Prastare baobaby umierają

Najstarsze i największe baobaby przeżyły 1100-2500 lat. W ciągu ostatnich kilkunastu lat większość z nich Odeszła.

Ilustracja 1. Baobaby w Parku Narodowym Nxai Pan w Botswanie. Źródło: Wikipedia

Baobaby to wielkie afrykańskie drzewa, mogące dożywać 3000 lat. W 2005 roku międzynarodowa grupa naukowców rozpoczęła badania najstarszych baobabów, w ramach których zostały zinwentaryzowane i datowane prawie wszystkie wielkie i wiekowe okazy – w sumie blisko 60 drzew. Celem było zbadanie, jak te drzewa są w stanie osiągnąć swoje olbrzymie rozmiary. Wyniki zostały właśnie opublikowane.

W oparciu o badania radioizotopowe węgla 14C próbek z pni baobabów naukowcy stwierdzili m.in., że baobab rośnie nie z jednego pnia, lecz z wielu, co zapewnia drzewu wyjątkową odporność.

Jednak badanie, które miało koncentrować się na badaniu funkcjonowania baobabów, stało się też badaniem nad ich wymieraniem. W ciągu liczącego niewiele ponad dekadę okresu badania 9 z 13 najstarszych drzew, liczących sobie od 1100 do 2500 lat, umarło. Było wśród nich 5 z 6 największych żyjących baobabów.

Ilustracja 2. Baobab Chapmana w Botswanie, składający się z 6 pni. Na górze w 2015 roku, po środku i na dole po nagłym rozpadzie w styczniu 2016 roku. Patrut i in., 2018.

Naukowcy określili to wymieranie jako zdarzenie o bezprecedensowej skali. Główny autor pracy podsumował je słowami: „To absolutnie szokujące i dramatyczne, doświadczyć w ciągu swego życia końca tak wielu tysiącletnich drzew”.

Celem badania nie było znalezienie przyczyn masowego wymierania najstarszych baobabów, naukowcy piszą jednak, że „przypuszczają, że śmierć monumentalnych baobabów można przynajmniej częściowo powiązać ze znacznymi zmianami klimatu w Afryce Południowej”.

W jakim stopniu przyczyną wymierania wiekowych baobabów jest zmiana klimatu, a w jakiej inne czynniki, pokażą kolejne badania. Na chwilę bieżącą można powiedzieć, że wymarcie w przeciągu dekady większości liczących sobie ponad 1000 lat baobabów (które mogłyby żyć jeszcze długo) raczej nie jest statystycznym przypadkiem, lecz konsekwencją naszej działalności. Konsekwencją Antropocenu.

Marcin Popkiewicz na podst. Giant African baobab trees die suddenly after thousands of years

Komentarze

18.06.2018 21:45 Carlinfan

A może któryś mądry powiązał by to ze zniszczeniem ekosystemu lasów w Afryce. Każda teoria jest dobra, byle podpiąć ją do swojej ideologii.

18.06.2018 22:48 Papa ohara

A może to agenda21 spowodowała, której przecież jesteś wiernym wyznawcą?

19.06.2018 21:49 Carlinfan

I po co się błaźnisz ?

20.06.2018 10:07 Papa ohara

Nie błaźnię tylko szczerze pytam :)

20.06.2018 14:50 Carlinfan

Morze jest głębokie i szerokie. Zamiast robić z siebie błazna to podejmij dyskusję w kwestii, którą poruszyłem, a jak masz problem ze zrozumieniem czym jest Agenda21 to się dokształć.

20.06.2018 19:46 Papa ohara

Jak ty się dokształcisz z praw fizyki dot. właściwości gazów nauczanych w 5 klasie podstawówki to ja obiecuję, że dokształcę się w zakresie fantastyki dot. agendy 21. Sci-fi nigdy mnie nie pociągało ale dla ciebie mogę zrobić wyjątek.

21.06.2018 10:34 Carlinfan

A co jeśli wiedza z 5 klasy podstawówki jest już nieaktualna ? Mnie na geografii uczyli, że będzie zlodowacenie po mniej więcej tym samym okresie ciepła co w poprzednim cyklu.

21.06.2018 14:46 Papa ohara

Być może nawet prawo Ampera też jest już nieaktualne bo teraz takie cuda techniki są że prąd zapewne rządzi się nowszymi prawami. Mnie też uczyli, że będzie zlodowacenie bo nikt wtedy nie przypuszczał, że wpompujemy aż tyle spalin do atmosfery, chociaż moja geograficznka w 88 roku mówiła całej klasie, że jak będziemy w jej wieku to zim w Polsce praktycznie nie będzie i jak widać nie myliła się.

21.06.2018 15:12 Carlinfan

Przeczysz sam sobie. Skoro są zlodowacenia to są też ocieplenia. Z jakiej biblij wyczytujesz, że taka czy inna temperatura jest za wysoka ? Skąd wiesz jakie temperatury faktycznie były w poprzednim interglacjale ? Tylko nie wkręcaj o CO2, bo to jest łatwa wymówka dla fanatyków globalnego ocieplenia.

21.06.2018 15:15 Carlinfan

P.S.
Moja pani od geografii mawiała, że klimat jest takim tworem, którego zachowania nie da się przewidzieć, gdyż wpływ na niego ma też to co jest po za Planetą np Księżyc.
Nie chce mi się przytaczać wiedzy nieznanej, czyli mechaniki tworzenia się czarnych plam na słońcu, które dziś podpina się pod termojądrową budowę słońca, której też nie jesteśmy w 100% pewni, gdyż do jego opisu potrzeba sporo stałych wymyślonych po to by teoria trzymała się kupy.

21.06.2018 15:53 Papa ohara

Carlinfan, nie przeczę sam sobie. Po prostu dyskusja z nawiedzonym fanatykiem wierzącym w agendy nie ma jak sam widzisz najmniejszego sensu. Ja wolę opierać się na danych naukowych, satelitarnych i prostych wykresach a nie bzdurach wyssanych z palca i jakichś chorych urojonych przypuszczeniach opartych na wierze w ciągłe manipulacje przez tajemniczych nieznajomych.

Już ci to pisałem ale jeszcze raz napiszę: lecz się zanim będzie za późno.

21.06.2018 16:12 Carlinfan

Sam się lecz. Wierzysz w teorie ludzi, którzy zbierają się by dyskutować o globalnym ociepleniu samemu korzystając z najbardziej nieefektywnego środka transportu. Bez odbioru.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto