Zmiana klimatu a rekordowe pożary w Kalifornii

Ostatnie pożary w Kalifornii nie schodzą z łam mediów. Nic dziwnego – we wciąż trwającym (17.11.2018), najbardziej destrukcyjnym w historii stanu pożarze Camp Fire, potwierdzono już śmierć 71 osób, a ponad 1000 jest zaginionych – wiele z nich najprawdopodobniej też straciło życie. Podkreślmy: to nie dzieje się gdzieś w biednym kraju, w którym nie ma systemów ostrzegawczych czy zabezpieczeń i służb przeciwpożarowych; to dzieje się w Stanach Zjednoczonych, w bogatej Kalifornii. Co więcej, kalifornijski sezon pożarów tradycyjnie kończył się w październiku, obecne pożary są tym bardziej nietypowe. Odnośnie tego, czy to przypadek, czy nowa rzeczywistość, gubernator Kalifornii, Jerry Brown nie miał wątpliwości: „This is the new abnormal” („To nowa nienormalność”).

Rysunek 1: Pożar Holy Fire w Kalifornii, sierpień 2018 r. Zdjęcie: Slworking2 (licencja CC BY-SA 2.0).

To nie przypadkowa fluktuacja, pojedyncze wydarzenie czy szczególny sezon. Rok 2017 był najbardziej kosztownym i najbardziej niszczycielskim sezonem pożarów w historii Kalifornii. Pożar Mendocino, który w lipcu 2018 roku zniszczył ponad 1850 km2 był największym w historii stanu – pobił poprzedni rekord aż o 60 procent. Sześć z dziesięciu najbardziej niszczycielskich pożarów w Kalifornii, miało miejsce zaledwie w ciągu trzech ostatnich lat.

Rysunek 2: Zdjęcie satelitarne pożaru Camp Fire w dn. 8.11.2018. Źródło: NASA

Tweety prezydenta Trumpa sugerujące, że przyczyną kalifornijskich pożarów jest niewłaściwa gospodarka leśna oraz grożące wstrzymaniem finansowania federalnego pomijają kluczowy aspekt sytuacji. Sposób zarządzania lasami może mieć wpływ na ich podatność na pożary, jednak gdyby nie zmiana klimatu, tak katastrofalne pożary nie miałyby miejsca, z wielu powodów:

 • Wysokie temperatury prowadzą do wysuszenia roślinności i gleby, dając tym samym pożarom więcej paliwa;
 • Zmiana klimatu powoduje skracanie się pory deszczowej w Kalifornii, dodatkowo przyczyniając się do wysuszania roślinności oraz wydłużając sezon pożarów;
 • Zmiana klimatu wzmacnia wiatry Santa Ana rozniecające szczególnie niebezpieczne pożary; 
 • Szybsze ocieplanie się wysokich szerokości geograficznych powoduje zwalnianie prądu strumieniowego i jego zwiększone meandrowanie, prowadzące do tworzenia się długo utrzymujących się warunków pogodowych. U wybrzeży Kalifornii utrzymuje się wyż, odchylający na północ wilgotne masy powietrza znad Pacyfiku, które w innym przypadku przyniosłyby deszcze, zapobiegające wybuchom i rozprzestrzenianiu się pożarów.

Coraz bardziej sucho i upalnie

Globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatury. Okres ostatnich pięciu lat (od 2014 do 2018 r.) był najgorętszym w historii Kalifornii. Sytuacja ta ten prowadzi do wzmożonego wyparowywania wody z roślin i gleby, a przez to ich wysychania.

Zmiany intensywności opadów oraz miejsc i terminów ich występowania, powodowane przez zmianę klimatu, nasilają problemy. Północna Kalifornia otrzymała w tym sezonie tylko ok. 25 mm deszczu, co odpowiada około jednej piątej normalnego opadu. Jak sugerują badania naukowe (Swain i in., 2018), pora deszczowa w Kalifornii będzie coraz bardziej skoncentrowana w miesiącach zimowych – od grudnia do lutego. Miesiące wiosenne i jesienne będą coraz bardziej suche, co oznacza, że sezon zagrożenia pożarami będzie rozpoczynał się wcześniej i trwał dłużej.

W rezultacie, po wielu miesiącach suszy, można spodziewać się warunków sprzyjających ekstremalnym pożarom. Jak zauważył Swain w swojej wypowiedzi na temat ostatnich pożarów:

Gdyby północna Kalifornia otrzymała tegorocznej jesieni mniej więcej typową ilość opadów (około 100-125 mm w. deszczu w pobliżu miejsca wybuchu pożaru CampFire), gwałtowne zachowanie ognia i wstrząsająca tragedia w Paradise prawie na pewno nie miałyby miejsca.

W tych gorętszych i bardziej suchych warunkach pożary stały się bardziej rozległe, a ich rozprzestrzenianie szybsze, przez co powodują dużo więcej szkód i są znacznie trudniejsze do opanowania.

Silniejsze wiatry Santa Ana

Już w 2006 roku, w opublikowanym w Geophysical Research Letters artykule (Miller i Schlegel, 2006) pokazano, że globalne ocieplenie doprowadzi do wzmocnienia wiatrów Santa Ana (spływów suchego powietrza z pustyń w głębi lądu poprzez przełęcze gór Sierra Nevada) w tak dużym stopniu, że wydłuży to sezon pożarów w południowej Kalifornii na miesiące zimowe. Pożary podczas epizodów wiatrów Santa Ana przynoszą szczególnie wysokie straty finansowe ze względu na prędkość, z jaką rozprzestrzeniają się w kierunku obszarów miejskich. Tragicznym przykładem jest obecny (listopad 2018) Woolsey Fire wokół Malibu i Thousand Oaks.

Według badania z 2015 roku, opublikowanego w Environmental Research Letters (Jin i in., 2015), w rezultacie powodowanego przez globalne ocieplenie wzrostu temperatury oraz bardziej suchych i wietrznych warunków, obszar, wypalany przez pożary w południowej Kalifornii, zwiększy się o 70% rocznie do połowy stulecia.

Zmiany prądu strumieniowego

Coraz więcej badań eksponuje też następstwa konsekwencje innego, wpływającego na wzorce pogodowe mechanizmu, związanego z szybkim ocieplaniem się Arktyki i wpływem tego na częstotliwość występowania ekstremów pogodowych: zmian w zachowaniu prądu strumieniowego.

Prąd strumieniowy i związany z nim tzw. „front polarny” oddziela zimne wilgotne powietrze na północy od ciepłego, suchego powietrza na południu. Wiatr prądu strumieniowego nie wieje wprost z zachodu na wschód, lecz zakrzywia się, co jest związane z tzw. falami Rossby’ego. Ponieważ Arktyka ogrzewa się szybciej od niższych szerokości geograficznych, różnica temperatury pomiędzy północą a południem maleje, a prąd strumieniowy zaczyna zwalniać i silniej meandrować, sięgając dalej na południe i północ. W efekcie wyciągnięte daleko na północ czy południe jęzory odpowiednio ciepłego lub chłodnego powietrza, dłużej niż kiedyś utrzymują się nad danym obszarem.

Rysunek 3: Meandrujący prąd strumieniowy. Źródło: NASA

W efekcie u wybrzeży Kalifornii coraz częściej formuje się uporczywy wyż. Podczas suszy w latach 2012-2016 – najgorszej w Kalifornii od ponad tysiąclecia – ten wyż był szczególnie trwały. Podobny układ ciśnienia ma miejsce obecnie.

Rysunek 4: Obszar wysokiego ciśnienia u zachodnich brzegów USA w listopadzie 2018 r. Źródło Weather.com

Wyż odchyla na północ masy wilgotnego powietrza, które inaczej docierałyby nad ląd znad Pacyfiku. Prowadzi to do przedłużania się pory suchej. W artykule z zeszłego roku (Cvijanovic i Santer, 2017) przedstawione zostały kolejne dowody na związek między zanikiem lodu w Arktyce a formowaniem się takich obszarów wysokiego ciśnienia nad Pacyfikiem. W swoim najświeższym opracowaniu Mann i współpracownicy (2018) oszacowali, że (zależnie od przyszłych emisji gazów cieplarnianych), częstość pojawiania się takich blokad atmosferycznych może się do końca stulecia potroić.

Wyraźne dowody na związek pożarów ze zmianą klimatu

Zidentyfikowano już wiele mechanizmów, poprzez które powodowane przez nas globalne ocieplenie nasila kalifornijskie pożary. W raporcie specjalnym opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne w 2015 r. stwierdzono, że „wzrost zagrożenia pożarowego w Kalifornii wynika ze zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka”. Jak pokazała analiza z 2016 roku (Abatzoglou i Williams, 2016) w ciągu ostatnich 30 lat w wyniku zmiany klimatu obszar objęty co roku pożarami w zachodnich Stanach Zjednoczonych podwoił się.

Jednocześnie media masowo ignorują związek pożarów ze zmianą klimatu. W USA, w miesiącu katastrofalnych pożarów, związek ten został zauważony jedynie w 3,7% telewizyjnych audycji informacyjnych poruszających temat pożarów.

Wraz z postępującym ocieplaniem klimatu i przesuwaniem się stref klimatycznych, możemy spodziewać się coraz częstszych i poważniejszych pożarów lasów, nie tylko w Kalifornii, ale też i w bliskich nam okolicach, również w Polsce.

Więcej na temat pożarów przeczytasz w naszych artykułach Pożary i zmiana klimatu – „to skomplikowane” oraz Tajga płonie. Coraz częściej.

Marcin Popkiewicz na podst. The many ways climate change worsens California wildfires, California wildfires: The day Paradise burned down, konsultacja merytoryczna prof. Szymon P. Malinowski, Nauka o klimacie

Komentarze

20.11.2018 13:00 PIT

Spełniło się to co pisał Billy Meier (1987)

"223. Enormous firestorms and gigantic hurricanes will sweep over the USA and bring devastation, destruction and annihilation, as this from time immemorial never before will have happened."

Nie będzie lepiej, a znacznie gorzej. Kto mądry i ma możliwości to się wyprowadzi z tego terenu i nie będzie tam już odbudowywał.

W terenach zagrożonych powinno budować się domy kopułowe (konstrukcja niepalna, odporna na trzęsienia ziemi i huragany).

A nie chatki z drewna. Przypomina mi się bajka o trzech świnkach.

20.11.2018 13:21 zxc

a wystarczyło grabić liście ;-)

https://wiadomosci.wp.pl/finlandia-grabi-liscie-i-unika-pozarow-donald-trump-o-pozarach-w-kalifornii-6318539867866753a

i w sumie może byłoby to zabawne, gdyby nie mówił to człowiek, który może świat doprowadzić do takiego samego stanu w jakim jeszcze niedawno była Kalifornia

20.11.2018 14:39 logic

@PIT
A oni mu podali mniej więcej datę kiedy to wszystko zacznie się na dobre walić i ile potrwa ten upadek ?
I jaki będzie ostateczny scenariusz - cywilizacja zalicza upadek i ginie powiedzmy 90% nadmiarowej populacji ale potem ci co przeżyją mądrzeją i zaczynają od nowa.
Czy też upadek całkowity i martwa planeta nie nadająca się do zamieszkania, ewentualnie za miliony lat.

20.11.2018 19:51 Ktos

Tu oprócz gorącego lata, problemem jest budownictwo domów w centrum lasow

21.11.2018 2:38 gupol(szukam w OZE)

@ktoś
dokładnie. jak się ma drewniany dom w buszu na obszarach gdzie pożary są normą to trzeba trochę myśleć a nie łudzić się że a może akurat tu pożaru nie będzie i jakoś się uda. widać dla bogatych kalifornijczyków utrata domu to jak utrata szałasu. mała strata i nie warto w niego inwestować.

inaczej każdy dom powinien być otoczony pasem bez drzew o szerokości co najmniej kilkudziesięciu metrów i być zbudowany z niepalnych materiałów.
najłatwiej zrzucić całą winę na globalne ocieplenie.

21.11.2018 15:38 PIT

@LOGIC

To już się wali, trochę to potrwa. Cywilizacja zaliczy upadek i prawie 2/3 wyginie do 2250 roku.
Od tych co przeżyją zacznie się nowe rozdanie.

Dla wyjaśnienia przewidywanie oznacza, że spełni się na 100% dane wydarzenie, za późno już na zmianę.

Przepowiednia może się nie spełnić pod warunkiem, że ludzie zmienią swoje postępowanie.

Przyszłe wydarzenia, które nadchodzą będą szokujące.
http://au.figu.org/sfath_predictions.html

21.11.2018 15:59 PIT

"288. Through the period of the wandering of
the poles there will be many tremendous
worldwide tremors and changes – due to which
a great part of Earth humanity will die – which
will be natural but also caused by the planetwide
irresponsibly bred up overpopulation as
well as its nonsensical, destructive, eliminating
and exterminating excesses. "

Z tego co kojarzę biegun północny ma przesuwać się w stronę Mekki. I to jest powiązane z konsekwencjami wykonania ponad 2000 prób jądrowych.

22.11.2018 11:02 Felek

Byłem świadkiem tego typu pożarów w Portugalii. Naprawdę coś strasznego, kłęby dymu wcale nie mniejsze niż przy wybuchu wulkanu, popiół spada z nieba i charakterystyczny zapach oraz "posmak" powietrza. W nocy nie można spać. Tego się obawiam, że pożary zaczną pojawiać się regularnie w okresie letnim, w naszym klimacie i na naszej szerokości geograficznej.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto