Najbardziej destrukcyjny pożar w historii Kalifornii powoduje upadek towarzystwa ubezpieczeniowego

W ostatnich latach Kalifornie nawiedzają wyjątkowo silne pożary. Najbardziej niszczycielskim był pożar Camp Fire, który w listopadzie tego roku zniszczył m.in. miejscowość Paradise. Jak opisaliśmy w artykule Zmiana klimatu a rekordowe pożary w Kalifornii, zmiana klimatu powoduje, że to, co kiedyś byłoby wyjątkowym zdarzeniem, szybko staje się normą. Firmy ubezpieczeniowe działają w oparciu o założenie, że ryzyka są rozproszone i nieskorelowane – jeśli spłonie jakiś dom i trzeba będzie wypłacić odszkodowanie, to sfinansują to składki licznych innych ubezpieczeniowych. Jednak w sytuacji, gdy z dymem idą nie pojedyncze domy, lecz całe miejscowości, suma roszczeń może okazać się nie tylko większa od sumy zbieranych składek, ale od całego kapitału ubezpieczyciela, szczególnie jeśli miał on pecha koncentrować swoją działalność na dotkniętym potężną katastrofą obszarze.

Postępująca zmiana klimatu doprowadziła właśnie do bankructwa kalifornijską firmę ubezpieczeniową Merced Property & Casualty Co. Na początku grudnia sędzia stanowy orzekł, że firma nie jest w stanie wypełnić zobowiązań ciążących na nim w następstwie Camp Fire. Według akt sądowych aktywa Merced wynoszą około 23 miliony dolarów, podczas, gdy w samym tylko mieście Paradise firma musi wypłacić ubezpieczonym blisko 64 miliony dolarów.

Postanowienie wydane przez sędziego Briana McCabe daje kalifornijskiemu Departamentowi Ubezpieczeń prawo do przejęcia kontroli nad Merced. Zgodnie z aktami sprawy, odpowiednia agenda stanowego organu nadzoru zajmie się likwidacją tego, co pozostało z majątku spółki.

Klienci Merced są w o tyle szczęśliwym położeniu, że ich polisy są objęte ochroną Towarzystwa Gwarancji Ubezpieczeniowych Kalifornii (CIGA), które „zabezpiecza roszczenia ubezpieczonych mieszkających na terenie stanu na wypadek niewypłacalności towarzystwa ubezpieczeniowego”, jednak wypłata odszkodowań będzie ograniczona przez limity obowiązujące w CIGA.

Można oczekiwać, że pierwszymi ofiarami zmiany klimatu wśród firm ubezpieczeniowych będą niewielkie firmy, działające lokalnie i koncentrujące się na wąskiej grupie klientów. Przyczyną ich bankructw będą pożary, powodzie, susze czy wzrost poziomu morza. Ubezpieczyciele są coraz bardziej świadomi tych zagrożeń, podnoszą więc ceny ubezpieczeń albo w ogóle ograniczają ich dostępność w szczególnie narażonych miejscach.

Katarzyna Udrycka na podst. Insurance company goes under after California's most destructive wildfire

Komentarze

18.12.2018 20:34 Felek

System ubezpieczeniowy jest słaby i podatny na tego typu wypadki, więc nie ma się co dziwić ich plajtą. Nie szczególnie tez go szkoda. Ubezpieczenie od czegoś to iluzja, którą swoimi cyferkami i procencikami, Ci "zacni ludzie" prezentują przed oczami zainteresowanych. Ciekaw jestem czy ubezpieczają już przed globalnym ociepleniem? Pewnie tak, w końcu temat medialny, można zarobić.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto