Fakty po Faktach: o klimacie i COP24 w Katowicach

W drugi dzień Świąt w Fakty po Faktach o klimacie, m.in. z Michałem Kurtyką, prowadzącym negocjacje na szczycie w Katowicach. Końcówka (trochę przypadkiem :) wyszła dość mocna.

Fakty po Faktach Popkiewicz Kurtyka COP

Komentarze

27.12.2018 15:26 Devak

Większość polityków nie wierzy chyba, że prawa fizyki są niezmienne. Istnieją podobno "cuda", które są przykładem pogwałcenia tych praw ;)

27.12.2018 16:17 Felek

Pan Marcin jest w tym towarzystwie jedyną osoba, która nie oszukuje ani siebie ani nikogo innego. Pozostali dalej żyją w swoim świecie zamkniętym pod kloszem. Wciąż są przeświadczeni, że darmowy ściek wodny czy atmosferyczny to świetny sposób na zarobek a te problemy to w ogóle ich nie dotyczą. Ja w sumie też nie mam złudzeń, dopóki żyje pewne pokolenie biznesmenów, którym jest zbyt wygodnie tak jak jest, dopóty nie mamy co liczyć na realne zmiany i poprawę stanu rzeczy na prawidłową. W zasadzie wygląda na to, że cywilizacyjny kop w dupę jest nieunikniony i bardzo pożądany dla nas. Obawiam się jednak, że ten kop w dupę będzie tak mocny, że najzwyczajniej na świecie wymrzemy wszyscy. Bo o ile proste życie dostosuje się do warunków zmian i przeczeka do wyrównania się klimatu i kolejnego unormowania temperatur, opadów itp-itd za jakieś 100.000 lat o tyle człowiek nie da temu rady. Dlaczego? Bo nasze DNA jest zbyt skomplikowane i zbyt polega na stabilności klimatu. Przekłada się to również chociażby na to, że fizycznie, organizm człowieka począwszy od płodu po starców, nie będzie się już nadawał do funkcjonowania jeśli dajmy na to w 2500 roku dobijemy do ponad +15 stopni C średnio, cieplej niż obecnie.

27.12.2018 16:48 papa ohara

Oglądałem wczoraj na żywo :)

Polecam również wypowiedź Marcina, Szymona Malinowskiego i Aleksandry Kardaś dla TVN Meteo:

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/co-sie-stanie-jezeli-nie-zatrzymamy-zmian-klimatu-w-ciagu-dwoch-tygodni-jestesmy-wyzerowani,280587,1,0.html

27.12.2018 19:04 ŚWIATŁOLUB

dobrze Marcin, że pozwoli Ci mówić w ogóle :)
W powietrzu studia unosił się jakiś nieznośny duch main-streamowego myślenia: Niby widać już krawędź ale panie przecież mamy lasy i elektrownie węglowe, zapas węgla na 200 lat.
Ewidentny brak poczucia wspólnoty z naturą, a wszyscy żyjemy w jednej, małej sadzawce. Postęp jest jednak widoczny: nie wyobrażam sobie takiej dyskusji w 2010 roku (niezależnie kto wtedy był u steru) czyli powoli rzeczywistość zaczyna pukać nawet przez szklaną szybkę

28.12.2018 3:01 gupol(szukam w OZE)

obawiam się że gadanie o zmianach klimatu nie ma najmniejszego sensu. to nie przekona demokratycznej większości do żadnych istotnych działań.
tylko kwestia szczytu wydobycia kopalin może to zrobić.

28.12.2018 10:29 ŚWIATŁOLUB

szczyt wydobycia już był - mieliśmy cywilizacyjnego farta i jak na razie trwa nadpodaż. Widać, że w ludzkich głowach powoli kiełkuje nowy sposób myślenia o relacji z naturą. Baaardzo powolnie ale jednak. Nie jesteśmy pępkiem świata: zwyczajnie nas zostawią jeśli się nie przyłączymy. A tak może się zdarzyć gdy nasi politycy będą nadal działać w oderwaniu od rzeczywistości. Ale to wyparcie to u naszych polityków walka o utrzymanie wielkich centralnych pieniędzy pod ich kontrolą. Tylko wtedy można pod pozorami słusznych działań kraść pieniądze obywateli, a jednocześnie ubezpieczyć się setką matactw by wyglądało to niewinnie. Ten czas przyzwolenia już minął. Mamy za mało czasu by zwietrzali oportuniści zarządzali gospodarką to zwyczajnie ich przerasta.

28.12.2018 12:17 Carlinfan

To ja spytam trochę półżartem, kto zapłaci za CO2 wyemitowane przez Etnę ? :)
Wg informacji prasowych to aż 7 milionów ton CO2 w czasie tylko jednej erupcji... Do tego erupcja Anak Krakatau...

28.12.2018 12:54 Logic

No ja juz sobie wczoraj doszedłem do konca Nauki o Klimacie.
Mam wrażenie ze to jest schizofrenia i to ostra.
Tzn bron Boże nie mam na myśli autorów tylko cywilizacje. Wnioski z ksiazki są schizofreniczne czyli sprzeczne ze sobą cele i sprzeczne ze sobą możliwości.
Tak jak juz pisałem, szczegółowo opisano wisielczy sznur dla cywilizacji.

Byc moze ratunkiem było by wdrożenie systemu - kazdy płaci swój ślad węglowy lecz tego nie da sie zrobic bez systemu totalnej inwigilacji.
Byc moze jakas forma podatku węglowego tylko ze przy tym systemie finansowym to zubożała klasa średnia bedzie musiała za to zapłacić.

Czyli podstawowe wnioski z ksiazki i innych źrudeł -weźcie i następny szczyt zróbcie w celu zlikwidowania giełd, spekulacji i całego tego chorego sytemu finansowego oraz uwalenia banksterki. To od tego trzeba zacząć potem przeludnienie i na końcu emisja CO2.

28.12.2018 12:58 Miro

Elity polityczne żyją w szklanej bańce - drogie garnitury, sporo zer na koncie, zrakowaciałe ego, wczasy w plastikowych kurortach, dzieci w różnych oksfordach, paranoiczne mniemanie, że ich słowa zmieniają realny świat (z prawami fizyki, biologii, chemii). Kiedy świat się wali, oni tego w ogóle nie widzą, a jak się będzie walił na całego - to będą kombinować, z jakim politykiem - mającym solidniejszy bunkier - zawrzeć sojusz - i nadal w tym bunkrze bredzić oraz jeść syntetyczny kawior
Do śmierci nie wyjdą ze swojej percepcyjnej bańki, w której tkwią od dzieciństwa - bo od dzieciństwa charakter ich predysponował do zostania politykami.
Ja oczywiście wyolbrzymiam, ale tak to z grubsza wygląda.
Mnie się zawsze w takiej sytuacji przypomina (patetyczny co prawda) wiersz Miłosza, "Który skrzywdziłeś". Jednak Miłosz przypisuje podłości polityków sankcję moralną, tymczasem to zazwyczaj ludzie z natury immoralni oraz głupi. I to pozwala wieszczyć katastrofę ludzkości.
Mnie osobiście nie jest żal ludzkości (bo w sumie nie ma czego - rozwalili całkiem ciekawą planetę), ale żal biosfery, no i po prostu strach, co się będzie działo już niedługo.

28.12.2018 13:03 Logic

No panie Marcinie ma pan doktorat zna pan języki wiec czas zacząć mowić prawdę. Moze uda sie panu zainicjować dyskusję na forum międzynarodowym.
Czyli.
1. Banksterka
2. Przeludnienie
3. Emisja CO2

28.12.2018 13:25 Logic

@Miro
Od jakiegoś czasu tu pisze ze podstawowy problem to rządząca nomenklatura czyli lewicowi i neoliberalni politycy powiązany z nimi biznes i koncerny przez czesc organizacji ekologicznych i pozarządowych o lewicowych poglądach. A biorących i zarabiających kase na tym systemie.
Korwin i "faszyści" to tylko odruch obronny ze strony bezradnego społeczeństwa. Jesli nomenklatura jest nieudolna to automatycznie zwracamy sie w stronę ktora daje jakąkolwiek receptę.

28.12.2018 13:36 Miro

@LOGIC - ja się zazwyczaj z Tobą zupełnie nie zgadzam, ale z ostatnim zdaniem się zgadzam. Jeśli kretyni dyktują, to pospólstwo ma bardzo ograniczone pole manewru w wyborze swojej narracji.
Co do samej telewizyjnej debaty - to przypomina mi się znowu wspomniany Miłosz, który nie mógł się nadziwić u schyłku życia, jak odradza się zło. Mam podobne wrażenie, kiedy widzę Marcina Popkiewicza ścierającego się z nierozumną (i samozadowoloną, samozałganą) ścianą reprezentowaną przez Kurtykę oraz reprezentanta Lasów. Rozpacz.

28.12.2018 13:46 Miro

Plusem tej debaty jest opanowanie emocjonalne polemistów, kultura dyskusji.

28.12.2018 14:26 Carlinfan

Sprawiacie, że trochę budzi się we mnie wiara w ludzi, choć wiem że jesteśmy promilem w morzu nieświadomości...
Dopełniając brak jakiegokolwiek rozsądnego ruchu ze strony ludzi świadomych kierunku rozwoju cywilizacji, a raczej jej upadku, wtrącę cytat, który już kiedyś wklejałem. Cytat już ma trochę lat, ale jak najbardziej aktualny.

"Złudzenie wolności będzie trwało tak długo jak długo będzie przynosiło zyski trwanie tej iluzji. Kiedy stanie się ona zbyt droga do utrzymania, po prostu zdejmą scenografię, rozsuną zasłony, poprzesuwają stoły i krzesła, i zobaczysz ceglaną ścianę z tyłu teatru."

28.12.2018 14:44 Rafał

@Califarn napisał:
"To ja spytam trochę półżartem, kto zapłaci za CO2 wyemitowane przez Etnę ? :)
Wg informacji prasowych to aż 7 milionów ton CO2 w czasie tylko jednej erupcji... Do tego erupcja Anak Krakatau..."

Roczna ekwiwalentna emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych na świecie: 36800 milionów ton.
Ten nieborak wyprodukował zaledwie 0,019% tego co robi człowiek.
Jeden zero dla człowieka. Jeszcze 5200 takich wulkanów wybuchnie i będzie remis.

28.12.2018 14:52 Carlinfan

@RAFAŁ
Załóżmy, że jest kraj, który nie ma elektrowni węglowych, ale jedną już buduje i zaczyna wydalać ok 7 milionów ton CO2 rocznie. Jak to się ma do erupcji wulkanów ? Czy ktoś jest świadomy, że istnienie 'czystego CO2' czyli takich wulkanów może popychać kraj posiadający czynne wulkany do działania na polu 'kreatywnej księgowości'.
Jaki organ ponadpaństwowy ma to weryfikować ?

28.12.2018 15:36 Mariusz

No tak - jedna elektrownia do wszystkich wulkanów ma się nijak ale gdyby wszyscy zaczęli tak myśleć to mielibyśmy emisje na 100 gigaton rocznie

28.12.2018 16:19 Godlike

Wy traktujecie emisje ze spalania paliw kopalnych jak jakieś zanieczyszczenie, które można wyeliminować, bo podgrzewa atmosferę. Moim zdaniem, spalanie paliw kopalnych, którego efektem jest emisja, to fundament cywilizacji przemysłowej, która utrzymuje przy życiu 6 miliardów nadprogramowych ludzi. Jeżeli usuniemy fundament, to nawet 100 piętrowy wieżowiec się zawali. Dlatego ludzkość nie ograniczyła emisji - bo system podświadomie chroni się przed zawaleniem.

Ludzie promujący globalne odchodzenie od paliw kopalnych, myślą, że robią coś pozytywnego dla świata, a ja mam zdanie, że nieświadomie promują wcześniejszy upadek.
Np. ograniczenie ruchu samochodów osobowych sprawi, że spadnie cena i tempo wydobycia ropy, co równocześnie zmniejszy podaż oleju napędowego, który gospodarka potrzebuje w ogromnych ilościach.
Z kolei tępienie spalania węgla sprawi, że będzie trzeba wydawać kolosalne pieniądze na magazyny energii, przez co prąd i równocześnie inne towary mocno zdrożeją, przez co ludzie będą mniej kupować i zacznie spadać PKB, co wiąże się z upadaniem banków i powtórką roku 2008, tyle, że na sterydach.

28.12.2018 16:33 logic

Co do tej dyskusji to to porównanie z Amazonką i tratwą zakłamuje rzeczywistość.

Jesteśmy raczej na transatlantyku Titanic który płynie na górę lodową. Obecnie kapitan zorientował się że statek płynie kursem kolizyjnym i nawet zaczął zmieniać ustawienia steru, niestety bezwładność statku i prędkość nie pozwolą takiej masie uniknąć zderzenia.

28.12.2018 17:35 Mariusz

Godlike
Nie dramatyzuj ponad rozsądną miarę bo to tez szkodzi. Wystarczy inwestować w transformację energetyczną po kilka procent PKB rocznie przez 5 do 10 lat żeby prawie wyeliminować emisje CO2. Potem będzie można konsumować więcej niżby się konsumowało bez tych inwestycji bo odpadną wydatki na węglowodory
Obecnie Niemcy inwestują około 1 % PKB i mają około 30% udział oze w elektroenerteyce. A mogłyby zdziałać o wiele więcej. Niestety piwo i VW TDI ważniejsze :-)

28.12.2018 17:44 Carlinfan

@MARIUSZ
Takiego optymizmu to nawet politycy by mogliby pozazdrościć.
Walka z węglem to nie walka o ekologię tylko walka o kasę... Bez dopłat elektrownie wiatrowe nawet w Niemczech są NIEOPŁACALNE.
https://foreignpolicy.com/2017/11/13/germany-is-a-coal-burning-gas-guzzling-climate-change-hypocrite/

28.12.2018 18:36 Mariusz

Całe szczęście że kolesie od węglowodorów działają nieodpłatnie i dzięki temu widać jaki z OZE jest megaszwindel

Dzisiaj każdy życzy sobie za swoja pracę tyle, że większość inwestycji jest nieopłacalna bez specjalnych preferencji. Gdyby jednak nie inwestować to zostalibyśmy po pewnym czasie z gołymi tyłkami. Chińczycy inwestują 50% PKB i cały świat podziwia ich wzrosty gospodarcze. Pewnie na papierze większość tych inwestycji się nie opłaca. My inwestujemy najwyżej 20% PKB, NIemcy pewnie podobnie lub mniej i mamy bryndzę gospodarczą. Przejadanie tych pieniędzy opłaca się bardziej, niech się dzieci martwią tym co im zostawimy co nie???

28.12.2018 18:48 Carlinfan

@MARIUSZ
Ale jak możesz porównywać inwestycje w Chinach gdzie praca człowieka jest w porównaniu z Zachodem bardzo tania ???
Dlaczego dzieci ludzi bogatych, takich co zostawiają za sobą ślad węglowy szerokości 100 biednych ludzi mają się tym nie martwić ? Może to dzieci tego biadaka mają się tym martwić ? Paradoksalnie biedak musi myśleć jak przeżyć, a bogaty myśli gdzie sobie poleci na ferie zimowe i wakacje. Może jakiś wypad na majówkę na drugą półkulę.
To na tyle by było co do tego, kto się czym martwi.

28.12.2018 18:58 ŚWIATŁOLUB

aby na pewno praca chińskich rąk jest nadal taka tania? Sprawdzałeś? https://www.cnbc.com/2017/02/27/chinese-wages-rise-made-in-china-isnt-so-cheap-anymore.html

28.12.2018 19:40 Mariusz

Carlinfan
Uprawiasz klasyczny galop Gischa.

29.12.2018 0:25 papa ohara

Idioci z Polonia Christiana w akcji. Obejrzyjcie i wyraźcie swoje zdanie.

https://www.youtube.com/watch?v=aUU3Gsf7M_U

29.12.2018 0:33 papa ohara

Dodam tylko tyle, że jak te popeliny obejrzałem to mi ciśnienie tak skoczyło, że w lustrze zobaczyłem swoją gębę czerwoną jak po wypiciu flaszki gorzały.

29.12.2018 11:23 Rafał

@Papa Ohara
To nie są żadni katolicy, Katolik stoi w prawdzie.
To idioci bez mózgów.
No do dobrze można krytykować tych z Christiana nieskażonych wiedzą zakutych łbów, to nawet trochę ich usprawiedliwia.
Ale co należy powiedzieć o tych z tytułami naukowymi którzy występują w tym filmie. To jest po prostu przekupiona wszawa sfołocz. Kategoria o wiele bardziej szkodliwa od pseudokatolików.
Ja jestem katolikiem. Nie cierpię lewactwa, neomarksistowskiej hołoty, śniadych ubogacaczy multikulti, gender i wiem że to nasza działalność powoduje problem z klimatem.
Ja wiem a nie "wierzę". Bo moja wiara odnosi się tylko do Boga.

29.12.2018 12:56 Mariusz

https://www.youtube.com/watch?v=UHmqLwSUdNU

Michalkiewicz tez pojechał :-)

29.12.2018 13:07 GP

@papa ohara
https://www.youtube.com/watch?v=aUU3Gsf7M_U
Globalne ocieplenie czy globalna manipulacja? Dokument PCh24TV

Powrzucałem im parę dosadnych komentarzy i proszę was ziomeczki o kciuka, żeby wyjść na wyższą pozycję w komentarzach mój nick "Grzesiek E". Damy radę? ;)

29.12.2018 14:24 PIT

Problem polega na tym, że bardzo dużo ludzi tak właśnie sądzi, że to jest globalny spisek czy globalna religia, badania są sfałszowane jak i wszelkie instrumenty pomiarowe łącznie z satelitami.

Cóż na głupotę nie ma lekarstwa.

Takich przykładów jest pełno, nie trzeba daleko szukać.

Rachoń
https://opinie.wp.pl/absurdalna-dyskusja-o-klimacie-w-tvp-info-rachon-co2-jest-w-wodzie-mineralnej-tez-truje-6332357560440961a

Jacek Wilk
https://youtu.be/ffuJphj2SEA

Kuźmiuk
https://youtu.be/OQzB-BzM_Hk

Cejrowski
https://youtu.be/HUq5iTw5LGM

30.12.2018 17:52 4769

MARIUSZ: "Wystarczy inwestować w transformację energetyczną po kilka procent PKB rocznie przez 5 do 10 lat żeby prawie wyeliminować emisje CO2."
...i przy okazji co najmniej 6 mld ludzi.

31.12.2018 11:06 Miro

@GP - ten dokument PCh24TV jest przerażający, bo on jest bardzo sprawnie nakręcony i łączy w (dla nieprzygotowanego i z góry uprzedzonego widza) spójną teorię spiskową wiele wątków: globalne ocieplenie, patriotyzm, bandycką UE, plany redukcji ludzkości, szwindel finansowy, spisek naukowy, bezpieczeństwo energetyczne Polski itd.
Straszny dokument, nakręcony w poważnej konwencji publicystyki popularno-naukowej i wiarygodnego reportażu - bardzo na rękę obecnej polityce Polski.
Powtórzę, że widz nieprzygotowany merytorycznie, za to nastawiony "patriotycznie" i pogubiony w informacyjnym szumie, nie znający praw chemii, fizyki, manipulacji medialnej - jest wobec takiego programu całkowicie bezradny, łyka ten bełkot jak pocieszający eliksir prawdy i staje się jeszcze bardziej odporny na rzeczową argumentację...
I nawet gdyby za 20-30 lat klimat Ziemi się całkowicie rozsypał, a przed rzeczonym widzem stanęła armia naukowców z milionem raportów naukowych - to i tak go nie przekonają w najmniejszym stopniu - bo powie wtedy, że klimat posypał się z przyczyn naturalnych, a ci naukowcy też są przepłaceni.
Mur nie do przebicia - coś w rodzaju religijnego argumentu Pierwszego Poruszyciela - jakąkolwiek się wskaże przyczynę ruchu, to zawsze można powiedzieć, że za tym ruchem stoi jakiś Poruszyciel - i tak w nieskończoność.
Nie mówię tego w intencji antyreligijnej, tylko pokazuję, jak działa zapiekły denializm - jest podobny do ideologicznego fundamentalizmu, jest nie do obalenia - jak się już zakorzeni mocno w głowie.
Mnie tylko ciekawi, ile z tzw. "autorytetów" występujących w tym programie to ludzie szczerze wierzący w swoje brednie, a ilu robi to za pieniądze. To mnie mocno frapuje.

31.12.2018 12:07 WJ

Kochani Jesteście.
I pozostańcie Takimi w kolejnym Roku.

Jakaś awersja do myślenia mi doskwiera pod naporem świadomości pewnych procesów. Tym bardziej cenię sobie Komentującyh na ZnR.
( MP podziwiam nieustannie za Jego Aktywność )

31.12.2018 13:42 Mariusz

4769

że co? Czy ty wiesz ile kasy marnuje się rocznie na obżarstwo, opilstwo, palenie papierosów, narkotyki, Same samochody spalinowe poza kosztem zakupu tankowania itp generują około TRZY RAZY WIĘCEJ kosztów pod postacią kosztów budowy dróg, utrzymywania policji, opłacania sądów, utrzymywania więzień z zawartością, koszty wypadków - około 30mld rocznie-, w tym hospitalizacji, wypłacania chorobowego, rent, skutki katastrof ekologicznych, skażeń, zatruć, w postaci leczenia, utrzymywania na rencie, w tym upośledzonych, chorowitych dzieci, koszty leczenia, utrzymywania na rencie w związku z skutkami hałasów + skutki, konsekwencje, w tym zniszczenia, koszty wojenne o ropę!

Z samych zbrojeń można spokojnie wycisnąć 1%PKB rocznie oszczędności - wystarczy prosty układ międzynarodowy dający prawne gwarancje że w przypadku gdy kraj X zostanie napadnięty to każdy kraj będzie miał obowiązek udzielić mu zbrojnej pomocy. Obecnie ma obowiązek jedynie głosować na forum ONZ czyli np wyrazić oburzenie z powodu jakiejś wojny.
Z dobrym ukłądem bezpieczeństwa można znacznie zmniejszyć nakłady na zbrojenia

Mozna zmusić koncerny samochodowe do zaprzestania inwestycji w dłubanianę w silnikach spalinowych i rozpoczęcia inwestycji na dużą skalę w auta elektryczne. Same niemieckie koncerny motoryzacyjne mają ze 40 mld Euro rocznie w kapitale inwestycyjnym.


Nikt nie musi umierać od aktywnej polityki redukcji emisji CO2. Przeciwnie to bez tej polityki będzie 6 mld trupów chociaż nie od razu

31.12.2018 14:12 Logic

@Mariusz
Powiedz to rządzącej nomenklaturze.
My to wiemy.

31.12.2018 16:52 ŚWIATŁOLUB

NAJLEPSZOŚCI PO CAŁOŚCI !!!
Tylko pamiętajcie, że jutro jest 1 stycznia i obecność na mszy jest obowiązkowa: https://www.youtube.com/watch?v=HegMULQrjHA

31.12.2018 17:23 Grisby

Oglądałem na żywo. Niesamowite jest, że m. in. Twoja Marcinie organiczna i mozolna praca popularyzatorska przynosi wielkie skutki. Jeszcze 5 lat temu taka rozmowa w głównym czasie antenowym w mainstreamowym medium adresowanym do klasy średniej, w której nie bierze udziału żaden negacjonista czy ignorant, w której połowę rozmówców stanowią osoby niegdyś określane jako ekoterroryści podczas której nikt nie neguje potrzeby działań, podczas której nikt nie oponuje przed nazywaniem skutków zmian klimatu ARMAGEDONEM po prostu by się nie odbyła!
10 lat temu takie rozmowy można było jedynie poczytać w zakamarkach internetu na blogu doskonaleszare a nawet tam nie brakowało totalnych ignorantów...
To naprawdę olbrzymi skok w świadomości odbiorców i za tym mediów.
Wielkie brawa za to Marcinie i trzymaj tak dalej!

P. S.
Końcówka może nie tyle zbyt ostra co niosąca ryzyko przyklejania antyrządowej łatki.

02.01.2019 21:33 mol

@Marcin Popkiewicz
Ja bym widział podcast w podobnym gronie :)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto