Obrazek dnia: Koszt energii elektrycznej w zależności od źródła

Uśredniony koszt elektryczności w zależności od źródła w USA. Źródło:  Lazards LCOE 11. Kliknij, żeby powiększyć.

LCOE 2018

Komentarze

01.11.2018 7:39 Felek

Do kosztów powyższych należy jeszcze dodać te ukryte, wpływające na środowisko w szerokim spektrum. Wytwarzanie energii to nie pojedyńczy proces a dziesiątki jeśli nie wręcz, setki branż i łańcuchów produkcji oraz dostaw, biorących w tym czynny udział. Przy okazji więc, dochodzi do produkcji odpadów, śmieci, spalania paliw kopalnych w procesie produkcji potrzebnych komponentów czy też ich transportu. Czy powyższy wykres to uwzględnia? No nie, bo takie koszta dla środowiska są nie do policzenia.. czy może raczej nikt z biznesowców nie ma ochoty wciskać sobie prętów w tryby ich maszynki do robienia pieniędzy? Póki się kręci, niech się kręci. Myślenie o dalekiej przyszłości zawsze było trudne dla człowieka, stąd ta wada ujawnia się też w skali globalnej. Żyjemy teraz, żyjemy teraźniejszoścą i stąd chcemy mieć teraz a nie za 10 lat. Co mi z tego za 10 lat, jak za 10 lat można juz nie żyć? Nie mniej jednak,obniżenie ceny użytkowania wiatru i paneli słonecznych to jedyny realny na tą chwilę, sposób na uratowanie tej naszej biedo cywilizacji 0.8 w skali Kardasheva, także za rogiem czai się cień nadziei. Kwestia pozostaje taka, kto odważy się spojrzeć mu w oczy.

01.11.2018 14:50 Mariusz

Felek
No ale te łancuchy też istnieją jak się buduje klasyczne elektrownie. Więc jak się buduje elektrownie OZE to są one jednak lepsze.

A co do ceny PV w USA to mi wczoraj szczena opadła jak się jedna kobieta ze wschodniego wybrzeża pochwaliła, że zrobiła sobie instalację PV o mocy około 6 kWp za ..... uwaga 90tys zł. 15000zł/kWp!!!!! Biznes polega na tym, że można dostać zwrot zapłaonego podatku jak się zbuduje elektrownię na dachu. Firmy instalatorskie zrobiły chyba jakis kartel i czeszą taką kasiorę że głowa mała. Żadna wolna konkurencja tam nie działa.
Zacznam rozumieć dlaczego Trump uważa to za przekręt i woli obniżyć podatki i pozwolic żeby ludzie robili to za włąsne pieniądze

01.11.2018 18:18 Godlike

Tesla w zeszłym roku zbudowała w Australii magazyn energii o pojemności 129 MWh za 90 milionów dolarów.
W zimowy dzień roboczy Polska zużywa około pół miliona MWh, czyli potrzeba by 3875 takich magazynów energii, na pochmurny i bezwietrzny zimowy dzień. Te magazyny kosztowały by około 350 miliardów dolarów, czyli więcej niż wynosi dług publiczny Polski. Po maksymalnie kilkunastu latach trzeba by je wymienić, bo się zużyją. Można by jeszcze dodać, że czasem może nie wiać i być pochmurno przez kilka dni z rzędu, więc moje wyliczenie jest konserwatywne.
Dodajcie to do kosztów OZE i wtedy porównajcie do prądu z węgla, którego koszty są teraz zawyżane, bo OZE mają priorytet dostępu do sieci.

01.11.2018 21:42 mol

@GODLIKE po co tyle magazynów? ESP MŁOTY wybudować już masz 1gw w zanadrzu, do tego druga nitka kabla ze Szwecja (600mw) i przy okazji Baltic Pipe pociągnąć kabel (600mw). W szczycie zapotrzebowania nie musisz niczym się martwić. Poza tym ten magazyny w Australii ma stabilizować sieć tak samo jak nas Żarnowiec.

02.11.2018 13:23 Carlinfan

Prawda jest taka, że OZE powinny być budowane tam gdzie mają największą wydajność, a nie gdzie popadnie byle kasa się zgadzała...

03.11.2018 7:01 P.

@GODLIKE
Twój komentarz jest bardzo wybiórczy. Wyciągasz jeden element i mówisz: "nie działa" (to trochę tak jakby urwać człowiekowi rękę i też stwierdzić: "nie działa).

Z OZE chodzi o to, żeby stworzyć system złożóny z wielu elementów: PV, wiatraki, wytwarzanie biogazu oraz wodoru i z tego wytwarzanie ciepła lub energii elektrycznej, pompy ciepła do ogrzewania, itd... Dopiero taki system (w naszym położeniu geograficznym) może dać efekty.

Poza tym trzeba pamiętać, że nie da się zrobić wszystkiego na raz. Ale trzeba działać, a nie mówić: "z OZE się nie uda" albo "OZE jest za drogie".

09.11.2018 21:31 Żenujące

Niestety ale to nie działa jak powinno.Wykres sugeruje coś czego nie powinien.Przyczyna jest prosta-powinno się uwzględniać koszty wyłącznie przy tym samym źródle energii stosowanym w produkcji np. w przypadku wiatraków tylko prąd z wiatraków itd..

11.11.2018 17:52 Mariusz

Wyobraź sobie, że w coraz większym stopniu OZE jest produkowane przy pomocy energii z OZE

27.11.2018 13:26 Bartłomiej

Przykre. Dlatego ja inwestuję w OZE. Mam zamiar zainstalować samemu zakupione panele słoneczne. Czytałem na https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/jak-samemu-zmontowac-system-fotowoltaiczny że jest to całkiem prostę. Mogę to zrobić z pracownikami. Pracujemy cały czas wykorzystując prąd więc niestety rachunki już mnie dobijały. Musiałem podjąć taką decyzję. OZE to przyszłość.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto