Film dnia: dysfunkcjonalny system w 3 minuty rozłożony na czynniki pierwsze

Wybaczcie, że po angielsku (dla ułatwienia można włączyć napisy). Precyzja przekazu na najwyższym poziomie. A temat fundamentalnie ważny.

Komentarze

08.02.2019 19:13 Miro

Precyzja rzeczywiście na wysokim poziomie. I przekaz krystalicznie jasny.
Może mi ktoś wytłumaczyć - na poziomie prawnym, konstytucji USA - jaki mechanizm prawny jest tutaj zdemaskowany?
Przekaz rozumiem, a jego przesłanki są obserwowane, ale chodzi mi o konkretne przepisy, które umożliwiają funkcjonowanie takiego systemu.

08.02.2019 19:31 Miro

Czyli, w skrócie:
1. Mam prawo poszukać dowolnych lobbystów, którzy wesprą moją kampanię wyborczą.
2. Zostanę wybrany, bo ci lobbyści mają kasę na opłacenie skutecznych kampanii wyborczych.
3. Po wyborach tak zmodyfikuję prawo, by owi lobbyści mieli się dobrze, a ja mógłbym intratnie lokować swoją kasę u tych lobbystów.
4. Podczas kadencji będziemy sobie nawzajem z lobbystami robić dobrze.

Czy coś istotnego mi umknęło?

Jeśli nie - to bardzo podobny przekaz dał film "Kandydat" z Redfordem z lat 70-tych. Tylko w tym filmie lobbystami były i konkretne podmioty gospodarcze, i sami - ogłupieni reklamą - wyborcy (którzy jednak nie wszyscy będą mieli robione dobrze). Ale logika wywodu była identyczna.

Nihil novi sub Sole.

08.02.2019 19:45 Miro

Dodam jeszcze, że Ocasio-Cortez jest bardzo młoda i naiwna, jak student pierwszego roku filozofii, który właśnie się dowiedział, że istniał jakiś Platon, wierzący w ideały, albo Kierkegaard, który widział świat w czarnych barwach. Albo hippis, który właśnie odkrył wolną miłość.
To jest oczywiste, że prawie każdy ubiegający się o głos wyborców kandydat stawia swoje interesy ponad interesami wyborców i że szuka każdego możliwego wsparcia.
Taka teza nie jest żadną demaskacją systemu, tylko potwierdzeniem oczywistości.
Nie wróżę tej pani namacalnej obecności w polityce.
Skuteczne działanie jest działaniem opartym o konkretne legislacje, a nie o emocjonalny obrazowy przekaz. Zawodowcy siedzący na tej sali zbytnio się jej memowym, uproszczonym przekazem nie poruszyli.

08.02.2019 19:48 Miro

Bo to jest tak, jakby uczeń nagle odkrył, że system ocen jest niesprawiedliwy i chciał likwidować szkołę, zamiast ją reformować.

09.02.2019 2:32 gupol(szukam w OZE)

no raczej. nic nowego z tego nie wynika.
pytanie co można z tym zrobić żeby masy ludzi na samym dole drabiny społeczno-ekonomicznej mniej przez to cierpiały.

09.02.2019 4:11 Łukasz

Mnie zastanawia tylko jedno ???? Jak to jest możliwe, że najbardziej rozwinięte umysłowo istoty w dziejach Ziemi nie potrafią się dogadać żeby powstrzymać GO. Przecież tu chodzi o Nasze dzieci. Takie oszukiwanie się i zaprzeczanie niepodważalnym faktom. Zamiast mówić o tym codziennie uswiadamiając ludzi czym grozi GO to jest tylko "PiS to PO tamto".

09.02.2019 7:40 Rafał

Jak rozumiem ten zły, wstrętny amerykański system powstał za czasów Trumpa, wcześniej go nie było?
Demokraci to aniołki tak?
@Łukasz
Nie mogą się dogadać bo ich największą motywacją są pieniądze. Klasa średnia, cegła demokracji pada. Kraj hoduje masę zlodzieji i pasożytów, ci drudzy są o wiele gorsi niż pierwsi bo jest ich więcej. Podsumowując, mają duże problemy wewnętrzne.

Najlepsza definicje kradzieży jaką znam dał Karoń. Co do zmian klimatu facet bredzi to fakt. W skrócie: jeśli korzystasz z wolności pozytywnej bez produkcji dóbr potrzebnych do jej osiągnięcia to jesteś złodziejem.

Na masową skalę trwa ich hodowla, jest ich tyle że hodują się już sami. Wytwarzają swój system wartości, język potrzeby do jego propagowania. Ten system to liberalny ateizm. Świat kompletnie poznawiony zasad. Wolny rynek to Bóg.
Ja się pytam, jak tacy ludzie mają myśleć o sprawach fundamentalnych które trzeba rozpatrywać w skali nieraz setek lat?

09.02.2019 10:13 pole torsyjne

wszystko jest bardzo proste. w rzeczywistości problemy nie istnieją, dlatego nic się nie da zrobić i "jest już za późno, nie jest za późno" :^) https://www.youtube.com/watch?v=f4VXvYgt01A

09.02.2019 23:14 Miro

@POLE TORSYJNE

Stachura to idiota, taki sam jak Korwin. Bredzi o domniemanej samotności lwów - podczas gdy lwy, jak wszystkie inne organizmy na Ziemi są społeczne (w obrębie swojego gatunku) i jednocześnie zależne od innych organizmów. Podstawowa ekologia się kłania.
Najgorsze, co może być, to tzw. "poezja" używająca naukowych terminów - tylko sieje zamęt w głowach i gra na pustosłownych emocjach.

10.02.2019 3:15 gupol(szukam w OZE)

@miro
"lwy, jak wszystkie inne organizmy na Ziemi są społeczne"

wydaje mi się że trochę poleciałeś;p
no chyba że za dowód "społeczności" wszystkich organizmów na ziemi uznajesz walkę o terytorium oraz spółkowanie, czyli kopulację. może to i jakaś forma interakcji społecznej ale czy to już dowód na społeczność wszystkich gatunków?
zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę organizmy partenogenetyczne, hermafrodyty i bezpłciowe zwłaszcza pasożytnicze które unikają kontaktu ... trudno powiedzieć.

10.02.2019 9:38 pole torsyjne

@MIRO widocznie twoja "interpretacja" słów podmiotu lirycznego
jest inna. poezji Korwina nie znam bo wydaje mi się że to polityk raczej. a ludzkie społeczeństwo ma swoją wizytówkę jedyną prawdziwą to stan środowiska naturalnego te wszystkie śmieci te plastiki te betony te asfalty te czołgi te rakiety z głowicami te komputery, seksroboty , hybrydy zwierzęco ludzkie i czy to z nadmiaru poezji że tak ludziom w głowach namąciła, że nauki ścisłe rozluźniła i wyszło inaczej niż symulacjach, niefajnie?
Stachura idioto widzisz co zrobiłeś! cudne manowce?
cudne?cudaku

11.02.2019 12:06 WJ

@MIRO
Do odbioru Stachury wrażliwość wymaga innych rejestrów niż behawioryzm.
Spóbuj a może wpadniesz głębiej :)

11.02.2019 20:23 Miro

@GIPOL

Przesadziłem w skrócie myślowym :)

@POLE TORSYJNE

Właśnie tak myślę - wg mnie poezja liryczna powinna się posługiwać takimi samymi kryteriami poznawczymi jak nauki przyrodnicze, taką samą dyscypliną myślenia :) Metafora jest wolna, ale nie dowolna.

@WJ

W żadnym wypadku nie wymaga innych rejestrów. Jeśli na dworze będziesz miała 40 stopni mrozu albo 40 stopni upału to natychmiast zapomnisz o innych rejestrach, wrażliwościach i metaforach poetyckich - ale ta sytuacja nie będzie wykluczała troski o twojego powiedzmy psa.
"Cudne manowce" Stachury - czyli np. nieskażone Beszczady - nie zostaną zachowane z powodu uniesienia poetyckiego, ale tylko dlatego, że turyści z gitarą będą mogli tam radować się piękną pogodą i tworzyć wiersze.
Mówiąc prościej - żeby Stachura mógł śpiewać przy ognisku - musi istnieć sprzyjający romantyzmowi ekosystem :)
Myślę, że operuję na dostatecznie głębokim rejestrze poznawczym, głębszym niż poezja, choć jestem polonistą ;)

12.02.2019 0:30 Miro

Ale nigdy nie podważę się mędrkować z takim Stachurą, absolutnie genialnym.

https://www.youtube.com/watch?v=72nesNWZVns

12.02.2019 9:32 pole torsyjne

@polonista
Precyzując, wyszło że Stachura był absolutnie genialnym idiotą :^)

przecież o to chodziłyby w poezji żeby poruszyć w człowieku coś tkliwszego niż beton i asfalt (= pragmatyzm) wtedy wylesienie bieszczadzkich stoków https://www.crazynauka.pl/tracimy-bieszczadzkie-lasy-trwa-cicha-wycinka-puszczy-karpackiej/ byłoby zbyt bolesne.

12.02.2019 14:08 WJ

@MIRO
Myślę, że indywidualna percepcja jest wypadkową, prócz edukacji (polonisty, jak w Twoim przypadku),także wrażliwości neurobiologicznej, osobniczych doświadczeń i doznań.

Poezja, chyba najintensywniej z dziedzin sztuki , zostawiając interpretację wiersza Odbiorcy, obnaża go równie silnie jak Autora.

Jako Komentujący wydajesz się Wrażliwcem :)

13.02.2019 10:55 pole torsyjne

@Miro
przepraszam bo i mnie się pomylili te Stachury
https://www.youtube.com/watch?v=0xrOifTz1vI

13.02.2019 18:53 Miro

@POLE TORSYJNE

Można tak powiedzieć, że był genialnym idiotą :)

Ale nie jestem przekonany, ze lektura jego tekstów jakość szczególnie porusza ludzi do obrony Bieszczad :(

@ WJ

Teza, zakładająca, że poezja równie mocno obnaża (albo zakrywa) zarówno autora, jak i odbiorcę jest przekonująca, ale to też zależy od rodzaju poezji, od jej poziomu mimetyczności. A przy tym określone rodzaje malarstwa lub muzyki chyba nie odbiegają od tego poziomu obnażania.

W każdym razie dziękuję za komplement, wzajemnie :)

Powiem jeszcze, że z działaniami na rzecz środowiska naturalnego wg mnie znacznie silniej niż wrażliwość na sztukę (przyrodę opisaną w sztuce) korelują zainteresowania przyrodnicze oraz umiejętność bezpośredniej obserwacji przyrody (i zrozumienia jej znaczenia). Filtry artystyczne są niepotrzebne lub dodatkowe (a często przeszkadzają).
Chodzi mi o to, że w ciągu ok. 10 lat, podczas których w bardzo skromnym zakresie prowadzę edukację ekologiczną (czy sam się szkolę) - to prawie zawsze jestem w danym gremium jedynym lub prawie jedynym humanistą z wykształcenia (a też z biologii oraz fizyki zawsze miałem w szkole znacznie lepsze stopnie niż z polskiego).
Nie polubiłem przyrody z powodu zaczytywania się w poezji Leśmiana, było odwrotnie: w poezji Leśmiana się swego czasu zakochałem, ponieważ od dziecka zachwycała mnie obserwacja przyrody i dostrzegłem, że Leśmian ją umie fenomenalnie opisać - choć oczywiście poetyckie metafory nawet nie dotkną jej piękna i niezbywalności (nawet metafory Mickiewicza) :)

14.02.2019 12:17 WJ

@MIRO
Chyba jesteśmy zgodni, że doskonałość piękna przyrody jest nieodtwarzalna w sztuce.
Doświadczałam już widoków, które nasuwały mi myśl- Absolut istnieje.

Z niektórymi utworami muzyki klasycznej miałąm podobny odczucie, choć jestem odbiorcą- laikiem.

Aktualnie zdominowało mnie przygnębienie, które utrudnia zachwyty ...Już boję się upałow.

14.02.2019 15:26 Miro

@WJ

Ja mówię o prostym rachunku. Sztuka zachwyca, ale nie ocala:

https://www.youtube.com/watch?v=rcxpdLbw3zM

Praktycznie nikt z tych ludzi, którzy śpiewają o bieszczadzkich aniołach nie poświecił ani jednej kalorii, żeby cokolwiek zrobić, żeby resztki puszczy karpackiej ocalały?
Rozumiesz, w czym tkwi problem? Delektujemy się prastarym lasem, a jednocześnie nie jesteśmy zdolni poświęcić ani złotówki na ocalenie jednego motyla.

Lepiej kontaktować z rozumem niż z uczuciami.

14.02.2019 15:46 WJ

@MIRO
Uważam, że jedno z drugim może współgrać. Jestem tego przykładem.

Co zaś dotyczy Artystów, to Ci ekologicznie wrażliwi i świadomi, potrafią wykorzystać swój potencjał dla ocalenia źródłą inspiracji.
Najaktualniej, polecam działania Cecylii Malik do wglądu :)

14.02.2019 19:07 pole torsyjne

mnie się zdaje że sztuka to jest jak witaminy. żeby mieć siłę do pracy np. wywalić gnój od świni albo od krowy trzeba zjeść grubą pajdę ze smalcem ale nie powinno na wierzchu zabraknąć krążka cebuli. i to jest właśnie sztuka w tym wypadku kulinarna. )

24.02.2019 15:21 Miro

@WJ, POLE TORSYJNE

Racja.