Znikające pojezierze

Konińskie odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego odpompowują rocznie 120 milionów m3 wody, powodując powstanie wielkiego leja depresyjnego. Jak zrobicie wielką głęboką dziurę w ziemi, spłynie do niej woda z miejsc odległych o wiele kilometrów.

Rysunek 1. Odkrywka węgla brunatnego pożera okoliczne tereny. Zdjęcie Przemysław Wylęgała.

W rezultacie jeziora na pojezierzu Gnieźnieńskim znikają w błyskawicznym tempie. To rzadki przypadek, kiedy dla usprawiedliwienia swojej działalności ludzie z kopalni mówią o zmianie klimatu…

Na obrazku jezioro Wilczyńskie.

Rysunek 2. Kadry z Google Maps z Jeziorem Wilczyńskim.

Ile jeszcze lat istnienia zostało Jezioru Wilczyńskiemu?

A tak wygląda sytuacja na całym pojezierzu, udokumentowana przez lokalnych społeczników ze stowarzyszenia Eko-Przyjezierze. Nie dziwię się, że mieszkańców trafia szlag.

Komentarze

08.03.2019 1:19 gupol(szukam w OZE)

ale jest jeden plus pośród tych minusów. tą wielką dziurę w ziemi będzie można wykorzystać jako zbiornik retencyjny - gromadzić tam nadmiar wody w czasie powodzi i pobierać w czasie suszy. oczywiście pod warunkiem że ktoś zechce wprowadzić taki pomysł w życie zamiast usiąść na dupie i narzekać że deszcz pada albo nie pada.

08.03.2019 20:03 adaś

@Gupol
Tu się powinien wypowiedzieć jakiś geolog. Czy aby na pewno ta dziura jest szczelna a woda nie przenika gdzieś jeszcze głębiej ? I potem "odkryjemy" nowe geotermalne źródła ;)

Ciekaw jestem na ile silnie wystepuje to zjawisko w okolicach Bełchatowa. Dużych jezior tam nie ma. Za to Warta na tej wysokości w stanie niskim choć obecnie znaczna część polskich rzek w stanach średnich. A co ciekawe Widawka też w stanie niskim, choć pompują do niej cały czas wodę z odkrywki Bełchatów.

09.03.2019 12:42 Damage

Odwodnienie tak ogromnego terenu to kolejna cegiełka do zagłady owadów i płazów.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto