Emmanuel Macron: Europa potrzebuje zmiana kursu, ochrona klimatu bardzo ważna

Emmanuel MacronPo gorzkich doświadczeniach z żółtymi kamizelkami, gdy po obniżeniu podatków dla najbogatszych z równoczesnym ich podniesieniem reszcie społeczeństwa doszło do masowych protestów, prezydent Francji Emmanuel Macron dostrzegł, że konieczne są poważne zmiany w dotychczasowym sposobie postępowania. Przeprowadził we Francji serię nieźle ocenianych otwartych konsultacji społecznych, a we wtorek opublikował tekst wzywający do rewizji traktatów i „europejskiego renesansu”: Dear Europe, Brexit is a lesson for all of us: it’s time for renewal.

Uwagę w tekście zwraca spory fragment poświęcony zmianie klimatu. Przyznam, że chciałbym usłyszeć takie słowa z ust najważniejszych polskich polityków: od Prezesa po Premiera i Prezydenta.

Powrót na właściwe tory oznacza również zainicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Czy będziemy w stanie spojrzeć naszym dzieciom w oczy, jeśli nie rozliczymy naszego długu klimatycznego? UE musi ustalić swój cel - zerowy poziom emisji dwutlenku węgla do 2050 r. i zmniejszenie o połowę liczby pestycydów do 2025 r. - i odpowiednio dostosować swoją politykę za pomocą takich środków, jak Europejski Bank Klimatyczny, finansujący transformację ekologiczną, europejskie siły bezpieczeństwa żywności w celu poprawy kontroli jej jakości oraz, aby przeciwdziałać zagrożeniu lobbingowemu, niezależną naukową ocenę substancji niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia. Ten imperatyw musi przyświecać wszystkim naszym działaniom: od banku centralnego do Komisji Europejskiej, od budżetu europejskiego do planu inwestycyjnego dla Europy, wszystkie nasze instytucje muszą mieć mandat w zakresie klimatu.

Warto też zauważyć, że Emmanuel Macron proponuje panele obywatelskie jako włączającą społeczeństwo metodę dyskusji o przyszłości Europy.


Komentarze

05.03.2019 23:38 dns900

Panie Marcinie, prezydent Francji Emannuale Marcon to zwykły idiota oderwany od realiów świata i klimatycznej rzeczywistości. Marcon nie ma o niczym zielonego pojęcia i jedyne jego propozycje to populistyczne dyskusje, które do żadnego rozwiązania nie prowadzą. Marcon w opinii obywateli Francji oraz w opinii międzynarodowej jest pospolitym imbecylem, którego trzeba jak najszybciej usunąć zanim spowoduje jeszcze większe spustoszenie w środowisku naturalnym oraz w gospodarce Francji. To szkodnik jakich dawno nie było a jego polityka stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla klimatu jak i dla Europy. Mam nadzieję, że tygodnie Marcona są już policzone.

06.03.2019 12:21 WJ

@DNS900
Życzyłabym sobie takich "pospolitych imbecyli" jak EM, wokół siebie.

Zupełnie serio, lepiej bym się poczuła.

Lokalni i niepospolici "imbecyle" są niewyczerpywalnym źródłem moich przykrych zadziwień. Wysyciłam się tym.

06.03.2019 12:39 Carlinfan

@WJ
Chciałabyś oglądać jak policja bezwzględnie pałuje protestujących (w tym kobiety) przeciwko tyrańskim podatkom ?
Jak nie kojarzysz to poszukaj na twitterze - #GiletsJaunes

06.03.2019 13:27 Mariusz

Tyrańskim podatkom od paliw, które miały być przeznaczone na rozwój OZE? Ile to jest 6zł za litr ropy dla Francuza? Dwa razy mniej niz dla Polaka. Ludzie bronią tam możliwości masowego emitowania CO2 i wy ich tutaj popieracie?? Bardzo śmieszne :-())

06.03.2019 14:15 Carlinfan

@MARIUSZ
Jedź tam i porozmawiaj z ludźmi, zobaczysz czego bronią, i jakie mają zdanie o OZE w świetle ignorancji rządzących.

06.03.2019 15:21 Logic

Hehehe idiota i ofiara pedofilii. Niech ten narcyz i pajac odejdzie i bardzo duzo w ten sposób zrobi.
Wy serio wierzycie w te brednie ? Ten artykuł tylko obniża poziom tego szacownego forum.

06.03.2019 15:26 Logic

Makaron to wychowanek Rotschildow zwróćcie uwage kto sponsorował mu kampanie komu poobniżał podatki ? Nie oligarchii przypadkiem ? Ten idiota mowi jedno a robi to co mu każą. Jesli ludzie beda sie nabierać na takich dupków to faktycznie będziemy ugotowani.

06.03.2019 15:35 Logic

@Mariusz
Jasne dowalić podatki biedakom i klasie średniej a co ?
A jak sie nie podoba to kulka miedzy oczy. A oligarchia niech dalej robi co chce - emituje ile chce, kradnie ile chce i wyzyskuje jak chce. Niektórym to ta ochrona klimatu sie juz na mózg żuciła.
Ten dokument o marnowaniu żywności ktory oglądałem jakis miesiąc temu był kręcony miedzy innymi we Francji pokazywano francuskie supermarkety. Czemu ten imbecyl makaron nie zacznie od tego od skończenia z marnowaniem żywności przez supermarkety ? Oraz skończyć z produkowaniem badziewia o zaplanowanym czasie zycia.
To juz ograniczy emisje.
Ale ten bękart Rotschildow nie ruszy nomenklatury wiadomo.

06.03.2019 15:37 WJ

@CARLIFAN
Popełnia błędy jak każdy polityk, jak każdy człowiek.

Dostrzegamw Nim idealistę i to moja projekcja, do której mam takie prawo jak Rodacy widzący w wizjonera w Prezesie.

06.03.2019 15:39 Ktos

WJ - nabrała się na tego zielonego Dupka. Tacy ludzie jak on szkodza i nic nie wnoszą do ochrony środowiska.
Niech idzie baraszkowac ze swoim ochroniarze i zniknie na zawsze z polityki francji

06.03.2019 16:02 Logic

@WJ
Skąd w was taka naiwna wiara w polityków wystawianych wam przez oligarchów oraz sponsorowane przez nich panele społeczne.
Jedyne wyjscie to rewolucja i pozamykanie tej bandy do pierdla za zbrodnie przeciw środowisku oraz terror ekonomiczny.
Jesli ci sie podoba to powiedz odrazu ze jest w twoim typie jako facet.

06.03.2019 16:11 WJ

@LOGIC
"Jesli ci sie podoba to powiedz odrazu ze jest w twoim typie jako facet."

Rośmieszyłeś mnie :))) Dzięki, cenne doznanie.

06.03.2019 16:13 Logic

@WJ
W moim typie nie jest jako facet :D

06.03.2019 22:03 Dragon

Narzekać na innych łatwo, ale sami tego nie robimy. Kolejny plus dla Francji
https://dobrewiadomosci.net.pl/30185-francja-zostaje-pierwszym-krajem-ktory-zakazal-stosowania-wszystkich-pestycydow-zabojczych-dla-pszczol/

07.03.2019 12:00 Miro

Wreszcie jakaś dobra informacja :)

07.03.2019 19:03 gupol(szukam w OZE)

macron podszedł do sprawy ideologicznie czyli od d...y strony.
francja ma jeden z najwyższych wskaźników nierówności ekonomicznych w EU a on nie robi nic zeby je zmniejszyć.
gdyby ten jego eko plan miał być sponsorowany przez najbogatszych francuzów a nie najbiedniejszych to byłoby spoko. ale wtedy macron nie zostałby zapewne prezydentem. koło się zamyka. szkoda bo robić coś trzeba.
a co do zakazania neonikotynoidów to fajnie tyle że to niewiele pomoże. franca jest chyba najbardziej skażonym pestycydami krajem świata i musiała by iść znacznie dalej. tylko czy będzie chciała...

08.03.2019 14:06 Rafał

Zaraz, zaraz to ten sam Macron, neomarksistowski piewca LGBT? No, no, z takimi obrońcami przyrody daleko nie zajedziecie.
Czaskowski w Warszawie jest taki sam, tacy sami bezideowi zdeprawowani do cna karierowicze.
On też wprowadza LGBT do przedszkoli, będą 4 latki uczyć już nie będę mówił czego bo mi się rzygać chcę.

Proszę na tym portalu nie promować zboczeń.

Zrozumcie to wreszcie że z Polakami nie pójdzie wam tak łatwo jak z innym oduraczonymi społeczeństwami.

08.03.2019 14:51 Logic

@Rafał
Durni Polacy sami chcieli do UE to im teraz UE wprowadzi "nowoczesne europejskie standardy"
Te lekcje to dopiero początek.
Nie widzę jakos protestów na ulicach widac im to pasuje.
Dla tego mowię ta cywilizacja jest do wylania do kibla jak juz zaczyna deprawowac własne dzieci.

09.03.2019 3:46 gupol(szukam w OZE)

@logic
"Dla tego mowię ta cywilizacja jest do wylania do kibla jak juz zaczyna deprawowac własne dzieci."

to że deprawuje to jeszcze byłoby pół biedy. ta cywilizacja zwyczajnie nie chce żadnych dzieci bo przeszkadzają w konsumpcji i są zagrożeniem dla wolności osobistej. zwłaszcza kobiet. dlatego "zachód" siwieje i wymiera. i my też jako jego część.

09.03.2019 12:04 Miro

Panowie, nie ma związku logicznego między promowaniem LGTB a działaniami na rzecz ochrony środowiska. Popełniacie błąd logiczny i poznawczy - to jest tak, jakbyście twierdzili, że inżynier, który w domu bije żonę, nie potrafi projektować dobrych mostów.
Taki tok myślenia jest właśnie ideologią, czyli ocenianiem konkretnych działań poprzez światopogląd etyczny.
Rzeczywistość tak prosto nie działa :)

Co do działań szkoły: ludzie nie protestują przeciw "lekcjom LGTB" w przedszkolach, ale tak samo nie protestują przeciw podstawie programowej, w której poczesne miejsce zajmują Dziady III czy Ludzie bezdomni (na szczęście ta książka nie jest już obowiązkowa) - dzieła napisane przez rozemocjonowanych 30-latków, nie posiadających żadnego konkretnego wykształcenia, a zabierających kategoryczny głos w sprawach politycznych, socjologicznych czy psychologicznych.
To samo dotyczy biologii, na której dzieci wkuwają ATP czy struktury helisy DNA, a nie potrafią odróżnić sosny od modrzewia i na ogół nie wiedzą, jak "na ludzki rozum" działa prawo ewolucji.

To jest prawdziwa deprawacja intelektualna, a nie marginalny problem LGTB.

Przy tym nie pracujecie w szkolnictwie, więc nie macie pojęcia, jak ona funkcjonuje. Żadna przedszkolanka nie robi "lekcji seksu" - lwia część tzw. działań pedagogiczno- wychowawczych jest osadzona w miejscowej strukturze obyczajowej i ignoruje ideologię.

09.03.2019 12:52 Miro

@RAFAŁ

"Zrozumcie to wreszcie że z Polakami nie pójdzie wam tak łatwo jak z innym oduraczonymi społeczeństwami"

Z każdą nacją idzie podobnie łatwo. Linia podziału między głupotą a rozumem zazwyczaj nie pokrywa się linią podziałów narodowościowych.

Większość ludzi w swoich codziennych wyborach kieruje się prostymi, zdrowymi, biologicznymi zasadami: jak najwięcej mieć, czuć się bezpiecznie i zdrowo, mieć bliskich, wierzyć w przyszłość, czuć się ważnym.

Wpływ na te decyzje szczytnych idei patriotycznych, demokratycznych, ekologicznych itd. jest znikomy.

Ludzie w swoich konkretnych wyborach prawie zawsze kierują się ceną (np. danego produktu), sensownością związku (np. jak Arab jest atrakcyjny i bogaty - to OK), opłacalnością etyczną działań (np. jak wytnę 5 hektarów Amazonii to moje dzieci mogą mieć lepiej, bo ja kocham moje konkretne dzieci, a nie ludzkość), poczuciem przynależności do społeczności, która mnie ocenia i żywi (dlatego na pogrzebie w Polsce ubiorę się na czarno, a w Azji inaczej).

Gdyby każdy z nas urodził się Rosjaninem czy Niemcem, wpadłby w schemat myślenia niemieckiego lub rosyjskiego. Przy tym ten schemat byłby marginalny wobec ogólnego schematu myślenia wedle osobistych korzyści.

Można to powiedzieć jeszcze inaczej: ile codziennej energii przeznaczamy na budowanie wspólnot narodowych czy ogólnoludzkich (czy ekologicznych), a ile na budowanie naszego jednostkowego dobrostanu?

W moim wypadku odpowiedź jest ponura - na rzecz ludzkości albo świata robię tyle co nic.

Warto sobie przemyśleć proporcje działań przed nazwaniem siebie Polakiem, Niemcem czy Amerykaninem.

09.03.2019 19:45 pole torsyjne

w dzisiejszych zdegenerowanych czasach uświadamianie seksualne dzieci jest niestety konieczne.
tak dla przykładu powinna wyglądać lekcja
https://www.youtube.com/watch?v=fR6qA9x6gV4

09.03.2019 20:01 Logic

No brawo cenzura dotarła i tutaj.

09.03.2019 20:08 Tummeq

Jakie znaczenie ma LGBT i rodzina Rotschildow dla klimatu? Czy to coś zmienia w kwestii 6go wymierania? Ludzie, czy wy nie pomyliliscie forum?

09.03.2019 20:08 Rafał

@Miro
Ty masz mnie za jakiegoś szalonego narodowca?
Jesteś w błędzie. Ja tylko twierdzę że mniejszości nie mają prawa narzucać zdania większości.

Po drugie marksisci przyczepili się do tematu ochrony środowiska bo wiedzą że w tym nurcie mogą przemycić swą ideologię.
Nie ma jak przyczepić się do szlachetnego celu i na nim jechać chociaż jest się sku......

Dla mnie nie ma wątpliwości że w dużej mierze stoją za tym eskimosi. Wystarczy wspomnieć tylko kto ostatnio kupił radio Zet. Kto ma media ten ma władze.

Oczywiście można się zastanawiać jaki udział ma tu geopolityka a jaki ideologia. Czy niemiecki projekt mittel Europa jest głównym wątkiem geopolitycznym?

Wszystko jest skomplikowane ale mądre narody wiedzą że nie sra się do własnego gniazda.

10.03.2019 9:28 Logic

@Rafał
Dokładnie oni przesuwają juz okno Overtona na pedofilię.
Ale niektórym urzytkownikom tego forum jak widac
to nie przeszkadza.
Dla tego ta cywilizacja jest do wylania do kibla.

10.03.2019 10:35 Miro

@RAFAŁ

Może za nerwowo się wypowiedziałem.

Masz rację, wszystko jest bardzo skomplikowane. Ale nie zawsze większość ma rację, ośmielę się powiedzieć, że często bywa wręcz przeciwnie.

Wiem też, że recepcja rzeczywistości działa "pakietowo" - zieloni są kojarzeni z lewicowością czy LGTB, czerwoni są kojarzeni z zielonymi itd. I że ten mechanizm wykorzystuje (albo mu ulega) każda władza.

Dlatego warto ufać metodzie naukowej (logice, weryfikacji, empirii), bo nic lepszego ludzie nie wymyślili.