Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta

Unia Europejska chce w znaczącym stopniu zakazać stosowania mikroplastiku. Proponowane przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) przepisy mają zmniejszyć jego użycie o 90%. Projekt dotyczy tych produktów, w których drobiny nie są konieczne, ale zostały dodane dla wygody lub zysku.

Jak podaje “Independent” – Europa co roku produkuje ilość mikroplastiku odpowiadającą sześciokrotności Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, która dryfuje na Oceanie Spokojnym. Projekt ECHA zakłada redukcję o 90%, co w skali roku oznacza 36 tys. ton drobinek plastiku mniej.

Proponowany zakaz – informuje między innymi brytyjski “The Guardian” – mający obowiązywać od 2020 roku, miałby dotyczyć m.in. mikrodrobinek stosowanych w przypadku produktów służących pielęgnacji ciała (takich jak pianki do golenia, pasty do zębów i żele pod prysznic), kosmetyków (m.in. do makijażu), a także niektórych detergentów. Przepisy dotyczą również tych nawozów sztucznych, z których drobinki mogą przedostawać się do łańcucha pokarmowego człowieka. Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, tak by pozwolić firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Baskut Tuncak – specjalny sprawozdawca ONZ ds. substancji niebezpiecznych i odpadów – powiedział:

“Kroki zaproponowane przez ECHA są niezbędne, by obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się tym, do czego mają prawo jako ludzie: czystym, zdrowym i zrównoważonym środowiskiem”.

“Unia Europejska szybko staje się liderem w światowej kulturze, rezygnując z marnotrawstwa plastiku” – powiedziała dziennikowi Independent Elise Vitali, dyrektor ds. polityki chemicznej w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska.

Projekt jest częścią szerszej polityki, którą UE stara się wcielić w życie. W ubiegłym roku Parlament Europejski poparł szeroki zakaz stosowania tworzyw sztucznych w produktach jednorazowego użytku. Zakaz dotyczący mikroplastiku musi jeszcze zostać zaopiniowany przez ekspertów, zanim zostanie przedłożony Komisji Europejskiej. W związku z tym przyjęcie przepisów może potrwać nawet 8 miesięcy.

O tym, jak szkodliwy jest plastik (nie tylko w rozmiarze mikro), przeczytać można tutaj.

Źródło: SmogLab

Komentarze

04.02.2019 14:19 Logic

Wreszcie coś porzytecznego zrobili .

04.02.2019 16:26 Ktos

No w końcu ta Unia coś pożytecznego chce zrobić. Jednak czy na pewno to wprowadzi.?

05.02.2019 0:20 ŚWIATŁOLUB

- ale oprócz autostrad to co nam ta unia niby dała? Tj. oprócz , wina, kultury, przemysłu, wodociągów, VATu, toalet, to nic nam nie dała. A obiecała. Miało wszystko być za darmo. Teraz to niech sami tem plastykem się zażerają. My od jutra tworzymy potężny sojusz z Albanią i takiemu mocarstwu Wielkiego Trzymorza to nawet Chińczyk na ruskim paliwie z amerykańskim smartfonem w małej chińskiej rączce nie doskoczy, a mamy jeszcze narodową telewizję, tak na marginesie.

05.02.2019 3:54 gupol(szukam w OZE)

szkoda tylko że mądra unia po szkodzie. jak zawsze.
@światłolub
nie deprecjonuj tego trzymorza bo jak zachód upadnie to będzie jakaś alternatywa.
swoją drogą ciekawe czy albania zdąży wejść do unii przed jej rozpadem.
nie żebym był entuzjastą rozpadu UE ale historia uczy że tak rozległe twory polityczne zawsze zapadają się pod własnym ciężarem. to tylko kwestia czasu i niewiele da się z tym zrobić.
tak jak imperium rzymskie rozpadło się na wschodnie i zachodnie tak i UE zapewne spotka to samo. dlatego już teraz warto o tym pomyśleć;)
a co do narodowej telewizji to masz na myśli tvn czy polsat?;)

05.02.2019 11:52 Marek Marszałek

Marek Marszałek z Dąbrowy koło Niepołomic

Marcin widzę że nauka jaką tu dajesz idzie w las, masa bezsensownych wpisów anonimowych chuliganów internetowych (a jak można nazwać to co się tu wyprawia pod masą tekstów), którzy jak normalne polaczki, ględzą a dupy nie ruszą. Ja będę co jakiś czas dawał wpisy co ja robię pozytywnego dla transformacji energetycznej, choćby wszyscy mieli to gdzieś.


RAPORT OZE STYCZEŃ 2019

Zliczyłem wykorzystanie 15 kwh od 14 stycznia + mała turbina wiatrowa, zamontowana tymczasowo, oczekuje na maszt


Moje inwestycje w OZE w 2018 roku;

- 1000 litrowy zbiornik na razie na wodę deszczową
-zamrażarka zasilana na OZE do konserwacji żywności (np. owoce, warzywa, wypieki itp.) na razie w fazie testów, wymaga zmyślnego systemu zasilania (znowu rzeczywistość przerosła moją fantazje)
-ręczny młynek do ziarna
-waflownica
-patelnia żeliwna kupiona specjalnie do lustra parabolicznego
-panel PV 260
-mała turbina wiatrowa, zamawiana jeszcze w grudniu 2018
- różne drobne części do pieca elektrycznego zasilanego z OZE, blacha miedziana, szklane wizjery, wysokotemperaturowy, elektroniczny termostat
-kilka grzałek małych zasilanych bezpośrednio z PV ale ostatecznie sprawdziła się (zawsze woda mimo silikonu się dostała do drutu i elektroliza zrobiła swoje) duża grzałka spiralna 2000W którą zasilam z prostej przetwornicy napięcia przemiennego, własnej konstrukcji, daje coś około 120 V i dopasowuje się do szczytu mocy paneli przepinając uzwojenie
-specjalne słoiki do wek z wielorazową uszczelką
-wiaderko termiczne do lodu, używam tego jako garnka do gotowania





POKARM OZE:

- zawekowane parę litrów soku jabłkowego w słoikach i butelkach pozyskanych zerwanych, posiekanych, wyciśniętych i ugotowanych na OZE z lokalnych zasobów w tym z własnej jabłonki
- zebrałem kilkadziesiąt kilogramów orzechów włoskich co po obłupieniu dało około 15 kg czyli wedle Wikipedi 100g= 657 kcal czyli 150x657= 98550 czyli imponujące 114kwh



Moje plany OZE na 2019 rok:


-zbudować maszt dla turbiny „MARYSI” za pomocą energii OZE , ciąć , spawać wiercić, pręty, rurki przywieść (oczywiście na rowerze)
- dokończyć specjalny piec elektryczny, zasilany z OZE
-zrobienie izolowanego palnika elektrycznego do podgrzewania patelni (zasilany OZE)
-zbudować system zasilania i podtrzymania napięcia dla zamrażarki (rodzaju akumulatora )
zasilanego z paneli i wiatraka
-zawekować dziesiątki słoików i butelek z sokami wyciśniętymi z lokalnych, własnoręcznie zbieranych owoców (OZE)
- zebrać po żniwach z okolicznych pól wysypane zborze i kukurydzę, ziemniaki, zebrać wory orzechów włoskich jak w poprzednich latach.
-przeprowadzić kolejny test napędzania pojazdu zasilanego bezpośrednio z panelu PV
-sprawdzić sprawność, generacji ciągu , turbiny wodnej, zrobionej z koła rowerowego
-gromadzenie nie wykorzystywane inaczej energii z OZE w izolowanym zbiorniku.


[NOTKA NAPISANA W 100% NA ENERGII Z OZE]

05.02.2019 14:07 Kloszard

@MAREK MARSZAŁEK
I takich ludzi nam trzeba. Gratuluje. Ja na razie poza relatywnie energooszczędnym domem 30 kWh/rok/m kw (wiem nie jest to wybitne osiągnięcie, ale przynajmniej nie truje sąsiadów) to moje działania do tej pory skupiały się na sadzeniu rodzimych drzew i krzewów na około 10 ha działek. Też będę szedł w OZE. Jak coś zainstaluje to się podziele wynikami. Też już mam trochę dość tych jałowych dyskusji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Jestem stałym czytelnikiem ZnR od samego jej początku, ale ostatnimi czasy zaprzestałem komentowania.

05.02.2019 14:09 Kloszard

Errata,miało być:
Ja na razie poza relatywnie energooszczędnym domem 30 kWh/rok/m kw (wiem nie jest to wybitne osiągnięcie, ale przynajmniej nie truje sąsiadów) do tej pory skupiałem moje działania na sadzeniu rodzimych drzew i krzewów na około 10 ha działek

05.02.2019 15:35 rnr

Przydałby sie jakis 'poradnik' jak rozmawiac ze wspolnotami czy spoldzielniami o oze. Przynajmniej od czego zacząć zeby isc malymi krokami. Choćby w temacie instalacji fw, termoizolacji itd.
Najtrudniejszy pierwszy krok.

05.02.2019 15:47 WJ

@Marek Marszałek
W styczniu wraz z Koleżnką spotkałysmy się z Burmistrzem, by zasygnalizować, że w gminie są osoby, którym zależy na jakości powietrza oraz szanowaniu aktualnych zadrzewień i chcą konsultacji społecznych przy decyzjach dotyczących lokalnego środowiska.

Podnoszę śmieci w lesie .( ale to cały rok...)

05.02.2019 17:47 Ludomir

Dwie refleksje
W naszej umiłowanej Ojczyźnie od jakiegoś czasu być mądrym po szkodzie to wbrew pozorom nie jest „oczywista oczywistość” .„Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”
Nie znam żadnego wyrobu przemysłowego, w którym nie zastosowano komponentów których jedynym celem nie byłaby wygoda i zysk producenta. W istocie jest znacznie gorzej celem korporacyjnej gospodarki jest wyłącznie zysk a ludzkie potrzeby są jedynie instrumentem do jego maksymalizacji. Dlatego zbudowano potężna machinę do kreacji ludzkich potrzeb a technologia dba o to by produkty miały zoptymalizowaną kryterium zysku trwałość ( po ludzku mają się psuć po czasie gwarancji i nie dać naprawić). Dlatego moje wnuki czeka koszmarna przyszłość i dlatego uważam ludzi, którzy zbudowali i kierują tym modelem gospodarki za winnych zbrodni przeciw ludzkości.

05.02.2019 18:09 Logic

Ja moge tylko segregować smieci takie sa moje możliwości na dziś.

05.02.2019 21:47 ktoś

@ ŚWIATŁOLUB

"ale oprócz autostrad to co nam ta unia niby dała? Tj. oprócz , wina, kultury, przemysłu, wodociągów, VATu, toalet, to nic nam nie dała. A obiecała".

w czasie podboju afryki przez europejskich kolonialistów , najgłupszych tubylców można było kupić za proste paciorki, więc witaj w ich klubie:)

05.02.2019 22:31 ŚWIATŁOLUB

@ Gupol
alternatywa, przynajmniej muzycznie jest, nie powiem. Głosiki tam mają jakieś cieńsze ale bluzgają jak Kazik za najlepszych lat: https://www.youtube.com/watch?v=J2v2RsK_6lo
I tło muzyczne jakieś lepsze i inteligentniejsze niż u Zenka i Sławomira ...
- tv nie wiadomo, która jest narodowa. Któraś na pewno musi być. Boję się włączać głos w tv więc się pewnie nigdy nie dowiem.
Skalę zaplastykowienia sami w pewnym stopniu możemy regulować świadomymi wyborami przy zakupach.
Co do OZE w domu: wytwarzanie prądu jest tanie jak nigdy wcześniej https://www.pv-magazine.com/2018/06/21/global-pv-module-prices-collapse/ Jeśli chcemy sobie "odłożyć" prąd na późniejszą konsumpcję - tu pojawia się problem, którego mi nie udało się rozwiązać ze względu na koszty. Dobre akumulatory na kilkanaście lat użytkowania (LiFePO4) nadal kosztują zbyt wiele. Próbowałem zbadać czy: https://elektrowoz.pl/transport/lg-chem-chce-pod-wroclawiem-wytwarzac-70-gwh-baterii-to-moze-byc-najwieksza-fabryka-baterii-w-europie-puls-biznesu/
wytwarza typ, który mnie interesuje ale bez skutku. Nadal nie wiem czy wytwarzają tam zwykłe litowe baterie.

05.02.2019 23:49 Miro

@MAREK MARSZAŁEK

Szacunek.

Policzyłeś całościowy wkład swojej instalacji w obniżenie zużycia energii? To znaczy ile energii per capita zużywasz mniej w porównaniu do energii zużywanej w wypadku czerpania jej z ogólnej sieci?

Nie chodzi mi o twoje oszczędności, tylko o ujemny bilans w zużyciu krajowym energii na głowę.

Czy na przykład bardziej "ekologiczne" jest wybudowanie mikroskopijnego domu o powierzchni użytkowej powiedzmy 50 metrów kwadratowych, czy wybudowanie domu o powierzchni 150 metrów zasilanego takim prywatnym OZE?

Chodzi mi o to, czy bardziej korzystna dla środowiska jest maksymalna powściągliwość i asceza czy trzymanie się ogólnych standardów życia przy jednoczesnym wdrażaniu technologii OZE?

06.02.2019 15:50 gupol(szukam w OZE)

@marek marszałek
wow. super.
tylko odpowiedz mi na 2 podstawowe i najważniejsze pytania bo tego nie napisałeś w swoim niby konkretnym komentarzu:

1. ile Cię to wszystko kosztowało? pomińmy twój poświęcony czas i nerwy. chodzi mi tylko o kwotę (waluta dowolna)
2. skąd wziąłeś na to wszystko tą/tę kasę?;)

06.02.2019 17:52 Felek

No cóż, ja nie mam tak wielkich osiągnięć i planów jak @Marek Marszałek ale robię co mogę na moje możliwości typowego pracownika w Polsce. Od lat unikam bezsensownego jeżdżenia czy latania, nie mam samochodu a jedynie rower oraz skuter i śmigam nim tylko wtedy gdy to konieczne. Chociaż prawo jazdy mam, to jednak od niedawna. Gdy jeździłem samochodem do pracy to ze znajomymi, żeby oszczędzić nie tylko fundusze ale i nie dokładać do atmosfery więcej niż to konieczne. Jem tyle ile muszę, dbam o ogródek i drzewa jakie mam w okolicy. Teraz planuję zalesić dalszą część nieużywanego pola lasem iglastym, który już częściowo wysiał się sam. Nie kupuję byle czego, tylko po to by za rok kupić znowu. Ociepliłem cały dużo dom piętrowy, w sumie jakieś 320m2 dachu, balkonów i ścian - na co wydałem większość swoich zarobków z ostatnich 3 lat. Pozostała część rodziny nie jest zainteresowana... Niestety, to wciąż kropla w morzu potrzeb bo co prawda zredukowałem ilość opału jakiego potrzebuję o mniej więcej 40% ale kolejne lata to inwestycje w panele słoneczne, panele do CWU, nowy zbiornik na szambo do przeróbki biologicznej a oprócz tego wiele narzędzi i urządzeń, które uczynią mnie nieco bardziej Off-grid. Lubię wiedzę i lubię być samodzielny więc chcę też mieć rzeczy takie jak ręczna wiertarka, ręczne narzędzia ciesielskie czy rolnicze, młynek do ziarna na mąkę i wiele innych. Przynajmniej spróbuję poradzić sobie z przyszłością i nie zrobić nikomu krzywdy jakakolwiek sytuacja nastanie za 5 - 10 czy 15 lat. A oprócz tego prawie codziennie coś czytam, szukam nowości, nowej ciekawej wiedzy, która może się przydać. Nie ma nawet znaczenia czy się przyda czy nie. Ciekawość i tyle.

06.02.2019 20:43 WJ

@FELEK
Otóż to. Każdy może odrobinę zmienić sposób swojej codziennej egzystencji, by móc pełniej, sensowniej żyć.
Nieliczni z Nas działają bardziej spektakularnie i efektywnie, a My Ich wspierajmy i tyle.
Jestem już odarta ze złudzeń.

07.02.2019 20:54 observer

@Ktoś
"No w końcu ta Unia coś pożytecznego chce zrobić. Jednak czy na pewno to wprowadzi.?"

Unia Europejska to Polska. UE robi tylko to, co zechcą zrobić jej członkowie, w tym Polska.

Wprowadzenie zależy od państw członkowskich. Pytanie: czy wprowadzi to Polska, czy nie? Jak na razie obecny rząd (i poprzednie) starają się odwlekać w czasie wprowadzanie wspólnych ustaleń.


Ku rozwadze jeszcze jedna rzecz. Polscy europosłowie są w UE od kilkunastu lat. W szczególności są tam europosłowie partii rządzącej. Powinniście ich zapytać, dlaczego nie chcieli takich regulacji wprowadzić wcześniej i co robili tam przez kilkanaście lat?

Jest też pytanie: co przez ostatnie trzy lata zrobił polski rząd w tej i innych sprawach. Piszę o ostatnich trzech latach, bo w poprzednich ośmiu był poprzedni i także można zadać takie pytanie.

07.02.2019 21:04 ŚWIATŁOLUB

Do czego zdolne są typowe czyli tanie baterie Li-Ion. Niewielu producentów stosuje droższe ogniwa,bo skoro klient nie rozróżnia, wybór jest prosty i do tego ekonomicznie uzasadniony (ze strony producenta). Aż pewnego wieczoru: BUM http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24439380,eksplozja-hulajnogi-elektrycznej-w-poznaniu-z-okien-wylecialy.html#s=BoxOpCzol6

08.02.2019 1:47 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
"Unia Europejska to Polska. UE robi tylko to, co zechcą zrobić jej członkowie, w tym Polska."

ale żeś zlepek słowotwórczy stworzył;) zupełnie jakbyś naprawdę wierzył że UE to wspólnota równych państw gdzie nikt nie dominuje a wszyscy mają w niej tyle samo do powiedzenia, tyle samo władzy i są tak samo traktowani. zostałeś satyrykiem?hehe.

trzeba być ślepym żeby nie widzieć że unia robi to co zechcą zrobić jej najsilniejsi członkowie. najczęściej kosztem tych słabszych.
a najsilniejsi członkowie robią to co akurat zechcą zrobić ugrupowania polityczne które w nich rządzą.
dziś to "liberalna lewica", jutro być może tzw. "populiści"(?)
a polska? co to jest polska? którą polskę masz na myśli? "postępową" czy "konserwatywną"?
bo to też nie jest żaden monolit więc nie bardzo rozumiem ten twój "ujednolicający" wywód który dość słabo opisuje rzeczywistość.

ej a taka Rumunia albo Bułgaria to też Unia Europejska?

08.02.2019 12:11 Logic

UE = Niemcy.

08.02.2019 20:09 observer

@Gupol

No dobra, to ile tych inicjatyw polskich było w ramach UE. Ktoś zabraniał polskim europosłom albo polskiemu rządowi pisowskiemu na przykład zaproponować zakazanie stosowania mikroplastiku?

Otóż prawda jest znacznie gorsza: zakazanie stosowania mikroplastiku jest uważane za lewactwo.

08.02.2019 20:10 observer

@Logic

A cóż takiego ty - nachodziec wierzący w reinkarnację możesz wiedzieć o UE? Przecież to dla ciebie czysta egzotyka.

08.02.2019 22:32 Ktos

Observer-
napisałes, ze Unia to my, zgadzam się Tobą.
Polska jest na rowni praw wobec wszystkich też się zgodzę.
Jednak jednego nie mogę zrozumieć, dlaczego sa równie i równiejsi. Wytłumaczysz mi ?

09.02.2019 2:50 gupol(szukam w OZE)

@obserwer

"Otóż prawda jest znacznie gorsza: zakazanie stosowania mikroplastiku jest uważane za lewactwo."

nie pocieszę cię. prawda jest jeszcze gorsza. cały system jest skorumpowany a między urzędami a biznesem są obrotowe drzwi. jeśli widziałeś film "trucizna nasza powszednia" to wiesz o co chodzi.
nie od dziś władza jest tam gdzie są pieniądze i na odwrót. nic więc dziwnego że urzędnicy stoją w pierwszym rzędzie na straży interesu koncernów a potem zwykłych obywateli. i to jest chyba jedyny wspólny mianownik i dla "lewactwa" i dla "prawactwa"