Zużycie energii wzrosło najbardziej w tej dekadzie

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w 2018 roku zużycie energii na świecie zwiększyło się o 2,3 proc., co było najwyższym wzrostem w tej dekadzie i co miało wynikać z dobrego tempa globalnego wzrostu gospodarczego, ale także z rosnącego zapotrzebowania na ciepło i chłodzenie. Ubiegłoroczny wzrost zapotrzebowania na energię to niestety również wyraźny wzrost globalnych emisji CO2.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że w sytuacji rosnącego zużycia energii największy wzrost generacji odnotowały w 2018 roku źródła wytwórcze bazujące na gazie naturalnym, pokrywając 45 proc. ubiegłorocznego wzrostu konsumpcji energii. Gaz miał odegrać przy tym szczególną rolę w zaspokajaniu rosnących potrzeb na energię w USA i Chinach.

W Stanach Zjednoczonych nastąpił największy wzrost zużycia gazu, o 10 proc., od roku 1971, czyli od czasu, kiedy MAE gromadzi takie dane. Odnotowany w USA wzrost konsumpcji gazu w 2018 r. jest porównywalny do całkowitego zużycia gazu w Wielkiej Brytanii.

Chiny, USA i Indie miały odpowiadać razem za około 70 proc. odnotowanego w 2018 r. wzrostu zużycia energii.

Eksperci MAE wskazują przy tym na rosnące zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do chłodzenia i ogrzewania – z powodu odnotowanych w ubiegłym roku rekordowych upałów w niektórych częściach świata oraz ekstremalnych mrozów występujących w innych regionach.

MAE odnotowuje przy tym rosnące zużycie energii elektrycznej, którą określa jako „paliwo przyszłości”. Zużycie energii elektrycznej na świecie w ubiegłym roku zwiększyło się o 4 proc., do poziomu ponad 23 tys. TWh, a udział energii elektrycznej w globalnym zużyciu energii ogółem wyniósł 20 proc.

Przy tym źródła odnawialne odnotowały wzrost wytwarzania o 4 proc., a wytwarzanie energii elektrycznej z OZE zwiększyło się w ubiegłym roku o 7 proc. – najbardziej w tej dekadzie (z czego 40 proc. przypadło na Chiny).

Ubiegłoroczny wzrost produkcji energii elektrycznej z OZE, wynoszący 450 TWh, to mniej więcej tyle, ile wynosi roczne zapotrzebowanie Brazylii.

Energetyka odnawialna miała przy tym odpowiadać w 2018 roku za 45 proc. ogólnego, globalnego wzrostu wytwarzania energii elektrycznej, a udział OZE w globalnym miksie wytwarzania energii elektrycznej przekroczył 25 proc.

Eksperci MAE odnotowują też wzrost produkcji energii jądrowej, o 3,3 proc., co oznaczało powrót do poziomu wytwarzania sprzed katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie. Ta sytuacja miała wynikać z uruchomienia nowej generacji w Chinach oraz ponownego uruchomienia czterech reaktorów w Japonii.

Mimo wzrostu produkcji energii z zeroemisyjnych źródeł OZE i atomu, odnotowane w 2018 roku wyższe globalne zużycie energii przełożyło się niestety na wyraźny wzrost ubiegłorocznych emisji CO2, które zostały wygenerowane przez energetykę, o 1,7 proc. do poziomu 33 gigaton.

W tym elektrownie węglowe miały wyemitować10 gigaton CO2, odpowiadając przy tym za około 1/3 proc. ubiegłorocznego wzrostu emisji – głównie z powodu uruchamiania nowych bloków węglowych w Azji.

MAE podkreśla, że ubiegłoroczny wzrost zużycia węgla na świecie, wynoszący 0,7 proc., to zasługa wyłącznie Azji, głównie Chin i Indii.

To właśnie na tym kontynencie ma działać obecnie najwięcej elektrowni węglowych, a ich średni wiek wynosi 12 lat wobec okresu eksploatacji przewidzianego na około 50 lat.

redakcja@gramwzielone.pl

Komentarze

29.03.2019 23:04 Ludomir

Chorobą cywilizacji, która sprowadziła katastrofę na ziemskie życie jest wzrost. Obserwujemy nasilenie choroby i jej zgubnych skutków. Nasi politycy jak przemysł farmaceutyczny chcą nasz leczyć i broń Boże nie wyleczyć. Dlatego wysiłki "najświatlejszych" przedstawicieli klasy politycznej skoncentrowane są na OZE, które pozwalają na podtrzymywanie choroby w warunkach postępującego ocieplenia klimatu. Szansą dla ludzkiej cywilizacji i życia na Ziemi było przestawienie kierunku rozwoju na wzrost jakości i "bycia zamiast mienia". Z tej szansy ludzkość nie skorzystała.

30.03.2019 6:53 Rafał

Oj widzę że spożycie atomu wzrosło. No gdzie są ci wszyscy krzykacze mówiąc precz z energią atomową?
Ale tak to jest jak prowadzi się marksistowski dyskurs zamiast dyskusji.

Dyskurs - to głosowanie grupy ludzi jaka ma być rzeczywistość. Towarzysze przyszli na głosowanie i przegłosowali że od dzisiaj mamy 400 płci i słońce jest zielone, kwadratowe.

Dyskusja to racjonalna rozmowa jak przystosować się do obiektywnych warunków w jakich przyszło nam żyć.

30.03.2019 10:24 observer

@Ludomir
" Nasi politycy jak przemysł farmaceutyczny chcą nasz leczyć i broń Boże nie wyleczyć. "

Przemysł farmaceutyczny nie jest od leczenia. Od leczenia są lekarze, a przemysł farmaceutyczny dostarcza tylko środków.

Patrząc na historię i średnią długość życia, to idzie doskonale, wręcz rewelacyjnie. Porównaj bieżącą sytuację chociażby z czasami 100 lat temu gdy nie było antybiotyków lub 200 lat temu, gdy nie wiedziano o zarazkach i leczono upuszczając krwii lub pijąc rtęć.

Czy według Ciebie to porażka?


@Ludomir
" Szansą dla ludzkiej cywilizacji i życia na Ziemi było przestawienie kierunku rozwoju na wzrost jakości i "bycia zamiast mienia". Z tej szansy ludzkość nie skorzystała."

Bo taka jest ludzkość.

Czy zrobiłeś coś w kierunku przekonania ludzkości, by z tej szansy skorzystała?
Czy nie skorzystałeś z tej szansy?

@Rafał
"No gdzie są ci wszyscy krzykacze mówiąc precz z energią atomową?"

Tutaj nie przypominam sobie zbyt wielu takich krzykaczy.

Poza tym znacznie więcej jest tutaj krzykaczy (a ty wśród nich), którzy są przeciwni paliwom kopalnym. Ich zużycie wzrosło - gdzie teraz jesteś?

@Rafał
":Dyskurs - to głosowanie grupy ludzi jaka ma być rzeczywistość. "

Bzdura. Dyskurs nie jest głosowaniem. Może zanim coś napiszesz to sprawdź
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskurs

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dyskurs;4008085.html
https://sjp.pwn.pl/slowniki/dyskurs.html

Najlepszym podsumowaniem jest opis z wikipedii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskurs
"Popularność pojęcia doprowadziła do rozmycia jego definicji. Polskie znaczenie słownikowe, według którego dyskurs to "dyskusja na tematy naukowe" lub "wywód przeprowadzony na zasadzie ściśle logicznego wnioskowania"[1], rozmija się mocno ze znaczeniem naukowym. Lepiej oddaje je słownik angielski: dyskurs jest "komunikowaniem myśli za pomocą słów" bądź "formalną dyskusją na jakiś temat w mowie lub piśmie"[2]. "


Na pewno dyskurs NIE JEST GŁOSOWANIEM.

@Rafał
"Towarzysze przyszli na głosowanie i przegłosowali że od dzisiaj mamy 400 płci i słońce jest zielone, kwadratowe. "

Może odniosę się do tych płci. Otóż tutaj masz obrazek ze spektrum różnych płci.

https://static.scientificamerican.com/sciam/assets/File/051_sad0917MontA3p-01.png

źródło https://blogs.scientificamerican.com/sa-visual/visualizing-sex-as-a-spectrum/

Pisząc o głosowaniu masz na myśli PiS i polski Sejm, gdzie co chwila przegłosowują jakieś "fakty"?

@Rafał
"Dyskurs - to głosowanie grupy ludzi jaka ma być rzeczywistość. "
"Dyskusja to racjonalna rozmowa jak przystosować się do obiektywnych warunków w jakich przyszło nam żyć."

Krótki rzut oka do słownika języka polskiego i encyklopedii pokazuje, że nie wiesz, o czym piszesz.

30.03.2019 12:02 Logic

@Rafał
O i wyżej masz doskonały przykład tego o czym piszesz.
Fakty są takie jak podaje Wikipedia czy inny mainstream.
Kazdy kto sie nie zgadza jest ......., i tu następuje długa lista inwektyw od niedouczonego po nazistę.

30.03.2019 18:17 J23

Jeden artykuł , parę komentarzy i to się fuczycie od PISiorów i wy chcecie ratować świat... omg, jak naprawdę zaczną się problemy to własnej dupy nie obronicie, tyle w temacie.

30.03.2019 18:39 Logic

@J23
Jak sie naprawdę zacznie to po co mam bronić tej własnej dupy ? Zeby wpaść z deszczu pod rynnę ?
Nie wiem kto tu chce ratować swiat, na pewno nie ja ponieważ jedyne na co mam wpływ to co bedzie jutro na obiad i kolacje (pomidorowa i szaszłyki :)
Doszliśmy juz na tym portalu do smutnego wniosku ze nie za wiele da sie juz zrobić.
Nawet jesli by byc prezydentem USA czy szefem UE to podejrzewam ze tez niewiele dało by sie zrobic ze względu na opór materii i inercje tego systemu.

30.03.2019 22:16 Rafał

@LOGIC
Pisząc "PIS" znowu się odsłaniasz.
Masz obsesje?

To samo obserwuje w polskojęzycznej stacji eskimosa Zasława- TVN. Oni jak zawsze w głównych wiadomościach wymieniają nazwisko prezesa i nazwę PIS kilkadziesiąt razy.

Skąd ta niecierpliwość? Przyjdą następne wybory i być może wygra stronnictwo pruskie to znaczy towarzysz jewropejczyk Schetino a tawariszcz Tusk na biały ogierze przybędzie, będzie wtedy tęczowo i prawielno.

Prezes mnie ani parzy ani ziębi, podchodzę do sprawy racjonalnie.

31.03.2019 0:05 Logic

@Rafał
??? Ja nie pisałem tu nic o PiS-ie ???

31.03.2019 11:06 pole torsyjne

słońce coraz to wyżej na nieboskłonie dni coraz dłuższe
to znak że czas wystawić z szopy rurki do grzania wody i przy okazji pokazać światu że Polacy nie gęsi, że też mają coś na słońce solarnego, fajnego.
i tak "polskie" górnictwo i gazownictwo dostanie w mordę z zielonego liścia.

31.03.2019 11:09 Mariusz R.

@RAFAŁ, poszedłeś w politykę. To śmieszne.

Proponuję zawsze zastanawiać się nad motywami ludzkiego działania, to wiele upraszcza.

Zastanówmy się nad motywami ludzi nazywanych politykami.

Niezależnie od frakcji i miejsca na świecie motywem działania niemal wszystkich polityków jest zbudowanie własnego ego, władza oraz pieniądze.
Narzędziem osiągnięcia celu jest dla polityka uzyskanie mandatu do sprawowania władzy.
Aby uzyskać mandat każdy polityk musi zapewnić sobie poparcie wyborców lub/oraz elit.

W demokracjach elektorat można zmanipulować, ale do tego potrzeba dużo pieniędzy, te natomiast dostarczą korporacje (najbogatsi).
W systemach totalitarnych (np. w Rosja), aby zbyt szybko nie zginąć, dyktator również potrzebuje do rządzenia realnego poparcia elit (też najbogatszych obywateli).

Kontynuując wywód, aby zapewnić sobie mandat władzy, polityk musi poczynić atrakcyjniejsze zobowiązania wobec swoich stronników niżeli konkurenci.
O ile obietnice wobec narodu można olać, to niewypełnienie zobowiązań wobec własnych pretorianów cezar może przepłacić życiem.

No to teraz najlepsze - na czym najbardziej zależy elitom biznesowym?
Odpowiedź może być tylko jedna - na robieniu pieniędzy oraz poprawieniu lub choćby utrzymaniu swojego statusu.

Czy można robić pieniądze w sytuacji recesji, czyli malejącej gospodarki?

Ano, nie.
Zatem, niezależnie od frakcji, wszyscy politycy, będący w istocie na usługach elit, zrobią wszystko, aby utrzymać wzrost gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe.

Czy nasz świat i my sami możemy przetrwać kontynuując do samego końca politykę wzrostu?

Ano, nie.

Skoro niezależnie od tego, kto po następnych wyborach będzie rządził, nie ma szans na odstąpienie od polityki wzrostu, która nas wszystkich zabije, to po co w ogóle głosować?
Po co się tym emocjonować?
Po co kłócić się o bzdety?

Wbrew sobie dochodzę do wniosku, że nie ma rozsądnej drogi wyjścia z tego impasu i pozostaje tylko bierny opór.

Już nigdy nie pójdę na żadne wybory, bo zupełnie nie ma znaczenia, kto te wybory wygra, Matka Ziemia i tak zostanie uśmiercona.

31.03.2019 12:25 observer

@Logic
"Fakty są takie jak podaje Wikipedia czy inny mainstream."

Nie kłam (a odnosisz się do mojego wpisu). Podałem trzy źródła:
1. wikipedia
2. SJP PWN
3. Encyklopedia PWN

@Logic
"Kazdy kto sie nie zgadza jest ......., i tu następuje długa lista inwektyw od niedouczonego po nazistę."

Ale z czym się nie zgadzasz? Z definicją ze słownika języka polskiego?

Do tego znowu kłamiesz, bo nie nastąpiła żadna lista inwektyw. Żyjesz w świecie swoich własnych imaginacji.

@Logic
"O i wyżej masz doskonały przykład tego o czym piszesz."

Pozostaje tylko napisać, że twój wpis jest doskonałym przykładem kłamstwa, niezrozumienia i manipulacji. To jest dokładnie to, o czym pisze Rafał.


@Logic
"Doszliśmy juz na tym portalu do smutnego wniosku ze nie za wiele da sie juz zrobić."

I znowu kłamiesz. Nie doszliśmy do takiego wniosku. Część dyskutantów wyraziła taki pogląd, nie było co do niego zgody, jednak trudno to nazwać wnioskiem z dyskusji.

To raczej ty tak uważasz, a właściwie to uważałeś zanim tutaj zacząłeś komentować. We wszystkich wpisach szukasz potwierdzenia dla swojej tezy oraz uzasadnienia żeby nic nie robić.

31.03.2019 12:26 observer

@Mariusz R.
"Czy można robić pieniądze w sytuacji recesji, czyli malejącej gospodarki? "

Tak. Można. Jest mnóstwo firm, które zarabiają w czasach kryzysu. Przykładem są dobra luksusowe jak np. luksusowe samochody.

31.03.2019 12:36 observer

@Rafał
"Prezes mnie ani parzy ani ziębi, podchodzę do sprawy racjonalnie."

O racjonalność musisz się jeszcze postarać, ale czynisz czasami kroki w dobrym kierunku. Bywasz niestety przerażony wynikami i szybko cofasz się wracasz na poletko emocjonalne, gdzie jest ci łatwiej, bo nie trzeba podawać argumentów i faktów. Wystarczą mocne słowa i anegdoty.

31.03.2019 12:56 Logic

@obserwer
Zadam ci tylko jedno pytanie jesli chcesz cos zrobic.
Popierasz ruch żółtych kamizelek czy nie.
Szybka odpowiedz tak albo nie ?

31.03.2019 15:18 Rafał

Mój racjonalizm rośnie z każdym dniem. Coraz bardziej skłaniam się do hipotezy na razie roboczej że ideologia marksistowska z całym jej niszczącym wpływem na rodzinę, tradycje, prawo oparte na obiektywnych przesłankach to tylko narzędzie w rękach dominujących w europie Niemców.

Zakładają oni i możliwie że słusznie że z tej anty kulturalnej pożogi najmniej poszkodowani wyjdą oni sami. Tymczasem zniszczy to ich przeciwników. Zniszczy nie fizycznie ale mentalnie. Zresztą patrząc na "nowych polaków" to rozumowanie wydaje się mieć sens.

"Pokój to wojna, wojna to biznes, a biznesem jest wszystko" To takie powiedzonko zaczerpnięte z Czarnych Oceanów Dukaja. Sam bym tego lepiej nie ujął.

31.03.2019 16:39 Miro

Zazdroszczę takiego racjonalizmu :)
Całe zło świata to Niemcy :)
Ale racjonalnie pamiętaj, że "polaków" się pisze dużą literą, przed "ale" się stawia przecinek, a "anty kulturalnej" się pisze razem. :)
Powodzenia w racjonalnym biznesie życzę :)

31.03.2019 19:26 Logic

@Miro
Ta przeklęta nacja wywołała dwie wojny światowe oraz paliła ludzmi w piecach mało ?
Teraz jeszcze im mało widać, bo chcą kolejnej wojny tym razem z islamem.
Niemcy juz po drugiej wojnie powinny zostac zlikwidowane to znaczy podzielone a ludność przesiedlona i rozproszona po rożnych zakontkach swiata bez prawa powrotu.

31.03.2019 20:03 Miro

@LOGIC
Niemcy chcą wojny z islamem? Przecież niedawno prawica mówiła, że Niemcy (i Francja) chcą utworzyć nowy kalifat :)
Skąd wytrzasnąłeś informację, że Niemcy chcą wojny z islamem?
Człowieku, wojna się skończyła 74 lata temu. Moi uczniowie komunizmu nie pamiętają, jest dla nich abstrakcją, a ty myślisz, że współczesny Niemiec myśli w kategoriach II wojny?
Poza tym przypisywanie zbrodni do nacji jest oznaką absurdalnego/życzeniowego myślenia. Ludzie bywają zbrodniczy bez względu na swoją narodowość. Zapoznaj się z historią kolonializmu itd.

31.03.2019 21:27 observer

@Logic
"Zadam ci tylko jedno pytanie jesli chcesz cos zrobic.
Popierasz ruch żółtych kamizelek czy nie.
Szybka odpowiedz tak albo nie ?"

O który ruch żótłych kamizelek ci chodzi?
O ten w Polsce?

Ruch żółtych kamizelek nie ma żadnego programu, więc trudno popierać lub być przeciw.

Nie lubisz wikipedii, ale nie ruch nie posiada swojej strony, organizacji ani programu, więc można się więcej dowiedzieć z wikipedii. Większość ich postulatów, to postulaty lewicowe

https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_vests_movement

Improved standard of living[33]
Rise in minimum wage[34]
Resignation of President Emmanuel Macron and his government
End to austerity measures[33]
Government transparency and accountability[33]
Improved government services for rural areas[33]
Constitutional proposal for initiatives, including constitutive, abrogative, recall and legislative initiatives[35]"

Osoby uczsetniczące w ruchu we Francji to skrajna lewica i skrajna prawica

According to one poll, few of those protesting had voted for Macron in the 2017 French presidential election, and many had either not voted, or had voted for far-right or far-left candidates.[65]

TO by się nawet zgadzało z twoimi poglądami: mieszanka skrajnie konserwatywnego podejścia w kwesti obyczajowej (ale już nie religijnej, bo nie jesteś katolikiem) ze skrajnie lewicowymi poglądami w sferze gospodarczej. Przykładem jest to, że jesteś przeciwny neoliberalizmowi Korwina-Mikke ale namawiasz do głosowania na niego.

31.03.2019 21:37 Rafał

@Miro
Oj miro, miro , zamiast udzielać mi porad językowych, sprecyzuj o co ci chodzi.
A jeśli chodzi o współczesnych Niemców to i owszem oni niewiele myślą, ale za ta mają myślącą elitę która wie co to znaczy własne państwo.
U nas elity nie ma, zaborcy wybili, pierwsza i druga wojna dokonała resztę a i jeszcze żydokomuna po wojnie dobiła niedobitki. Zostały michniki , blumsztajny i tym podobne nowe paliaki.
Tym człowieku małej wiary różnimy się od niemców, anglików, jankesów no i od rasy wybranej to znaczy
"eskimosów" których w żadnej mierze krytykować nie wolno.
Zabawne bo w w TVP info widziałem zakłamaną mordkę Timermansa kiedy spytano się go o pałowanych niepełnosprawnych we Francji, stwierdził że on niczego takiego nie widział.

Tak, takich towarzyszy nowego świata nam trzeba.
Dobrych oddanych sprawie bolszewików, za wolność naszą i waszą.
Nie wiem oczywiście kto stoi za żółtymi kamizelkami, czy to złowrogi Putin, czy inny bies, ale zabawne są te podwójne standardy.

31.03.2019 21:59 Logic

@miro
Jak sie tu instaluje miliony islamistow to trzeba sie w końcu liczyć z wojną rdzennej ludności z najeźcami.
Nie wiem czy to głupota czy świadome działanie ale chyba to drugie.
O i w zbrodniach w Afryce niemiaszki miały swój udział - dobrze ze przypomniałeś.
Czemu wiec w żadnym innym kraju nie powstały takie pomysły jak w Niemczech ?

@obserwer
Ogólnie chodzi mi o ruch bo oni w innych krajach tez zaczęli protestować.
Wiec jestes za uwaleniem establiszmentu czy nie ?
Ja tez mam poglądy lewicowe jestem symetrystą.
Kto ci powiedział ze mam skrajne poglądy w sferze obyczajowej ?
Akurat mam liberalne, na uczelni miałem kolegów gejow i normalnie sie z nimi współpracowało.
Jestem nawet za legalizacja związków partnerskich ale bez adopcji dzieci. Bo to juz idzie w niebezpiecznym kierunku.
Wszystko ci sie popieprzyło jak zwykle, neoliberalizm to wyzysk i brak wolności jesli ktos popiera neoliberalizm to ty.

31.03.2019 23:25 Marek Marszałek

Nie dawno chyba uratowałem płaza odstawiając jego/ją w koryto pobliskiej okresowej rzeczki Tusznicy.

Halo Warszawa tu Dąbrowa koło Niepołomic, koło Krakowa ! Informujemy was, że w marcu AD. 2019 udało się zarejestrować wykorzystanie 40,85 kwh czystej energii z OZE. Jeśli nie nastąpią awarię sprzętu pomiarowego, kolejny miesiąc zamknie pierwszy rok systematycznych pomiarów choć pierwsze nasze kontakty z OZE miały już miejsce w 2006 roku gdy robiliśmy z kolegami prezentacje w 2 klasie ZSŁ w Krakowie. Natomiast z praktycznym OZE mamy kontakt od wiosny 2013 roku gdy zrobiliśmy najlepszą inwestycje w pierwszy większy PV. Poza domem OZE z małych paneli oraz dynama, używaliśmy podczas licznych wypraw rowerowych po całej Polsce w tym kilkukrotnie do Warszawy i dwa razy do Gdańska, które najbardziej się nam spodobało jeśli można powiedzieć o mieści że jest piękne, bardziej o tamtejszym klimacie, parkach, lasach, wybrzeżu.
Na południu bez zmian. Nadal OZE śladowo. Produkcja przemysłowa w okolicznych fabrykach ZERO OZE. Na polach nie widzę ciągników zasilanych panelami PV. Na rzekach z bardzo gęstą, wysokiej jakości energią kinetyczną ZERO, robionych przez normalnych ludzi elektrowni, ZERO tartaków, ZERO piekarni, ZERO warsztatów. Automobilowego skurwysyństwa tak po 2,3 sztuki przy domu nic nie produkującym tylko eksportującym górę odpadów…..
Ile jeszcze nam lat pozostało na rewolucje energetyczną ? Ile to wydajecie na OZE panowie i panie kominiarczyki a burżuje owi Marcinowi architekci i informatycy ? Nie wiem ile w tym roku wydam ale ongiś oszacowałem że w 2018 było to 35 % skromnego przychodu rocznego.
Dobra niech to będzie pozytywny wpis ale tak zawodzę bo mam prawo bo przeprowadzam rewolucje energetyczną nie czekając na debili. Wkleję to na serwer nie będę się męczył z poprawkami bo już z rana jadę zapie… na te 500+ , wycieczki na Kanary, na te kilka autek co stoją przy niemal każdym, kanciastym klocu na tony(raczej chyba miliony) zamordowanych ciał ptaków i ssaków
…………….. Ale i tak mam wielkie szczęście bo nie muszę pracować z debilami.

31.03.2019 23:36 Henryk

Dwie ostatnie zimy w Ameryce Północnej były bardzo długie mroźne. W styczniu 2019 odczuwalna temperatura dochodziła do -55°C. W zeszłym roku USA zwiększyła emisję CO2 o 2.3% i w 2018/19 pewnie będzie podobnie. Pamiętajmy, że wzrost ten jest spowodowany oziębieniem klimatu (pogody) ani ociepleniem. Ludzie po prostu ogrzewali domy żeby nie zamarznąć.

01.04.2019 11:28 Marcin Leszczyński

@HENRYK

Skąd ta pewność, że to przez ochłodzenie?
To takie wygodne tak myśleć.

Czy w USA nie rośnie wciąż populacja?
Czy nie mają wzrostu gospodarczego?
Czy nie mają spadku EROEI (łupki?)

To bez różnicy czy ogrzewali sobie domy, czy robili cokolwiek innego - emisje rosną, a ich kraj wycofuje się z porozumień klimatycznych, w momencie kiedy to właśnie on powinien być głosem przewodnim w tej kwestii, jako (jeszcze) najpotężniejszy i najbogatszy kraj.

01.04.2019 12:33 WJ

@MAREK MARSZAŁEK
Trochę mnie śmieszysz ( zabawna forma wyrzucenia wkurzenia :)),ale podzielam Twoją frustrację,
"przerabiam" to chwlami.
Chyba jednak tylko pozytywne nastawienie do Ludzi może przynieść jakiś sensowny efekt, Choćby w zmianie samopoczucia . Niechby czasowym ;):)

01.04.2019 19:47 WJ

@MAREK MARSZAŁEK
Proponuję, żebyś swoim doświadczeniem podzielił się z Ludźmi chętnymi do uzyskania względnej niezależności energetycznej, lecz pozbawionych Twojej wiedzy i parktyki. Idealną okazją wydaje mi się tegoroczny, planowany w lipcu Oboz dla Klimatu. Myślę, że miałbyś wielu zainteresowanych Odbiorców- słuchaczy.

01.04.2019 23:53 observer

@Logic
"Ogólnie chodzi mi o ruch bo oni w innych krajach tez zaczęli protestować."

Żółte kamizelki są przede wszystkim za tym, by wszystko zostało po staremu, tzn. aby nadal dotować paliwa kopalne, żeby mogli jeździć swoimi dieslami.

@Logic
"Ja tez mam poglądy lewicowe jestem symetrystą."

Nie jesteś symetrystą. Skrajne poglądy się nie uśredniają, pozostają skrajne.

@Logic
"Wszystko ci sie popieprzyło jak zwykle, neoliberalizm to wyzysk i brak wolności jesli ktos popiera neoliberalizm to ty."

Brak jakichkolwiek regulacji w gospodarce i prywatyzacja wszystkiego to wolność zgodnie z neoliberalnymi hasłami.
Tak samo twierdzenia, że jak jesteś biedny, to twoja wina, trzeba było ciężej pracować. To znowu wolnościowy neoliberalizm.

Całkiem ci te drugi namieszały w głowie.

02.04.2019 0:58 Logic

@obserwer
O tak bo jeżdżą sobie dla przyjemności i bez celu tymi dieslami w te i nazad w te i nazad.

O to miło ze wiesz lepiej niz ja jakie mam poglądy.

No dokładnie to co napisałeś to to co wyrabiali i popierali twoii kochani neoliberałowie z PO wyborczej i TVN.

Moze tez powinieneś czasem cos wsiąść wyluzować i nie gadać głupot.

01.05.2019 12:04 Wanda

Zużycie energii wzrosło ale ceny również. Czytałam o tym na https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/podwyzki-cen-energii-elektrycznej wczoraj i jestem w szoku. Coraz bardziej skłaniam się ku zakupowi zestawu fotowoltaicznego. Mam dość wysokich kosztów za rachunki za energię. Ciągle podnoszą... Nie pamiętam kiedy ostatnio płaciłam mniej niż 500zł miesięcznie za energię elektryczną w całym domu gdzie mieszka tylko jedna rodzina.