Obrazek dnia: zmiany światowego zużycia energii

Poniższy wykres pokazuje zmiany światowego zużycia energii od połowy XIX wieku do 2017 roku z podziałem na źródła energii.

Ilustracja 1. Światowe zużycie energii pierwotnej od 1850 do 2017 roku z podziałem na źródła energii. Źródła: Etemad B., Luciani J., World energy production 1800-1985, Librairie Droz, 1991; BP Statistical Review of World Energy 2018; przelicznik energii elektrycznej 12 TWh = 1 mtoe.

Wzrost zużycia energii jest rezultatem dwóch trendów: wzrostu populacji i wzrostu zużycia energii na osobę. Od początku XX wieku liczba ludzi na Ziemi wzrosła blisko 5-krotnie, z 1,56 mld w 1900 roku do 7,6 mld obecnie). Przypadające na osobę zużycie energii wzrosło zaś w tym czasie ponad 3-krotnie – z 0,59 toe na osobę w 1900 roku do 1,83 toe (ok 60 kWh/o/d) obecnie.

Ilustracja 2. Światowe zużycie energii pierwotnej na osobę od 1850 do 2017 roku z podziałem na źródła energii. Źródła: Etemad B., Luciani J., World energy production 1800-1985, Librairie Droz, 1991; BP Statistical Review of World Energy 2018; UN World Population Prospects; przelicznik energii elektrycznej 12 MWh = 1 toe.

Okresom prosperity towarzyszył wzrost zużycia energii, okresom kryzysów (jak np. okres pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową) stagnacja.

Udział paliw kopalnych w światowym miksie energetycznym, pomimo uruchamiania nowych mocy alternatywnych źródeł energii, od dziesięcioleci utrzymuje się na poziomie osiemdziesięciu kilku procent.

Prognozowany wzrost populacji (do poziomu 9-10 mld w połowie stulecia) oraz bogacenie się społeczeństw krajów dotychczas zużywających niewiele energii (Chiny, Indie itp.) wywierają presję na wzrost zapotrzebowania na usługi energetyczne.

Poprawa efektywności energetycznej nie nadąża za wzrostem zapotrzebowania na usługi energetyczne. Jednym z istotnych problemów jest to, że poprawa technicznej efektywności energetycznej urządzeń nie przekłada się na proporcjonalny spadek zużycia energii. Gdy lampy żarowe zostały zastąpione przez LEDy emitujące blisko 10-krotnie większą ilości światła z jednostki prądu, nie nastąpił 10-krotny spadek zużycia prądu, lecz zamiast tego zaczęliśmy oświetlać co się dało: w czasach żarówek żarowych nikomu nie przyszłoby do głowy masowe oświetlanie wielkich reklam – dziś jest to robione masowo (w wyniku czego mieszkańcy miast zapomnieli już, jak wygląda rozgwieżdżone niebo).

Oczywiście obecny system, w którym rosnące potrzeby energetyczne zaspokajane są rosnącym wydobyciem paliw kopalnych jest nie do utrzymania i zakończy się w tym stuleciu, w ten czy inny sposób – mniej lub bardziej dla nas sympatyczny…

Marcin Popkiewicz

Komentarze

06.08.2018 9:46 PIT

Pod tym mogę się podpisać, zgadza się.

Świata nie uratujemy, trzeba się przygotować mentalnie na nadchodzące ciężkie czasy.

06.08.2018 10:57 Rafał

W legendzie wykresu jest na żółto słońce. Dostrzegł to ktoś na wykresie? Bo u mnie nawet lupa nie pomogła.
Może udam się do sąsiada po mikroskop.

Nasz ukochany przez wszystkich na tym forum wągiel trzyma się mocno, ale to widocznie polska go tyle spała, wiadomo. Praktycznie nie widać jego spadku. Miernie żeby nie powiedzieć wcale prezentuje się energia jądrowa. Największy wzrost jak widzę to gaz i biomasa.

06.08.2018 11:20 Marcin Leszczyński

@PIT

Najgorsi będą ludzie, bo jest prawie zerowa świadomość ludzi. Ostatnio patrzyłem na statystyki wyświetleń filmów z tej tematyki np. peak oil.

Jak się to porówna do statystyk czegokolwiek innego na yt to wygląda to katastroficznie.
Nikogo to nie interesuje, poziom wiedzy i świadomości ludzi przeraża.

Ale to ja jestem oszołomem, bo niewiem kto strzelił komu gola i kto to jest lejdi gaga. Nie mam auta, facebooka, nie latam samolotem, wole zbierać śmieci niż kupować nowe rzeczy.

Szkoda, że jest takie bezsensowne marnotrawienie, na głupoty właściwie, chwilę przyjemności - gdyby tymi zasobami zarządzać z głową to mogłyby wystarczyć na tysiące, może miliony lat przy zachowaniu środowiska.

06.08.2018 11:56 xdx

Szkoda że nie ma dodanego wykresu UE :(

06.08.2018 12:29 ŚWIATŁOLUB

@ Marcin Popkiewicz
Człowiek jak za coś drogo nie zapłaci to tego nie szanuje (energia w gniazdku jest relatywnie tania) ale:
Większość zapotrzebowania na prąd to przemysł. Nie pomylę się za dużo jak napiszę, że na każdą jednostkę zużycia mocy przez osobę prywatną przypadają 4 takie jednostki mocy zużyte w przemyśle. Koszt oświetlenia reklamy / itp. może stanowić mały procent w wolumenie zużytej mocy i dlatego oszczędności nie widać? Przybywa też konsumentów i firm.

06.08.2018 13:58 Mariusz

światłolub
W Polsce gospodarstwa domowe zużywają bodaj 14% całkowitej ilości en. elektrycznej

all

Nie wiem jak jest liczone to zużycie ale chyba w taki sposób, że liczy się np całą spaloną ropę naftową w transporcie jako około 10kWh na każdy litr. Tyle że sprawność silników spalinowych to jakieś 30% co oznacza, że jakby zelektryfikować transport to do napędzenia wszystkiego ptrzebowalibyśmy minimum ze 2X mniej energii pierwotnej. To samo z węglem - niby zużywa się go dużo ale większość energii tak naprawdę idzie w powietrze ze względu na marną sprawność cieplną el. węglowych
Więc gospodarka oparta na OZE potrzebowałaby ze dwa razy mniej toe ropy naftowej. To jest dobra wiadomość. Zła wiadomość to trudności ze zidentyfikowaniem oze na pierwszej mapce mimo 10 lat inwestycji i to, że biomasa w sporym procencie wcale nie jest bezemisyjna (wycięcie sosny i spalenie jej w piecy wysyła CO2 do cyklu węglowego liczącego ze 100 lat czyli zwiększa ilośc co2 w atmosferze w perspektywie 100 letniej)

06.08.2018 14:43 logic

@Marcin Leszczyński
Mam to samo, mamy problem z niewyobrażalną ignorancją społeczeństwa i rządzących.
A szkoda szczempić ryja jak powiedział Stonoga.

06.08.2018 18:00 P.

Dla większości ludzi liczy się "tu i teraz". Co kogo obchodzi, że za powiedzmy 20 lat, zmiany klimatyczne w części świata doprowadzą do takiego pustynnienia obszarów podzwrotnikowych, że miliony, a może miliardy uchodźców będą pędzić na północ - do Europy.

Więc pozbądźmy się złudzeń, że ktoś będzie przejmował się z czego produkuje się energię.

Dodatkowo odejście od paliw kopalnych jest też wbrew interesom wielkich korporacji wydobywczych. Być może są opracowane technologie produkcji energii w sposób bezemisyjny lub bardzo nisko emisyjny i przy bardzo niskich kosztach. Ale te technologie są przejęte przez tych, w których interesie jest aby nie zostały szybko wdrożone, a wynalazcy, jeśli chcieli te technologie wypromowa, zostali wysłani skąd nie da się wrócić (w zaświaty)

06.08.2018 19:32 Devak

@P
Te miliardy uchodźców nie będą wcale potrzebne. Jeżeli ta susza przedłuży się jeszcze na kolejny rok to Europę czeka głód. Może nie wszystkich, ale spory odsetek społeczeństw na pewno

06.08.2018 19:48 Albatron

Co wlicza się w energię z biomasy ?

06.08.2018 20:46 Marcin Leszczyński

No ciekawa (tak po chińsku) jest ta susza i te badania na temat wpływu wycinki drzew na opady.

Pewnie też nie tylko wycinki - także pożary w coraz cieplejszym świecie zmniejszają zalesienie, a lasy aby odrosnąć potrzebują lat...
A im więcej pożarów tym więcej CO2 i mniej wilgoci.

Samonapędzający się koszmar.

07.08.2018 3:04 filstrant

Wiecie czego mi brakuje w waszym wykresie no Energii z fuzji termojądrowej.

08.08.2018 15:21 Rafał

@ filistrant
Tobie się śni energia z fuzji? Co chcesz mieć słońce na ziemii, darmową energię?
Myślisz że jest to w interesie ludzi rządzących tym światem? W długiej perspektywie tak.
Ale banksterka myśli w krótkiej.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto