Kanada ogłosiła krajowy podatek węglowy

Premier Kanady, Justin Trudeau, ogłosił wprowadzenie podatku węglowego dla prowincji, które jeszcze nie posiadają adekwatnego prawa. Zgromadzone środki zostaną wypłacone mieszkańcom prowincji, w których opłaty zostały pobrane. To wielki krok w stronę redukcji światowych emisji gazów cieplarnianych.

Rząd Kanady dał przykład całemu światu, jak w elegancki sposób poradzić sobie z globalnym ociepleniem. Blisko połowa Kanady zostanie objęta nowym podatkiem, który uwydatni społeczny koszt spalania paliw kopalnych oraz zachęci przedsiębiorstwa i obywateli do przyjaznych środowisku alternatyw. Kluczowym elementem do zyskania społecznego poparcia jest neutralność finansowa – całość przychodów zostanie przekazana mieszkańcom objętych systemem prowincji. Wypłacane czeki mają zrównoważyć zwiększone ceny benzyny i gazu ziemnego. Historyczne analizy szacują, że 90% obywateli w rozliczeniu rocznym wyjdzie na plus, a najwięcej zyskają ci, którzy generują najmniej atmosferycznych zanieczyszczeń. Trudeau w swoim ogłoszeniu zaznaczył, że 8 na 10 rodzin w Ontario dostanie więcej niż wyda, a typowa czteroosobowa rodzina może liczyć na 307 CAD w 2019 i 718 CAD w 2022 roku.

Plan powstawał przez około 2 lata, a zawarty w nim podatek węglowy jest tylko częścią większego przedsięwzięcia, by zmierzyć się ze zmianą klimatu. Trudeau powiedział, że opłata za emisje obejmie prowincje, które nie mają własnego podatku węglowego lub systemu handlu uprawnieniami do emisji. Celem zyskania społecznej akceptacji program nazwano: „ustanowieniem ceny za zanieczyszczanie”.

Od pierwszego stycznia 2019 Kanada będzie posiadała ujednolicony program redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podatek węglowy zacznie się od minimum wynoszącego 20 CAD za tonę i będzie rósł o 10 CAD każdego roku do 50 CAD w 2022. Następne wybory rządu zadecydują o dalszych zmianach opłaty, ale nawet najbliższe 4 lata rosnącej ceny spalania paliw kopalnych są silnym sygnałem do zmian w kierunku odnawialnej energii.

Obywatele i przedsiębiorstwa zaczną inwestować w nowoczesne rozwiązania energetyczne, by ograniczyć koszty związane z emisją dwutlenku węgla. To napędzi gospodarkę i stworzy nowe miejsca pracy. Wczesna stymulacja przyjaznych środowisku technologii da przewagę w międzynarodowym handlu, a efektem ubocznym jest czystsze powietrze. Teraz czas na pozostałe kraje, by dołączyły do społecznego i politycznego sukcesu Kanady.

Blog CCL Polska na podstawie artykułów z CBC i kanadyjskiej strony CCL.

Komentarze

31.10.2018 3:18 gupol(szukam w OZE)

dlaczego mam wrażenie że to tylko pozorne "działanie" i zagrywka propagandowa która ma przykryć fakt że kanada wycofała się z realizacji protokołu z kioto?

31.10.2018 9:44 papa ohara

Zapewne też mocno opodatkują przemysł eksploatujący piaski roponośne tak, że stanie się nieopłacalny i będą go mogli grzecznie zlikwidować pozostawiając tajgę w spokoju ;)

31.10.2018 10:33 PIT

@PAPA OHARA

HAHA, Dobre.

31.10.2018 14:05 Godlike

"Rząd Kanady dał przykład całemu światu, jak w elegancki sposób poradzić sobie z globalnym ociepleniem"
Jak na razie to mają jedne z wyższych emisji per capita na świecie i w roku 2017 wyemitowali więcej niż 10 lat wcześniej.

31.10.2018 14:54 Mariusz

Jakoś nie wierzę w ten brak wpływu podatku na sytuację finansową statystycznego kanadyjczyka. Bogaci nie generują 90% emisji poprzez swoją prywatną konsumpcję

31.10.2018 15:42 Singularity90

Świetna wiadomość. Oby działało lepiej niż handel CO2 czyt."żeby działało w ogóle".

31.10.2018 22:25 dns900

@Papa Ohara, parsknąłem ze śmiechu tak, że aż se monitor i klawiaturę oplułem bo akurat brałem łyk nocnej herbatki jak zacząłem czytać Twój komentarz :))) hehe, świetne! :)

01.11.2018 15:04 Mariusz

W Kanadzie(36mln mieszkańców) same elektrownie wodne produkują 2 razy więcej prądu niż nasze wszystkie razem wzięte. Są jeszcze atomówki (bodaj 80TWh) no i oczywiście węglowe i gazowe.

A kanadyjczycy emitują 15ton CO2 na głowę. Ja nie wiem co oni tam robią że tyle emitują ale jeśli u nas są spore możliwości oszczędzania prądu to tam te możliwości są gigantyczne. Oni powinni zacząć od efektywności energetycznej bo pewnie mają ulice obświetlone halogenami albo coś w tym stylu

03.11.2018 2:31 gupol(szukam w OZE)

@mariusz
kanada to wielki kraj. emisje z transportu są wysokie. ciężarówki i samoloty sporo palą a jeszcze te długie syberyjskie mrozy. muszą ostro grzać żeby przeżyć;)

09.11.2018 21:18 Żenujące

Chodziło o granicę pomiędzy lewicą i szaleństwem.Oczywiście też jest granica pomiędzy prawicą i szaleństwem.

11.11.2018 1:33 gupol(szukam w OZE)

@żenujące
ciekawe o co ci chodziło w tym komentarzu;p

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto