Nauka zamiast kontrowersji - nowa książka o klimacie

Napisana przez polskich naukowców książka "Nauka o klimacie" jest przystępna i gęsta od wiedzy. Pozwala się zorientować, o co chodzi z globalnym ociepleniem - i nie zwariować w gęstwie głosów klimatycznych "ekspertów" i ich "kontrowersji".

Książek o problemach związanych ze zmianami klimatu jest już spory zbiór, dużą ich część można z czystym sumieniem polecać jako lekturę. Biorąc do ręki "Naukę o klimacie" cieszę się wyjątkowo - za pisanie solidnych, ciekawych i popularnonaukowych książek na ważny temat wzięli się polscy naukowcy.

Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś i Szymon Malinowski to sprawdzony, zaprawiony w bojach team, znany m.in. z prowadzenia świetnego portalu "Nauka o klimacie". Są zwycięzcami konkursu Popularyzator Nauki 2017, przeprowadzonego przez serwis Nauka w Polsce PAP i MNiSW, a także laureatami konkursu "Dziennikarze dla Klimatu".

Główny autor książki Marcin Popkiewicz jest fizykiem z wykształcenia, a także dziennikarzem i analitykiem megatrendów. Jest on autorem książek "Świat na rozdrożu", "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" i portalu "Ziemia na rozdrożu". Dr Aleksandra Kardaś - fizyczka atmosfery - specjalizuje się w popularyzacji nauk, jest ekspertką od nauczania o procesach i zjawiskach atmosferycznych. Dr hab. Szymon Malinowski to fizyk atmosfery, profesor nauk o ziemi, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych.

"Nauka o klimacie" gęsta jest od wiedzy, a jej autorzy prezentują spektrum tematów: od cyrkulacji atmosferycznej, bilansu radiacyjnego Ziemi czy cyklu węglowego, przez klimat dawnej Ziemi, kwestię zużycia paliw kopalnych, obserwacje zmian klimatycznych, wpływ zmian klimatu na planetę i społeczeństwa - po prognozy dotyczące bliższej i dalszej przyszłości. Piszą o prądach morskich i cyrkulacji atmosferycznej. Opisują szalone pomysły geonżynieryjne - wielkie projekty, które (w zamierzeniu ich pomysłodawców) mają pomóc w niwelowaniu zmian klimatu. Wyjaśniają kwestie, z jakimi można się zetknąć także poza nauką o klimacie - np. to, na czym polega tworzenie modeli i po co się je robi.

"Nauka o klimacie" łączy przystępną formę książki popularnonaukowej z poziomem merytorycznym podręcznika akademickiego. Mocną jej stroną jest grafika. Bogate ilustracje pomagają zrozumieć problemy, zdjęcia - wyobrazić sprawy dla laika egzotyczne - choćby to, jak wygląda lodowy rdzeń (jego analizy to zwykle żelazny punkt w poznawaniu historii zmian klimatu). Nie bójmy się wykresów! Dobry wykres to proteza dla wyobraźni, choćby przy opisach zjawisk mocno rozciągniętych w czasie.

Autorzy prowadzą czytelnika po świecie faktów naukowych dotyczących klimatu, czasami poddawanych w wątpliwość. Globalne ocieplenie to bowiem temat "gorący", wywołujący emocje i dyskusje, od rozmów w gronie znajomych po medialne wystąpienia polityków. W takich dyskusjach napotkać można wiele niezrozumienia; wyobrażeń odległych od stanu wiedzy; mitów klimatycznych, wypowiadanych z niezmąconą pewnością.

Dlatego książkę tę zdecydowanie poleciłabym dziennikarzom, biorącym udział w dyskusji o sprawach zmian klimatu. Bezwzględnie - decydentom, zwłaszcza tym, od których zależy stan środowiska i kształt polityki energetycznej. Powinny ją również przeczytać osoby zainteresowane kwestiami zmian klimatu, bo to kompendium wiedzy, a także laicy - by zyskać narzędzia przydatne do oceny informacji, jakie docierają z mediów.

Trudno o lepszy moment na wydanie takiej książki. Na początku października opublikowano najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym potwierdzono negatywne skutki zmian klimatu. W dokumencie czytamy też, że ogólnoświatowe redukcje emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach mają zasadnicze znaczenie w walce z globalnym ociepleniem.

W raporcie IPCC naukowcy dowodzą, że wzrost temperatury o 2 st.C będzie miał katastrofalne skutki. Dokument pokazuje, że ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia w porównaniu z epoką przedindustrialną wciąż jest możliwe - i dzięki temu można by uniknąć wielu tragicznych konsekwencji zmian klimatu. Jest tam mowa o emisjach CO2 i potrzebie ich wychwytywania z atmosfery.

Trwa też końcowe odliczanie przed szczytem klimatycznym ONZ (COP24) w Katowicach. Na początku grudnia, przez dwa tygodnie, przedstawiciele społeczności międzynarodowej będą tam radzić, jak wdrożyć Porozumienie paryskie - pierwszą globalną umowę klimatyczną, która zacznie obowiązywać od 2020 roku. Porozumienie to mówi, że celem państw jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Ślązak

Komentarze

19.11.2018 9:03 dns900

"Porozumienie paryskie - pierwszą globalną umowę klimatyczną, która zacznie obowiązywać od 2020 roku. Porozumienie to mówi, że celem państw jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C."

I znowu ta sama śpiewka...

Panie Marcinie, czy w nowej książce informuje Pan o tym, że utrzymanie temperatury poniżej 2 st.C. jest już dawno niemożliwe? I to bez względu na to co dzisiaj zrobimy i jakie zabiegi chroniące klimat wdrożymy.

19.11.2018 18:44 Logic

Racja zamiast trzymać sie z uporem maniaka ograniczenia emisji CO2
Zacznijcie w ONZ dyskusje na temat ograniczania przyrostu naturalnego i rozpasanej konsumpcji czyli przyczyn problemu.
Ta walka z emisjami to taka globalna próba uspokojenia sumienia i samo oszukiwania sie.

Ksiazki nie dostałem.

19.11.2018 21:21 Dragon

Recenzja "Nauki o klimacie" przez DoskonaleSzare
http://doskonaleszare.github.io/articles/18/nauka-o-klimacie-recenzja/
Super :)

19.11.2018 21:54 Marcin Popkiewicz

@Wszyscy
Książki rozsyłaliśmy w zeszłym tygodniu od wtorku do piątku, przyjmijmy, że w losowej kolejności.
Do czwartku powinny dojść - jeśli ktoś z Was do tego czasu nie otrzymałby książki, proszę o info.

@Logic
Piszesz "Racja zamiast trzymać sie z uporem maniaka ograniczenia emisji CO2"
Tak się składa, że to jest podręcznik/książka popularnonaukowa o klimacie, z natury więc skupia się na maszynie klimatycznej (nie tylko CO2)
I jak widzę po recenzji DoskonaleSzarego (który jest dla mnie dużym autorytetem w temacie edukacji klimatycznej), wyszło nieźle.
A wątki przyrostu populacji i konsumpcji też tam poruszamy, oczywiście w wymiarze odpowiednim do tematu książki.

@DNS900
Piszesz: "Panie Marcinie, czy w nowej książce informuje Pan o tym, że utrzymanie temperatury poniżej 2 st.C. jest już dawno niemożliwe? I to bez względu na to co dzisiaj zrobimy i jakie zabiegi chroniące klimat wdrożymy"
Lepiej. Pokazuję, co mówią prawa fizyki i pod tym kątem patrzymy na ten cel. W połączeniu z wątkiem gospodarczo-społeczno-energetycznym (nie byłbym sobą, gdyby go nie było) odpowiem cytując Jima Skea, współprzewodniczącego III grupy roboczej IPCC: "Prawa chemii i fizyki nie wykluczają możliwości ograniczenia ocieplenia do 1,5°C, ale wymagałoby to bezprecedensowych zmian." Zarysowuję zresztą w książce jakich.

19.11.2018 23:48 Logic

@Marcin Popkiewicz
Ok dzięki :)

20.11.2018 3:02 gupol(szukam w OZE)

"Prawa chemii i fizyki nie wykluczają możliwości ograniczenia ocieplenia do 1,5°C"

święta racja. taka jak i to że prawa fizyki i chemii nie wykluczają możliwości załogowego lotu do sąsiedniej galaktyki albo transplantacji mózgu;p

20.11.2018 9:15 Godlike

Z tego co kojarzę, to stężenie CO2 w powietrzu nie może osiągnąć 450 ppm, by uniknąć katastrofalnej zmiany klimatu. W obecnym tempie 450 ppm osiągniemy za 16 lat o_O

20.11.2018 14:10 logic

@Gupol
Jeśli by skonstruować cywilizację zgodnie z prawami termodynamiki to żyli byśmy w raju na ziemi z niewielką populacją korzystając z OZE i prowadząc w 100% zamknięty obieg surowców w zasadzie perpetum mobile zasilane energią słoneczną oraz inną energią odnawialną planety.

Niestety obecna cywilizacja działa zgodnie z zasadą że jeśli prawa termodynamiki są takie to tym gorzej dla nich.
Więc już wiadomo jak to się skończy. Przypominam że są problemy ze zwykłą reklamą olejku palmowego jak w poprzednim artykule. Więc nie ma nawet co śnić o jakichś poważniejszych zmianach.

20.11.2018 18:36 Godlike

Logic - Przez prawie całą swoją historię liczba ludzi była niewielka i pozyskiwana energia opierała się na OZE. Rajem bym tego nie nazwał. Pewnym jest, że jeszcze w tym wieku znowu wrócimy do OZE.

20.11.2018 19:13 Logic

@Godlike
Dobrze wiesz ze nie o tym mowię.

20.11.2018 19:48 Mariusz

GODLIKE
"Z tego co kojarzę, to stężenie CO2 w powietrzu nie może osiągnąć 450 ppm, by uniknąć katastrofalnej zmiany klimatu. W obecnym tempie 450 ppm osiągniemy za 16 lat o_O"

Właśnie. Od ogłoszenia przez IPCC ostatniego raportu minął miesiąc. W tym czasie ludzkość powinna był zmniejszyć emisję CO2 o 1/12 z 5% czyli jakieś 0.4 % (licząc, że w 10 lat mamy ograniczyć emisję o 50%). Oczywiście nic takiego się nie stało :-)))

Jesli nie ograniczyliśmy emisji o 0.4% w danym miesiącu to w następnym trzeba będzie ją ograniczyć o 0.8%. Czarno to widzę biorąc pod uwagę dotychczasowe postępy w ograniczaniu emisji CO2 - choć trudno tu ferować wyroki bo nie wiadomo jak wyglądałyby emisje gdyby niewiele lub nic nie robiono (ale na pewno dużo gorzej ) - więc nie wiadomo jaki jest punkt odniesienia.
Można jednak obliczyć ile kasy trzeba żeby redukować emisje o 0.4% miesięcznie globalnie. Mi na szybko wychodzi, że inwestycje trzeba zwiększyć 7 krotnie z obecnych 300GW rocznie do minimum 2TW rocznie w OZE. Zwiększenie efektywności pomoże tylko w przypadku gdy zaoszczędzona energię będzie się wykorzystywac na OZE

20.11.2018 19:56 Mariusz

Chyba troche przesadziłem z tymi 2TW. Węglowodory są marnotrawne energetycznie np silniki spalinowe mają niska sprawność. Auta elektryczne dzięki lepszej sprawności mogą się zadowolić mniejsza ilością kilowatogodzin na 100km. WIęc obliczenia sa bardziej skomplikowane. Gdzieś widziałem wyliczenia zw z przejściem świata na OZE .... może jeszcze sobie poczytam

20.11.2018 23:10 Logic

Bajki z mchu i paproci.

21.11.2018 2:20 gupol(szukam w OZE)

@logic
"Jeśli by skonstruować cywilizację zgodnie z prawami termodynamiki to"

hehe chyba wiem co miałeś na myśli ale gdybym interpretował dosłownie to co napisałeś to powiedziałbym tak

nasza cywilizacja jest skonstruowana w całkowitej zgodzie z wszystkimi prawami termodynamiki i zasadą zachowania energii włącznie.
te prawa nie są nigdzie łamane ani ignorowane bo po prostu nie da się ich w żaden sposób obejść. energia jest zużywana, materia przemieszczana. nic w tym nie zgodnego z termodynamiką a
to o czym piszesz nie ma nic wspólnego z prawami termodynamiki. równie dobrze można by napisać że gdyby cywilizacja była skonstruowana zgodnie z prawami grawitacji...
trzeba chociaż trochę rozumieć o czym się pisze

21.11.2018 3:14 Godlike

Logic - Styl życia jaki był przed rewolucją przemysłową to jest maksimum jakie można uzyskać bez paliw kopalnych. Nowoczesne technologie OZE mogą istnieć tylko przy złożoności cywilizacji, jaka bez paliw kopalnych jest niemożliwa.

21.11.2018 15:53 logic

@Gupol
Ok jak w koncu dowali Peak oil wtedy pogadamy o prawach termodynamiki i zachowania energii. Albo jak już homo sapiens zaczną się zjadać po kryjomu.

21.11.2018 15:56 logic

@Godlike
OZE mogły by spokojnie dać radę ale nie przy takiej populacji.
Nie bez powodu ktoś to sfinansował.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5414

22.11.2018 3:50 gupol(szukam w OZE)

@logic
ależ matołku, nawet wtedy nic się nie zmieni. prawa termodynamiki będą zachowane;) niezależnie od tego ile energii konsumuje dana społeczność.

@godlike
podzielam twoją opinię ale mimo wszystko ośmielam sie wątpić i łudzić że jest inaczej. dlatego chciałbym zobaczyć wreszcie jakieś powazne badania naukowe na ten temat. a ty?;)

22.11.2018 10:22 Marcin Leszczyński

@GUPOL(SZUKAM W OZE)

Rozumiem Twoje argumenty, ale nie musisz przy tym obrażać ludzi, rozumiem też skrót myślowy Logic'a.

@godlike

Ja też podzielam.

22.11.2018 10:59 Marcin Leszczyński

Z drugiej strony...

aczkolwiek niewykluczone - że pojawi się postęp techniczny - coś czego w ogóle się nie spodziewamy.

Teoretycznie mając nieograniczone źródło energii można by podbijać kosmos, a to dosyć sporo zasobów wszelkich surowców i przestrzeni, co w połączeniu z recyklingiem i głębokimi odwiertami w głąb planety, wyjałowienie oceanów z pierwiastków mogłyby zapewnić funkcjonowanie cywilizacji w nieskończoność.

Do tego mogłoby dojść drastyczne zmniejszenie zapotrzebowania na surowce - gdyby ludzi podpiąć pod coś takiego jak matrix czy simsy.

Jak dla mnie bomba :).

22.11.2018 16:19 logic

@Gupol
Sam jesteś matoł a jak nic nie rozumiesz to wypad stąd chamie.

22.11.2018 22:30 Mariusz R.

@Gupol @Logic
I dlatego nie mamy najniejszych szans, skoro nawet odwiedzający ten portal, świadomi zagrożeń ludzie, czepiają się słówek, odrzucają się z byle powodu wyzwiskami i boczą się na siebie nie potrafiąc się porozumieć w prostych, wydawałoby się, sprawach.
Jakim cudem miałyby się dogadać lokalne społeczności, a przecież, abyśmy mieli ogarnąć problem musiałyby się dogadać całe narody?

Brakuje woli porozumienia. Możliwy jest jedynie konsensus biznesowy, a biznes ze swej natury jest śmiertelnym wrogiem życia na tej planecie.

22.11.2018 23:49 Logic

@Mariusz R
No właśnie.

23.11.2018 2:53 gupol(szukam w OZE)

@logic
uwielbiam twoje poczucie humoru i ten chłodny dystans do samego siebie zdradzający intelekt najwyższych lotów;)
napisałem już że rozumiem to co miałeś na myśli a pozostały komentarz napisałem po to żeby ci uświadomić że w dyskusji warto utrzymywać podstawową dyscyplinę intelektualną gdyż nie każdy zna cię tak dobrze jak ja i w lot wyczuwa co masz na myśli;)

23.11.2018 3:07 gupol(szukam w OZE)

@marcin lesczynski

:Teoretycznie mając nieograniczone źródło energii można by"

no, gdyby ciocia miała wąsy...
fajnie se pomarzyć ale może zostańmy lepiej na ziemi bo jak się chodzi z głową w chmurach to łatwo wdepnąć nogą w g...o a tego chyba nie chcemy;) chociaż może i chcemy;p

a co do logica to jesteśmy tu od dawna i obrażaliśmy się w dyskusjach już tyle razy że paradoksalnie mam do tego dżentelmena dużo sympatii i naprawdę zero agresji.
poza tym ja się z logic em zgadzam w fundamentalnych kwestiach ale nie w szczegółach. gdybyśmy się we wszystkim zgadzali na tym portalu byłoby tak smiertelnie nudno że dramat.
zresztą i tak nie mamy szans więc możemy się przynajmniej trochę posprzeczać przed śmiercią. dla rozrywki;)

23.11.2018 13:22 logic

@Gupol
Jeśli chcesz robić sobie żarty to są od tego inne portale.
Takich jak ten jest i tak bardzo mało więc nie troluj i utrzymuj jaki taki poziom.

24.11.2018 1:20 gupol(szukam w OZE)

a co można zrobić innego? jak już patrzeć śmierci w twarz to z uśmiechem na ustach ;p.

@logic
"Takich jak ten jest i tak bardzo mało więc nie troluj i utrzymuj jaki taki poziom."

heh i kto to mówi;p. vice versja przyjacielu;) znowu się uśmiałem dzięki Tobie. widzę że jak zwykle chcesz mnie sprowokować do żartów ale tym razem się opanuję. jeszcze będą ku temu niezliczone okazje;)

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto