaje mi się. Nie wydaje mi się!”.

“Rząd wiedział, że zmiany klimatyczne mają miejsce już w 1989 r., kiedy ogłosiła to NASA. Sektor prywatny także wiedział już o tym w latach siedemdziesiątych. A więc od momentu, w którym się urodziłam, mieliśmy czas na to, by zając się tym problemem. Chciałabym, żeby to nie musiało tyle kosztować. Ale w tym roku skończę 30 lat i przez całe 30 lat mojego życia nie poczyniliśmy znaczących inwestycji, by przygotować cały kraj na to, o czym wiedzieliśmy”.

“Mamy szansę, by obniżyć koszty teraz, ponieważ – zapewniam Was – koszty realizacji Green New Deal będą o wiele mniejsze niż koszt jego nieprzyjęcia”.

Alexandrii Ocasio-Cortez można posłuchać na nagraniu z obrad senatu, opublikowanym w mediach społecznościowych m.in. przez “The Guardian”:

Green New Deal

Projekt Green New Deal to dokument skoncentrowany na trosce o klimat i środowisko naturalne z jednej strony, z drugiej natomiast na losie klasy pracującej.

Niewykluczone, że mimo odrzucenia propozycji, postulaty “nowego zielonego ładu” staną się istotnym tematem w nadchodzącej kampanii prezydenckiej.

O szczegółach projektu Green New Deal pisaliśmy więcej tutaj.

Źródła: Youtube/Guardian News, CNN, Reuters/SmogaLab

Komentarze

03.04.2019 12:05 Damage

This baby's got a temper.

03.04.2019 13:41 Mariusz

Zaraz wam Logic wytłumaczy że to tylko taka lewacka propaganda :-)

03.04.2019 13:48 Rafał

To czy to jest lewacka propaganda to się jeszcze okaże.
Trzeba by przeswietlić panienkę skąd jej nogi wyrastają.
Jeśli usłyszę choć jedno słowo przeciw religii, za gender, za uchodźcami to dla mnie jest skończona.

Jeśli nie usłyszę to myślę że można spokojnie wysłuchać i rozważyć co ma do powiedzenia.

03.04.2019 13:49 logic

Nie mów za mnie "geniuszu", dobrze ?

03.04.2019 13:57 Marek Marszałek

Tak to prawda. Gdyby transformacja energetyczna zależała od ludzi dobrej woli czyli
o niskich dochodach którzy inwestują je aby w dłuższej perspektywie przestawić się na całkowicie lokalne funkcjonowanie to emisje spadły by drastycznie. Oczywiście że by się dało z obecną technologią bardzo szybko wybudować domy z lekkich materiałów, ogrzewać je energią ze słońca, wiatru energii kinetycznej spływającej wody. Szybko wybudować na pagórkach zbiorniki szczytowe albo nawet gromadzić energię w podciąganych na wieżach ciężarach. Wiem że jest to możliwe bo dla mnie już teraz OZE jest w okresie letnim podstawowym źródłem energii choć mam ze 4 m2 paneli kilkunastu % sprawności. Turbina Marysia jak pokazują testy w słabych warunkach wietrznych ze 2 m nad ziemią pracuje bardzo nie stabilnie. Panele PV są na bank najbardziej wydajnym źródłem energii (powszechnie dostępnym), zrobionym z bardzo trwałych materiałów i na pewno jak się nie rozbiją to będą dawały energię dziesiątki lat. Co jeszcze jest unikatowe w PV to że gwarantują każdej doby jakąś porcje energii. Zimą gdy jest mało słońca można doświetlić ogniwa np. dużym lustrzem wklęsłym, sprawnie przetwarza na prąd nawet rozproszone światło i możemy ugotować w izolowanym zbiorniku nawet jak jest pochmurno. Także od dekad jest dostępne wszystko co wystarczy do transformacji energetycznej nawet bez paneli PV można termicznie przekształcać energię słońca w ogniwie termoelektrycznym albo w silniku cieplnym, generować prąd. Do tego należało by zlikwidować szkoły i uniwersytety i takie tam aby już więcej nie produkowano specjalistycznych idiotów którzy pracują w pocie czoła aby zniszczyć ten cudny świat i tajemnice życia.


Wracam zbierać złom….

03.04.2019 14:57 Miro

@MAREK MARSZAŁEK - ciekawe uwagi.

@RAFAŁ - ideologia w krystalicznej postaci :) Czyli wedle twojej logiki jeśli ktoś np. wynajdzie skuteczne lekarstwo na raka, którym można uratować miliony ludzi, ale ten ktoś będzie miał poglądy antyreligijne - to też będzie on (i jego lekarstwo) u ciebie skończony?
Słyszałeś o takim czymś jak myślenie totalitarne, autorytarne? A może Ci ono zwyczajnie odpowiada.

03.04.2019 15:16 Rafał

@Miro
Jak ideologia?
Po prostu ja toleruje, żydów, pedałów i obcych i tyle.
Natomiast zmuszanie mnie do tego abym ich kochał, to jest właśnie ideologia.
Czyż nie jest np. brakiem tolerancji uznanie kogoś za antysemitę za powiedzenie słowa "żyd"? To już się dzieje.
Czy nie jest brakiem tolerancji powiedzenie słowa "pedał"?
Niedawno skasowali gościowi kanał youtubowy, zajmował się tematyką rowerową. To już groteska.

Tolerancja jest cichą akceptacją a nie wrzaskiem jak by chcieli tego ideolodzy twego pokroju.
Toleruję pewne zachowania bo nie mam na nie wpływu albo niewiele mnie interesują bądź wpływają na mnie.
Piszę specjalnie "twego" bo jak widzę nie jesteś w stanie zrozumieć czym jest prawdziwa tolerancja.

Wasze środowisko zmieniło znaczenie wielu słów.

Róbcie tak dalej a obudzą się prawdziwe demony, wtedy dopiero zaznacie prawdziwego sensu słów: faszyzm, ksenofobia. Oby do tego nie doszło.

03.04.2019 16:37 Logic

Tolerancja jest ale środowiska LGBT robią wsztystko aby jej nie było.
Ja jestem super tolerancyjny dopuścił bym nawet związki partnerskie osob tej samej płci.
Gdy by tylko o to chodziło.
Ale dobrze wiemy ze o to nie chodzi. Chodzi o adopcje dzieci a potem legalizację pedofilii.

03.04.2019 16:45 Logic

@Miro
Czyli według ciebie zeby nie było "myslenia totalitarnego" to mam akceptować islam pół Afryki oraz adopcje dzieci przez pedofili. Wystarczy ze dwuch pedofili weźmie ślub i juz mogli by adoptować dziecko.
Tu mowię nie mam nic do normalnych nie afiszujacych sie gejow niech sobie żyją jak chcą dał bym im nawet te związki partnerskie gdy by tylko o to chodziło.

Wy w końcu doprowadzicie do tego ze bedzie sie zamykac za homoseksualizm przez taką nachalną i idiotyczną propagandę.

03.04.2019 16:53 Mariusz

Ja kiedyś chciałem leczyć gejów :-) Ale potem okazało się, że jeden znajomy zaawansowany w powiedzmy psychoterapii jest gejem od jakiegoś czasu. Pierwsze zdziwienie - on mówi, że tego się nie da odreagować/wyleczyć ,bo nie ma czego. Drugie - kumpel całkiem normalny, a ja muszę podjąć decyzję czy robic fochy ,bo gej czy zmienić nastawienie. Poczułem się dużo lepiej z tym że przybrałem pozę akceptacji, i że stać mnie na akceptację. Byłoby to małostkowe robić wyrzuty tylko dlatego, że ktoś ma inną orientację seksualną.

NIe miałbym problemu z pozwoleniem mu na ślub czy wspólne rozliczenia podatkowe, bo co mi to szkodzi?. Co do dzieci to nie wiem bo sam mówił że faceci nie nadają się do wychowywania dzieci bo nie mają instynktu macierzyńskiego :-)

Myślę że prawica przesadza z tym że pozwolenie homoseksualistom na zawieranie związków małżeńskich to reklamowanie homoseksualizmu. Reklamowanie polegałoby na zachęcaniu do przejścia na homoseksualizm w rodzaju "jesteś hetero? czemu byś nie spróbował seksu homo jest zajebiście.... :-) " A to nie tak. Osoby hetero mają być hetero a ci, którzy i tak są homo będą homo z możliwością zawierania małżeństw. To reklamowanie pełniejszej tolerancji a nie homoseksualizmu jako takiego. Dwie różne rzeczy.

03.04.2019 18:01 Logic

@Mariusz
Orientację mozna zmienić pod wpływem otoczenia.
Poczytaj sobie choćby Grzesiuka 5 lat kacetu jak to mu sie chłopcy podobać zaczęli bo nie było kobiet w obozie.
Albo popatrz sobie na częste zachowania homoseksualne w więzieniach.
Skoro wiec orientację mozna zmienić u dorosłych to tym bardziej u dzieci czy nastolatków.
A Trzaskowski z Rabiejem przeciez chcą w szkołach latarnikow aktywistów LGBT.
Czyli to ruszy pełną parą.
Ja bym dał tylko związki - czyli dziedziczenie oraz odwiedziny w szpitalu i nic wiecej.
Ale dobrze wiemy ze oni na tym nie poprzestaną.

03.04.2019 21:16 Miro

@RAFAŁ

Piszesz w ostatnim swoim poście, że "tolerujesz żydów, pedałów, obcych i tyle".

Ale używasz nacechowanego emocjonalnie słowa "pedał" - można by użyć neutralnego "homoseksualista".

We wcześniejszym poście piszesz:
"Jeśli usłyszę choć jedno słowo przeciw religii, za gender, za uchodźcami to dla mnie (kongresmenka) jest skończona".

To też nie jest język tolerancji, zwłaszcza w kontekście wypowiedzi kongresmenki, która mówiła o sprawach zmian klimatycznych, a nie o płci.

Widzisz teraz ideologiczną nielogiczność swojej wypowiedzi? Nie trzeba kochać (twoje określenie) homoseksualistów, żeby móc rozważać propozycje osób ich (gender) popierających w sprawach np. klimatycznych. A twoje wypowiedzi sugerują, że cokolwiek powie ktoś popierający gender (w skrócie myślowym: homoseksualizm) - to jego wypowiedź jest skreślona.

Czyli, reasumując twoją argumentację, jeśli zwolennik gender powie cokolwiek sensownego z innej dziedziny życia (niedotyczącej gender) - jest skreślony, bo popiera gender.

Czyli jeśli zwolennik gender powie, że 2+2=4 - to jest skreślony, bo popiera gender, a 2+2=4 jest nieprawdziwe.

I to jest właśnie myślenie totalitarne, autorytarne - bo uzależnia prawdziwość danego twierdzenia od poglądów w innej dziedzinie tegoż wypowiadającego.

Innymi słowy: autorytet (przez nas uznawany) jest nieomylny w każdej dziedzinie, niezależnie od tematu dyskusji.

A inżynier "pedał" nie powinien mieć uprawnień do budowy domów, bo z racji swego "pedalstwa" jego domy się zawalą.

Na tym - z punktu widzenia logiki języka oraz logiki podstawowej - polega autorytaryzm, totalitaryzm.

"Nasi" ("moi") zawsze mają rację, cokolwiek powiedzą.

Rozumiesz?

Piszę to bez złośliwości czy niechęci - robię tylko "wykład" podstawowej logiki, dzięki której można lepiej zrozumieć świat i nie dać się oszukać ani lewej, ani prawej stronie.

03.04.2019 21:41 Miro

@LOGIC

Komu chodzi o legalizację pedofilii?

Podaj argumenty źródłowe.

Środowiskom lewicowym na pewno nie, wręcz przeciwnie.

Akceptacja "islamu połowy Afryki" nie oznacza akceptacji totalitaryzmu czy nietotalitaryzmu. Twój argument jest nieprecyzyjny. Islam może być przyjmowany z różnych powodów.

Piszesz, że "dwóch pedofilii weźmie ślub i już by mogli adoptować dziecko". Ten argument jest niespójny logicznie. Co ma pedofilia do adopcji dziecka? Związek przyczynowo-skutkowy jest tu tak slaby, że nie wiadomo, co odpowiedzieć. Zadbaj o spójność wypowiedzi, zakreśl warunki graniczne swojego toku rozumowania.

Równie dobrze mógłbym napisać, że jeśli dwoje Marsjan się pobierze, to zachodzi niedobre ryzyko spłodzenia Wenusjanina, bo ja akurat nie lubię Marsjan, a lubię Wenusjanina.

Logika jest trudna, ale dzięki poznaniu jej podstaw nieco ostrzej widzi się rzeczywistość.

Choć nie daje gwarancji dobrego (ani złego) samopoczucia.

Tyle powiem.

03.04.2019 22:03 Miro

"Caesar non supra grammaticos"

O tym zawsze warto pamiętać.

Ocasio-Cortez też o tym zapomina, kiedy mówi, że NASA wiedziało o zmianach klimatycznych już w roku 1989. Mówi o niuansach klimatycznych, na których się prawdopodobnie wcale nie zna, ale mimo to chce "przepchnąć" swoją wizję świata, w ekspresywnym tonie.

Właśnie dlatego powinniśmy się trzymać logiki, żeby się nie dać oszukać.

04.04.2019 11:30 Logic

@Miro
Nie wiem czy kojażysz ale jest cos takiego jak okno Overtona czyli tzw okno dyskursu - zaakceptuj nieakceptowalną idee.
Teraz do rzeczy - przykłady. Wystąpienie pewnej niemieckiej "psycholog" to był wykład o tym ze pedofilia jest w istocie tylko orientacją i jak to pedofil cierpi z tego powodu ze jest inny.
Dalej pewna reklama energetyka napoju w ktorej to dziecko jest przedstawione jako obiekt seksualny w systuacji z wyraźnym podtekstem seksualnym.
Takie przykłady mozna juz zaobserwować.
To jest dyskretne urabianie opinii publicznej w wiadomym celu - obniżenie wieku współżycia.

Wlasnie lewakom o to chodzi wiec nie kłam bezczelnie. Podam ci jeszcze jeden przykład - zamknięte forum feministek gdzie nie wolno źle pisać o pedofilach - zgodnie z zasadą nie dyskryminujemy nikogo.

Islam moze byc przyjmowany z rożnych powodów ? - no teraz widzę jakich - mahomet przecież współżył z 9 latką.

Czego nie rozumiesz w zdaniu - dwuch pedofili zawiera małżeństwo zeby adoptować dziecko ktore beda wykorzystywać. Przeliterować jeszcze raz czy napisać drukowanymi ?

Ty jestes podobno nauczycielem o ile dobrze pamietam ? No to jesli tak to ja pierd....ole - zeczywiscie trzeba sie nie rozmnażać i czas umierać.

04.04.2019 16:05 Kukuluops

@Logic

Nie mam najmniejszego pojęcia co ma udowadniać jakieś wystąpienie przypadkowej kobiety w niemczech, ani reklama słodzonego napoju.

Równie dobrze jako kontrprzykład można podać wystąpienia Korwina. Teraz to prawica promuje pedofilię.

A jeśli chodzi o pary pedofilii, którzy się pobierają i adoptują dzieci, to takie przypadki się zdarzają również obecnie, wśród par heteroseksualnych.

Zrozum jedną rzecz. Dowód anegdotyczny nie ma żadnej wartości.

04.04.2019 19:23 Logic

@kukuludup
Weź nie kompromituj sie człowieku.

04.04.2019 19:47 Miro

@LOGIC

Dobrze, że podajesz przykłady. One rzeczywiście dowodzą (reklama, pani psycholog, forum feministek), że niektórzy ludzie mają nie po kolei w głowach (także ludzie o światopoglądzie lewicowym). Jednak te przykłady nie dowodzą, że lewica (sama w sobie) dąży do legalizacji pedofilii. Mimo to na ogół lewica popiera szeroko rozumianą swobodę seksualną, tak jak prawica popiera szeroko rozumiany rygoryzm seksualny. Diabli wiedzą, co gorsze.

Masz rację, zdanie mówiące o dwóch pedofilach biorących ślub w celu dokonania adopcji dziecka, aby je wykorzystywać - jest logicznie spójny - jeśli go wyrwać z kontekstu całej twojej wypowiedzi. Jest dowodem anegdotycznym, jednak samo napisane przez ciebie zdanie jest logicznie spójne. Tym razem moja krytyka była nielogiczna, bo krytykowałem konstrukcję zdania, a nie związek tego zdania z kontekstem całej twojej wypowiedzi.

Jak nauczyciel uratowałem swój honor, przyznając się do błędu, bo nauczanie (tak jak sama nauka) polega na ciągłym korygowaniu błędów (także swoich), zgodnie z przyjętą metodologią (np. z rachunkiem prawdopodobieństwa) a nie na obwieszczaniu niepodważalnych prawd.

04.04.2019 20:35 Logic

No zeby było uczciwie, ja tez jestem za swobodą seksualną ale wszystko ma swoje granice.
Ostatnio oglądałem Grzegoza Brauna i on zaproponował wprowadzenie kar za homoseksualizm czyli przegięcie w drugą stronę.
Z tym ze jego jestem w stanie zrozumieć bo go poniosło na to co wyprawia lewica w Europie.
Gejow tez w pewnym sensie rozumiem - lata prześladowań spowodowały u nich chęć odwetu.
Stąd pomysły w środowiskach LGBT na karanie ludzi za krytykę homoseksualizmu.
To klasyczny przykład kiedy ofiara staje sie katem.
Jakis dobry psycholog powinien popracować z obiema stronami.

04.04.2019 21:51 Miro

@LOGIC
Szczerze się cieszę, że doszliśmy do pewnego porozumienia, bo napinka emocjonalna nic nie daje (ja też się tu biję w piersi za swój pouczający ton).
Rozumiem i akceptuję twoje argumenty z powyższego postu.
Wszyscy jedziemy na tym samym wózku - za oknem kwiecień coraz cieplejszy - i prawdopodobnie już niedługo będziemy musieli się dogadać, a nie pozabijać - a żaden z nas na tym forum nie jest miliarderem, który zbuduje sobie klimatyzowaną twierdzę :(

04.04.2019 21:58 WJ

@LOGIC
@MIRO
Dzięki :) Przed snem tu(ZnR) zajrzałm , żeby się "dobić",a tu miły bodziec- dogadujemy się :)

05.04.2019 0:07 Logic

@Miro
Czyli co super el-ninio i super susza w tym roku w Europie ? Oraz anarchia o ktorej tu pisałem jakis czas temu.

05.04.2019 3:22 gupol(szukam w OZE)

@logic
jeśli super susza będzie w tym roku to anarchia dopiero w następnym i to pod warunkiem że super susza potrwa kolejny rok.
musisz wziąć po uwagę rezerwy krajów rozwiniętych które początkowo zbuforują skutki klęski.

ja bym raczej obstawiał powódź. susze w europie jakos nigdy nie wywoływały masowych klęsk i anarchii. za to powodzie owszem.
choćby te z początku XIV w. (np 1314r) które spowodowały głód, wojny, epidemie i ogólnie jesień średniowiecza.

06.04.2019 0:01 adaś

@Miro.
"Mimo to na ogół lewica popiera szeroko rozumianą swobodę seksualną, tak jak prawica popiera szeroko rozumiany rygoryzm seksualny. Diabli wiedzą, co gorsze."
Nauczycielem jesteś i nie wiesz co gorsze ? Dziwne.
Tylko ludzie, którzy potrafią narzucić sobie pewien rygor osiagają wyniki.
W pracy, w sporcie , w nauce, w rodzinie, w dziedzinie seksualnej również.
Człowieczeństwo polega również na tym, że panujemy nad instynktami i odruchami.
Nie sramy gdzie popadnie, nie jemy w każdych warunkach i nie kopulujemy ze wszystkim co się rusza i na drzewo nie ucieka.

"Nawet bogowie zazdroszczą temu, kto zmysły swe ujarzmił jak dobry woźnica rumaki" - chyba znasz to ?

06.04.2019 8:19 adaś

@Rafał
"Jeśli usłyszę choć jedno słowo przeciw religii, za gender, za uchodźcami to dla mnie jest skończona."

Ta pani wypowiada się o klimacie. Jeśli ma być wiarygodna to może ważniejsze jest jak żyje ?
Jaki ma dom ?
Ile i gdzie lata samlotem na wakacje ?
Czy ma silikonowe cycki za 15 000 dolarów ?
Ma rower czy wszedzie autem z silnikiem 6 litrów ?

I trochę pokory. Dopuść myśl, że jeśli spotkała w życiu tylko takich jak ja czy Ty, to jak najbardziej może być przeciw religii.

08.04.2019 0:29 Miro

@ADAŚ

Niestety, świat tak nie działa, jakbyś chciał. To jest myślenie życzeniowe, oderwane od rzeczywistości.
Świat jest znacznie bardziej skomplikowany, niż sobie to wyobrażasz, dalece bardziej skomplikowany niż chciałbyś, aby był.
Człowieczeństwo nie polega nad panowaniem nad instynktami, tylko nad rozumieniem tych instynktów.
Trzeba starać się być dobrym, ale nie wulgaryzować pojęcia dobra.
Nie znam zapodanej przez Ciebie maksymy - trudno znać wszystkie mądre myśli.
Jestem nauczycielem - nie wiem, co gorsze, bo jestem nauczycielem, nie treserem.
Wyniki świetne osiągają także ludzie, którzy nie narzucają sobie żadnych rygorów - tylko umieją lawirować, kłamać czy robić cokolwiek.
A wyniki nieświetne osiągają mądrzy i zdyscyplinowani ludzie.
Tak jak w lesie - jedne drzewa rosną krzywo, a inne prosto, bo tak wypadło, choć wszystkie się powinny (i muszą) starać.
Jak zmądrzejesz - to zrozumiesz.
Na razie nie rozumiesz tego, co piszę.
Bo mądrość przychodzi z czasem - też maksyma - jedna z wielu.