Bank Światowy: więcej OZE niż węgla w polskiej energetyce już w 2030

Zdaniem ekspertów Banku Światowego, którzy przeanalizowali nasz miks energetyczny, do roku 2030 odnawialne źródła energii mogą odpowiadać już za połowę produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. Ich szacunki jednak nie idą w parze z wizją rozwoju polskiej energetyki, którą ostatnio przedstawiło Ministerstwo Energii.

W przedstawionym ostatnio przez Ministerstwo Energii projekcie dokumentu pt. „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040” (PEP 2040) założono, że w 2030 roku udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie energii brutto wyniesie 21 proc., przy czym w miksie elektroenergetycznym będzie to 27 proc.

Tymczasem w opublikowanym wczoraj raporcie na temat polskiej energetyki Bank Światowy zapewnia, że do roku 2030 możliwe jest osiągnięcie w naszym miksie energii elektrycznej niemal 50-procentowego udziału OZE w stosunku do zaledwie kilkunastu procent obecnie. Do tego czasu udział energetyki węglowej w miksie wytwarzania mógłby spaść poniżej 40 proc.

Autorzy raportu “Poland Energy Transition: The Path to Sustainability in the Electricity and Heating Sector” podkreślają, że około 60 proc. polskich elektrowni węglowych ma już ponad 30 lat. Zastępowanie ich niskoemisyjnym źródłami to nie tylko ograniczenie emisji, ale także szansa na rozwój gospodarczy.

– Zwiększenie potencjału energetyki odnawialnej w Polsce to korzyści dla gospodarki, poprawa zdrowia mieszkańców i zredukowanie poważnych, środowiskowych problemów, w tym biorących się z najgorszej jakości powietrza spośród europejskich miast – wyliczają twórcy raportu.

W najbardziej ambitnym scenariuszu, który wskazano w raporcie, liczba zatrudnionych w polskim górnictwie do roku 2030 miałaby zmaleć o 20 tys., czyli o około 25 proc. Natomiast w firmach związanych z poprawą efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym pracę miałoby znaleźć około 100 tys. osób.

– Polska już osiągnęła sukces w oddzieleniu zależności między wzrostem gospodarczym i emisjami. Od 1989 roku zwiększyła swoje PKB 7-krotnie, jednocześnie zmniejszając emisje w elektroenergetyce i ciepłownictwie o 30 proc. – zauważa Carlos Pinerua z Banku Światowego, jeden z autorów raportu.

– Jednak dalsze silne uzależnienie Polski od węgla tworzy poważne problemy i ogromne koszty zdrowotne. Nasza analiza pokazuje, że inwestycje w odnawialne źródła energii mogą teraz okazać się nie tylko korzystne dla zdrowia ludzi, ale są już także uzasadnione ekonomicznie – dodaje ekspert.

Raport Banku Światowego “Poland Energy Transition: The Path to Sustainability in the Electricity and Heating Sector” [link]

Źródło: GRAMwZIELONE

Komentarze

22.12.2018 10:48 pole torsyjne

cel można osiągnąć albo poprzez rzeczywistą redukcję węgla na korzyść oze albo poprzez redukcję zapotrzebowania na energię co z kolei można osiągnąć poprzez energooszczędne projektowanie rzeczy albo poprzez redukcję konsumpcji co z kolei można osiągnąć poprzez wyższą świadomość konsumentów i co za tym idzie wysoką kulturę gospodarowania energią i wszelkimi zasobami albo poprzez redukcję samych konsumentów
mam przeczucie że decyzja co do strategii już zapadła w latach 70 ubiegłego wieku gdzieś we włoszech w dolomitach klub rzymski się kłania
https://www.youtube.com/watch?v=ghDRvzsm-7I
i jeszcze piosenka bo podobno muzyka łagodzi obyczaje
https://www.youtube.com/watch?v=rfaq8HEAb1U
oby tak było

22.12.2018 12:27 BIGENERGY

Takich opracowań nie musi robić niewiadomo jaki bank światowy. Każdy z nas może sobie to policzyć wg dostępnych materiałów - nawet tych publikowanych przez ministerstwo energetyki - że PV już się bardziej opłaca nie licząc już nawet cen CO2 a tylko samo paliwo. Problem w tym, że jesteśmy wszyscy za wygodni, zabetonowani w tym, co do tej pory robiliśmy, a przy okazji rzeczywiście rząd nie sprzyja.
Budowanie świadomości to jedno, a podejmowanie w dzisiejszych czasach ryzyka, to drugie

22.12.2018 13:16 Carlinfan

Co ma BŚ do planowania rozwoju OZ w Polsce przy jednoczesnym likwidowaniu przemysłu węglowego ?

23.12.2018 3:38 gupol(szukam w OZE)

@bigenergy
"PV już się bardziej opłaca nie licząc już nawet cen CO2 a tylko samo paliwo."

zdaje sie że chyba kiedyś już o tym dyskutowaliśmy.

pytanie brzmi czy same PV i OZE wogółe moga istnieć samodzielnie i czy są w stanie zapewnić nam chocby połowę obecnego standardu zycia czego niestety jeszcze nikt i nigdzie nie udowodnił.

23.12.2018 10:19 BIGENERGY

@gupol(szukam w OZE)
Mogą. Może rzeczywiście nie same, ale z akumulacją, ale - na co Marcin cały czas kładzie główny nacisk - podstawa jest zmniejszenie energochłonności w każdej dziedzinie życia, optymalizacja gospodarowaniem energią i nie marnowanie energii na rzeczy jednorazowe. Przykładem w tej dziedzinie są społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych nie dlatego, że przeniosły produkcję gdzie indziej, ale dlatego, że już doszły do tego, że być to nie znaczy obnosić się tym, co się posiada. Używanie starych, sprawdzonych i niezawodnych rzeczy jest tam ważniejsze od posiadania najnowszych nowinek.
Czeka nas zmiana mentalności w przewartościowaniu wielu rzeczy, ale to wcale nie oznacza, że musi obniżyć się standard życia

23.12.2018 10:29 BIGENERGY

... wracając na chwile do cen energii:
TERAZ płacimy za generację z węgla + przesył + dystrybucja i płacimy za 100% dyspozycyjność (popyt = podaż w każdej chwili, dzięki temu kiedy chcemy, to uruchamiamy jakiekolwiek urządzenie elektryczne)
W PRZYSZŁOŚCI sami sobie wygenerujemy energię elektryczną np z PV i będziemy ją sobie sami akumulować żeby starczyło na ile potrzebujemy, a nie w każdej chwili (to jest oczywiście uproszczenie, ale chodzi o zasadę).
Czyli celem będzie zaspokojenie potrzeb na wysokim poziomie, a nie 100% dyspozycyjność dostępności do energii i dóbr.
To jest właśnie ta zmiana mentalności.
Człowiek nie świnia - wszystko zeżre i do wszystkiego się przyzwyczai :-)

25.12.2018 3:50 gupol(szukam w OZE)

@bigenergy
"Mogą. Może rzeczywiście nie same,"

phhh hahah hahahah haaha. no błagam. bo umrę ze śmiechu.

@"Przykładem w tej dziedzinie są społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych nie dlatego, że przeniosły produkcję gdzie indziej, ale dlatego, że już doszły do tego, że być to nie znaczy obnosić się tym, co się posiada"

aha. to pokaż mi te społeczeństwa. może niemcy gdzie prąd jest tańszy niż u nas a zarobki i zużycie ropy naftowej 3 razy wyższe?
może norwegia gdzie zużycie ropy per capita jest 4 razy wyższe niż w polsce?

niech społeczeństwa krajów rozwiniętych dadzą nam przykład i zrównają swój poziom konsumpcji z naszym to pogadamy.

zdaje sie że we francji ktoś na urzędzie chciał nakłonić ludzi do tego kroku ale dostał kopa i zostanie po staremu.
dziekuję bardzo za taki przykład.

26.12.2018 10:21 Rafał

@Gulpol
Problem polega na tym że wciąż idealizujemy społeczeństwa zachodu, tak działają nasze kompleksy. To dlatego tylu u nas ojkofobów i dlatego działa tak doskonale pedagogika wstydu.
Masę w Polsce wyznawców ojca dyrektora Michnika, masę oglądaczy TVN najbardziej szkodliwej i szkodzącej Polsce telewizji. (afera wafel SS)

Tak naprawdę kondycja zachodu to dekadencja.
Zero jakichkolwiek wartości oprócz konsumpcjonizmu. Zabawne jest to że wymaga się od nich wyrzeczeń. Ja się pytam w imię czego byliby do tego zdolni?
W imię swojego ateizmu?

26.12.2018 11:25 Godlike

Rafał - Gdyby nie TVN itp., to mielibyśmy już w Polsce drugą Turcje.

26.12.2018 19:29 Ktos

Godlike - to się teraz usmialem:) druga Turcja a to dobre..

26.12.2018 20:37 Mariusz

KTOS
A widziałeś co oni zrobili z telewizją publiczną i jak wygląda wg nich debata publiczna?
Gdyby nie presja z demokratycznych elementów w społeczeństwie to Jarosław jeszcze dzisiaj ogłosiłby się Dożywotnim Imperatorem Polski.

Może twierdzenie, że TVN nas chroni to za dużo powiedziane bo TVN to tylko element ale TVN na pewno ma w tym udział. Szkoda że oni tez trochę przeginaja w drugą stronę czasami nadmiernie atakują PiS.

26.12.2018 22:00 Miro

@RAFAŁ - co Ty mówisz o ojcu dyrektorze Michniku... Można się nie zgadzać z linią polityczną czy światopoglądową GW, ale to jest ogromny zbiór tekstów, o często bardzo wysokim poziomie - chociażby na tematy naukowe, przyrodnicze itd. I ośmielam się twierdzić, że poziom indoktrynacji jest tam bez porównania niższy niż w mediach drugiej strony.
Całkowicie się zgadzam z kolegą Mariuszem, że bez takich mediów jak TVN (czy rzeczona GW) - mimo ich minusów - mielibyśmy w tym kraju wszechwładzę jedynie słusznej linii, a o AGW byś czytał w mediach oficjalnych wyłącznie jako o wymyśle zdegenerowanych eko-terro-lewako-brukselo-deutsche itd. itp.

26.12.2018 22:11 papa ohara

Polecam Wam merytoryczne filmy dokumentalne z kanału vpro documentary:

https://www.youtube.com/channel/UC9sXw4ZdPEIp6bYGvLW-_iA

27.12.2018 0:19 papa ohara

A tutaj dla odmiany coś wręcz przeciwnego, czyli wywód idioty dla polonia christiana:

https://www.youtube.com/watch?v=UHmqLwSUdNU

27.12.2018 2:10 gupol(szukam w OZE)

@rafał
no moge się częściowo z tym zgodzić. a z czego wynikają te kompleksy? z tego że jesteśmy krajem postkolonialnym. nasze niby to oświecone i nowoczesne proeuropejskie elity też są postkolonialne i nie wyobrażają sobie istnienia bez "pana", obcego nadzorcy któremu trzeba służyć z korzyścią dla siebie a szkodą dla całej reszty.
tyle że za PRL nadzorca był tylko jeden - w moskwie.
a teraz jest jeszcze w brukseli i waszyngtonie.
i przykro to mówić ale nowym nadzorcom też pasuje rola nadzorcy co to poucza i naucza i rządzi.
co zrobić. suwerennym krajem nie będziemy nigdy. cięzko powiedziec czy jeszcze jesteśmy krajem niepodległym. białoczerwony marsz niestety jeszcze o tym nie świadczy.

@rafał
"Zero jakichkolwiek wartości oprócz konsumpcjonizmu. Zabawne jest to że wymaga się od nich wyrzeczeń"

no włąśnie nie. nikt od nich niczego nie wymaga!. jest dokładnie przeciwnie. to oni wymagają od innych, zwłaszcza biednych i słabszych.
i wymagają rzeczy niemożliwych - żeby ich dogonić bez paliw kopalnych i bez kolonialnego wyzysku innych krajów. czyli zrobić to czego oni sami nie byli w stanie zrobić. i mało tego. nadal utrzymują postkolonialną niesprawiedliwość na biednym południu świata bredząc jednocześnie o demokracji i praworządności. banda opasłych hipokrytów.

27.12.2018 3:02 gupol(szukam w OZE)

@mariusz
"A widziałeś co oni zrobili z telewizją publiczną i jak wygląda wg nich debata publiczna?
Gdyby nie presja z demokratycznych elementów w społeczeństwie to Jarosław jeszcze dzisiaj ogłosiłby się Dożywotnim Imperatorem Polski."

to żeś poleciał TVN owskim szambem że prawie klawiaturę obrzygałem.

no co pisiory zrobiły z telewizją publiczną? stworzyli w niej własną narrację. jak każda partia po wygranych wyborach.

se lepiej przypomnij jak wyglądała telewizja publiczna przed wyborami. normalnie TVN bis. od rana do wieczora w kółko ten sam kretyński jazgot:

ZAMACH STANU ---- DYKTATURA --- K-O-N-S-T-Y-T-U-C-J-A --- BEZPRAWIE ---- FASZYZM
--- NEONAZIZM.

a najśmieszniejsze jest to że o demokracji i praworządności pierdzielą byli SBecy , UBecy i kolesie z PZPR-u.

to są fachowcy od prania mózgów więc nic dziwnego że połowa durnych polaczków łazi i bezmyślnie powtarza tą kretyńską śpiewkę.

i jakoś ci kuźwa nie przeszkadzało że za post SB iego PO zniszczono prawie wszystkie media krytyczne wobec władzy. akcje z nie dopuszczaniem tv trwam na multipleks.

a ta próba zniszczenia / przejęcia dziennika "rzeczpospolita" bo był ostatnim co krytykował POstkomunę
albo jak słuzby specjalne wchodziły do redakcji gazet żeby rekwirować materiały dotyczące afer w PO.

albo ABW wpadające o 6 rano do gościa co se robił jaja z komorowskiego.

podczas gdy kaczyńskiego można było i przed i po śmierci bezkarnie opluć, osrać i obżygać a cały kraj rechotał z tego jak debile na psychotropach.

i to była wg ciebie demokracja. oświecona i europejska. co kradnie i kłamie bez mrugnięcia okiem ale jej wolno. bo przecież jest ten dyktator kaczyński co to wyprowadzi ZOMO na ulicę i podpali cały kraj.
jak mawiał pan stonoga "szkoda szczepić ryja". rację ma ten kto jak najszybciej wypier#$la z tego chorego kraju.

27.12.2018 9:59 Carlinfan

@GUPOL
Zapomniałeś o tym co spotkało Blidę i transplantologię po tym jak PiS dorwał się do władzy.
Po okrągłym stole jest wybór między tymi samymi ludźmi, którzy stwarzają pozory różnic. Najsmutniejsze, że widzą to wykształceni ludzie, a dali by się poszczuć na siebie przez tych cwaniaków.

27.12.2018 15:08 pole torsyjne

https://www.youtube.com/watch?v=ql-4xWEhPuc
Rosja to wielki kraj

27.12.2018 15:48 Mariusz

Pole Torsyjne
https://www.youtube.com/watch?v=inykKHPbRdw


GUpol
Naprawdę robią to samo??? Nie, kolego. Jak rządziła platforma czy SLD to po wygłoszeniu swojego poglądu partii rządzącej zawsze znalazł się czas- czy w Wiadomościach czy przy innej okazji - żeby swój często odnmienny pogląd wyraził 1 lub więcej przedstawiciel partii opozycyjnej. Obecnie to jest totalnie jednostronna narracja pt PiS dobry a opozycja zła. Jak opozyjca skrytykuje działania polskiego rządu to zaraz kilka dninawałki w mediach PUBLICZNYCH jaka to opozycja jest "antypolska" i jak "krytykuje Polskę", a nie PiS.

Udział w czasie antenowym, który wg ustaw powinien być odpowiednio rozdzielany między parite był za PO czy SLD rozdzielany zgodnie z ustawami a teraz to jest 90% dla PiS a reszta dla całej opozycji
To tylko drobne przykłady świdczące o tym kim naprawde sa ci ludzie, których po prostu nie stać nawet na drobne przejawy pluralizmu światopoglądowego

Niestety faktycznie jest tak, że głównie w GW czy tygodniku Polityka czyli mediach raczej lewicowych i liberalnych światopoglądowo mozna spotkać coś merytorycznego nt AGW, czy spraw środowiska naturalnego. Niestety te media mają odmienne od mojego podejście do imigracji ekonomicznej :-(

27.12.2018 15:51 Mariusz

edit
Alexander Parkhomov jest emerytowanym doktorem nauk fizycznych. Pracował na którejś z Moskiewskich uczelni

27.12.2018 18:15 ktoś

"Udział w czasie antenowym, który wg ustaw powinien być odpowiednio rozdzielany między parite był za PO czy SLD rozdzielany zgodnie z ustawami a teraz to jest 90% dla PiS a reszta dla całej opozycji
To tylko drobne przykłady świdczące o tym kim naprawde sa ci ludzie, których po prostu nie stać nawet na drobne przejawy pluralizmu światopoglądowego"

haha nie no dobre sobie, kolejny zartownis i jak z takimi ludzmi powaznie rozmaiwac o oze czy ociepleniu klimatu

To jak jest teraz w publicznej telewizju każdy widzi, obiektywnie nie jest i nigdy nie bedzie, dlatego bo to publiczna telewizja.
jednak mi tu nie pitol tych FARMAZONÓW.

http://gazetabaltycka.pl/polityka/ktory-kandydat-na-prezydenta-najczesciej-wystepowal-w-tvp


"W najistotniejszym z punktu widzenia kampanii kanale TVP Info (liczne programy publicystyczne, czas poświęcony polityce, etc.) Komitety Wyborcze wszystkich kandydatów występowały przez 7 godz. 54 min. 46 sek., z czego 3 godz. 15 min. i 57 sek. przypadło Bronisławowi Komorowskiemu, a 22 min. 20 sek. Andrzejowi Dudzie. Od kandydata PiS więcej czasu antenowego poświęcono Komitetom Adama Jarubasa (1:30:33), Janusza Palikota (1:17:49) oraz Magdaleny Ogórek (0:59:44). Jeszcze większa różnica nastąpiła w kwietniu, kiedy to KW Bronisława Komorowskiego zagarnął 5 godz. 47 min. czasu antenowego, podczas gdy KW Andrzeja Dudy – okrągłą godzinę. Różnice w TVP 1 i TVP 2 są znacznie mniejsze, bo i czas antenowy poświęcony Komitetom Wyborczym jest nieporównywalnie mniejszy (nieco ponad 40 minut miesięcznie dla wszystkich KW)."

Więc czytaj czasami coś wiecej niz wybiórczą

inną sprawą jest jak do telewizja pulblicznej zapraszaja takich osłow jak szczerba, laubnauer, wielgus jakos tam, którzy przez 20 minut jedynie co umieja powiedziec to zagrozenie demokracji, Kaczynski, skarga do unie europejskiej a jak juz konstruktywnego chca cos powiedziec to odsyłaja do rzecznik partii. to lepiej juz wogole nie przeprowadzać debat

27.12.2018 19:47 Mariusz

Nie wiem gdzie są jakieś obiektywne informacje na ten temat??? Każdy mówi co innego i widzi co innego.

https://www.press.pl/tresc/54411,pis-zdominowal-czas-antenowy-dla-partii-politycznych-w-tvp

Mi sie udało wklinknąć w to.


"Telewizja Polska opublikowała cząstkowe zestawienia z różnych anten za drugi kwartał 2018 roku. Serwis OKO.press przygotował zbiorcze podsumowanie tego okresu. Wynika z niego, że PiS wraz z koalicjantami jako Zjednoczona Prawica był w maju na wizji ponad 64 godziny, natomiast opozycja parlamentarna (Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL) nieco ponad 10 godzin. W kwietniu PiS miał 7 razy, a w czerwcu blisko 12 razy więcej antenowego niż PO."

Z róźnych źródeł wynika że wcześniej za koalicji PO PSL też była przewaga rządu ale wynosiła mniej więcej połowa dla rządu i połowa dla wszystkich partii opozycji

Czyli w sumie za PO PSL rząd też miał dominujący udział ale przynajmniej zachowywał pozory. PiS nie ma na to ochoty

ps
spróbuj mnie trollować bo jak jak zaczne trollować ciebie to będzie problem

27.12.2018 19:56 Mariusz

Co do róznic w czasie poświęconym Komorowskiemu i Dudzie to do czasu Komorowskiego zliczono chyba( jeśli w ogóle policzono to uczciwie bo każda partia osiąga różne rezultaty podczas liczenia) cały czas jaki poszedł na pokazywanie co robił jako Prezydent RP (podróże zagraniczne, degrengolada zw z podpisywaniem ustaw itp itd). NIe wydaje mi sie żeby wszystko co pokazuja nt Prezydenta należało traktowac jako jego kampanię wyborczą

27.12.2018 19:57 Mariusz

Edit
"ps
spróbuj mnie trollować" miało być "nie próbuj mnie..."

27.12.2018 20:56 Mariusz

No i po Smoleńsku PiS zrujnował debatę publiczną sprowadzając ją z poziomu naparzanki do poziomu kompletnego rynsztoka względnie domu wariatów. Nie dziwię się Platformie że zaczęła czasem odpowiadać w stylu jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Ja bym PiSowców za niektóre pomówienia po prostu pozywał za naruszenia dóbr osobistych

Próbowałem znaleźć jakis normalniejszy okres sprzed Smoleńska
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/sprawozdania/spr2006/inf2006.pdf

Tutaj jest od strony 2017 i wydaje mi sie że pokazuje, że dawniej było normalniej

28.12.2018 2:45 gupol(szukam w OZE)

@mariusz
aha czyli jak zwykle pomijamy wszystkie niewygodne fakty i skupiamy się na demagogii;p

ok niech ci będzie:

"Jak rządziła platforma czy SLD to po wygłoszeniu swojego poglądu partii rządzącej zawsze znalazł się czas- czy w Wiadomościach czy przy innej okazji - żeby swój często odnmienny pogląd wyraził 1 lub więcej przedstawiciel partii opozycyjnej."

"ktoś" już ci opisał jak wyglądał rozdział czasu antenowego tvp za czasów twojego mitycznego rozkwitu pluralizmu w polsce

ja dodam tylko tyle że wtedy nie było czegos takiego jak "opozycja totalna".
dziś POstkomuna popadła w takie zdziczenie i zbydlęcenie że z PiSem nie wolno rozmawiać ani nawet pokazywać się w "TVpis". a jeśli już sie tam pojawia taki koleś jak pan szczerba to tylko po to żeby opluć redaktora i robić jakiś psychodeliczny show. dno i wodorosty.

a w ogóle po co sie tak martwisz tv pis skoro tv pis prawie nikt nie ogląda. przynajmniej wg firmy nielsen która "określa " oglądalność i wpływa na zyski z reklam w tv?

a na koniec może mi powiedz co miał zrobić PiS z tvp? zostawić wszystko po staremu żeby ci sami lewicowi redaktorzy i "eksperci" dalej przyprawiali mu gębę faszysty?
przecież PiS wygrał wybory w 2015 tylko dzięki internetowi.
prawie cały rynek medialny w tym kraju jest w obcych rękach i zwyczajnie sprzyja POstkomunie. nie ukrywajmy tego.

PiS poprostu nie ma innego narzędzia komunikacji z obywatelami!!!.

zapewne wg ciebie PiS po wyborach powinien grzecznie przeprosić za to że wygrał z POstkomuną, , podziekować za reprymendę, oddać władzę "prawowitym" włascicielom RP i najlepiej się rozwiązać.
jeśli taki z ciebie demokrata to ja już wolę faszystowską dyktaturę.


@"No i po Smoleńsku PiS zrujnował debatę publiczną"

pis zrujnował? było całkiem na odwrót. to POstkomuna rozkręciła spiralę nienawiści, strachu, pogardy i kłamstwa. to co wyczyniał wtedy palikot to jest poprostu tragedia.

w trumnach są nie te zwłoki co powinny być? - rynsztok!
w jednej trumnie są fragmenty zwłok różnych osób? - dom wariatów.

gdzie są oryginały czarnych skrzynek?
skoro wszystko już jest jasne to czemu wrak samolotu dalej leży u ruskich?
bo śledztwo ciagle się "toczy"....
to jest prawdziwy dom wariatów a ty zdaje się jesteś jego głównym lokatorem.

@"Ja bym PiSowców za niektóre pomówienia po prostu pozywał za naruszenia dóbr osobistych"

tak tak. w końcu jak twierdzi bolek wałęsa to jarek dzwonił do leszka i kazał mu lądować za wszelką cenę. to jarek jest wszystkiemu winny i ma krew na rekach i to on przeprowadził zamach żeby dojść po trupach do władzy.

mogę cię tylko opisać słowami pana michnika:

https://www.youtube.com/watch?v=bKSVp3BOx2w

bo innych nie znajduję.

naprawdę trzeba mieć mózg wyprany do czysta albo być... wiadomo kim, żeby ofiarę obarczać winą za brutalność sprawcy.

może weź petycję napisz do sądu najwyższego żeby ryśka cybę ułaskawili bo przecież pisiora zarżnąć to nie przestępstwo tylko "obrona demokracji"

28.12.2018 11:17 Mariusz

Na temat katastrofy Smoleńskiej sa dwie prawdy dokładnie jak na temat AGW. Jest prawda specjalistów i prawda dla ociemniałego motłochu, któremu wystarczy parę kretyńskich memów w necie i motłoch już wie
Tutaj wypowiada się specjalista

https://www.filmweb.pl/film/Smole%C5%84sk-2016-650957/discussion/Pilot+Jerzy+Grz%C4%99dzielski+m%C3%B3wi+ca%C5%82%C4%85+prawd%C4%99+o+katastrofie+smole%C5%84skiej,2818427


Co do pomieszania ciał w trumnach to jaka jest odpowiedzialność PO za to? Czy to Tusk wkładał tam te ciała czy cywilni pracownicy biura koronera czy kto tam jeszcze? Za co Tusk jest jeszcze odpowiedzialny - za każdą gałąź co spadła i zrobiła komuś krzywdę?

Czemu oryginały czarnych skrzynek i wrak zostały w Rosji to nie wiem; może to wynika z prawa międzynarodowego. Jak wybierano konwencję wg której ma być prowadzone śledztwo to chyba nikt nie przewidział jaką chryję zrobi z tego PiS i to był błąd. Gdyby wybrano jakąś zachodnią organizację ds badania katastrof lotniczych to wyniki byłyby takie same,a pisowski elitarny oddział samobójczy nie miałby szansy na takie brednie jakie wymyślił.


Co do czasu antenowego to przypomina mi się że rozdziela się go jakoś proporcjonalnie do ilości posłów w Sejmie czyli rząd zawsze ma go więcej. TYlko nie wiem czy to wynika z ustawy czy jakiegoś obyczaju.
Poza tym to ważny jest sposób w jaki prowadzi się debatę publiczną. Pamietam za Durczoka to on prowadził dyskusje w miarę obiektywnie dając szansę na przedstawianie swojego zdania nawet tym, z którymi prywatnie mógł się nie zgadzać. Obywatel sam mógł sobie wyrabiac zdanie. Obecnie to jest tak, że prowadzący programy publicystyczne nawet nie kryją się z tym kogo popierają a program to ciągła nawłaka przeciw opozycji i gloryfikacja rządu. To jest po prostu małe i świadczy o niskim poziomie intelektualnym i niskim morale tej formacji politycznej
Jak możesz się dziwić że opozycja w takiej sytuacji sięga po nieco bardziej radykalne środki i twiedzić że mamy "totalną opozycję"? Ta totalna opozycja to odpowiedź na totalitarne zapędy PiSu, może jest to odpowiedź nie zawsze adekwatna, KOD uważam za przesadę, ale jak odpowiadać na to co robic PiS??"tak tak. w końcu jak twierdzi bolek wałęsa to jarek dzwonił do leszka i kazał mu lądować za wszelką cenę. to jarek jest wszystkiemu winny i ma krew na rekach i to on przeprowadził zamach żeby dojść po trupach do władzy."

Co to ma do rzeczy? Insynuacje że D. Tusk podkładał bomby to pomówienia zasługujące na wyrok sądowy za zniesławienie. Teksty Wałęsy również chyba że były odpowiedzią na pisowskie insynuacje mającą na celu pokaznie skali obłędu do jakiego pisowcy doprowadzili


Nie ma ochoty dalej na ten temat pisać

28.12.2018 16:34 Carlinfan

@MARIUSZ
Zagalopowałeś się. AGW przy najszczerszych chęciach nie da się rzetelnie i w pełni opisać mając aktualny zasób nauki, gdyż wiele procesów jest nieznanych poczynając od tego jak DOKŁADNIE wyglądał poprzedni interglacjał.
Natomiast w Smoleńsku zdarzyła się katastrofa lotnicza jakich było wiele. Jedynymi niewiadomymi są te skrzętnie ukrywane przez niektórych zainteresowanych. A jak ktoś chce dumać nad Smoleńskiem to niech rozkmini dlaczego ktoś taki jak szef gabinetu premiera popełnia samobójstwo tuż przed wigilią i niedługo po byciu odpowiedzialnym za odbiór mienionego Tu-154 z serwisu w Rosji...

28.12.2018 16:55 Mariusz

Korelacja nie oznacza przyczynowości. To jeden z częsty błędów prowadzących do myślenia spiskowego (ja w niektóre spiski wierzę :-D )

Wyobraź sobie, że w okresie świątecznym występuje plaga samobójstw bo wtedy ludzie jakoś bardziej uświadamiają sobie że ich życie jest bez sensu.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/plaga-samobojstw-polakow-w-swieta-dlaczego-odbieramy-sobie-zycie/ld8snzm

28.12.2018 17:30 logic

@Godlike
To TVN lansuje w Polsce multi kulti wiec to raczej dzieki TVN będziemy mieli meczety i drugą Turcję.

@Mariusz
A dziwisz im się ? Oni po prostu się boją że wróci do władzy PO i zrobi tu taki sam ściek jakim obecnie są niemcy czy francja.
Trudno żeby strzelali sami sobie w stopę - nie pasuje ? masz TVN i Polsat. Chociaż Polsat przy TVN to szczyt rzetelności i uczciwości dziennikarskiej.

28.12.2018 17:31 Carlinfan

@MARIUSZ
Na podobnej podstawie wytłumaczono samobójstwo Leppera. Tłumaczenie to ma tyle wspólnego z prawdą co porównanie puszki po napoju do kadłuba samolotu.

29.12.2018 15:53 pole torsyjne

@Mariusz
w kwestii przeciwdziałania samobójstwom warto prześwietlić się pod kątem pasożytniczych podczepień, bo okazuje się że są tacy specjaliści co to umieją.
https://www.youtube.com/watch?v=tU9OPAG1M9o

03.01.2019 10:51 Miro

@MARIUSZ - popieram Twoją argumentację, tylko smutno się robi, bo możesz przedstawić 1000 rozumnych argumentów, ale to nic nie da w wypadku, kiedy światopogląd bardziej liczy się niż szukanie prawdy :(
Można by rzec ironicznie, że głową muru nie przebijesz :)

04.01.2019 4:31 gupol(szukam w OZE)

@mariusz
2 prawdy... dobre określenie. tak jak w religii tak i w polityce - nie mamy szans na porozumienie. chcesz wierzyć w raport Anodiny to wierz, twoja sprawa.

"Co do pomieszania ciał w trumnach to jaka jest odpowiedzialność PO za to?"

ośmieszasz się poprostu. tak oni nigdy za nic nie odpowiadają a winny jest zawsze pis. to wina pis że w trumnach są pomieszane szczątki.

gdyby pis nie istniał nie byłoby problemu i wszyscy żyli by długo i szczęsliwie. prawda?

to jest zawsze preludium do "ostatecznego rozwiązania".całe lata takiej propagandy robią swoje.
nic więc dziwnego że każdą zbrodnię i podłość da sie usprawiedliwić bo zawsze znajdą się tacy "obrońcy" specjalistów od brudnej roboty jak ty którzy zapewnią im bezkarność i dostatnie życie.

"Teksty Wałęsy również chyba że były odpowiedzią na pisowskie insynuacje"

ah tak więc pisowskie insynuacje trzeba tępić bardziej niż POstkomunistyczne. są bardziej insynuacyjne;p.

nie masz ochoty dalej na ten temat pisać? może dlatego że jednak masz sumienie i podświadomie czujesz że zostałeś nabity w butelkę a teraz stoisz tam gdzie stało zomo i bronisz nie tych co trzeba.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto