Dlaczego ludzkość wybiera autodestrukcję czyli… nowy prezydent kraju

1 stycznia zaprzysiężony został i tym samym rozpoczął pracę dla narodu, który go wybrał, nowy prezydent Brazylii. Bardzo to dziwna i jak to się mówi nieciekawa przez co… niezwykle ciekawa postać. Jak to się stało?

Zwycięzcą tegorocznych wyborów prezydenckich w największym kraju Ameryki Południowej został Jair Bolsonaro. Emerytowany wojskowy i gorący zwolennik dyktatury, tortur i junty wojskowej zdobył 55% głosów. Walka nie była to czysta. Do prowadzenia polityki dezinformacji wykorzystano WhatsApp (Brazylia jest jednym z największych rynków firmy na świecie) – aplikacja została zalana fake newsami. Rozsyłano teorie spiskowe i fałszywe wiadomości mające pogrążyć głównego rywala Bolsonaro, Fernando Haddada, cieszącego się sporym poparciem. (Ostatecznie lewicowy polityk z Partii Pracujących zdobył jedynie 44% głosów). Tak prowadzona kampania to w dzisiejszym świecie, niestety, nic nowego

Ciemny lud wszystko kupi… (hasło bynajmniej nie rasistowskie!)

Brazylia, mimo iż jest dużą gospodarką, jest tak naprawdę biednym krajem. Wielu ludzi żyje na granicy lub poniżej granicy ubóstwa. Poziom życia jest niższy niż w krajach zachodniej Europy czy w USA. Sytuację pogarsza wszechobecna korupcja i wysoka przestępczość, której przyczyną jest nie tyle niski poziom życia, lecz permanentny brak perspektyw. Powszechna jest działalność gangów handlujących narkotykami. Władze od lat nie potrafią sobie z tym poradzić. Brazylijczycy są więc sfrustrowani, pragną zemsty na wszystkich, którzy od lat odbierali im nadzieję na lepsze jutro.

Bolsonaro wykorzystał te nastroje. W kampanii mówił to, co chcą usłyszeć zdesperowani ludzie, m.in. wielokrotnie deklarował, że weźmie się za walkę z korupcją. Zastosował podobną taktykę jak w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość, obiecując obywatelom zemstę na tych, którzy nie przyczynili się do poprawy sytuacji w kraju. Między innymi

deklarował chęć wprowadzenia skrajnych rozwiązań, jak strzelanie do przestępców i podejrzanych o popełnienie przestępstwa

(podejrzanych, czyli nieskazanych wyrokiem).

Prezydent-elekt jest populistą. Warto dodać, że obywatele Brazylii nie są dobrze wykształceni. Większość z nich nigdy nie przeczytała żadnej książki. Poza Biblią, rzecz jasna. Są więc nieświadomi tego, co dzieje się na świecie, jak wygląda podejście do życia w zachodnim stylu i obowiązujące tam prawa i reguły, chociażby przestrzeganie praw mniejszości. Kiedy więc Bolsonaro nazywa uchodźców szumowinami, a islam kojarzy tylko z terroryzmem, ludzie biorą to na poważnie i zgadzają się z nim. Dlatego też obywatele Brazylii nie zgodzą się na przyjęcie jakichkolwiek uchodźców, np. z Haiti – bo uważają ten kraj za państwo afrykańskie.

Tak nie może być

Wiele pozarządowych organizacji działających na rzecz przyrodniczego i planetarnego dobrostanu jest głęboko niezadowolona z kulisów kampanii prezydenckiej. Avaaz to założona w 2007 roku i działająca na całym świecie organizacja obywatelska, która skupia aktywistów działających w zakresie globalnych zmian w klimacie, praw człowieka, praw zwierząt, korupcji, ubóstwa i wojen. Po tym, co się stało w Brazylii, wystosowała apel do prezesa Facebooka Marka Zuckerberga, do prezesa WhatsAppa Chrisa Danielsa oraz rządowych regulatorów, by rozwiązali szerzący się problem fake newsów zalewających media społecznościowe.

Aktywiści piszą:

Przytłaczające dowody pokazują, że WhatsApp stał się narzędziem masowej destrukcji demokracji.

Żądamy, aby Facebook jak najszybciej zainstalował narzędzia chroniące przez dezinformacją wszystkich użytkowników WhatsAppa oraz, jeśli to koniecznie, włączył opcjonalność szyfrowania, aby użytkownicy mogli decydować o monitorowaniu dezinformacji. Wszystkie fałszywe konta muszą zostać usunięte, a wszystkie fałszywe newsy muszą zostać sprostowane w odpowiednim czasie.

Działacze Avazz mówią, że to okropne, iż człowiek wybrany na prezydenta Brazylii chciałby wyciąć Amazonię, deklaruje chęć wymordowania 30 tysięcy lewaków i wychwala przy tym dyktatorów. A kilka miesięcy temu prawie nikt nie chciał na niego głosować. Jak mogło do tego dojść? – pytają aktywiści. Według Avazz sprawa jest poważna, bo liczba fałszywych newsów w mediach społecznościowych pokazuje skalę globalnego kryzysu. Na Facebooku istnieją setki milionów fałszywych kont. YouTube ma 2 miliardy użytkowników, a naukowcy twierdzą, że

algorytmy serwisu naprowadzają ludzi na oglądanie coraz bardziej ekstremistycznych, rasistowskich i szkodliwych wideo.

Człowiek z plecami

Jeśli dodatkowo uwzględni się poparcie Bolsonaro przez Trumpa, Le Pena i skrajnie prawicowego ministra spraw wewnętrznych Włoch, Matteo Salviniego, z pewnością nowy prezydent Brazylii będzie miał zielone światło do podejmowania działań. Choć tuż przed drugą turą wyborów wycofał się ze swoich wcześniejszych wypowiedzi, to teraz jest możliwe, że pójdzie w ślady Trumpa, np. wycofa Brazylię z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. To oznacza choćby możliwość dalszej deforestacji lasu tropikalnego Amazonii. W imię interesu ludzi pracy, którzy muszą zarabiać na życie i czynić produkcyjno-rolniczą gospodarkę kraju jeszcze silniejszą.

Czemu Brazylijczycy nie walczą o prawa przyrody? Wiele dekad postępującego wyniszczania Amazonii pokazuje, że słabo wykształceni ludzie niespecjalnie przejmują się ochroną stabilizującego globalny klimatu lasu tropikalnego. Wybierają krótkoterminowy interes. Wśród wyborców Bolsonaro z pewnością znajdziemy rolników, hodowców bydła, drwali, górników, którym na drodze do zawodowego sukcesu stoi las tropikalny. Prezydent-elekt w swojej kampanii nie zapomniał o nich, obiecując im poprawę sytuacji.

Wycięcie, nawet nie całego, ale sporej części lasu tropikalnego Amazonii przyspieszy globalne ocieplenie.

Dalsza wycinka będzie z roku na rok pogłębiać kryzys. Rosnące temperatury negatywnie wpływają na tropikalną puszczę: susze stają się coraz dłuższe, notuje się coraz więcej pożarów. Pofragmentowany las w ogniu globalnego ocieplenia może zostać skazany na zagładę.

Hubert Bułgajewski, REO

Komentarze

07.01.2019 9:19 Logic

Rozczarowanie rządami lewicy ?

07.01.2019 9:20 Logic

Rozum mowi ze to bardzo źle ze Bolsonaro wygrał natomiast całym sercem jestem z nim.

07.01.2019 14:20 Szulu

Ale dlaczego zaraz autodestrukcje, mam dosyc tych alarmistycznych artykułów pisanych przez freakow gotowych na Peak Oli od 30 lat, za mojego zycia nic się nie zdarzy, mam sie martwić o moich wnuków? Za mojego dziadka byl straszny kataklizm 2 Wojna Swiatowa, dziadek ledwie przeżył. Nie było wtedy żadnych problemów ze srodowiskiem. Katastrofa była ogromna. Ja sie martwię o jutro mam się martwić co się stanie za 50 lat ?

07.01.2019 14:24 Szulu

W cywilizowanych krajach bez problemu da sie wymusic by wszystkie dachy i wszystkie drogi byly biale i wszyscy chodzili w przyciemnianych okularach, bez najmniejszego problemu. Ktos to policzył, a ja mam sie martwic o 2060 ?

07.01.2019 15:02 pole torsyjne

Ojejuropa i Hameryca wycinać lasy deszczowe to gospodarka leśna,( toż każdy balik ostemplowany symbolem zielonego listka) Brazylijczycy wycinać to zbrodnia przeciwko Życiu
kocioł garnkowi itd.

08.01.2019 4:04 gupol(szukam w OZE)

po tych wszystkich skandalach korupcyjnych co je nawyprawiali lewacy nie można sie było niczego innego spodziewać.
tak samo jest prawie wszędzie, lewactwo to chyba najbardziej zdegenerowana moralnie grupa ludzi dziś na świecie. relatywizm obyczajowy jeszcze by uszedł ale oni to samo odwalają w sprawach społecznych i gospodarczych. byle im się dobrze wiodło a ludzie nie mają prawa głosować na nikogo innego bo wiadomo, wszyscy inni to faszyści, populiści i pisowcy. żadnej innej propozycji tylko szantaż. co za idiotyczna strategia trzymania władzy.
lewacy sami sobie ukręcili bat na własne plecy.
jakim cudem PO u nas przegrała wybory? przy takim monopolu medialnym i czarnej propagandzie "antyprawicowej"? to nie żaden przypadek.
to samo będzie za chwile we francji, szwecji, belgii.
także lepiej trochę spuścić z tonu bo świat w którym przyjdzie robić transformację lewicowy raczej nie będzie.

08.01.2019 7:51 Rafał

Neomarksizm nazywany tu lewactwem jest rzeczą straszną. Jak zawsze polecam najlepiej tłumaczący tą zaraze trójkąt prof. Wolniewicza który jest na YouTube.
Choć jak pewnie zaczną kontrolować internet to on zniknie.
Przestańcie pisać takie artykuły, zrażacie tylko tym ludzi, we mnie rodzi się znowu pewność że jesteście po prostu czerwonymi aktywistami.
Szczególnie widać to po nawiązaniu do PiS i śniadych nachodźców.
Podsumowując Wolniewicza : międzynarodówka finansowa i międzynarodówka neomarksistowska stworzyła sojusz. Jednym i drugim zależy na świecie bez granic. Pierwsza finansuje więc drugą.
Wolniewicz mówi jeszcze o kaście biurokratycznej.

Jedna i druga charakteryzuje się brakiem moralności i zasad i co ważne zdrowo rozsądkowego umiaru. Oligarchia finansowa chce wyzyskiwać bez granic a czerwoni idioci są dla nich nad wyraz pożyteczni. Sojusz trudny ale jak widać możliwy. Sytuację dodatkowo komplikuje geopolityka, państwa wciąż przecież istnieją i wątpię żeby przestały.

08.01.2019 9:02 zxc

Mam wrażenie, że współcześnie dyskusja powinna pójść jednak zupełnie innymi torami. Wciąż myślimy w kategoriach prawica - lewica (a może raczej prawactwo - lewactwo) i wyciągamy z nich jak najgorsze cechy, przymioty i konsekwencje.
Wydaje mi się jednak, że takie myślenie jest już dziś zupełnie anachroniczne, bo sytuacja z którą mamy do czynienia jest bezprecedensowa. I nie chodzi już o to, kto ma rację, ale jak z tego wszystkiego w ogóle ujść z życiem (w wersji katastroficznej), albo jak przejść przez to z możliwie najmniejszymi stratami (w wersji ewolucyjnej).
Oczywiście takie myślenie też jest utopijne i nie mam złudzeń, że coś się w tej mierze zmieni - vide wybory w USA, Brazyli itd.
Ale uważam, że dopóki będziemy się żreć w kategoriach lewactwo - prawactwo, to finalnie nie zajedziemy daleko.
Jednak jaka miałaby być na to recepta, to szczerze mówiąc nie wiem...

08.01.2019 9:06 observer

@Logic
"Rozum mowi ze to bardzo źle ze Bolsonaro wygrał natomiast całym sercem jestem z nim."

Sercem jesteś za wycięciem Puszczy Amazońskiej?

@Rafał
"Choć jak pewnie zaczną kontrolować internet to on zniknie. "

Nie zniknie.

@Rafał
"Podsumowując Wolniewicza : międzynarodówka finansowa i międzynarodówka neomarksistowska stworzyła sojusz. Jednym i drugim zależy na świecie bez granic. Pierwsza finansuje więc drugą.
Wolniewicz mówi jeszcze o kaście biurokratycznej."

Świetne podsumowanie rządów PiS. Przekonałeś mnie, że PiS to zło.

08.01.2019 9:30 observer

@Gupol
"to samo będzie za chwile we francji, szwecji, belgii. "

Czyli Putin wygrał?

U nas prorosyjski jest PiS. O tzw. "narodowcach" nawet nie wspomnę, bo oni zawsze czcili Rosję (stalinowską lub obeccną).

https://www.rp.pl/Komentarze/190109544-Nie-tylko-Salvini-Kreml-czai-sie-wszedzie.html

"Salvini jest prorosyjski, a jego partia ma umowę z partią rządzącą w Moskwie (to z grubsza ta teza) i pozował na moskiewskim Placu Czerwonym w koszulce z wizerunkiem swojego ukochanego Putina.

I teza jest prawdziwa, i zdjęcie nie jest fotomontażem (powstało w 2017 roku, gdy Salvini nie był w rządzie).

....

Jeżeli jednak kierowałby się jedynie tym, czy w tych międzynarodówkach nie ma partii prorosyjskich, to nie mógłby dla PiS znaleźć żadnego miejsca.

One są wszędzie. To, że wśród komunistów czy skrajnej prawicy (z partią Le Pen, sojuszniczki Salviniego, na czele) - to oczywiste. Ale i w europejskich partiach głównego nurtu miłość do Putina - w słowach czy co gorsza czynach - jest obecna.

W największej, Europejskiej Partii Ludowej, są mniej lub bardziej prorosyjskie partie z Węgier, Włoch (przypominam zaloty Berlusconiego), Austrii czy Niemiec (CSU, której szef Seehofer lubił jeździć na Kreml i walczył z "lewactwem i multi kulti" występując w kremlowskiej telewizji).

O europejskich socjalistach nie ma się nawet co rozwodzić. Każdy wie, co za petroruble wyprawia patron SPD, były kanclerz Schröder. Mniej znana jest postawa jego następcy, jeszcze rok temu szefa niemieckiej dyplomacji Gabriela, który zaraz po ustąpieniu ze stanowiska zaczął krytykować unijną politykę wobec Moskwy, a potem założył firmę z konsulem honorowym Rosji w Hanowerze (nota bene członkiem SPD).

Nawet w liberalnej ALDE są ugrupowania prorosyjskie: z Estonii (Partia Centrum jest wręcz ugrupowaniem tamtejszych Rosjan) czy Litwy (Partia Pracy założona przez urodzonego w Rosji i związanego z Gazpromem Wiktora Uspaskicha)."

08.01.2019 14:06 Rafał

@ Observer

Stawiasz nas pod ścianą tak?
To znaczy jeśli nie Spinelli to Putin?
Nie dałoby się tej wspólnej Europy urządzić bez gender, multikulti, ubogacaczy a oprzeć na wolnym przepływie towarów, usług, ludzi?
Francuska klasa średnia ma już dość robienia na socjal dla muslimów, chociaż ma sprane mózgi ich lokalnymi TVN-ami to zaczyna się buntować.
Ciekawe że dosyć mało materiałów pokazują lokalne szczujnie polskojęzyczne o sytuacji z Francji.
Ja wiem jedno, głosowanie za przystąpieniem do tego kołchozu to był największy błąd jaki zrobiłem. Człowiek był młody i głupi.
Niedługo wybory do europarlamentu, zobaczymy jak będzie.

I jeszcze jedno panie Observer : mam gdzieś PIS, nie jestem na nim zafiksowany w przeciwieństwie do poniektórych.

08.01.2019 19:49 Logic

@Rafał
Ja ich wszystkich nazywam nomenklaturą.

@ZXC
Czyli nie ma podziału ? Mam udawać ze wszystko gra tra lala lala. Realizmu troche.

@obserwer
Nie kompromituj się.

08.01.2019 20:56 Zxc

@RAFAŁ
No właśnie mam głęboką świadomość że podział jest.
Że nie bardzo można znaleźć sposób by ich nie było.
Ale też coraz bardziej mam wrażenie, że kłócimy się o podział łupów na tonącym statku.

08.01.2019 20:58 Zxc

Pardon Logic :-)

08.01.2019 22:33 Miro

@ZCX - te zapiekłe, pełne frustracji dyskusje tutaj przypominają mi zderzenia kultur z początków kolonializmu.
Jak Europejczycy przybyli do, dajmy na to Ameryki, to w fortpoczcie europejskiej cywilizacji były najgorsze szumowiny - którym zależało tylko na złocie, ziemi, władzy, rzezi itd. Oni byli głośni (i niestety najmocniejsi) - i to oni w oczach Indian reprezentowali kulturę Europy, która oprócz różnych konkwistadorów wydała też naukę, sztukę, a czasem i niegłupią filozofię.
Analogicznie tutaj - myśl lewicowa jest sprowadzana do tzw. lewactwa (konia z rzędem dam temu, kto mi poda precyzyjną definicję mitycznego lewaka) czy do różnych podejrzanych figur, które mają tyle wspólnego z myślą lewicową, co gruszka z pietruszką.
To samo ma miejsce w odniesieniu do tzw. prawaka.

Takie myślenie nie prowadzi donikąd. Całe szczęście jest na świecie jeszcze masa aktywnych ludzi, którzy w ramach wąskiego marginesu swobody między zaskorupiałymi systemami, biurokracjami czy korporacjami robią coś rzeczywiście pożytecznego - realnie ratują reszty lasów, przekazują młodzieży rzetelną wiedzę naukową, ratują zwierzęta od topora czy sztucera itd. Zarówno myśl lewicowa, jak czasem i ta bardziej prawicowa mogą dostarczać inspiracji. Ale myślę o prawdziwej myśli lewicowej, nie nieetycznych politykach. A że czasem trzeba iść na kompromisy - takie jest życie - to lepsze niż wzajemne bezproduktywne obluzgiwanie się.

08.01.2019 22:35 Miro

W poprzednim poście chciałem napisać: "Takie myślenie prowadzi donikąd".

09.01.2019 0:21 Logic

@miro
Myśl lewicowa to w skrócie wyzwolić każdego od wszystkiego - nawet jesli nie ma na to ochoty.
Takie jest założenie.
Teagedią lewicowego myślenia jest to, ze oni myślą ze to oni zawsze mają rację i jesli społeczeństwo sie nie zgadza to trzeba to społeczeństwo zniszczyć bądź przebudować.
Co ma miejsce w każdym kraju gdzie rządzą tzw. czerwoni.
Albo jest to ludobójstwo albo niszczenie kultury jak w UE a ostatnio mieszanie ras czyli tez niszczenie ale bardziej podstępne i powolne.

A prawak to zwykle wolnościowiec - jestes wolnym człowiekiem sam o sobie decydujesz i ponosisz konsekwencje swoich działań - czyli wolnosc do, a nie wolnosc od.

09.01.2019 4:07 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
"Czyli Putin wygrał?"
ciężko powiedzieć. oby jeszcze nie. w końcu putin to produkt komunistycznego KGB, najbardziej czerwony i lewacki pająk;)

@"U nas prorosyjski jest PiS."

hehe. ale oczywiście masz na myśli że "pro putinowski" . nie kompromituj się.
jeszcze mi pokaż zdjęcia kaczyńskiego jak się z nim obejmuje po podpisaniu kolejnej umowy gazowej na 30 lat po najwyższych cenach na świecie;p.

albo jak się przytula z putinem na tle wraku samolotu w smoleńsku.

a inicjatywa międzymorza to też proputinowski pomysł?
a może gazoport w szczecinie?
albo przekop mierzei wiślanej?
ależ ci ten tvn mózg wyprał. nie wiem czy się śmiać czy płakać;)

a że z ruskimi wielu robi interesy. od lewa do prawa. co zrobić.
taki martin szulz, niby lewicowy szermierz praworzadności i demokracji w UE też z gazpromem się brata.
chociaż to nic dziwnego bo przecież jest socjalistą. jak putin;p.

a prawda jest taka że każdy realizuje własny interes.

PO poprostu uważała że niemcy jako mądry naród lepiej pokierują sprawami polski niż sami polacy i lepiej się z ruskimi dogadają.

stali się więc niemiecką przybudówką - dobrymi niemieckimi patriotami i puścili stery.

a że w związku z tym postkomuchy ostatecznie utraciły wszelki kontakt ze społeczeństwem na dole to i zaczęli je traktować jak jakiś obcy twór który słuzy tylko do wyciągania z niego pieniędzy. dla siebie ale i oczywiście dla swoich "przyjaciół" czy też mocodawców za zachodnią granicą.

naród w końcu miał dość i zmienił obsadę. proste?

a co do podziału na lewo i prawo to oczywiste że jest on już dość anachroniczny i obecnie całkiem zabawny.
natomiast putin stał się dziś czyms w rodzaju geopolitycznej obelgi którą mozna własciwie każdego obrzucić żeby postawić go w złym świetle.

Orbana gdy kupuje z tamtąd gaz mozna spkojnie nazywać drugim putinem.
ale jak angela kładzie z nim rury pod bałtykiem to co... też jest proputinowska?;)

dla każdego coś miłego.

09.01.2019 6:02 wsciekly_kot

Powiedzcie mi jedno
czemu zamiast rzeczowej dyskusji opluwacie się jak dwa stada małp?

CO to ma wspólnego z artykułem?

09.01.2019 7:15 Mariusz R.

Bawi mnie to, kiedy widzę wszędzie, że najstarszy przepis na utrzymanie władzy wciąż doskonale działa.

"Dziel i rządź"

Wy z lewa i prawa ujadajcie na siebie, bierzcie się za łby, pierzcie się po pyskach, a lody i tak kręcą nadal Ci sami ludzie. :)

09.01.2019 8:31 Rafał

@ WSCIEKLY_KOT

Słowa bym nie napisał o polityce ale przecież artykuł miał podtekst polityczny i jednostronny.

@GUPOL

To o czym piszesz jest wynikiem braku elit w Polsce. Uwarunkowania historyczne, rządzą nami dzieci pastuszków. Dyplomatom nie zostaje się w pierwszym pokoleniu, najwyżej zarządcą pastwiska.
Nasi obecni pastuszkowie przerażeni oddali władze eskimosom. (ustawa 447, nagła zmiana rządu kompletnie nie wytłumaczona społeczeństwu, ustawa IPN i wiele innych)
Najgorsze jest to że nie ma nic lepszego jak PiS. To jest tragedia.

09.01.2019 11:55 Miro

@LOGIC, RAFAŁ, czasem GUPOL - panowie, wy piszecie o patologii politycznej, korupcji, dążeniu do władzy za wszelką cena, przy okazji wrzucacie 10 kotów do dwóch worków.
Wasze antagonizujące kategoryzacje nie mają przeważnie nic wspólnego z lewicą czy prawicą.

W wielkim skrócie współczesne idee lewicowe (nie jakieś lewackie) to silna opieka socjalna, wysokie podatki nałożone na najbogatszych, stawianie na różnorodność kulturową (to nie to samo, co tzw. tolerancja wobec odmienności) zamiast na homogeniczność, wzmocnienie praw zwierząt, akcentowanie ochrony środowiska, wzmacnianie współpracy międzyludzkiej oraz międzynarodowej zamiast wzmacniania państw narodowych, częściowe kontrolowanie wolnego rynku oraz sektora finansowego, kładzenie nacisku na kooperatywę (nie korporacje), współdzielenie dóbr, równouprawnienie kobiet, pragmatyczny stosunek do tzw. tradycji oraz wartości (które zmieniają się pod wpływem historii, środowiska itd. - co NIE oznacza, że wszystko wolno), autonomizacja tzw. sumienia oraz często agnostycyzm czy ateizm. Niekonieczny jest tutaj klucz marksistowski, wystarczy naukowy.

Z kolei prawica to rygorystyczne przywiązanie do tzw. tradycji, silne poparcie dla liberalizmu i wolnego rynku, autonomizacja działań tzw. jednostki, nacisk na prawo do nieograniczonego bogacenia się i niepodważalność własności prywatnej, uznanie dogmatów religijnych za bezdyskusyjne, popieranie nacjonalizmu (czyli nadrzędności interesów narodowych), popieranie klasycznego kapitalizmu (indywidualne bogacenie się) lub korporacjonizmu (bogacenie się w ramach ujednoliconych grup), uznanie przyrodzonej wyższości ludzi nad innymi organizmami na Ziemi oraz wiara w to, że istnieją zasady, wartości wrodzone, absolutne - niepodlegające żadnym wpływom środowiska czy przemianom historycznym. Przy tym z prawicą często kojarzona jest silna osobista odpowiedzialność za swoje wybory, przywiązanie do rodziny czy podkreślenie roli pracowitości przy potępieniu zbytniej konsumpcji i nieumiarkowania.

To są uproszczone, szkolne definicje, ale już pobieżny rzut oka na nie pozwala stwierdzić, że w obecnej sytuacji kryzysu ekologicznego (a TYM właśnie zajmuje się ten portal) przydatniejsze (z czysto pragmatycznego punktu widzenia) są idee lewicowe. Przy tym wiele idei prawicowych też by się nam przydało.

Zasadniczo, w moim odczuciu większość artykułów ZnR jest w duchu, nazwijmy to, centrolewicowym - czasem wręcz stanowi wykładnię tej opcji polityczno-światopoglądowej. Nawiasem mówiąc, mnie osobiście są bliskie idee tzw. lewicowe.

Ale:

Jeśli np. bronimy miejscowego lasu, to możemy się odwołać do prawicowego przywiązania do prywatnej własności i uczyć ludzi odpowiedzialności za dobrostan ich lasu. Albo uczyć przedsiębiorczości w rozwijaniu zrównoważonej turystyki, która jest lepsza od konsumpcyjnego, doraźnego wyrębu. Albo możemy podkreślić, że ludzie wierzący powinni szanować stworzenie przez Boga różnorodności CAŁEGO życia, a nie tylko objawienia człowieka.

Z kolei jeśli chcemy uwrażliwić ludzi na los zwierząt, to trzeba sięgnąć do lewicowych idei, które podkreślają, że wszystkie istoty są równie ważne, a ludzka świadomość ewoluuje - kiedyś ludzie sądzili, że są koroną stworzenia, ale obecne badania naukowe dowodzą, że ludzie są zależni od innych gatunków i niekoniecznie są od nich lepsi. Albo możemy apelować o wzięcie w ochronę dyskryminowane ludy Amazonii czy Papui.

Słowem: czerpiemy z różnych myśli w celu poprawy dobrostanu Ziemi i nas wszystkich. Czasem oczywiście idąc na kompromisy - takie jest życie.

Trzeba ustalić priorytety, ostudzić oraz uporządkować głowy - i ustalić, po co się bywa na tym portalu - czy po to, by prowadzić destruktywne i tymczasowe w gruncie rzeczy wojny polsko-polskie albo polsko-unijne albo wręcz osobiste - czy po to, by rozważać długofalowe kwestie ochrony klimatu, środowiska, planety.

Sam artykuł jest niemądry, bo też operuje schematami lewactwo prawactwo. A Bolsonaro prawdopodobnie nie jest ani lewicowcem ani prawicowcem - prawdopodobnie najzwyklej w świecie ma pęd na kasę i władzę, bo 60-tka dawno stuknęła, a choć miliardy na koncie, to jakoś spokoju w sercu nie idzie znaleźć i trzeba się dalej napychać. A może po prostu lubi rządzić i dominować i napychać swoje ego, nie mając przy tym żadnych kompleksów. W każdym razie za jego rządów polecą miliony drzew, mordowanych i dręczonych zwierząt, znikną kolejne lokalne kultury - i to jest obiektywne zło, bez względu na lewactwo czy prawactwo.

09.01.2019 12:06 Marcin Leszczyński

Swoją drogą ciekawe jaki wpływ na opady np. w USA będzie miało wycięcie lasów równikowych w Brazylii.

Koniec końców takie drzewo parując przenosi wodę dalej do kolejnego drzewa i tak w kółko.
Drzewa mają zdolność do gromadzenia wody i olbrzymią powierzchnie parowania - inaczej niż rośliny uprawne.

09.01.2019 13:19 observer

@Gupol

NIe przekonałeś mnie, bo nie podałeś żadnych argumentów.

Faktem jest, że:

1. PiS uzależnia Polskę od paliw kopalnych na długie lata i nie chce tej zależności zerwać (pisałem o tym także przed 2015 w odniesieniu do tamtych rządów). Import węgla z Rosji rośnie.
2. PiS odcina Polskę od Unii Europejskiej, a to w dalszej perspektywie prowadzi do zależności od Rosji
3. PiS robi całą masę działań, które nie mają żadnego praktycznego znaczenia (jak np. przekop Mierzeji Wiślanej)


Podobnie jak Logic jesteś za trwaniem do końca przy paliwach kopalnych. Tutaj też się różnimy i dlatego nie dogadamy się.

Polska przez nieodpowiedzialne działania obecnej władzy cofnęła się mentalnie do drugiej połowy XXw. Te czasy już nie wrócą - dzisiaj trzeba myśleć, co będzie jutro, a nie jak wrócić wczoraj. Znisczenie przez PiS energetyki odnawialnej będzie ogromnym obciążeniem dla Polskie przez najbliższe 50 lat.



EOT

09.01.2019 13:26 Miro

Dobre pytanie. Szukałem odpowiedzi, ale nie znalazłem. Są tylko szacunki, że przy obecnym tempie wylesiania na samym obszarze Amazonii za 2-3 dekady ilość opadów spadnie o kilkanaście procent. To mówi niewiele, jaki będzie tego wpływa na np. wypas bydła w Brazylii, a tym bardziej na opady w USA.
Ciężko powiedzieć, tym bardziej, że to tego czynnika dojdą inne; dalsze globalne zmiany klimatu, zmiany sytuacji w oceanach wraz z modyfikacjami prądów morskich itd.
Może są jakieś szacunki, ale na szybko nie umiem ich znaleźć.
Ciekawe jest, że mimo wszystko tempo zagłady Amazonii jest przeszacowywane, np. nie spełniły się te przewidywania:

https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/49/niszczenie-lasow-tropikalnych

Tak samo przewidywano, że do końca tego wieku wytniemy cały las amazoński, jednak nawet jeśli obecne tempo wycinki wzrośnie 2-3 krotnie, to nie zdążymy tego zrobić (ostatnio sobie przeliczyłem powierzchnię itd.). Jednak do tego dochodzą pożary, prawdopodobne zamierania niektórych obszarów w wyniku zmian klimatu, defragmentacji, wymierania gatunków itd. W każdym razie jest to wątpliwe pocieszenie, chociaż np Puszcza Białowieska (drastycznie zubożona ekosystemowo) nadal rożnie, chociaż jest promilem dawnych europejskich lasów (wspomaganym przez inne europejskie lasy, gospodarcze głównie).

09.01.2019 16:34 Lurker

Odnoszę wrażenie, że ta strona się mocno upolityczniła w ciągu ostatniego roku. Właściwie niemal wszystkie pojawiające się artykuły mają polityczny podtekst, oczywiście zawsze tylko w jedną stronę. Jak tak dalej pójdzie to się stąd zwijam. Szkoda mojego czasu, równie dobrze mogę czytać wykop czy inne interie.

09.01.2019 18:56 Marcin Popkiewicz

@Lurker Piszesz, że "strona się upolityczniła".
Czy masz na myśli krytykę działań PiS, Trumpa czy Bolsonaro, kojarzonych z prawą stroną sceny politycznej?
Krytykujemy działania popychające nas kolektywnie w stronę przepaści, negowanie zmiany klimatu, brak działań na rzecz ochrony powietrza, gleb, wody i ekosystemów, korporacjonizm, wzrost wykładniczy za wszelką cenę, zawalanie świata plastikiem, wycinkę lasów itd. niezależnie od tego, kto to robi. Jak u władzy było PO, nie raz krytykowałem, a PiS chwaliłem za m.in. za ustawę prosumencką. USA, EU, Chiny czy Brazylię w niektórych artykułach chwalimy, w innych krytykujemy, bez ideologii, ale za to co robią lub czego nie robią.
Czyli właściwie to o co chodzi?

09.01.2019 19:28 logic

@MIRO
Wszystko ci sie pomieszało.
To opiekę socjalną zapewnia już "prawicowy" PIS
Hehs podatki nałożone na najbogatszych ?
A to ciekawe co na to koncerny które robią z rządami co chcą i jak chcą.
Ta różnorodność kulturowa to rozerwanie kogoś na strzępy zastrzelenie albo rozjechanie samochodem ? Bo to oznacza to w praktyce.
O tak ostatnio akcja nie strzelajmy w sylwestra bo pieski się boja albo nie zabijajmy i nie kupujmy polskich karpi tylko kupujmy sobie zagraniczne łososie - widać organizacjom lewicowym więcej zapłacili hodowcy łososi z za granicy.
Osłabianie i niszczenie państw narodowych na rzecz budowy totalitarnego superpaństwa UE czyli ideału marksa - nazywajmy rzeczy po imieniu.
O to widać jak lewackie rządy kontrolowały rynek finansowy po kryzysie 2008 roku - rubta co chceta i dodrukujemy wam kasy tzw luzowanie ilościowe.
Wiesz że jest dyrektywa UE dająca bankom wolną rękę w wypadku kolejnego kryzysu - mogą już teraz wprost poratować się pieniędzmi klientów. Piękna mi ochrona.
Równouprawnienie kobiet ?????? - to czemu żaden zafajdany lewacki kraj UE nie chce przyjąć Asi Bibi albo tej saudyjskiej kobiety która porzuciła islam i szuka teraz schronienia - gdzie feminazistki ??????
Żeby wprowadzić nowy wspaniały świat z Orwella 1984 najpierw trzeba zaorać wszelkie wartości i wyhodować społeczeństwo debili co teraz ma miejsce.

Teraz prawica - o ile mi wiadomo to prawdziwi wolnościowcy chcą równych praw dla wszystkich. Czyli nie to co ma miejsce teraz - korporacja może wszystko ty nic. A ty czego byś chciał - podważania własności prywatnej ? czyli tak jak jest teraz - prywatyzuj zyski uspołeczniaj straty. Wolność dla korporacji i niewola dla szaraka zwykłego obywatela.
Wyobraź sobie że religia dla wielu ludzi jest bardzo ważna i nie zastąpisz jej - tzw. lewicowym relatywizmem
Jeśli to są "szkolne definicje wartości" to chyba coś jest z nimi bardzo nie tak i ktoś tu kłamie.

@Lurker
O tak najlepiej uciec w techno propagandę czyli w 2020 będziemy mieszkać w domach z trzema sypialniami na Marsie.
Od polityki nie uciekniemy. A polityka to sztuka możliwego jak pisał Machiavelli.

10.01.2019 3:11 gupol(szukam w OZE)

@obserwer

kurcze pewnie dlatego że zapomniałem wspomnieć o stałych bazach amerykańskich w RP.
to też bardzo proputinowski ruch;)
albo że francja budowała okręty wojenne dla putina;p.

hehe żart. przecież ja wcale nie chciałem cie do niczego przekonać bo to nie wykonalne
. na tym własnie polega istota dyskusji politycznej/religijnej - na całkowitej niemożności wzajemnego porozumienia i przekonania się;)
ja nie przekonałem cię, ty nie przekonałeś mnie ale przynajmniej rozładowaliśmy trochę swoje... hmmm "napięcie polityczne";) pisząc komentarz, chwilowo mamy złudzenie że coś od nas zależy i że rozumiemy o czym piszemy;p. dobre i to.

a co do tych twoich podpunktów na temat tego złego co robi pis to dokładnie to samo mozna powiedzieć o wszystkich (tak!) rządach i partiach politycznych III RP i wogóle całego świata.
i to jest chyba najbardziej zabawne.

chociaż nie , jest jeszcze cos śmieszniejszego:

@"Podobnie jak Logic jesteś za trwaniem do końca przy paliwach kopalnych. Tutaj też się różnimy i dlatego nie dogadamy się."

hehe jest dokładnie odwrotnie. bo to ty jesteś za trwaniem przy paliwach kopalnych bezkrytycznie popierając obecny skompromitowany system rozwoju OZE który daje tylko kiepskie pozory niezależności od paliw kopalnych.
to że OZE zapewnią każdemu człowiekowi poziom życia przedstawiciela klasy średniej stało się już dogmatem a każdy kto w to wątpi - automatycznie jest denialistą klimatycznym.
twoja ślepa wiara w słuszność brnięcia w niesprawdzające się rozwiązania to największe zagrożenie dla przyszłości OZE. i taka jest prawda. zresztą już o tym kiedyś dyskutowalismy i wyszło że wolisz grafomańskie popisy od jakichkolwiek realnych działań. typowe dla wielkomiejskiej dekadencji więc nie kreuj sie na jakiegoś super eko wojownika.

przyznaj się lepiej że jesteś jakimś bananowym, czerwonym pająkiem z Lemingradu skaczącym na demonstracjach KODu w obronie UBeckich emerytur swoich dziadków/rodziców.
bo może się mylę ale jak na pożytecznego idiotę jesteś chyba zbyt inteligentny;)

10.01.2019 3:20 gupol(szukam w OZE)

@obserwer
@"Znisczenie przez PiS energetyki odnawialnej będzie ogromnym obciążeniem dla Polskie przez najbliższe 50 lat."

hehe zapomniałbym o tym.
przyjacielu nie wiem czy bierzesz jakieś leki czy może po tym jak pis wygrał wybory uciekłeś w alkoholizm ale to jest jakaś brednia.
pis nie zniszczył żadnej energetyki odnawialnej bo żadnej energetyki odnawialnej w tym kraju nigdy nie było.
a tych parę wiatraków co to są w mojej okolicy nikt nie rozebrał. mało tego - dostawili parę nowych więc nie wiem może wróć do pisania na Onecie. tam na pewno znajdziesz większe zrozumienie dla takich "twierdzeń";p

10.01.2019 3:32 gupol(szukam w OZE)

@miro
"Trzeba ustalić po co się bywa na tym portalu - czy po to, by prowadzić destruktywne i tymczasowe w gruncie rzeczy wojny polsko-polskie albo polsko-unijne albo wręcz osobiste - czy po to, by rozważać długofalowe kwestie ochrony klimatu, środowiska, planety."

a czym się rózni jedno od drugiego?
rzucamy się sobie do gardeł w akcie nudy zniechęcenia i desperacji.
chciało by się zrobić coś konkretnego dla tej sprawy, coś co ma realne znaczenie. coś co istnieje i działa poza internetem. ale co. dupa.
nie umiemy się zorganizować. nie wiemy co i jak chcemy osiągnąć a nawet gdybyśmy wiedzieli, nikt z nas nie ruszy dupy i nie zaryzykuje wyrwaniem sie przed szereg, o poświęceniu własnej kasy nie wspominając, prawda?
więc co nam zostaje? gadać gadać i gadać. w kółko to samo i to samo i to samo. do usranej śmierci.

10.01.2019 3:35 gupol(szukam w OZE)

@marcin leszczyński
"Swoją drogą ciekawe jaki wpływ na opady np. w USA będzie miało wycięcie lasów równikowych w Brazylii."

zapewne znikomy. prawdziwa bomba to wzrost zawartości pary wodnej w atmosferze w związku z ociepleniem klimatu. podobno już jest jej o 4% więcej niż 50 lat temu. także łódka się przyda.

10.01.2019 9:27 Marcin Leszczyński

@gupol

https://e360.yale.edu/features/how-deforestation-affecting-global-water-cycles-climate-change

"The Amazon provides moisture as far as the Midwestern U.S., which gets 50 percent of its rainfall from water evaporating from land."

10.01.2019 9:34 Marcin Leszczyński

"They warned that large-scale deforestation in any of the three major tropical forest zones of the world – Africa’s Congo basin, southeast Asia, and especially the Amazon – could disrupt the water cycle sufficiently to “pose a substantial risk to agriculture in key breadbaskets halfway round the world in parts of the U.S., India, and China.”

10.01.2019 9:59 Marcin Leszczyński

Najłatwiej jest krytykować PiS - a czyż to nie PiS stworzył program 500+?
- Program socjalny z którego korzystają pewnie te same osoby, które ten rząd krytykują?

Czyż to nie PiS dało ludziom podwyżki?

Czyż to nie PiS dało ludziom pracującym w handlu wolny dzień od pracy?

Czy to nie PiS zajeło się VATem?

A co dało ludziom PO?
Przez ile? 8 lat?
Patrząc jak SŁABĄ jest obecnie opozycją, kampania Komorowskiego to był jakiś żart też. Nie wiem jak można dalej trwać w tej partii.

Najłatwiej jest hejtować, ulegać manipulacji - dokładnie to co osiągneło PO przez 8 lat.

Zobaczcie co Wam pokazuje facebook na stronie głównej - dokładnie to co wcześniej zalajkowaliście u znajomych z podobnymi co Wy przekonaniami.

W ten sposób utwierdzacie się w "jedynej słusznej" partii i nie słuchacie co ma do powiedzenia druga strona.

Siedząc na facebooku i innych podobnych ulegacie manipulacji.

I nie - PiS to nie jest moja partia z bajki.
Za dużo religii, za dużo hipokryzji, ignorancji i fundamentalizmu, za mało dialogu z innymi i za mało nauki i parę innych rzeczy.

Mi osobiście brakuje tej lewicy, o której mówi Logic.
W Polsce brakuje równowagi.

10.01.2019 20:31 Logic

@Gupol
No weź, po tylu latach znajomosci ? Ja nie jestem za żadnym trwaniem przy paliwach.
Niech banksterka ujawni patenty Tesli na free enegry czyli korzystanie z energii próżni. I to bedzie najlepiej !

Ale jestem realistą i nałożenie podatkow na paliwa spowoduje to samo co we Francji. Czyli społeczeństwo sie nie zgodzi i zgilotynuje lewakow i banksterow - moze to i lepiej. Niech szybciej padnie ten patologiczny system.

10.01.2019 20:33 Logic

A sory poerwszy cytat do obserwera miał byc nie do gupola.

11.01.2019 1:48 gupol(szukam w OZE)

@marcin leszczynski

http://www.desdemonadespair.net/2019/01/all-time-us-precipitation-records-in.html

a co ty na to?;)
lasy owszem, mają wpływ na mikroklimat ale to nie one kształtują klimat ziemi. lasy jak wszystko co żyje, tylko się przystosowują do warunków jakie narzuca atmosfera.

gdyby było inaczej lasy równikowe nie zanikałyby w epoce lodowcowej żeby rozszerzać swój zasięg w interglacjałach.
no chyba że będziemy się gimnastykować językowo jak Dawkins i stwierdzimy że to lasy doprowadziły do zlodowaceń a ich zanik - do interglacjałów.

co swoją drogą może być prawdą. w końcu coś musiało doprowadzić do tego że po 200 milionach lat nieprzerwanych szklarniowych warunków na tej planecie, 2 mln lat temu doszło do epoki lodowcowej.
tyle że dziś mamy sytuację raczej odwrotną.
no i trzeba pamiętać że po wyciętym lesie nie pozostaje pustynia lecz nowy zielony ekosystem.

niezależnie od tego czy czekają nas susze czy powodzie (pewnie jedno i drugie) trzeba się do tego przystosować. albo zginąć, nic więcej nie poradzimy.

11.01.2019 13:04 Marcin Leszczyński

@gupol

co ja na to?

- jeden rok nie oznacza, że będzie tak zawsze
w USA jest duży wpływ el nino - la nina.
a wystarczy jeden-dwa suche lata aby było źle.

Teraz co prawda używa się wody kopalnej w rolnictwie jak jest susza, ale ta woda jest również skończona...

Dla roślin nie jest też bez znaczenia czy będzie w kluczowym miesiącu dużo czy mało deszczu.
Nie chodzi o średnią opadów tylko.

Ocieplenie klimatu wpływa na ilość pary wodnej, ale też na tempo jego usuwania z gleby i liści.

Pustynia też jest ekosystemem btw.

"niezależnie od tego czy czekają nas susze czy powodzie (pewnie jedno i drugie) trzeba się do tego przystosować. albo zginąć, nic więcej nie poradzimy."

no tutaj akurat naukowcy mówią, że można by nie wycinać lasów równikowych...

"lasy owszem, mają wpływ na mikroklimat ale to nie one kształtują klimat ziemi. lasy jak wszystko co żyje, tylko się przystosowują do warunków jakie narzuca atmosfera."

ale to jest opinia czy fakt naukowy?
równie dobrze mógłbym powiedzieć, że człowiek również, - człowiek również żyje.

12.01.2019 3:00 gupol(szukam w OZE)

@leszczyński
dokładnie. zróżnicowanie pogodowe jest spore dlatego warto by się przygotować na różne scenariusze. np gromadzić wodę w czasie powodzi żeby móc ja wykorzystać po jakimś czasie podczas suszy.

@"no tutaj akurat naukowcy mówią, że można by nie wycinać lasów równikowych..."

aha i to jest to rozwiązanie?;)
to znaczy że jeśli w żadnym lesie równikowym już nikt nie tknie żadnego drzewa to nigdzie nie będzie suszy ani powodzi?
czy ci naukowcy postawią własne głowy na szali?
znając kapryśnosć pogody - nie sądzę..
pozatym jak i kto miałby zakazać pozyskiwania tych drzew? to jest czysty idealizm, niemożliwy do zrealizowania.
natomiast przystosowanie do susz i powodzi to pragmatyzm

Europa też kiedyś była kontynentem lasów. dziś już ich nie ma ale w pustynię się nie zmieniła. przynajmniej w sensie fotosyntetycznym;p

@"ale to jest opinia czy fakt naukowy?"

hehe a jak odróżnić jedno od drugiego?piszesz jakby nauka znała wszystkie odpowiedzi na każde pytanie. jakby istniały albo fakty naukowe albo opinie a nie było hipotez i zadnych niewiadomych. też bym chciał żeby tak było. dyskusje byłyby wówczas banalnie proste ale niestety nie ma tak łatwo. w rezultacie , ku memu wielkiemu rozczarowaniu, niemal wszystko w nauce kończy się na kwestii wiary w daną hipotezę.

@"człowiek również, - człowiek również żyje."

ty a o co tu chodzi bo nie kumam logicznego sensu tego zdania...

12.01.2019 11:22 Marcin Leszczyński

@gupol

no przeanalizowałem zdanie

"lasy owszem, mają wpływ na mikroklimat ale to nie one kształtują klimat ziemi. lasy jak wszystko co żyje, tylko się przystosowują do warunków jakie narzuca atmosfera."

skoro wszystko co żyje nie ma wpływu na klimat, to ludzie też, po prostu się przystosowujemy, że jest zimna i nudna atmosfera więc spalamy węgiel by się ogrzać i pooglądać netflixa.

:D

a co do nauki to jest wtedy gdy masz obecne teorie podparte dowodami, statystyką, co można powtórzyć i sprawdzić jak jest. Jest cała metoda naukowa przecież, jeśli się nią kierujesz plus masz review dobrego czasopisma, to nawet jeśli przejdzie taki artykuł - to potem może zostać wycofane gdy ktoś powtórzy badanie, czy znajdzie drastyczne błędy.

Dopóki nie masz własnych badań, lepszego zaproponowanego modelu zjawisk, statystyki itd. to jest to opinia.

"pozatym jak i kto miałby zakazać pozyskiwania tych drzew? to jest czysty idealizm, niemożliwy do zrealizowania."

Bardzo możliwy, mało prawdopodobny obecnie może.

no cóż gdybym był władcą potężnego kraju, który jest przez działania w innym kraju zagrożony suszą, zmianami klimatu - to bym wymusił dyplomatycznie lub militarnie zmiany. Prawdopodobnie skończyłoby się na inwazji.

Zgineło by sporo ludzi, ale więcej byłoby uratowanych długoterminowo.
W tych rzadkich gatunkach często się też odnajduje lekarstwa, ile bezpowrotnie ich tracimy to nikt nie wie - może już lek na raka straciliśmy?

Skoro ludzie są zbyt głupi aby korzystać z planety rozsądnie bez szkody dla innych - to powinni być zmuszeni siłą aby to robić i pewnie by wyszli na tym lepiej gdyby zostali przesiedleni do bardziej rozwiniętych krajów i zostawili naturę naturze oraz plemionom, które żyją tam w zgodzie z naturą.

Z drugiej strony to byłaby trochę albo bardzo hipokryzja i moralnie bardzo niskie działanie.
Ale gdyby za tym szły potężne zmiany wewnątrz państwa mogłoby to wyglądać lepiej.

13.01.2019 1:36 gupol(szukam w OZE)

coś ci słabo wyszło to analizowanie.

"skoro wszystko co żyje nie ma wpływu na klimat, to ludzie też, po prostu się przystosowujemy"

a gdzie ja tak napisałem?

napisałem że wszystko co zyje ma wpływ na klimat ale mniejszy niż podstawowe mechanizmy które nim rządzą - słońce i gazy cieplarniane w atmosferze.

czy nasza cywilizacja jest żywa... hmm silniki spalinowe i turbiny raczej sa martwe. stąd moje wątpliwości. ludzkie ciała przecież nie powodują przyrostu emisji gazów cieplarnianych.

a jak było w prehistorii? czy lasy wpływały na globalny klimat? masz jakieś badania? dowody? statystyki?
moim zdaniem to dosyć mglista i niejednoznaczna sprawa.

a co do przedmiotu naszego sporu to chyba próbujesz imputować że wpływ lasów na globalne opady jest faktem naukowym a wpływ pary wodnej z GO na globalne opady to prywatna opinia.

otóż nie, obie te kwestie są faktami naukowymi. jasno się wyraziłem czy mam uszczegoławiać???

@"Bardzo możliwy, mało prawdopodobny obecnie "

ty się ze mna zgadzasz czy oponujesz? bo piszesz jak bolek wałęsa. za a nawet przeciw. normalnie się zgubiłem;p

@"Prawdopodobnie skończyłoby się na inwazji.
Zgineło by sporo ludzi, ale więcej byłoby uratowanych długoterminowo."

eee miałem tego nie komentować ale sprowokowałes mnie;) rozwiązania siłowe to droga do nikąd. wyobraź sobie USA i EU najeżdzające na afrykę , indonezję i amazonię wyłapujące setki milionów lokalnych mieszkańców i siłą przewożące ich do siebie?. wojna partyzancka, biliony dolarów kosztów własnych, terroryzm, zamieszki przesiedleńców.

czy ty wogóle ogarniasz rozmiar armagedonu który wymysliłeś?

13.01.2019 13:34 logic

@Marcin Leszczyński
Już ty nie decyduj kto ma przetrwać i gdzie a kto nie bo to w waszych łagrach i obozach koncentracyjnych zginęły już dziesiątki milionów ludzi.

Teraz co zachciewa się ekoterroru ?
Byle nam było dobrze a resztę do łagru i kula w potylicę nie ?

13.01.2019 13:36 logic

To jest właśnie tragedia myślenia czerwonych - zabijemy ze 100 mln ludzi żeby reszta żyła w raju.
Czasy się zmieniają ale wasza przeklęta ideologia nie.
Dla tego tak wami gardzę.

13.01.2019 13:41 logic

@Marcin Leszczyński
Otóż lewicowy ideologu przyjmij do wiadomości to że ludzie mają prawo do głupoty i nawet do zbiorowego samobójstwa jeśli taka jest ich wola.

Gorsze od zabicia człowieka jest tylko odebranie mu wolności.

Jak chcesz coś zrobić to zajmij się banksterką i powiązaną z nią nomenklaturą bo to jest prawdziwy RAK planety, a nie inżynierią społeczną - zostaw to Bogom.