Z prądem czy pod prąd, Klub Jagielloński o elektromobilności w Polsce

Klub Jagielloński, republikański think-tank kojarzony z prawą częścią sceny politycznej opublikował właśnie raport Z prądem czy pod prąd? Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce. Zacząłem go czytać "służbowo", mając uczestniczyć w dyskusji na temat raportu. Jak już zacząłem, przeczytałem z marszu cały raport, który - muszę przyznać - zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, zarówno pod względem merytorycznej sensowności wniosków, jak i przyjazności dla czytelnika.

Szczególnie pozytywne wrażenie zrobiły na mnie fragmenty wychodzące poza często spotykane wąskie postrzeganie kwestii elektryfikacji transportu i kwestie technologiczno-biznesowo-polityczno-regulacyjne.

Brakującym elementem Programu Rozwoju Elektromobilności  jest klarowne wskazanie, że polityka wspierania elektromobilności powinna uwzględniać nie tylko kwestie środowiskowe, energetyczne czy przemysłowe, ale także transportowe, a więc odpowiadać na pytanie, czy promocja elektromobilności stanowi optymalne rozwiązanie problemów systemu komunikacyjnego. O ile w przypadku czynników środowiskowych czy energetycznych elektromobilność ma istotne zalety, o tyle jej znaczenie jako narzędzia osiągania celów polityki transportowej jest dyskusyjne. Mając na uwadze coraz bardziej uciążliwe zakorkowanie miast i coraz mniejsze możliwości rozbudowy dróg, podstawową potrzebą jest optymalizacja ruchu transportowego w miastach.Można to zrobić np. poprzez zachęcanie kierowców do korzystania z alternatywnych rozwiązań, takich jak komunikacja zbiorowa (wraz z parkingami park and ride) lub rowerowa. Tak zdefiniowany priorytet oznacza konieczność szukania w pierwszej kolejności rozwiązań zachęcających kierowców samochodów spalinowych do przesiadania się na inny rodzaj transportu (rower/tramwaj/autobus/metro/
pociąg) aniżeli inny rodzaj samochodu. Dążenie do zastępowania samochodu wysokoemisyjnego samochodem niskoemisyjnym nie powinno więc przysłonić podstawowych celów, jakimi są ograniczenie liczby samochodów w miastach i rozwój komunikacji zbiorowej. Sposoby wspierania elektromobilności powinny więc być tak zaprojektowane, aby zachęcając do korzystania z coraz bardziej ekologicznych
pojazdów, nie zniechęcać do rezygnacji z samochodów na rzecz komunikacji zbiorowej.

(...)

Za pożądane należy uznać wprowadzenie opłat za wjazd do strefy czystego powietrza proporcjonalnych do stopnia emisyjności (różny poziom cen dla różnych norm Euro 3, 4, 5, 6 i zwolnienie z opłat tylko dla samochodów elektrycznych).

(...)

Za zasadne narzędzie wsparcia samochodów elektrycznych należy uznać także opodatkowanie samochodów spalinowych w postaci opłaty emisyjnej. Opłata ta powinna być wprowadzona niezależnie od programów wspierania elektromobilności, ponieważ jest sprawiedliwym sposobem egzekwowania kosztów środowiskowych, które generują wysokoemisyjne pojazdy.

Dobre wrażenie robi też dostrzeżenie i promowanie potencjału rozwoju elektromobilności w Polsce w transporcie zbiorowym, towarowym i komunalnym (np. pojazdy służb miejskich, śmieciarki itp.)

Z prądem czy pod prąd? Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce szczerze polecam i trzymam kciuki, żeby jego wnioski przyjęły się w kręgach rządowych.

Komentarze

24.09.2018 13:37 ŚWIATŁOLUB

- jeśli opłata emisyjna będzie wpadać do wspólnego worka jak akcyzy, opłaty drogowe, to jest 100% pewności, że rządzący wspomogą to co uznają za stosowne (np. zapomogi dla myśliwych). Musiałyby te pieniądze lądować na specjalnym koncie z podglądem online zebranej sumy dla każdego obywatela. Inaczej nam ukradną kasę politycy. Takie realia.

24.09.2018 18:44 Ciemnolub

Im więcej będzie jeździć aut po Polskich ulicach i nietylko tym lepiej.

24.09.2018 22:53 Ktos

Czy wy nie rozumiecie, ze oze nigdy nie zastąpi paliw kopalnych. To tylko napędzane kasy zielonym inwestorom.
Oze jedynie się sprawdzi przy zmniejszonej populacji i niekonsumpcyjnym modelu zycia.

25.09.2018 10:57 Rafał

@Ktos
Ale czy to znaczy że mamy przerwać wprowadzanie OZE i udaskanalania tej technologi?
Jestem jak najbardziej za pchaniem funduszy w rozwijanie OZE. Co nam pozostaje?
Pytasz czy my rozumiemy. Ja ci odpowiem po żydowsku: my rozumiemy, wszystko rozumiemy co mamy nie rozumieć? Ale interes jest interes i ropę trzeba wydobywać.

25.09.2018 11:03 Carlinfan

Zamiast marnować kasę na rozwój OZE można by dotować postęp w budowie elektrowni termojądrowej.

25.09.2018 12:07 wsciekly_kot

Carlinfan, stacjonarne źródła dużych energii z koniecznością przesyłu na duże odległości w obliczu coraz bardziej niespokojnego klimatu? Zaiste cudna myśl, przyjacielu.
Przecież to recepta na katastrofę.

25.09.2018 12:36 Carlinfan

Właśnie do niej zmierzamy bez względu na to co robimy.

25.09.2018 13:51 Mariusz

USA wydadzą w tym roku 700mld$ na wojsko. Za połowę tej kwoty możnaby zbudować około 100 wielkich fabryk baterii samochodowych, co wystarczyłoby do zelektryfikowania prawie każdego nowo produkowanego na świecie auta osobowego i większości ciężarówek. A jeśliby doliczyć kasę UE wydawaną na te cele plus kasę koncernów wydawaną na polerowanie diesli, benzyn i nowe fikuśne kształty swoich wozideł to działyby się po prostu cuda.
Ale widać nikomu cudów nie potrzeba. Lepiej dawać d**y salafitom i ruskim oligarchom i drzeć się jacy to my nie jesteśmy ekologiczni

25.09.2018 18:19 Ktos

Rafal
nigdy oze nie pozwoli na utrzymanie obecnego stylu zycia Europejczyków i amerykanów a także dążenie resztreszty swiata do poziomu życia Europejczyka czy Amerykanina.
Potrzebne jest zmniejszenie populacji a także zmiany poziomu życia na mniej konsum0cyjna.

25.09.2018 18:24 Tomasz

@KTOS

Zatem co proponujesz by temu zaradzić ?

25.09.2018 19:16 CZORNYJ

@MARIUSZ czym byś zasilił te samochody i ciężarówki ? Skąd brałyby prąd ich akumulatory ? Odpowiedź była by najprostsza i najszybsza , węgiel brunatny . Już nie mówiąc o konieczności wydobycia coraz bardziej deficytowego litu . Chyba że darować sobie bajanie o super bateriach czy wielkich zasięgach . Wrócić przy masowej elektryfikacji transportu do tanich i prostych w recyklingu kwasowo ołowiowych baterii trakcyjnych . I przy okazji zapomnieć o opartym na tirach "just a time" , . Znowu kolej , potężne węzły przeładunkowe i stacje towarowe . Gdzie z wagonów przeładowywano by wszystko na lekkie elektryczne ciężarówki krótkiego zasięgu .
Prędzej czy później to nastąpi ale z zgrzytami . I wywołane prostym powodem , końcem taniej ropy i gazu .

25.09.2018 20:16 Ktos

Tomasz jedynie atom w produkcji elektryczności a w pojazdach wodór.
Już pierwsze pociągi na wodór w Niemczech jeżdżą: )
Więc mozna:)

26.09.2018 2:54 gupol(szukam w OZE)

@ktoś
odrób lekcje. atom jest nieodnawialny a jego wydobycie i "obudowanie" infrastrukturą w pełni zależne od paliw kopalnych.
wodór trzeba wyprodukować, hydroliza wody sporo pochłania energii. wodór jest nie mniej wybuchowy niz benzyna czy gaz ziemny a dużo trudniej go przechowywać.

26.09.2018 10:14 PIT

Niestety @GUPOL ma rację.

Po za tym obecnie działa 400 elektrowni atomowych gdzie wiele z nich jest pobudowanych albo na uskokach tektonicznych albo wstawione są na działanie tsunami albo w tzw. pierścieniu ognia.
Dodać do tego potencjalne trafienie meteorytem jak w Czelabińsku i mamy kolejną katastrofę jak w Fukushimie.
Pomijając, że wiele z nich jest już starych nadających się do zamknięcia i utylizacji.

Fukushima to był dopiero początek.

26.09.2018 13:11 mol

@KTOS
I ile ich tam jeździ? Weź takie targi IAA 2018 i zobacz ile tam zaprezentowano wodorowych ciężarówek a ile na wodór. Przykładowa relacja z targów https://40ton.net/relacja-iaa-2018-elektryczne-ciezarowki-elektryczne-auta-dostawcze-staly-kazdym-kroku/

26.09.2018 13:16 mol

Miało być elektrycznych cieżarówek*

26.09.2018 17:02 Godlike

Jakość źródła energii zasilającej ludzką aktywność to absolutnie kluczowa sprawa. Życie łowcy-zbieracza od życia współczesnego człowieka w mieście, oddzielają tylko dwie zmiany głównego źródła energii. To, że mogła powstać technologia, która stworzyła praktycznie wszystko co nas otacza i nie jest naturalne, było wynikiem przejścia na paliwa kopalne, jako dominujące źródło energii. Jeżeli okaże się, że OZE takie jak wiatraki i panele słoneczne są zbyt kiepskim źródłem energii, to obecna technologia zniknie. Na szczęście tempo spalania paliw kopalnych cały czas rośnie: https://gailtheactuary.files.wordpress.com/2018/09/18-worldwide-wind-and-solar-are-very-small.png?w=640&h=352

26.09.2018 17:25 CZORNYJ

@GODLIKE Nie tyle zniknie co stanie się dostępna dla nielicznych . Reszcie poziom życia średniowiecza podnoszony tym co uda się wygrzebać w śmiechach po epoce tanich kopalin .

26.09.2018 18:11 Mariusz

Czornyj
Już wcześniej pisałem, że wystarczy zwiększyć inwestycje w OZE :-)) Połowa kasy wydawana obecnie na zbrojenia niech pójdzie na OZE (poza obecnie wydawaną) i będziemy mieli dodatkowe 1TW rocznie mocy w oze

A bezpieczeństwo międzynarodowe można poprawić przez reformę ONZ, która wprowadzi prawny obowiązek udzielenia krajowi napadniętemu pomocy WOJSKOWEJ przez wszystkie kraje świata (a nie jak obecnie udzielenia reprymendy na forum ONZ). Zbrojenia nie prowadzą do poprawy bezpieczeństwa. Gdyby prowadziły to dawno bylibyśmy bezpieczni, a nie jesteśmy

26.09.2018 21:45 CZORNYJ

@MARIUSZ tylko najpierw trzeba stoczyć wojnę o kolejność skrobania dna beczki z kopalinami . Wszystko wskazuje na ten scenariusz . Chyba że bania będzie flaczeć kryzysami gospodarczymi , wojnami proxy i "misjami stabilizacyjnymi" jak Jankesi stabilizowali Wietnam a Ruskie Afganistan . Kopanie się po kostkach ze strachu przed "gwarantowanym wzajemnym zniszczeniem" . Aż dojdzie do momentu że nie będzie za co i jak utrzymać w gotowości tysięcy rakiet balistycznych . Tak czy siak jeden efekt końcowy , bogacz będzie miał elektroniczne gadżety , służbę i zmartwienia czy lepiej zamówić limuzynę elektryczną czy z biodieslem V12 . Biedny skąd wziąć czystą wodę i jak dzielić jedzenie żeby dożyć do następnych żniw .
ONZ jest od gadania i zapewniania ciepłych posadek tysiącom urzędasów . A poprawka nic by nie dała , od dziesięcioleci każdy agresor zaczyna wojnę od prowokacji dzięki której może zgrywać skrzywdzoną niewinność . Jak grubymi nićmi by nie była szyta . Gdy agresor jest mocarstwem atomowym i potęgą ekonomiczną wszyscy siedzą cicho żeby samemu nie oberwać .
Za stara już jestem na wiarę w bajki .

26.09.2018 23:48 Ktos

Mol
pełno nie oznacza, ze dobre:p
Ile jedz i teraz pojazdów elektrycznych na drogach okolo 2 mln z czego 40% to hybrydy.
Czemu w Danii spadła sprzedaz aut elektrycznych jak cofnęli dotację do nich?
Dlaczego świat wytwarza energie z oze w wysokości 10,4% ogólnej produkcji z czego 6,8% to hydroenergetyka a reszta to słońce i wiatr, skoro tyle nakładów idzie na zielona energie?

27.09.2018 3:37 gupol(szukam w OZE)

@mariusz
"Już wcześniej pisałem, że wystarczy zwiększyć inwestycje w OZE :-)) "

no to jest najgłupsza rzecz którą można zrobić. produkować na ślepo ile się da w nadziei że może coś się z tej masy przyda.
a co jeśli się okaże że bez paliw kopalnych oze we współczesnej formie (PV, wiatraki) są tylko bezużyteczną stertą śmieci? najpierw trzeba zrobić to o czym ja pisałem czyli szersze badania możliwości i użyteczności poszczególnych OZE w napędzaniu działalności gospodarczej.
to jedyne rozsądne podejście.

27.09.2018 12:42 Carlinfan

@GODLIKE "Nie tyle zniknie co stanie się dostępna dla nielicznych . Reszcie poziom życia średniowiecza podnoszony tym co uda się wygrzebać w śmiechach po epoce tanich kopalin. "

Przecież to się dzieje obecnie np w Indiach, notabene które zmierzają po bycie najliczniejszą nacją na świecie. Po za tym w Afryce i pewnie wielu innych miejscach, z których żadne wiadomości do elitarnego świata nie docierają.

@KTOS
Świat jest rozpędzony paliwami kopalnymi i od pewnego poziomu ciężko zwiększać udział OZE bez kolejnych dużych strzałów finansowych.

28.09.2018 10:05 PIT

@CARLINFAN

I to jest przykład właśnie do czego prowadzi przeludnienie.

28.09.2018 14:52 Carlinfan

@PIT
Nie to jest dowód bardzo niesprawiedliwej redystrybucji dóbr.

28.09.2018 17:32 CZORNYJ

@PIT ciebie chyba nawet nie przeraża perspektywa upadku i chaosu . Tylko życia bez elektronicznych zabawek i gadżetów . Bardzo prostego i skromnego z pracy na roli czy w małym warsztacie . Wyznaczana porami dnia i roku . Przeraża cię to chyba niczym islamistę posada w miejskiej kanalizacji i wolałbyś być chyba "zdepopulowany" jak tak żyć :D

28.09.2018 19:53 PIT

@CARLINFAN

Niesprawiedliwa redystrybucja dóbr jest również w Polsce i w USA i w Niemczech i w Anglii i można tak sobie wymieniać.

Była w Indiach w latach 60 i jest teraz tylko, że w latach 60 było ich poniżej 0,5 miliarda, a teraz jest 1,3 miliarda i rośnie.

Zrobili sobie kuku.

28.09.2018 23:22 ŚWIATŁOLUB

@ Gupol
tylko jak zagwarantować wielkim blokowiskom w polskich warunkach energię z OZE ? Weźmy np. panele fotowotaiczne: na jednego człowieka potrzeba przynajmiej kilka kWh na dobę. Jak tylu ludzi żyje na kupie, nie ma odpowiedniej powierzchni dachów, no i w polskich realiach słońce nie świeci od października do marca ...

28.09.2018 23:28 ŚWIATŁOLUB

tu się zgadzam z PITem: niesprawiedliwą dystrybucję dóbr mamy w Pole-landzie

28.09.2018 23:34 ŚWIATŁOLUB

o tako:
https://www.youtube.com/watch?v=-MyPnTQNy6A

01.10.2018 7:04 paranoik

@światło ? tylko jak uczciwie dzielić to co kradzione. człowiek sumienia pójdzie pieszo z gołą dupą a nie weźmie nawet zuchelka

01.10.2018 10:22 Carlinfan

@WSZYSCY
Niesprawiedliwą redystrybucję dóbr widać na każdym kroku. Jeden ma 3 samochodu a drugi nie ma żadnego. O jedzeniu nie ma co pisać, wystarczy pojechać za hipermarket i pooglądać śmietniki i marnujące się tam jedzenie. Póki tak będzie to świat jest skazany na zagładę z powodu wojen o te dobra, których skąpimy bliźniemu.

01.10.2018 12:35 PIT

@CARLINFAN

Przeludnienie tylko pogarsza sytuację i potęguje problem w końcu to większa konkurencja w walce o te zasoby.

01.10.2018 12:38 Carlinfan

Nie ma przeludnienia, tylko ułomny system fiskalny i redystrybucji dóbr. Póki mafia bogaczy rządzi światem to nigdy nie będzie lepiej. Po za tym tej mafii zależy, aby biedota sama wzajemnie się pozabijała o świecidełka, które oni, mafiozi mają od ręki.

02.10.2018 2:29 gupol(szukam w OZE)

@swiatłolub
"tylko jak zagwarantować wielkim blokowiskom w polskich warunkach energię z OZE ?"

może nie gwarantować? czy nie byłoby lepiej promować OZE w krajach międzyzwrotnikowych a zaoszczędzone w ten sposób paliwa kopalne zużywać u nas na północy gdzie przez pół roku panele fotowoltaiczne są praktycznie wyłączone z użycia?

05.10.2018 11:19 PL

Znalezion w internecie.

Handelsblatt: prawda o energii wiatrowej.
Dostępna moc elektrowni wiatrowych w Niemczech to mniej niż jeden procent zainstalowanej mocy. W Niemczech jest zainstalowanych prawie 30 000 turbin wiatrowych. Pomimo tego najnowsze dane pokazują, że dostępna moc elektrowni wiatrowych jest znikoma.

Berlin - liczby są imponujące: według Niemieckiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (BWE) w Niemczech zainstalowano 29 900 turbin wiatrowych, których udział w krajowej produkcji energii elektrycznej w wynosi 18,8 procent Ich zainstalowana moc jest szacowana na i 56 000 MW.

Przy bliższej analizie widać jednak wyraźną słabość: chociaż 56 000 MW zainstalowanej mocy odpowiada mocy 56 dużych elektrowni węglowych, wkład turbin wiatrowych w cały system wytwarzania energii, w produkcję energii elektrycznej, jest rozczarowujący: "Rzeczywiste dane dotyczące produkcji pokazują, że moc pozyskiwana z wiatru w Niemczech wynosi mniej niż jeden procent zainstalowanej mocy" - mówi Oliver Then, dyrektor zarządzający stowarzyszenia VGB PowerTech Association.
Stowarzyszenie to postrzega siebie jako neutralną platformę specjalistycznej dyskusji dla planistów, producentów i właścicieli wszystkich typów elektrowni. Oliver Then wykorzystuje najnowsze wyniki badań, które zostały zauważone przez niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt" i zostaną wkrótce zaprezentowane. VGB PowerTech przeanalizowało szczegółowo rzeczywistą produkcję energii wiatrowej w 2016 r. W Niemczech i innych krajach europejskich, takich jak: Wielka Brytania, Dania, Hiszpania i Portugalia.

Ich konkluzja jest jasna: nawet jeśli ekspansja energii wiatrowej będzie postępować szybko, zawsze będzie musiała istnieć rezerwa zastępcza, np. przez elektrownie korzystające ze źródeł kopalnych. "Energetyka wiatrowa nieuchronnie wymaga aktywności partnerów systemowych, którzy wspólnie
zapewniają stabilność dostaw i sieci" - mówi Oliver Then.
Handelsblatt

Komentrz

Szanowni Koledzy "Mis" i "majster" = niestety cywilizacja ludzka czy się to komu podoba czy nie jest skazana na cofnięcie się do XVIII w albo przejście na energetykę nuklearną w cyklu torowym ( czyli reaktory IV generacji) Tylko cykl torowy jest w stanie zapewnić energię dla rozwoju w wymiarze 1500 lat (bo takie są zasoby materiałów rozszczepialnych i paliworodnych). Tor jako paliwo ma ogromne zalety i nie stwarza zagrożenia w rodzaju Czarnobyla czy Fukushimy ani rozprzestrzeniania broni nuklearnej albowiem w tym cyklu zwyczajnie nie da się wytworzyć materiałów do jej produkcji. Cyk torowy jest 200x wydajniejszy energetycznie od uranowego i nie produkuje odpadów oraz można w nim "spalić" odpady wysokoaktywne z elektrowni nuklearnych "tradycyjnych". Same zalety ,że aż dziw bierze ,że ta technologia znana od lat 60-tych tak powoli się rozwija. Powód jest bardzo prosty : energetyka nuklearna jest droga i wymaga wsparcia kapitałem państwowym a politycy bardzo chcieli by mieć w szafie jednak kilka małych bombek ......a nuż się przydadzą. W Polsce winniśmy nawiązać współprace z firmami które budują elektrownie nuklearne i mogą się pochwalić zaawansowanymi pracami nad reaktorami IV generacji . Powinniśmy natychmiast zakupić to co jest najnowocześniejsze w tej materii . Mało tego agencje rezerw materiałowych już teraz winny skupować z rynku światowego Tor puki jest tani , bo za lat 40 - 50 sytuacja się diametralnie zmieni. Wykorzystać do tego celu można środki emerytalne dając realna nadzieję na godną emeryturę dla nas i naszych dzieci.

06.10.2018 3:30 gupol(szukam w OZE)

@pl
no to napiszmy list do premiera Morawieckiego. on taki do przodu z innowacjami to może i reaktory LFTR nam załatwi. lepsze to niż łasić się do francuzów czy szwedów żeby nam wybudowali reliktowe LWR-y za grube miliardy $.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto