Lasowanie mózgu dnia

Ministerstwo zagraniczne pewnego kraju zrobiło film, pokazujący, jak wspaniale troszczy się on o swoich obywateli i środowisko.

Nie wiem jak Wam, ale mózg wylewał mi się uszami, gdy oglądałem tą ściemę...

Gdyby to było o wizji przyszłości Polski i tego, co powinniśmy robić, to podpisuję się pod tym. Problem w tym, że my tego nie robimy, a pokazane w filmie działania (bądźmy optymistami - wciąż jeszcze) nie są uznawane za obowiązujący kierunek polityki.

Mógłbym wypunktować cały spot zdanie po zdaniu, ale nie ma co dublować już wykonanej roboty: „Jest taki kraj, w którym klimat się poprawia”. Kuriozalny spot MSZ na szczyt klimatyczny COP24

Komentarze

24.11.2018 14:03 observer

Nic nowego. Stara pisowska propaganda. Taka sama była z sądami, TK, uchodźcami, aferą GetBack, aferą KNF (trwa), ....

TVP i Polskie Radio robi to codziennie.

Kłamstwa, kłamstwa i kłamstwa.

24.11.2018 14:03 observer

A teraz możecie hejtować. Nie będę odpowiadał.

24.11.2018 14:16 Mariusz

To co PiS zrobił z TVP już dawno pokazało jak mali ludzie rządzą tą partią

24.11.2018 14:44 ŚWIATŁOLUB

wystarczy przypomnieć sobie mapę Europy z zaznaczonymi miastami z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i w jakim kraju onesię znajdują. Już chciałem pochwalić realizatorów filmu za stolik z zielonymi "kałużami" zadrzewionych trawników, że znaczy oni tak dobrze życzą każdemu Polakowi, co prawda nie sadzą tych drzew, jednak o nich chociaż myślą. Jednak czym dłużej patrzę na ten okrągły stolik tym więcej szczgółów zauważam. Ano, puste przestrzenie między zielonym oazami autorzy chyba w szczerości swojej wypowiedzi widzą jako betonowe klepisko wypełniające każdy wolny metr przestrzeni, poprzecinane pasmami ciągów komunikacyjnych nie łączących się w żaden spójny system. Jak do betonu dodać trochę barwnika - może być brązowawy. Potem zauważyłem, że "kręcący" (albo wkręcający?) widzą nas obywateli wyłącznie w monumentalnych blokowiskach. Zauważcie, że na stoliku - to też metafora zwartej, obozowej infrastruktury - nie ma żadnego domu jednorodzinnego. Natomiast uwidocznione mosty mają nie tyle łączyć, co pokazywać, że łączą czyli funkcjonalność podporządkowana formie. Cóż za piękny dualizm: Dalej, wszystkie bloki tworzą bardzo regularne, geometryczne prostopadłościany, teraz zestawcie te budowle ze sposobem przedstawienia drzew i krzewów: wszystkie są dwuwymiarowymi, płaskimi atrapami. System wartości twórcy/ów przebija aż nazbyt czytelnie także ze sposobu rozmieszczenia atrap drzew i krzewów: "nie mówimy przyrodzie NIE ale wszystkie mają tworzyć zwarte, przerzedzone grupy łatwe do kontrolowania". Rozumiem, że brązowy odcień betonu ma nawiązywać do przetworzonego drzewa i jednocześnie węgla brunatnego? Fakt, że nawierzchnia tego raju dla ludzi jest pokryta jakąś formą cementu, nie budzi moich wątpliwości: przecież "położyli" na tym samochód. Centralnie na środeczku.
Zaraz, zaraz czy to na pewno jest samochód osobowy, a nie transporter opancerzony Rosomak z dwoma dodatkowymi zbiornikami na paliwo? Centralnie mamy umieszczone słońce; jako, że słońca nie da się do końca okiełznać i kontrolować, słońce jako słońce nie jest nam do niczego potrzebne.
O widzicie, zróbcie słońce na kształt koła zębatego, niech łączy gałęzie naszej prężnej gospodarki, której filarem już niedługo będą samochody elektryczne. Normalnie "parostatek współczesności i wyżyny drapaczy chmur" Majakowskiego - tylko tekst filmu powinien był być podany rymowanym, mickiewiczowskim czternastozgłoskowcem.
A jezioro? To wiecie damy tu: o!

24.11.2018 14:56 Rafał

@Observer
napisał: "A teraz możecie hejtować. Nie będę odpowiadał"
Ależ drogi Observerze nikt nie będzie hejtował, toż my sami postępowcy, praworządni i konstytucyjni.
To że PIS przekracza granice absurdu w propagandzie to widać. Ale taka propaganda jest niegroźna bo wszyscy wiedzą że jest to propaganda.
Gorsza propaganda jest po stronie polskojęzycznych mediów, no tam to już pracują profesjonaliści którzy naczytali się dzieł Gebelsa i wiedzą że podstawą dobrego prania mózgu jest podawanie małych dawek kłamstwa w długim okresie.
Chociaż i oni czasami partaczą nazywając polaków nazistami i kręcąc prowokacje w stylu Wafel SS.

Podsumowując: Propagandą PiS bym się nie przejmował, jest tak nieudolna że aż śmieszna i kompletnie nieskuteczna.

24.11.2018 15:11 ŚWIATŁOLUB

na koniec autorom filmu dedykuję wiersz samego wielkiego Majakowskiego:
http://mirrors.sinuspl.net/www.pk.bezuprzedzen.pl/wwil.htm

24.11.2018 16:05 P.

Ten film to dowód na istnienie światów rówlnoległych. W Świecie równoległym najwyraźniej też istnieje państwo, które nazywa sie Polska i w tym świecie równoległym w Polsce dba sie o klimat.

Jak jest w Polsce, w naszym Świecie, 30 tysięcy delegatów na konferecję COP24 przekona się już za tydzień. Oby tylko ich płuca to wytrzymały (przecież nikt nie zakazał palić śmieciami na czas szczytu, a ciepło ostatnio już nie jest),

24.11.2018 16:07 P.

@ Marcin Popkiewicz
Może to nie "Klimatyczna bzdura roku", ale "Klimatyczna ściema roku" to na pewno. Czas dołożyć nową kategorię w Twoim konkursie.

24.11.2018 18:16 Ktos

Observer - widzę, ze Ty się na wszystkim znasz (energetyce, sądach, TK, uchodzcach a także tajniki propagandy nie sa Ci obce), Niech no tylko totalna opozycja sie dowie, masz zapewnione miejsce premiera jak dojdą do władzy.

24.11.2018 19:37 Miro

@Rafał - wielki z Ciebie optymista. Zapewniam, że na wielu ludzi (tzw. "prostych", ale nie tylko) te klimatyczne filmiki rządu działają bardzo mocno. Trochę pogadałem na tym temat w swojej okolicy. Działają, ponieważ oferują łatwą pociechę, a że coraz więcej ludzi się zaczyna niepokoić stanem środowiska i klimatu - to jednak bardzo nie chcą w ten fatalny stan wierzyć (strach...), więc łapią się takich pocieszających filmików.
Te filmy działają też na betonowych zwolenników rządzącej partii - to znaczy utwierdzają ich w ideologii, która jest tym silniejsza, żywotniejsza, im dalsza od faktów (znany mechanizm psychologiczny).

24.11.2018 21:57 Karramija

Szczęka opada. Nie mogę otrząsnąć się z wrażenia, że zleceniodawcy tego spotu mają odbiorcę za totalnego idiotę, i to jest bardzo niepokojące...

24.11.2018 22:05 PIT

Jednak nie przebija to rządowego filmiku mnóżmy się jak króliki za 3 mln.

Jaka władza takie filmiki.

24.11.2018 22:17 dns900

Ale co Was w tym spocie dziwi? Przecież to taka sama ściema jaką sieją wszystkie kraje tego świata, które rzekomo odchodzą od paliw kopalnych i niby przechodzą na jakieś tam oze. To identyczna ściema jak te spotkania COP i chybione raporty IPCC. A w rzeczywistości nikt nic nie robi a jedynie puszcza w eter puste obietnice i deklaracje takie same jak ten spot. Czyż nie mam racji???

25.11.2018 0:03 papa ohara

Zgadzam się z tym co stwierdził DNS900. Dokładnie tak samo uważam.

25.11.2018 2:41 gupol(szukam w OZE)

zgadzam się z 2 powyższymi przedmówcami.
ale powiem więcej. spójrzcie lepiej na siebie. umiecie tylko pociskać takie żałosne kawałki. nie ważne kto rządzi zawsze macie to samo do powiedzenia i gonicie własny ogon. że zacytuję klasyka:
"gadać i się wymądrzać to każden jeden by chciał ale robić to nima komu".
"usta" pełne frazesów ale nikt z was palcem nie chce kiwnąć w realu żeby coś się ruszyło. emitujecie CO2 na potęgę w myśl wszystko usprawiedliwiającej zasady: "emituję ale mi się to nie podoba".
żyjecie w internetowej iluzji jak w bajce o zaczarowanym ołówku co to powołuje do realnego istnienia wszystko co sobie można wymarzyć nawet jak się nie umie ładnie rysować. otóż internet to nie magiczny ołówek. ale szkoda "szczępić ryja".

popatrzcie co sie dzieje na ulicach paryża. jacy ludzie są zadowoleni z "ekokursu". aż strach pomyśleć jacy będą zadowoleni kiedy ceny ropy skoczą nie z powodu opodatkowania.
a dlaczego sa tacy zdowoleni? bo nikt nie pomyślał zawczasu i nie nie dał im ani realnego wyboru ani czasu na adaptację. nie pokazał atrakcyjniejszej alternatywy.
jak sie chce zabrać ludziom samochody to trzeba najpierw załatwić im tani transport publiczny a nie odwrotnie. inaczej puszczą wszystko z dymem. chociaż znając ludzi i tak pewnie puszczą wszystko z dymem ale przynajmniej ten kto wymyślił całą tą hecę miałby poczucie że nie spieprzył dobrego pomysłu jeszcze w fazie planowania.

25.11.2018 8:54 PIT

@DNS900

Dokładnie, nadchodzącego wymierania, trzęsień ziemi wybuchów wulkanów, wojen domowych, wzrostu temperatury do 4 - 7 C nikt już nie zatrzyma.

Tu nawet kosmici już nie pomogą. Zabawa się zacznie po 2030 i przez najbliższe 200 lat chaos na sterydach jest murowany.

25.11.2018 9:19 PIT

Jedno z pierwszych badań wskazujących na związek między oceanami, a wulkanami.

https://source.wustl.edu/2018/11/seismic-study-reveals-huge-amount-of-water-dragged-into-earths-interior/

25.11.2018 16:11 Godlike

W tym momencie wiatraki dają 0,4% prądu.

25.11.2018 16:21 Godlike

Oczywiście chodziło mi, że wiatraki stojące w Polsce w tym momencie zaspokajają tylko 0,4% popytu na prąd w Polsce. Alkohol zmniejsza moje zdolności sensownego pisania

26.11.2018 10:48 Carlinfan

@GODLIKE
A za naszą zachodnią granicą bez dopłat, zabawa w elektrownie wiatrowe nie będzie opłacalna...

26.11.2018 15:39 WJ

Co do TWÓRCÓW takich "propagandowych perełek", zwłaszcza dotyczących kwestii okołoklimatycznych i gospodarczych, to mam pewne przesłanie.
Tym z Nich, którzy uczynili tak z naiwności,wybaczmy, natomiast CYNICZNI MANIPULATORZY, niech do Was dotrze, że SKUTKI tej Tragedii, której odliczanie się zaczęło, dosięgną za kilkanascie lat także Was,(nie jak uspokajająco myslicie, że wnuki czy dzieci) ale Was, bez względu na aktualne iluzoryczne omnipotencje.

Wściekłość mi szkodzi.....

27.11.2018 0:22 Logic

@gupol
Ta kasa z tych podwyżek ma isc na "zabezpieczenie socjalne" czytaj nierobów z Afryki.
Dziwne ze protestujący to prawie sami biali czyli frajezy ktuzy musza na to robic.

27.11.2018 3:24 gupol(szukam w OZE)

@pit
ale oceany jakoś nie wsiąkły w skorupę ziemską więc jest jakaś równowaga;)
@godlike
uważaj na alkohol bo szkodzi;)
@logic
czy ja wiem, raczej nie dziwne bo biali stanowią ponad 90% ludności francji;p
@wj
dobra prawda jest taka że ten film zniesmacza tylko dlatego iż mówi że polska JEST krajem, nazwijmy to, "eko przyjaznym". wiadomo ile jej do tej wizji brakuje.
ale gdyby zamiast tego mówił że polska BĘDZIE takim krajem... o to już byłoby ok.
wtedy ten film nie różniłby się od innych które na tym portalu były z zachwytem (i naiwnością) prezentowane jako pewny znak rozpoczęcia transformacji z "naszych marzeń".

27.11.2018 6:39 wsciekly_kot

@Gupol
Masz rację z tym filmem. Jest miły sympatyczny i pełny pobożnych życzeń.Gdyby faktycznie podsumowaniem było że do tego dążymy, byłby bliższy rzeczywistości.... A tak po prostu podsumowanie zmienia go w parodię.

28.11.2018 15:37 Felek

Oj popłynęli grubo widzę, budowanie napięcia przez cały ten spot i na koniec odsłonięcie tego wspaniałego kraju ze świata równoległego, którym absolutnie nie jest Polska ta tutaj... Od początku mi ten spot brzmiał utopijnie i fałszywie. Kretyńskie, populistyczne frazesy pozbawione jakiejkolwiek wiedzy i przekazu. Podnoszące niby na duchu i przekonujące tępaków do tego, że jest zajebiście bo przecież jest zajebiście, więc o co Ci chodzi stary? Całe to niby przeobrażanie gospodarki i energetyki Polskiej na nowoczesne rozwiązania, istnieje tylko na papierze albo za pożyczone z Unii pieniądze w jakimś jednym na milion zakątków Polski.

28.11.2018 16:09 logic

Jeśli się okaże że ceny prądu wzrosną od przyszłego roku. To gospodarstwa domowe popłyną finansowo.
Ludzie w końcu wyjdą na ulicę i spalą "komitet wojewódzki" czyli siedzibę TVN i wyborczej po czym zażądają wypowiedzenia porozumień klimatycznych przez PiS i tak się skończą mrzonki o ograniczaniu emisji. Mogą też zagłosować na Ruch Narodowy który wypowie powyższe porozumienia i dodatkowo przeprowadzi Polexit.

29.11.2018 2:25 gupol(szukam w OZE)

przejście na OZE paradoksalnie oznacza że nigdy nie dogonimy ekonomicznie krajów wysokorozwiniętych które swój dobrobyt zbudowały i nadal go opierają na paliwach kopalnych.
oni doskonale wiedzą że kraj rozwijający się, bez zakumulowanego kapitału, który zechce naśladować ten kurs jest z góry skazany na "pułapkę średniego dochodu".
tak się wycina konkurencję i utrzymuje dominację.
szkoda że taka filozofia kieruje globalną polityką a solidarność jest tylko pustym hasłem ale co zrobić.

a jeśli chodzi o nasz nieszczęsny kraj to powinniśmy władować całą kasę w badania i rozwój energetyki jądrowej 4 generacji póki jeszcze mamy to nasze czarne złoto do palenia.
OZE ładnie wyglądają ale nie wiadomo jak się sprawdzą i nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu co najwyżej zdegradują nas do roli bananowej republiki pod niemieckim lub rosyjskim nadzorem. zwłaszcza że ropy naftowej nie mamy a jej rezerwy strategiczne wystarczą bodaj na 30 dni i są chyba najniższe spośród wszystkich krajów OECD.
bez tego możemy zapomnieć o jakiejkolwiek realnej niepodległości.

29.11.2018 2:59 gupol(szukam w OZE)

a już poza tym wszystkim największy problem z transformacją jest taki że po pierwsze nie ma na nią popytu a po drugie próbuje się wbudować OZE w obecny system ekonomiczno-finansowy co jest nieporozumieniem.
OZE wymuszają stworzenie systemu dostosowanego do ich możliwości.
tymczasem ślepa wiara w stabilność i odporność obecnego systemu jest tak niezachwiana że nikt nie widzi potrzeby tworzenia awaryjnego systemu zapasowego.
po co budować nowy i co tu dużo mówić, "gorszy" system za miliardy dolarów skoro mamy całkiem sprawny "lepszy" system którego obsługa jest już wystarczająco. droga.
od razu widać że w tym tkwi pułapka i dlatego czarne wizje są najbardziej prawdopodobne.

29.11.2018 22:13 Logic

@gupol
No pierwszy raz bije ci brawo z czystym sumieniem.

30.11.2018 2:25 gupol(szukam w OZE)

nie wiem czy to powód do radości czy niepokoju...;p.

(bo wolałbym się mylić;)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto