Książka „Nauka o klimacie” wkrótce w księgarniach

Przez ostatni rok intensywnie pracowaliśmy nad książką „Nauka o klimacie”, będącą połączeniem ciekawej i pisanej przystępnym językiem książki popularnonaukowej oraz recenzowanego podręcznika. Zadanie nie było łatwe, jednak teraz możemy ze sporą satysfakcją powiedzieć, że jesteśmy już na finiszu – po naniesieniu uwag recenzentów przekazujemy właśnie rękopis do wydawnictwa.

Zdjęcie: Bernard "Pyzz" Piechal i NASA Scientific Visualization Studio,
projekt okładki Anna Popkiewicz.

W książce wyjaśniamy mechanizmy działania maszyny klimatycznej, piszemy o dawnych zmianach klimatu, obecnej jego zmianie oraz prognozach na przyszłość (spis treści).

Recenzentami naszej książki są profesorowie Zbigniew Kundzewicz oraz Jacek Piskozub, obaj będący najwyższej klasy ekspertami w obszarze klimatu. Ponieważ w ocenie napisanej przez nas książki możemy nie być w pełni obiektywni, zacytujemy fragmenty opinii recenzentów.

Profesor Kundzewicz pisze m.in.:

Książka, którą recenzuję, ma szansę zająć szczególne miejsce na polskim rynku wydawniczym. Tak nowoczesnej i kompetentnej pracy wprowadzającej w obszar nauki o klimacie jeszcze w Polsce nie było. Skrócony kurs klimatologii napisany jest zrozumiałym, acz naukowo ścisłym, językiem. Wywód prowadzony jest przez Autorów bardzo przystępnie, klarownie i przekonująco. Gratuluję efektu. Napisanie takiej interesującej pozycji, która tworzy spójną całość, jest wielką sztuką. Książka jest zwieńczeniem wielkiej pracy wykonanej przez Autorów prowadzących od roku 2013 portal internetowy „Nauka o klimacie”, gdzie publikowali artykuły, będące „kamieniem węgielnym i katalizatorem powstania” książki. (…)

Materia książki dotyczy skomplikowanego systemu klimatycznego, przy uwzględnieniu wielości czynników wpływających na klimat, które w złożony sposób (w tym – przez sprzężenia zwrotne) wiążą się z elementami klimatu. Autorzy dołożyli starań, by udokumentować materiał, stwarzając możliwość sięgnięcia do źródeł i weryfikacji informacji zawartej w książce. Podczas lektury przychodzi na myśl wiele pytań, na które odpowiedzi trzeba szukać gdzie indziej – Autorzy podpowiadają gdzie. Jak piszą Autorzy, nauka o klimacie „jest bardzo rozbudowana i kompetentne wypowiadanie się w jej zakresie wymaga sporej wiedzy”, której zdobywanie było dla Autorów wielką przygodą intelektualną. Czytelnik może odczuć entuzjazm Autorów, ich zainteresowanie i zaangażowanie w zgłębianiu tajników trudnej i obszernej dziedziny. W efekcie, Autorzy zyskali niezwykle szeroką, rzadko spotykaną, perspektywę. (…)

Nie znam równie błyskotliwie napisanej książki dotyczącej nauki o klimacie w innych językach, a więc możliwy, a nawet prawdopodobny, byłby sukces międzynarodowy tłumaczenia (np. na angielski, niemiecki, francuski, japoński, chiński, hiszpański i włoski). To jest właśnie książka, do której sam będę często wracał, gdy zechcę znaleźć porządnie zebrany, bogaty materiał.

Życzę Autorom i Wydawcom, by ta obszerna książka stała się bestsellerem. Przekazuję życzenie mickiewiczowskie – żeby ta książka trafiła pod strzechy. Moim zdaniem, pozycja ta zasługuje na wielkie zainteresowanie i popularność. Potencjalny krąg czytelników jest bardzo szeroki. Książka może i powinna stać się lekturą dla pracowników wielu dziedzin nauki, dla praktyków i decydentów, dla ludzi mediów, studentów i uczniów i dla szerokiej publiczności. Słowem – dla wszystkich, których interesują problemy współczesnego świata.

Profesor Piskozub pisze m.in.:

Recenzowana książka zapełnia bardzo istotną lukę na polskim rynku wydawniczym, wręcz bolesną dla każdego, kto uczy o klimacie, czy też zajmuje się popularyzacją współczesnej wiedzy naukowej na ten dość ważny temat. Jestem w stanie to ocenić, gdyż od lat wykładam kurs wykładów „Ocean i klimat”, obejmujący bardzo szeroki zakres zagadnień i praktycznie wszystkie omówione są w recenzowanej pracy. Obejmuje ona całokształt zagadnień i procesów związanych z klimatem (od fizyki atmosfery poprzez cykl węgla, oceanografię fizyczną, elementy wiedzy o kriosferze) oraz naszego wpływu na klimat, metody badań klimatu współczesnego i przeszłego oraz modelowania przyszłego, aż do aspektów społeczno-gospodarczych zmiany klimatu i możliwych sposobów choćby częściowego poradzenia sobie z nią (od mitygacji po geoinżynierię). Skierowana jest do czytelnika o pewnym przygotowaniu, jednak nie wykraczającym poza program liceum. Może zatem służyć zarówno jako popularna praca dla zainteresowanego amatora jak i podręcznik na pierwszych latach wielu kierunków studiów. Obecnie jedyne co można tym kategoriom odbiorców proponować to podręczniki w języku angielskim, raczej u nas niedostępne (kombinacja ceny, języka i braku tych prac w bibliotekach nawet uczelnianych). Dlatego bardzo gorąco popieram wydanie „Nauki o klimacie”, gdyż ze względu na aktualność opracowanego materiału, może to być główna książka, do której będzie można kierować studentów i pasjonatów jeszcze przez wiele lat. Książka napisana jest bardzo przystępnie (biorąc pod uwagę opisywaną materię), językiem który dla profesora nauk o ziemi wydaje się bardzo poprawny. Podział pracy na rozdziały jest logiczny. Bardzo dobre wrażenie robi materiał ilustracyjny pracy.

Uwagi do książki przekazało nam też wiele innych osób, zarówno specjalistów jak i sympatyków. Jesteśmy im głęboko wdzięczni, bo dzięki nim ulepszyliśmy liczne fragmenty książki a także uzupełniliśmy ją dodatkowymi, ciekawymi informacjami.

Według wstępnych ustaleń z wydawnictwem książka ma być dostępna w księgarniach we wrześniu. Dla czytelników mamy prezenty:

  • pierwszych pięć osób, które napiszą na adres kontakt@naukaoklimacie.pl, otrzyma książkę w prezencie; 
  • książki w prezencie otrzyma również pięć osób, które do końca sierpnia napiszą najwięcej (merytorycznie wartościowych) komentarzy pod artykułami na portalu naukaoklimacie.pl oraz kolejne pięć osób, których aktywność na profilu FB NoK szczególnie (i pozytywnie) zwróci naszą uwagę; 
  • wszyscy, którzy do końca lipca wyślą na adres kontakt@naukaoklimacie.pl maila z tytułem „Promocyjne zamówienie książki ‘Nauka o klimacie’”, otrzymają książki z 40% rabatem.

Książki wyślemy natychmiast gdy tylko będą dostępne.

Jeśli uważasz, że temat zmiany klimatu i jego ochrony jest ważny, będziemy wdzięczni za każdą pomoc w propagowaniu książki, żeby dotarła do jak największej liczby osób.

Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś i Szymon Malinowski

Komentarze

03.07.2018 20:16 Mariusz

Czy ktoś potrafi powiedzieć w jak szerokim zakresie mocy obecne el gazowe wykazują bliską maksymalnej sprawność?

03.07.2018 20:32 ---

Skoro książka jest ważna, bo jest, to dlaczego nie udostępnić jej bezpłatnie w mniej emisyjnym formacie pdf ? Sprzrdaż jej poprzez księgarnie generuje tylko zwalczany tutaj wzrost systemu finansowego.

04.07.2018 3:16 gupol(szukam w OZE)

a czy w tej książce jest coś o paleoklimatologii? w sensie że coś więcej niż odmiana rzeczownika "paleoklimatologia" i że w permie wyginęło 90% żywych stworzeń przez globalne ocieplenie ;) bo jak nie to nie wiem czy warto ją posiadać;p

04.07.2018 11:24 Rafał

Według mnie mnie bardzo potrzebna książka.
Mam nadzieję że będzie dogłębnie traktowała problem.
Problemem obecnych książek popularno-naukowych jest traktowanie czytelnika jak matematycznego analfabety. Zero wzorów bo sprzedaż spadnie. Jeden rozdział powinien wyjaśniać dlaczego w ogóle Co2 powoduje efekt cieplarniany. Myślę że poziom fizyki i matematyki z liceum wystarczy.
Powiem jeszcze że 95% ludzi którzy klepią o globalnym ociepleniu nie wie o tematyce Co2 nic ponad to że wierzy w globalne ocieplenie.
Jak słyszę słowo "wiara" użyte w tym kontekście to nóż mi się w kieszeni otwiera. Wierzyć to można a nawet trzeba ale w Boga.
Mam nadzieję że książka sprawi że będą wiedzieć a nie wierzyć.

04.07.2018 19:59 Carlinfan

Byle obiektywnie o przeszłości i o tym, że aktualna cywilizacja trwa zbyt krótko na jednoznaczne wnioski odnośnie przyszłości klimatu biorąc pod uwagę dane historyczne.

04.07.2018 20:09 Wojtek Sz.

"Skoro książka jest ważna, bo jest, to dlaczego nie udostępnić jej bezpłatnie w mniej emisyjnym formacie pdf ? Sprzrdaż jej poprzez księgarnie generuje tylko zwalczany tutaj wzrost systemu finansowego."

Wszystko co kosztuje jest lepiej szanowane. Darmowym zbyt często gardzimy.

05.07.2018 3:42 Carlinfan

Guzik prawda. Często to darmowe jest nam zbędne vide plastikowe torebki.

06.07.2018 12:24 Wj

W mojej opinii książka to efekt pracy Autorów i mają prawo do wynagrodzenia. Trudno to przeskoczyć. Każdy ma jakieś zobowiązania. Myślę, że akurat Oni starają się podejmować optymalne decyzje jak korzystać z zasobów własnych i Ziemi.

Pamiętajmy, że możemy kontaktować się na ZnR bo Ktoś to ogarnia, również finansowo.

A poza tym -Szanowni Bywalcy Portalu- ostatnio mam wrażenie,że pozostaje nam w życiu wybór między 'mniejszym a większym złem.."
No to przysmuciłam.....

Ratunku! Nie wiem co się stało, ale nie mogę odzyskać mojego "nicka"
Naprawdę! Zmieniam na Wj, bo nie wiem co zrobić..

06.07.2018 12:27 Wj

Odzyskałam. Proszę wyjaśnić- Panie Administratorze, dla mnie to zagadka. Wpisałam Wj

06.07.2018 18:23 Carlinfan

@WJ
Szczerze to tu raczej nie ma przypisania nicków, bo nie ma żadnego logowania, więc każdy może być carlinfanem i wjtem ;)

07.07.2018 11:53 ---

Czy Jezus brał wynagrodzenie za swoją pracę ? Otóż to dzięki wpajaniu, że musisz mieć zawsze zysk i nie możesz mieć żadnych strat, mamy to co mamy. Nieustanny wyścig.

08.07.2018 16:10 CARLINFAN

@CARLINFAN

08.07.2018 16:11 WJ

Tragedia, bo masz rację.....

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto