Wkrótce więcej rtęci i ołowiu z Bełchatowa

Z raportu będącego efektem badań jakości złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po roku 2021 największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki "Szczerców".

Jak informuje Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, węgiel w złożu "Szczerców" ma aż o 30 proc. więcej rtęci i ołowiu, jest mocniej zasiarczony i ma wyższą popielność, natomiast koszty społeczne, środowiskowe i ekonomiczne wydobycia lepszej jakości surowca z odkrywki "Złoczew" powinny wykluczyć budowę nowej kopalni.

Raport „Jaki węgiel dla elektrowni Bełchatów” opisuje i ocenia zasoby i jakość węgla brunatnego w trzech złożach, które obecnie stanowią lub w przyszłości mają stanowić źródło surowca dla elektrowni w Bełchatowie – największej elektrowni zasilanej węglem brunatnym na świecie. Mowa o złożach bełchatowskich "Bełchatów” i "Szczerców”, a także o złożu "Złoczew”.

Autorem analizy wykonanej na zlecenie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi jest dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, złoże w polu "Bełchatów” wyczerpie się w ciągu najbliższych dwóch lat, a od 2021 roku największa polska elektrownia będzie musiała działać tylko w oparciu o węgiel pochodzący z pola "Szczerców”, który ma posiadać o 30 proc. więcej zawartości rtęci niż węgiel z pola "Bełchatów”, a ponadto więcej ołowiu i niemal taką samą zawartość kadmu.

– Współczynniki koncentracji toksycznych dla ludzi i zwierząt związków rtęci i kadmu w węglu wydobywanym w polu "Szczerców” są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę, że elektrownia spala niemal 45 mln ton węgla rocznie, przejście w całości na surowiec z pola "Szczerców” spowoduje emisję związków tych substancji i na poziomie kilkudziesięciu ton rocznie – wskazuje dr Michał Wilczyński.

ClientEarth informuje, że najniższe stężenia szkodliwych substancji znajdują się w węglu dostępnym w planowanej nowej odkrywce w polu „Złoczew”. Budowa nowej kopalni odkrywkowej jest jednak obarczona ogromnymi kosztami. Złoże „Złoczew” znajduje się 50 km od elektrowni Bełchatów. Transport węgla na taką odległość wymagałby budowy nowej linii kolejowej i jej codziennej obsługi tylko na potrzeby kopalni. Przy zakładanym poziomie wydobycia 18 mln ton węgla rocznie oznacza to 35 pociągów kursujących w ciągu doby pomiędzy odkrywką Złoczew a elektrownią Bełchatów.

Fundacja dodaje, że ze względu na strukturę terenu byłaby to najgłębsza kopalnia odkrywkową w Polsce i jedyna, w której eksploatacja złoża wymagałaby użycia materiałów wybuchowych. Budowa odkrywki "Złoczew” oznaczałaby także konieczność wysiedlenia ponad 3 tys. mieszkańców z 33 wsi.

Elektrownia Bełchatów to jeden z największych emitentów dwutlenku węgla w Europie i największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny, który jest najbardziej emisyjnym paliwem. Zawiera on też średnio aż cztery razy więcej szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci niż węgiel kamienny.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

09.03.2019 18:28 Logic

Z tej rtęci to mogli by zrobic dimetylortęć i rozpylić.
Bedzie szybciej.

11.03.2019 2:54 gupol(szukam w OZE)

ja nie wiem jak to jest możliwe że południowa polska jest nie tylko zamieszkana ale jest tam najwyższa gęstość zaludnienia. prawie 50 lat PRL w którym kopcono węglem na potęgę bez żadnych filtrów i 30 lat III rp gdy kopcono tylko troche mniej a tych ludzi ani smog nie wydusił ani metale ciężkie nie wytruły. nie rozumiem tego.
karaluchy jakieś czy co?.

12.03.2019 7:10 Rafał

@Gupol

Jak dawniej spojrzałeś na dymy lecące z komina to miały barwę czerni lub szarości. Teraz są żółte a nawet pomarańczowe.
Nie należy walczyć z kopciuchami a z tym co się do nich wsadza.

12.03.2019 20:42 Dariusz

Kopciuchy nimi są w dużej mierze dlatego, że wiele osób nie ma pojęcia jak palić w swoim piecu. Samo przestawienie się z metody palenia od dołu na spalanie od góry, daje niezłe skutki. Ograniczenie i docelowo wyeliminowanie z rynku sprzedaży kotłów dolnego spalania może ograniczyć dymienie w najgorszym możliwym wydaniu. Dla zainteresowanych metodami czystszego spalania paliwstałych, warto zajrzeć na stronę www.czysteogrzewanie.pl

13.03.2019 11:35 wsciekly_kot

@Dariusz
Z doświadczenia w rodzinie i u znajomych wiem że jest grono ludzi któży mają tak głęboko w de to czy dymią i ile kasy tracą przez niepełne spalenie opału, że im to w zęby z tyłu stuka. Tłumacząc paru osobom na podstawie wiedzy z tej stronki słyszałem : nie da się, palę tak całe życie i jest dobrze, węgiel musi dymić, wszystko gra a smoła w kominie przez to że za niski... A kochał ich pies.

14.03.2019 2:27 gupol(szukam w OZE)

@dariusz
palenie od góry jest ok o ile masz wielki piec w którym układasz spory stos który wystarczy na cały dzień/noc.
większość obecnych pieców na paliwo stałe niestety jest zaprojektowana tak że kilka razy dziennie trzeba coś palnego do nich dorzucić żeby nie wygasło. także w miarę bezdymne jest tylko pierwsze "odpalenie".

18.03.2019 9:27 wsciekly_kot

@Gupol
I to właśnie nie jest prawdą. Wystarczy przegarnąć żar do kąta i dosypać na ruszt żeby zajęło się z boku. Działa nawet w małym i wysokim palenisku(kominek). Kwestia kultury palenia...

19.03.2019 0:05 gupol(szukam w OZE)

@wściekły kot
no może jak masz piec wielkości krematorium. to owszem.
gdy piec jest mały takie rozwiązanie staje się wybitnie nie praktyczne. musiałbyś albo siedzieć przy takim piecu godzinami i co kilka minut powtarzać opisaną przez siebie czynność lub biegać do tego pieca co kilka minut w tym samym celu.
a gdybyś się tym nieco znudził i przesadził z dawką paliwa to efekt niewiele by się różnił od zwykłego palenia.
niestety palenie w małych/starych kotłach to brudna i przykra i uciążliwa czynność, prawie nikt jej nie lubi i nie wielu jest takich "zapaleńców" którzy zechcieliby bawić się w opisany przez ciebie sposób.
ja już wolę nie palić i chodzić po domu w kurtce;)

19.03.2019 14:51 Winicjusz

@LOGIC
"Z tej rtęci to mogli by zrobic dimetylortęć i rozpylić.
Bedzie szybciej."
Najpierw trzeba by popioł i cały syf wysypywać do jakieś dużej rzeki albo jeziora, za dużo roboty. Lepiej truć powoli, a konsekwentnie.
Poza tym limit dla aerozolu rtęci to 0.1mg/m3, ciekawe jakie stężenia są w odpadach z Bełachatowa?

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto