Badanie: Człowiek cywilizowany zgładził 83% dzikich ssaków i 50% roślin Ziemi

Przełomowy pomiar ciężaru ziemskiego życia ujawnił, że gatunkiem wywierającym największy wpływ na biosferę jest Homo sapiens. Miarą tej „supremacji” jest eksterminacja przyrody. Chociaż licząca 7,6 miliarda osobników ludzkość stanowi zaledwie 0,01% wszystkich żywych organizmów, to od zarania cywilizacji zdołała zgładzić 83% dzikich ssaków i 50% roślin.

Badanie zamieszczone 21 maja 2018 w Proceedings of the National Academy of Sciences po raz pierwszy oszacowało wagę każdej z klas żywych istot i obaliło niektóre od dawna przyjęte założenia. Bakterie rzeczywiście są wszechobecne – ich udział w mozaice życia to 13% – ale dominują rośliny, które tworzą 82% całej materii organicznej. Wszystkie inne gatunki, od owadów po grzyby, ryby i zwierzęta, składają się na 5% biomasy Ziemi. Kolejną niespodzianką jest to, że stworzenia oceaniczne to zaledwie 1% planetarnej rodziny. Zdecydowana większość mieszkańców „błękitnej kropki” występuje na lądzie, choć jej ósmą część stanowią bakterie znajdujące się pod powierzchnią.

Nowa analiza ustaliła również, że zbiorowość ptaków składa się w 70% z drobiu hodowlanego. W przypadku ssaków obraz jest jeszcze bardziej ponury – 60% to zwierzęta gospodarskie, głównie bydło i świnie, 36% to ludzie, a tylko 4% to dzikie zwierzęta. „Oszałamiający wynik”, powiedział prof. Ron Milo z Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu (The Weizmann Institute of Science), główny autor pracy badawczej. „W filmach przyrodniczych widzimy ogromne stada różnorodnych ptaków, a my stwierdziliśmy, że tych udomowionych jest nieporównanie więcej”.

Spowodowana działalnością rolniczą, wycinką drzew i „zagospodarowaniem” destrukcja naturalnych siedlisk jest przyczyną trwającego już szóstego wielkiego wymierania planetarnego. Połowa ziemskich zwierząt została wytrzebiona w ciągu ostatnich 50 lat. Pełny zakres niewyobrażalnego zaniku ziemskiego życia naukowcy określili poprzez porównanie nowych szacunków z sytuacją, jaka panowała przed nadejściem rolnictwa, a później rewolucji przemysłowej. Przetrwała jedna szósta dzikich ssaków – np. trzy wieki wielorybnictwa pozostawiły w oceanach tylko jedną piątą ssaków morskich.

Opracował: Exignorant

Komentarze

20.06.2018 14:13 qwe

Co tam zagłada życia na ziemi
Polska przegrała mecz - i to jest prawdziwy problem, i to jest wydarzenie na pierwszą stronę ;-)

20.06.2018 14:56 Carlinfan

Mówi się o wycince lasów, które wycięto pod ogromne pastwiska dla zwierząt przerabianych na fast foody. Mówi się o jedzeniu szkodliwych fast foodów, a promują je nawet sportowcy. Zależy na tym tylko wielkiemu biznesowi, który jest powiązany z ludźmi, którzy nawołują do ochrony środowiska. Ale zainteresowani nie zmienią tego stanu rzeczy, ponieważ kasa musi się zgadzać. Czyż to nie rozmowa o himalajach hipokryzji możnowładców tego świata ? To samo tyczy się spalania paliw kopalnych.
Komuś zależy na robieniu z ludzi idiotów i wpędzania ich w dwójmyślenie.

20.06.2018 16:47 ŚWIATŁOLUB

człowiek zeżre wszystko. A jak nie zeżre to chociaż zrobi z innych mieszkańców planety futro albo jaki cudowny proszek czy smoczy olej na potencję. Jesteśmy zwierzakami o największych zdolnościach adaptacyjnych, co udowadnia wspaniale (?) rosnąca populacja, wykosimy wszystko - niestety również samych siebie. Wystarczy robić zakupy spożywcze w supermarketach i nie zaprzątać sobie głowy zawartością przetworzonych (przecież na pewno dla naszego dobra) produktów. Populacja "ureguluje się" sama i jeszcze kasa z tego będzie. o! Jedna myśl mi przeszkadza w tym pięknym świecie reklam równo pokrojonych wędlin dlaczego pokazywany jest tylko produkt finalny ? Przecież tyle ładnych ujęć można by nakręcić podczas rozbierania prosiaka/świnki piłą. I dlaczego transporty zwierząt do ubojni spotyka się tylko nad ranem? Czy ktoś się może wstydzi swojej diety? (P.S. muszę poszukać TV i włączyć, bo tematy mi się kończą :)

21.06.2018 4:45 Mariusz R.

A wystarczyłoby:
1) przestać wyrzucać żywność (głównie winowajca: sieci handlowe);
2) obłożyć 99% podatkiem wywozowym zysk od eksportowanych płodów rolnych oraz środków ochrony roślin i nawozów (główny winowajca: Monsanto);
3) zdelegalizować organizacje dokarmiające głodujących ludzi - okrutne? Być może, ale to pierwotny i jedyny sposób na naturalną regulację populacji w krajach, w których populacja wielokrotnie przekracza zdolność ziemi do ich wykarmienia;

21.06.2018 8:17 Devak

@CARLINFAN
Niestety masz 100-procentową rację

21.06.2018 14:11 logic

A może by tak przestać rozmnażać się bez opamiętania i zero pomocy dla murzynów z Afryki. Ich tam będzie już niedługo 2 mld.

21.06.2018 14:50 PIT

Sami sobie ludzie piekło na ziemi robią tym niekontrolowym rozrostem populacji.
A później płacz, pracy nie ma, niskie pensje, ceny wysokie, brak mieszkań, depresja itd można wymieniać do usranej śmierci.

I po co pakować się w takie tarapaty. Tego mój skromny rozum nie potrafi pojąć ani zrozumieć.

21.06.2018 15:08 Carlinfan

Bogatym zależy, żeby było jak najwięcej niewykształconych co by pracowali za marny grosz. Im więcej na jedno stanowisko tym płaca niższa w myśl - ja na to stanowisko 10ciu chętnych mam.

21.06.2018 15:23 PIT

@CARLINFAN

No tak zapomniałem, dużo ludzi bez wyjścia i do tego dużo konsumentów.

Na dłuższą metę to do niczego dobrego nie prowadzi.

21.06.2018 15:28 Carlinfan

Czy to biedni Afrykańczycy sami się zaorali, podzielili i ograbili z dóbr naturalnych ?
Dlatego winę ponoszą tylko i wyłącznie bogaci i błękitnokrwiści. Cwaniacy, którzy sprzedają syf w postaci broni palnej, aby sami siebie wzajem wybijali. A cwaniacy wchodzą do siebie jak po swoje z pomocą sprzedajnych współtowarzyszy poszkodowanych.
Bogaci nie mają moralności, a od innych tego oczekują.

21.06.2018 16:35 ŚWIATŁOLUB

no ale mamy technologię i ona weźmie i nas wybawi.
https://www.youtube.com/watch?v=T5GGAlWwy6k

21.06.2018 16:49 Rafał

@Califarn
Ja to wszystko rozumiem co masz na myśli pisząc "biali błękitnokrwiści".
Tylko nie myśl sobie że czarni czerwonokrwiści są inni.
To też ludzie i mają podobne motywacje.
Jeśli myślisz inaczej to jesteś zaoranym neomarksistą. Nie mówiąc o tym że zakrawa to na rasizm.
Bajka dla dzieci : Przyjdą kolorowi, wybiją białych rasistów i zapanuje pokój. Jak słyszę takie gadki to mi się rzygać chcę. Takie coś to w TVN mogą gadać.
Zobacz na sytuację w RPA.
Co do rozrodczości to Afryka co parę latek ma przyrost większy niż populacja polski, która się starzeje i debileje na dodatek.

21.06.2018 18:04 CZORNYJ

@RAFAŁ , widzisz marksizm kulturowy gdzie go nie ma . Bogaci i błękitnokrwiści pisał . Ci najzamożniejsi , najbardziej wpływowi , i zużywający najwięcej surowców . Są tam biali , czarni i żółci we wszelkich odmianach tych podstawowych ludzkich typów . Wszystko takie same zakłamane , pozbawione moralności cwaniaki

22.06.2018 7:30 Carlinfan

@RAFAŁ jak widzisz nie wiele zrozumiałeś. Dzięki Czarny.
Wyzwolić nas od tyranii chciwców może tylko kosmiczny kataklizm.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto