Himalaje topnieją. Problem z dostępem do wody mogą mieć 2 miliardy ludzi

Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają złudzeń. Nawet jeśli ludzkość zrealizuje śmiały plan ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C, do roku 2100 stopnieje jedna trzecia czapy lodowej Himalajów. Jednak jeśli nic nie zrobimy, znikną nawet dwie trzecie pokrywy.

Jak podaje The Guardian, wnioski z najnowszych badań dotyczących Himalajów nie napawają optymizmem. Jedna trzecia lodowej pokrywy w azjatyckim łańcuchu górskim jest skazana na zniknięcie, nawet jeśli wzrost temperatury na Ziemi zostanie ograniczony do 1,5 st. C w stosunku do stanu sprzed rewolucji przemysłowej. W przypadku zaniechania działań zniknąć może nawet 2/3 tamtejszych lodowców.

Problem z dostępem do wody

Konsekwencje mogą dotknąć blisko 2 miliardy ludzi, zamieszkujących m.in. Chiny, Indie, Pakistan, Nepal i Bhutan. Topniejący latem lodowiec stanowi bowiem ważne źródło wody zasilającej miejscowe rzeki, gdy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Pośród skalistego krajobrazu zaopatrzenie mieszkańców w wodę stanie się najpoważniejszym problemem w regionie oraz najprawdopodobniej źródłem konfliktów między sąsiadującymi państwami.

Lodowce o których mowa są bezpośrednim źródłem wody dla 250 mln ludzi, natomiast 1,65 miliarda polega na wodach wielkich rzek, które swoje źródła mają właśnie w Himalajach.

Najpierw powodzie, później susza

Zdaniem badaczy początkowo, tzn. do roku 2060, topniejące lodowce spowodują podniesienie się poziomu okolicznych jezior lodowcowych. Ich rozlanie zmusi do migracji mieszkańców wielu miast i wsi.

Jednak od 2060 roku napływ wody z topniejących lodowców będzie mniejszy. Spadek poziomu rzek, takich jak m.in. Indus, ograniczy funkcjonalność indyjskich elektrowni wodnych. Wówczas szczególnie odczuwalne mogą stać się sezonowe susze w regionach uzależnionych dziś od wody napływającej z lodowców.

“Konsekwencje tego będą lokalne (…) i potencjalnie globalne, pod względem konfliktu i migracji” – powiedział Guardianowi Hamish Pritchard, glacjolog z British Antarctic Survey.

Źródło: The Guardian, SmogLab

Komentarze

07.02.2019 21:08 PRAKTYK

Te daty jak 2060 i 2100 wydają mi się lekko przesadzone.

08.02.2019 2:08 gupol(szukam w OZE)

ten artykuł pojawia się tu chyba co roku a ja co roku piszę że lodowce himalajskie mają niewielki wpływ na zaopatrzenie w wodę tych "miliardów" ludzi.
topniejące lodowce zaopatrują w wodę co najwyżej mieszkańców tybetu, xinjiangu i ladakhu.
góra parę milionów osób żyjących w cieniu opadowym za himalajami.
pozostałe 2 miliardy ludzi korzysta z wody opadowej w czasie monsunu który... tak, pojawia się własnie latem i to on zapewnia lwią część wody niemal wszystkim rzekom tego regionu.

08.02.2019 7:13 Rafał

Chińczycy rozbudują retencje. To jest poważny kraj. Oni nie potrzebują dotacji z Uni Jewropejskiej aby wybudować wychodek w Pierdziejewie Dolnym tak jak to u nas na miejsce.
No i ważniejsza rzecz : oni myślą na dekady, my na lata. No i teraz mamy "Wiosnę" o głupotach myśleć nie należy, "starsi i mądrzejsi" już programują tubylców jak należy myśleć i "mowy" wiadomo jakiej się wystrzegać.
Dyzmokracja w pełni a Chińczycy już myślą co będzie za 20 lat. Założę się że już intensywnie działają w temacie braku wody.

08.02.2019 9:45 Paweł

Optymiści... w 2100, to brak wody będzie raczej niewielkim problemem.

08.02.2019 14:24 Nobody

Widzę Rafał że na wszystkich forach piszesz o tych "Pierdziejewach"...

08.02.2019 17:34 Łukasz

Czy my Polacy jesteśmy narażeni na częstą suszę. Czy może raczej na takie przeplatanki. Jeden rok wilgotny drugi rok suszy. Proszę o odpowiedź.

08.02.2019 20:48 Miro

@ŁUKASZ

Obecny trend kilkuletni jest taki, że rejon środkowej Europy się ociepla znacznie ponad średnią globalną (ponad 2 stopnie w Polsce wobec ponad 1 stopnia globalnego) - więc raczej susza będzie się pogłębiać w Polsce w perspektywie najbliższych lat.

09.02.2019 2:19 gupol(szukam w OZE)

@miro
no to wcale nie jest takie pewne. za ociepleniem idzie wzrost ilości pary wodnej w atmosferze więc równie dobrze możemy mieć powódź zamiast suszy. dlatego trzeba się przygotować na jedno i drugie

12.02.2019 16:33 Nick name

A po co komu woda w 2100... kto niby ja ma pic ??

13.02.2019 19:46 Miro

@GUPOL

Racja, sensowne modele klimatyczne tak daleko nie sięgają.

@NICK NAME

Też racja. Te popularne artykuły prawie zawsze zawierają podstawowy, wręcz prymitywny błąd logiczny - opisują działanie jakiegoś czynnika na świat w przyszłości, przy założeniu, że ten świat się do tego czasu nie zmieni

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto