Słaby start rządowego programu „Czyste powietrze”

Polski Alarm Smogowy wysłał zapytania do NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o przebieg wykonania planu założonego w programie „Czyste Powietrze”. Z nadesłanych odpowiedzi wyłania się – jak komentuje PAS – „obraz dysfunkcyjnego systemu”, który nie jest w stanie przyjąć i przetworzyć wniosków obywateli o dofinansowanie docieplenia domów i wymiany źródła ciepła.

Program „Czyste Powietrze”, uruchomiony we wrześniu 2018 r., miał być sztandarowym działaniem rządu w obszarze poprawy jakości powietrza. Rząd zapowiedział, że przeznaczy na ten cel 103 mld zł w latach 2018-2029.

Tymczasem po pięciu miesiącach od uruchomienia rządowego programu „Czyste Powietrze” w najmocniej zanieczyszczonych województwach – małopolskim i śląskim – nie podpisano dotąd ani jednej umowy. Najwyższą liczbę umów podpisano w województwie kujawsko-pomorskim – 58, a w całym kraju łącznie tylko 147.

Jak zauważa Polski Alarm Smogowy, który zebrał dane na temat dotychczasowych efektów programu „Czyste powietrze”, oznacza to, że do tej pory zrealizowano niecałe pół promila rocznego celu.

Tymczasem w całym kraju złożono dotąd już ponad 25,7 tys. wniosków o dofinansowanie. – Jak się okazało, dysfunkcyjność realizacji programu stała się najważniejszą przeszkodą w jego realizacji. Jeśli program miałby być realizowany w takim tempie, to osiągnięcie założonego przez rząd celu nastąpiłoby po 10 tysiącach lat – wskazują aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego.

Rządowy plan mówił o 4 milionach rozliczonych wniosków w ciągu dziesięciu lat, czyli realizowanych miało być średnio w skali roku około 400 tys. wniosków.

– To kompletna zapaść działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który miał za zadanie rozdysponować fundusze na termomodernizację domów jednorodzinnych połączonych z wymianą źródła ciepła. Program, który dawał nadzieję na rozwiązanie problemu zanieczyszczeń z domowych kominów, okazał się zupełnym fiaskiem – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS wystosował w ubiegłym miesiącu apel do premiera Morawieckiego, ostrzegając przed porażką programu "Czyste Powietrze" i wnioskując o zmiany.

W apelu czytamy: „Nasz niepokój budzi fakt, iż szesnaście wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, którym powierzono wdrażanie programu, nie jest w stanie zapewnić dogodnej i szybkiej obsługi beneficjenta. Jednocześnie z obsługi programu wykluczono gminy, które są znacznie bliżej mieszkańców niż „jedno okienko” na całe województwo (tj. siedziba funduszu w stolicy województwa lub jej filia). Nie wzięto pod uwagę, iż w niektórych województwach fundusz będzie musiał rozpatrywać nawet 200 wniosków dziennie (jeśli cele programu mają być zrealizowane). Jeżeli nie zostaną stworzone powszechne kanały dystrybucji programu, program "Czyste Powietrze", już wkrótce utknie w miejscu, a obywatele miesiącami oczekiwać będą na decyzję o przyznaniu dotacji, która powinna być podjęta najpóźniej w ciągu kilku tygodni od złożenia wniosku.”

PAS w swoim apelu wnioskował o jak najszybsze stworzenie systemu dystrybucji programu na poziomie lokalnym, np. gmin i urzędów miast, a także banków, co umożliwi beneficjentom łatwy dostęp i zapewni sprawną obsługę beneficjenta oraz o uproszczenie biurokratycznych i przewlekłych procedur wsparcia.

Bez zmian przyspieszających rozpatrywanie wniosków oraz bez stworzenia kanałów dystrybucji programu blisko beneficjenta nie będzie można mówić o skutecznej realizacji programu zgodnie z zapowiedziami – komentuje PAS.

Co więcej z odpowiedzi NFOŚiGW wynika, iż blisko 30 proc. złożonych wniosków to wnioski dotyczące nowo budowanych domów, a nie likwidacji istniejących kotłów na węgiel i drewno. Dopuszczono w nich finansowanie kotłów na węgiel i drewno. – W praktyce oznacza to, iż z pieniędzy publicznych rząd finansuje nowe źródła emisji zanieczyszczeń – mówi Andrzej Guła.

PAS dodaje, że NFOŚiGW nie był w stanie odpowiedzieć, ile źródeł węglowych zostanie sfinansowanych w nowo budowanych oraz istniejących domach.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

27.02.2019 11:17 Logic

Radzę się nie bulwersować tylko akceptować uproszczone reguły współżycia społecznego oraz stopniowe wycofywanie sie państwa z jego usług.

27.02.2019 15:13 Devak

Rząd już tyle naobiecywał i to głównie w związku z wyborami, że program smogowy to dla niego żaden problem. To jest problem, który dla rządu nie istnieje i prawdę mówiąc nigdy nie istniał.Przykre , ale prawdziwe. Te wszystkie obiecanki socjalne to pogrzebią i plany antysmogowe i budowę wiatraków i rozwój paneli fotowoltaicznych itd., itp.

27.02.2019 15:38 Logic

PiS sie zwyczajnie boii ze jak przegra to ich totalne oszołomy z PO z zemsty juz teraz pozamykają.
Oni teraz wszystko obiecają.

01.03.2019 2:47 gupol(szukam w OZE)

"Dopuszczono w nich finansowanie kotłów na węgiel i drewno."

fajnie ale co, jesli wykluczymy kotły na wegiel i drewno, trzeba będzie mieć ogrzewanie gazowe lub na olej opałowy?. a jak wygląda ekonomia ogrzewania gazowego? dużo droższa opcja niż węgiel i drewno?

01.03.2019 2:56 gupol(szukam w OZE)

@logic
a walka ze smogiem była obietnicą wyborczą pisiorów? raczej nie...a szkoda.
ale pis przynajmniej realizuje to co obieca. POstkomuna całkiem na odwrót. i to jest zasadnicza różnica.
w sumie zemsta na pisiakach to jedyna obietnica jaką czerwoni POlitycy wespół z sędziami napewno i w całosci zrealizują. nic więcej.

01.03.2019 8:13 Mariusz

Zmiana ogrzewania na gaz wcale nie musi podnieśc rachunków. Ba może je znacznie obnizyć
https://www.youtube.com/watch?v=1w8OtW36rm4

Kotły węglowe, nawet te w miarę nowe z podajnikiem, moga byc masakrycznie nieefektywne. Wystarczy, że kocioł jest znacznie przewymiarowany i pracuje na 30% możliwości. Wymiennik ciepła nie daje wtedy rady wssysać odpowiednio sprawnie ciepła z palenia węglem i może wydmuchiwać większość ciepła przez komin. Sprawność cieplna na poziomie 80% w odniesieniu do tych kotłów jest osiągana tylko w wąskim przedziale mocy - bliskim mocy maksymalnej. Uważam, że należałoby w tym zakresie zrobić badania i informować uzytkowników o tym jak to działa

01.03.2019 8:47 Logic

@gupol
Co raz bardziej gardzę PiS-em bo zaczynają wchodzić w buty PO. Jedyna opcja dla mnie na dzis to koalicja propolska - Korwin Braun Winnicki.
Jakos nie widac zeby PiS gwałtownie protestował przeciw wprowadzaniu nauki pedofilii w Warszawie.
Za moich czasów lata 90 te jak by ktos wprowadzał taki program dla małych dzieci to by go rodzice przez okno wyrzucili. Owszem były lekcje ale nie o takich rzeczach i nie w tym wieku. 7-8 klasa i było o antykoncepcji i o biologii a nie kurwa w wieku kilku lat o technikach seksualnych.
To co zrobili z Falentą dzięki któremu rządzą - czemu prezydent Duda go nie ułaskawił ?
Zdradzili jego - zdradzą i polakow, PiS-em defacto rzadzi juz unia wolności.
Rozdawnictwo przed wyborcze ja rozumiem musieli naobiecywac zeby wygrać ale wydrukuja te pieniadze ? Cos mi tu pachnie druga Grecją.
Ja rozumiem ze PO to dno i mając do wyboru PiS i po zagłosował bym na PiS. Na szczęście sa jeszcze inne opcje.

01.03.2019 11:44 Mariusz

LOGIC
Zamiast rzucać karalnymi pomówieniami lepiej sie ogarnij
https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/posts/10156879904986091?__xts__[0]=68.ARBuSqlF9oX31_sOoW0nw-IYooyeq5BdoiOH0UV1azC8K4vBLYY2slYa9pjdaYu7to2xNEYvnUbmJWA7Fz0l4YkxYiAxvPne6lO3w25WwAVYtZ7nQ2_f0O4fNpMsHW-PKUgdKd9DBLi4s7L4Xfs-EzGbeEUxtkE3odhReIn_UMKRg8j2feqSbDwr_IfItp0PjGPyN9k8avPq4y1qLeLroSMO3L1r89CgmHrY9fLiK3k_ccgf3u0LeUPrEKTDFn2fZLMNTLp-XaPtaNosq04ljeXQeDSNpNegLUUFGtb1Rj7rhBgGFvvhYGXGNOaGnm-SGWxCkuzJUA6rtcN5lO86R51COvE925kjJPUn0oxj8oeW7Aw&__tn__=C-R

01.03.2019 12:14 pole torsyjne

https://wolnemedia.net/australijczycy-zamieniaja-co2-w-wegiel/
co do pis programu 500+ ponieważ nie przyniósł on takich efektów jakie zakładano proponowałbym wprowadzić zmiany w banknocie 500 zł
- w lewym dolnym rogu powinien być znak + a nie jakieś takie słupki kropki
- król sobieski - król powinien być nagi z królową marysieńką pod sobą
- na rewersie zamiast orała białego genitalia w zespoleniu wyraźnie i z opisem jak się to robi i że tak i nie inaczej, nie tak jak uczyć chcą w przedszkolu i w szkole bo ministerstwu "ujni gejropejskiej" z powodu CO2 wysokiego myli się rekreacja i prokreacja i wychodzi z tego szwedzki stół takie jakby party i ale w koło jest wesoło. tak to nie
mnKyZHR7_mQ

01.03.2019 16:50 Logic

@Mariusz
Sprawę to wam rodzice wytoczą o namawianie dzieci do innych czynności seksualnych.
Wypociny Trzasnietego nie sa dla mnie wiarygodne, kłamie jak wszyscy POpaprańcy.
Nie mam nic przeciw gejom sam znałem kilku zarówno w podstawówce jak i na studiach i to byli normalni ludzie z którymi nawet fajnie sie gadało. Nikt ich tez nie prześladował ani nic im nie robił.
Ale to co teraz wyprawia ta banda lewackich ideologów to jest przegięcie.
To jest seksualizacja dzieci i rozwalanie im psychiki.
Wy usilnie pracujecie nad tym zeby była homofobia.
I przez was ci normalni cisi geje beda prześladowani.
W łeb sie puknijcie lepiej !

03.03.2019 3:26 gupol(szukam w OZE)

@logic
też bym na brauna i winnickiego głosował gdyby nie względy praktyczne. - w będąc w UE nie jesteśmy suwerennym krajem a wyjść z UE mało komu się opłaca. bruksela uzurpuje sobie władzę nad nami bez żadnego oparcia w traktatach. i niestety jako centrum imperium ma nad nami przewagę na każdym polu. pis i tak sporo zwojował. przy takim oporze elit i tylu wściekłych atakach. i skoro pis jest tak słaby w starciu z mainstreamem to co dopiero koalicja propolska.
bruksela ich zmiażdzy jednym palcem i to w majestacie prawa. nawet nie dopuści do objęcia przez nich władzy. a niby po co broni komunistycznych sędziów? żeby w razie czego walić "faszystów" i "populistów". kiedy oglądałem jak morawiecki tłumaczy się w brukseli że nie było u nas dekomunizacjii sędziów to normalnie żal mi go było. przecież te cyniczne kreatury dobrze to wiedzą. oni nie czerpią informacji z gazety wyborczej. oni wydają jej polecenia - jak i o czym ma pisać.

@logic
"Jakos nie widac zeby PiS gwałtownie protestował przeciw wprowadzaniu nauki pedofilii w Warszawie."

kuźwa chłopie a co pis może z tym zrobić? masz pretensje do pisu? miej pretensje do tych lemingowatych warszawiaków. chcieli mieć naukę pedofili w szkołach - to mają.
chcieli mieć aleję armi ludowej? to mają
chcieli kryminalistów w ratuszu? to mają
chcą być bardziej europejscy od europejczyków? to głosują na lewactwo. i dobrze. czerwony ch im w d.
przynajmniej się cieszą że pis nie rządzi. pewnie nawet ci wyrzuceni z kamienic i tak na trzaskowskiego zagłosowali. to niech się bujają.

a jak chcesz protestować to załóż taki ruch jak KOD albo obywatele rp. i protestuj.
tyle że ich każdy polski sąd za wszystko uniewinni. taśmowo.
a ciebie każdy sędzia walnie tak że nakryjesz się nogami.
jak tego gościa z wawy - śpiewaka. jedyny prawomocnie skazany w aferze reprywatyzacyjnej.
jakie miasto taka sprawiedliwość.

a co się działo jak duda ułaskawił kamińskiego, pamietasz?
jaka była nagonka w mediach. cudowna fala hejtu.
czerwone mordy tylko czekają na kolejną taką okazję. pseudo afera ze "srebrną" to wyraźny objaw desperacji.
a falenta w przeciwieństwie do kamińskiego - jednak złamał prawo. podsłuchy były nielegalne.

"Rozdawnictwo przed wyborcze"
to nie jest rozdawnictwo tylko redystrybucja pkb. forsa zamiast do pasożytów, grubych cwaniaków,mafii i rajów podatkowych idzie do zwykłych ludzi którzy pracują na ten budżet. za PO nie było żadnego "rozdawnictwa" a deficyt był wielokrotnie większy. co ja będę pisał. sam pamietasz co te sukinsyny wyprawiały z tym narodem.

ale tu jest kolejna rzecz - dysproporcja moralna.
skoro PO kradła masowo miliardy pln to NIKOMU z pis nie wolno ukraść nawet złotówki. inaczej będzie to dowód że pis jest taki sam jak poko a więc gorszy.
kumasz ten mechanizm? tak się doprowadza do paraliżu działania uczciwych ludzi.
za chwilę pis nie będzie mógł pierdnąć żeby nie wywołać protestów.
podczas gdy te cyniczne czerwone skur@&ny robiły z tym krajem co chciały i co. "nic się nie stało" nikt nie miał prawa się przyczepić. zobaczysz że będzie w tym kraju jak w rwandzie. to musi kiedyś wybuchnąć.

03.03.2019 10:10 pole torsyjne

@ gupol
pis to rząd marionetkowy kontrolowany przez tzw. "usrael"
500+ to nie redystrybucja dóbr moim zdaniem tylko socjoinżynieria, hodowla ludzi, centralne sterowanie rozrodczością, korupcja przekupstwo stręczycielstwo, gdyż zawsze myślałem że to MIŁOŚĆ powinna być początkiem nowego życia, a dzieci chciane oczekiwane dorastać w zdrowej BLISKOŚCI swoich matek i ojców. dosłownie każde dopłaty do czegokolwiek to centralne sterowanie
redystrybucja (nie tyle dóbr co łupów z rabunkowej gospodarki) była by wtedy gdyby każdy coś dostał bez względu na orientację polityczną religijną itp.
po wprowadzeniu 500+ dało się zauważyć wzrost cen przy jednoczesnej podwyżce płac a to się nazywa inflacją czyli wyciąganie ludziom ze skarpet . dało się też zauważyć większą wycinkę lasów.
są pogłoski o oddaniu złóż geologicznych Polski
http://slowianieiukrytahistoriapolski.pl/ekonomia/o_ukrywanym_bogactwie_polski/komisja_sledcza_za_grabiez/index,pl.html
pis ma? pis da

04.03.2019 2:34 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne

aha. ty słuchaj. masz dzieci? albo chociaż jakieś rodzeństwo które ma dzieci?. bo pieprzysz jak nawiedzony teoretyk z bezludnej wyspy a nie praktyk.
zwyczajnie pojęcia nie masz o prawdziwym życiu.

ty, a od kiedy 500+ dostają tylko katolicy i wyborcy pisu?
weż może sie stuknij w głowę. a nuż pomoże.

04.03.2019 8:23 pole torsyjne

@ gupol
500+ wypłacane jest bez względu na orientacje polityczną religijną to jest dla mnie całkiem jasne.
chodziło mi ogólnie o "redystrybucje dóbr" jak to nazwałeś
więc jeszcze raz. uczciwy podział łupów z rabunkowej gospodarki byłby wtedy gdyby skapnęło coś również impotentom homoseksualistom kastratom hermafrodytom ascetom siostrom i braciom zakonnym, socjopatom niepotrafiącym tworzyć związków etc
Bo!
Bo ta planeta to matka wszelkiego stworzenia.
a 500+ jeżeli jest redystrybucją to bardzo ułomną a w rzeczywistości to warunkowanie rozrodczości .
negatywy jakie może to powodować to np. więcej niechcianych niekochanych dzieci, więcej kobiet zapładnianych pomimo ich woli.
czy mam dzieci? nie mam, ale naiwne wydaje mi się twierdzenie że dzieci mają specjaliści od robienia dzieci ogarnięci i mądrzy życiowo.
do mówienia o dzieciach uprawnia mnie to że pamiętam jak sam byłem dzieckiem, i jest to rana w mojej psychice.
ludzie nie mają dzieci bo w wyścigu szczurów dzieci to wielki balast (najpierw kariera)
bo świat przestał być obliczalny przewidywalny zrozumiały
bo nie czują że mogą wpływać na swój los są zawieszeni w jakiejś matni. gdzie góra gdzie dół?
bo czują opresyjność systemu i wiedzą że im te dzieci odbiorą okaleczą sformatują
bo życie nie jest już jak poezja śpiewana https://www.youtube.com/watch?v=_KxPMhL3Ijw
a być musi ! )

05.03.2019 12:10 WJ

@POLE TORSYJNE
Czasem mnie ujmujesz swoją optyką Świata.
A może Ci trochę tego zazdroszczę :)

Bywasz wkurw....?

05.03.2019 19:23 pole torsyjne

@WJ
dziękuję, najgorzej że moja optyka świata to kawałek pleksi podświetlane malutkimi diodkami, to i zazdrościć raczej nie ma czego. :)
czy bywam wkurw....? dziwne że o to pytasz. bywam, zwłaszcza bywałem. kiedy jeszcze pracowałem fizycznie w zakładzie produkcyjnym pewnej korporacji. duże frustracje bezsilność wobec książkowych metod kontroli ( strach, ambicje, poczucie winy) ale porzuciłem to zajęcie. aż kiedyś natrafiłem na film " zasoby ludzkie-inżynieria społeczna XXw" i go Ci polecam WJ do obglądnięciia, żebyś lepiej zrozumiała jak może czuć się chłoporobotnik - Cebulak taki jak ja - w zakładzie produkcyjnym.:)

05.03.2019 20:17 pole torsyjne

to też polecam wszystkim. poezja jednak ma moc
https://www.youtube.com/watch?v=_jE2kmZDeMo

06.03.2019 0:30 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne

a jaki procent populacji stanowią grupy o których piszesz? 3? 4?
ludzie którzy nie mają dzieci zazwyczaj są lepiej sytuowani materialnie . jak sam zauważyłeś dzieci to duży balast więc nie wiem czy taka :redystrybucja byłaby sprawiedliwa.
fakt że są dzieci majętne, którym 500+ jest niepotrzebne bo co miesiąc dostają 2 razy tyle kieszonkowego ale znowu, ile jest takich dzieci? procent?
natomiast dla rzeszy nędzarzy to jest majątek. być albo nie być

"więcej niechcianych niekochanych dzieci, więcej kobiet zapładnianych pomimo ich woli."

nie rozśmieszaj mnie. niekochanych dzieci zawsze jest mniej więcej tyle samo. a odkąd dostają kasę stały się "cenniejsze". może to niemiłosiernie brutalna i zimna konstatacja ale prawdziwa.
kobiety zapładniane mimo woli? to nie pakistan. spróbuj zmusić kobietę w polsce żeby dzieci rodziła. przy dzisiejszej farmakologii?. zabawny jesteś. gdybyś powiedział o kobietach które chcą się utrzymywać z dzieci to bym się zgodził. na zachodzie już tak jest.

06.03.2019 11:19 pole torsyjne

@gupol
nie wiem ile procent, przypuszczam że powyżej 10
może 15 to by trzeba było zbadać
chciałem tylko ogólnie wyrazić obawę że pieniądz zawładnął już wszystkimi sferami ludzkiego życia, a właścicielem pieniądza nie jest społeczeństwo nie jest państwo polskie tylko ktoś z zagranicy.
pieniądz ma tą główną właściwość że gdzie się pojawia przysłania sobą wszystkie wartości których miał być tylko umownym symbolem.
sam zresztą zauważasz że na zachodzie już tak jest że nie chodzi o dzieci tylko o sposób na zarabianie. oto skutki urzędniczej ingerencji w święte prawa życia.

06.03.2019 16:40 WJ

@POLE TORSYJNE
Pytanie jest wynikiem wrażenia, że uważasz Umysł za źródło frustracji, ale też i potencjalny Zasób , do ktrórego można sięgnąć, by żyć pogodnie i w harmonii ze Światem.

06.03.2019 18:09 pole torsyjne

@WJ
chyba wiem o co Ci chodzi żeby pozostawić wszystko Bożej Opatrzności, czyli o zaufanie.
"chociażbym chodził ciemną doliną zła się nie ulęknę"

06.03.2019 20:11 WJ

@POLE TORSYJNE
Masz to "zaufanie" ?
Jeśli tak, to co jest dla Ciebie jego Źródłem?

07.03.2019 8:29 pole torsyjne

@WJ
podobno szyszynka jest łącznikiem ze Żródłem tylko trzeba ją odkuć z betonu omieść z pyłu i przetrzeć szmatką do połysku.
https://www.youtube.com/watch?v=G__Rpxq_KyA

08.03.2019 2:25 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne
"nie wiem ile procent, przypuszczam że powyżej 10
może 15 to by trzeba było zbadać"

ok zapewne największa grupa z tych 15 procent, jakieś 4/5, to socjopaci niepotrafiący tworzyć związków.

@"sam zresztą zauważasz że na zachodzie już tak jest że nie chodzi o dzieci tylko o sposób na zarabianie. oto skutki urzędniczej ingerencji w święte prawa życia."

tak tak słuchaj to wszystko cudownie i poetycko brzmi ale w rzeczywistości za świętymi prawami życia kryje się smród brud i ubóstwo. odwieczna brutalność i bezwzględność natury.
wysoka śmiertelność niemowląt, głodujące dzieci z opuchniętymi brzuchami , albo sieroty zostawiane na pewną śmierć przez rodziców którzy nie mogą ich wyżywić. ewentualnie trwałe upośledzenie wzrostu i rozwoju mózgu z powodu głodu o niewolnictwie (zwykłym i seksualnym) nie wspomnę.
tak to wygląda w praktyce. więc sory ale z dwojga złego wolę pisowskie "rozdawnictwo" niż święte prawa natury albo "róbta co chceta" z poprzedniej epoki.
kto wie. gdybyś jako dziecko dostawał 500+ może dziś nie miałbyś rany w psychice. pewnie jak większość dzieci których dzieciństwo przypadło na okres od stanu wojennego do wstąpienia do UE

08.03.2019 11:37 pole torsyjne

jeżeli coś nie prowadzi do wzrostu świadomości (serdeczności) nie jest na pewno rozwiązaniem
lepsza rzeczywistość wymaga marzycieli, ale większość widać nie jest typem marzyciela
lepiej wziąć 500+ i iść i z synem kupić mu np. quada niech sobie poszaleje po wertepach.
nie mówić mu że to jest siedlisko ptaków, małych ssaków' płazów i gadów i mięczaków nie pokazuj mu życia pod kamieniem, chrząszcza który w wielkim trudzie próbuje zapewnić byt swojemu potomstwu niech se chłopak poużywa.
smartfona mu kupić laptopa
https://www.youtube.com/watch?v=dmWBfkliToE

09.03.2019 3:54 gupol(szukam w OZE)

@ pole torsyjne

"lepsza rzeczywistość wymaga marzycieli, ale większość widać nie jest typem marzyciela"

kurczę zazdroszczę ci czasem. marzycielu utopiony w obłokach.
też taki kiedyś byłem dopóki nie wdepnąłem w g@#no.

owszem, konsumpcjonizm to jest plaga i główne źródło naszego obecnego i przyszłego upadku ale to już zupełnie inna dyskusja na całkiem inny temat...

12.03.2019 3:57 gupol(szukam w OZE)

ale 500+ obrazuje inną powazną kwestię. skoro pis jest w stanie wypłacać takie pieniądze ludziom nie tylko bez zadłużania się ale wręcz zmniejszając deficyt to ... sory ale pis to albo są jacyś cudotwórcy albo za poprzedniej władzy byliśmy masowo rabowani na wszelkie możliwe sposoby. a jeśli tak to wszystkie te złodziejskie mordy powinny wisieć na latarniach albo przynajmniej zapaść się pod ziemię ze wstydu. a oni zamiast siedzieć cicho, jeszcze mają czelność histeryzować że pis odebrał im konstytucyjne prawo do złodziejstwa. i kłamią do tego w żywe oczy jakby nigdy nic. to jest wręcz nie pojęte. w pale mi się to nie mieści.