Przełomowy wyrok w sprawie o smog. “Nieśmiało liczyliśmy na wygraną”

– Ludzie, mamy wielką moc. Korzystajmy z tego! – mówiła po wyjściu z sali rozpraw Grażyna Wolszczak. Aktorka jako pierwsza w historii wygrała z państwem proces o smog. – Według sądu swobody i prawa pani Grażyny Wolszczak były ograniczane z powodu złego stanu powietrza. Jej dobra osobiste zostały naruszone, a za powstały stan rzeczy odpowiedzialność ponosi skarb państwa – mówi reprezentujący aktorkę mecenas Radosław Górski.

Wygrana w tej sprawie przejdzie do historii.

To pierwszy korzystny wyrok w sprawie o smog w Polsce. Nie słyszałem też o podobnych w Europie. Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się w innych w pewnym stopniu podobnych sprawach, ale to przecież zupełnie inny rodzaj procesu sądowego i dotyczący wyłącznie praw człowieka.

Spodziewał się pan, że uda się wygrać tak szybko, już na pierwszej rozprawie? Pozew o smog z Rybnika ciągnął się przez trzy lata.

Liczyłem na to i nieśmiało jeszcze przed rozpoczęciem procesów mówiłem, że jeśli sąd będzie rozumiał zagadnienie, to mamy szansę na rozstrzygnięcie sprawy w pierwszym terminie. Nie pomyliłem się w tym przypadku. Zobaczymy, co będzie w kolejnych sprawach, które są w toku. Trzeba przyznać, że sędzia była bardzo rzetelna i świetnie przygotowana do sprawy, przeprowadziła ją szybko, sprawnie i bardzo profesjonalnie.

Jak sąd uzasadniał swój wyrok?

Pozew dotyczył ochrony dóbr osobistych. Dobra te zostały zidentyfikowane przez sąd i uznane za istniejące. Wspólnym mianownikiem tych dóbr jest prawo do życia w czystym środowisku, i do oddychania czystym powietrzem. Sąd wymieniał również takie prawa jak prawo do wolności, do prywatności, swobody poruszania się, swobody korzystania z własnego mieszkania. Według sądu w tym przypadku swobody i prawa pani Grażyny Wolszczak były ograniczane z powodu złego stanu powietrza. Jej dobra osobiste zostały naruszone, a za powstały stan rzeczy odpowiedzialność ponosi skarb państwa – dlatego sąd zasądził wskazaną w pozwie kwotę.

5 tysięcy złotych dla Stowarzyszenia Unicorn.

Tak, u każdej z osób, które biorą udział w akcji #pozywamsmog zasądzone kwoty mają być przekazane na cele charytatywne. Różnią się wysokością, w zależności od sprawy – na przykład prof. Jerzy Stuhr zażądał większej sumy. Od lat jest zaangażowany w walkę ze smogiem, więc zdecydowanie miał prawo się tego domagać. Sąd zauważył, że w przypadku pani Wolszczak kwota jest symboliczna, stąd moje przypuszczenie, że również i w tej sprawie powódka mogłaby się domagać większej sumy.

Jaka była Państwa argumentacja?

Powoływaliśmy się na wszystkie dostępne wyniki badań z różnych województw, w szczególności dotyczące Warszawy, a także na krajowe i zagraniczne raporty na temat szkodliwości smogu, śmiertelności i chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Powoływaliśmy się również na poglądy doktryny i orzecznictwa w Polsce i na świecie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wbrew temu, co można przeczytać w uzasadnieniu wyroku w sprawie smogu z Rybnika, doktryna jednoznacznie pokazuje, że jednym z dóbr człowieka jest możliwość korzystania z walorów czystego środowiska. Obrona z kolei polegała na kwestionowaniu wszystkiego – nawet istnienia smogu i jego szkodliwości. Mimo tego, że opieraliśmy się na dokumentach sporządzonych przez urzędy państwowe, to pozwany i tak umniejszał ich znaczenie oraz wiarygodność. Skarb państwa twierdził również, że podejmuje lub planuje zrealizować wiele działań w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce. Obrona wymieniała stawianie na elektromobilność i geotermię…

Programy edukacyjne?

Pojawił się także ten argument, oczywiście. Wymieniono, że były organizowane wydarzenia edukacyjne za grube pieniądze, na przykład piknik z klimatem, który kosztował podatnika ponad 200 tysięcy zł . W przekonaniu skarbu państwa te okoliczności miały zwalniać go od odpowiedzialności za złą jakość powietrza w Polsce. Sąd jednak się z tym nie zgodził. Powiedział, że nie jest ważne, co skarb państwa robił, czy się starał i jakie miał intencje. Ważne jest to, że od lat mamy w Polsce fatalną jakość powietrza, a obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do tego, żeby odpowiadało ono normom. Pozwany chciał również zgłosić świadków, którzy mieli prawdopodobnie potwierdzić, jak wiele działań z zakresu poprawy jakości powietrza realizuje albo planuje zrealizować skarb państwa. Sąd jednak oddalił wszystkie tego rodzaju wnioski dowodowe, uznając, że działania i plany są udokumentowane, więc dodatkowe zeznania nie są tutaj potrzebne.

Wiadomo już, kiedy będą kolejne rozprawy?

Następny proces, z powództwa Katarzyny Ankudowicz przeciwko skarbowi państwa i przeciwko Warszawie odbędzie się w lutym i marcu tego roku – sąd wyznaczył już trzy terminy posiedzeń w tej sprawie. Jest więc szansa, że jeszcze jedną sprawę pierwszej instancji uda nam się zakończyć w trwającym okresie grzewczym.

W akcję #pozywamsmog zaangażowani są Katarzyna Ankudowicz, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek . Wszystkich artystów w procesach przeciwko skarbowi państwa i samorządom będzie reprezentował mec. Górski. O akcji pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: SmogLab

Komentarze

29.01.2019 12:34 Mariusz

Może ktoś powiedzieć jak najtaniej ogrzewać dom pompą ciepła? Jestem na etapie planowania budowy domu energooszczędnego. W kalkulatorze ogrzewania wyszła mi moc maksymalna pompy ciepła na 3.6kW. Myślałem o nawiewie ciepłego powietrza bez kaloryferów. Która pompa jest do tego najlepsza i najtańsza?

29.01.2019 13:06 ostrzegam

szanse, że ten wyrok ostanie się w II instancji są zerowe. W przeciwnym wypadku Pańśtwo polskie ogłasza bankructwo za rok. Jedynym zarobionym będzie kancelaria namawiające do pozwu zbiorowego za jedyne 200 złociszy plus VAT

29.01.2019 13:16 wsciely_kot

@Mariusz
Budujesz dom na płycie, prawda? może legalett? nagrzewanie powietrzem fundamentów. Jak nie to tradycyjna podłogówka. Chyba najlepsze rozwiązanie do PC.
Chyba że dom piętrowy, wtedy będzie lepiej nadmuchowe połączyć z centralą wentylacyjną.

Nie są to tanie rzeczy, ale tanie mięso psi jedzą, za to koszty eksploatacji takie że z socjalnej emerytury opłacisz dwa domy ^^

30.01.2019 1:39 gupol(szukam w OZE)

hehe a to jest ta pani co jednocześnie wycofała pozew przeciwko miastu stołecznemu bo jest usatysfakcjonowana "obietnicami" trzaskowskiego co do walki ze smogiem?;p. kolejna polityczna farsa.

ale nie ma się co dziwić temu "przełomowemu" wyrokowi. nie mogło być inaczej.
gdyby ta pani złożyła podobny pozew w czasach rządów PO to sama musiała by zapłacić 5 tys.
ale tego oczywiście by nie zrobiła bo wraz z panem stuhrem są wyznawcami POstkomuny
teraz to co innego. wreszcie mentalnie POstkomunistyczni artyści mogą ręka w rękę z realnie POstkomunistycznymi sędziami walczyć z pisowskim smogiem.
ale przynajmniej jak pis wreszcie zrobi porządek ze smogiem a POstkomuna wróci do władzy to przynajmniej będzie mogła powiedzieć że to dzięki niej problem smogu w kraju został rozwiązany. tak jak program 500 plus był możliwy tylko dzięki genialnym rządom d tuska hehe.
ironia losu.

30.01.2019 8:59 Logic

W dodatku sama kopci dieslem.

30.01.2019 10:46 pole torsyjne

trochę agitacji bo dość już POPiSów wściekłej małpy na pozłacanym łańcuchu
https://www.youtube.com/watch?v=vANxXknAO10
bo jedna jest miłość, jedna nienawiść - hiIg8Qn8tao

30.01.2019 12:19 cios w ego

i jedna jest prawda https://www.youtube.com/watch?v=oYfjDA46Nvo

04.02.2019 22:57 notek

Do Mariusz
Jesli pompa ciepła to tylko ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Inne grzejniki wymagają wyższej temperatury co powoduje zmniejszenie efektywności pompy - im niższa temperatura oddawana - tym wyższa efektywność. Mam pompę ciepła 14 lat. Nie wiem na jaka temperaturę była liczona pompa, z reguły liczy się na 0 lub max -10st a ponizej działją grząłki. Takie temperatury są b. rzadkie obecnie/ 3.6kW to moc grzewcza? Bo cos niewiele.
pozdrawiam
Marcin

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto