Rekord fotowoltaiki w Niemczech. Byłaby to połowa energii wytworzonej w Polsce

W maju niemiecka fotowoltaika pobiła rekord miesięcznej produkcji energii. Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc.

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne w ubiegłym miesiącu wytworzyły w sumie 6,45 TWh energii elektrycznej. Więcej w Niemczech wyprodukowały w tym czasie elektrownie na węgiel brunatny (10,27 TWh) oraz farmy wiatrowe (7,3 TWh). Mniej wyprodukowały natomiast elektrownie jądrowe (4,86 TWh), elektrownie na węgiel kamienny (4,41 TWh), elektrownie biomasowe (3,77 TWh), wodne (2,86 TWh) oraz elektrownie gazowe (1,4 TWh).

Oznacza to, że udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwarzania wyniósł w ubiegłym miesiącu 15,5 proc., a udział wszystkich odnawialnych źródeł energii sięgnął 49,1 proc.

Fotowoltaika poprawiła też swój ubiegłoroczny wynik z maja 2017 r., kiedy z jej udziałem wytworzono 5,57 TWh energii elektrycznej, co oznaczało 12,6 proc. generacji energii ogółem w Niemczech.

Tymczasem w całym 2017 r. udział OZE w niemieckim miksie produkcji energii elektrycznej wyniósł 38,2 proc. W tym udział energetyki wiatrowej sięgnął 18,8 proc., biomasy 8,6 proc., fotowoltaiki 7 proc., a hydroenergetyki 3,8 proc.

W ubiegłym roku niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły w sumie 38,39 TWh energii elektrycznej. W roku 2016 z PV nasi sąsiedzi wyprodukowali 38,09 TWh, a w roku 2015 – 38,73 TWh.

Ile polskiego miksu wytwarzania energii elektrycznej pokryłaby generacja z fotowoltaiki, gdybyśmy mieli tyle elektrowni fotowoltaicznych, ile mają Niemcy?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie przedstawiły jeszcze danych o produkcji energii w Polsce za maj, jednak porównując ubiegłomiesięczną generację z fotowoltaiki w Niemczech do danych o produkcji energii w naszym kraju w maju 2017 r. (13,03 TWh), produkcja z PV na poziomie 6,45 TWh oznaczałaby udział w polskim miksie energetycznym na poziomie około 49,5 proc.

Jeśli natomiast zestawilibyśmy niemiecką produkcję z fotowoltaiki za rok 2017 (38,39 TWh) z wygenerowaną energią elektryczną w Polsce (165,8 TWh), taka ilość energii z fotowoltaiki oznaczałaby udział w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 23,1 proc.

Ile mocy w elektrowniach fotowoltaicznych potrzeba, aby wyprodukować tyle energii?

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech sięgnął na koniec kwietnia 43,78 GW.

W całym 2017 r. za naszą zachodnią granicą zrealizowano inwestycje w fotowoltaice na łączną moc 1,75 GW, a tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r. Niemcy zarejestrowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,8 GW.

Opublikowane ostatnio przez federalną agencję Bundesnetzagentur dane o rejestracji nowych systemów fotowoltaicznych za kwiecień potwierdzają ożywienie w inwestycjach na niemieckim rynku PV.

W kwietniu w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o mocy 225 MW, co jest jak na razie najlepszym wynikiem w tym roku. Miesiąc wcześniej zarejestrowano 156,5 MW.

Dobry wynik za kwiecień był przede wszystkim efektem inwestycji w segmencie dachowych instalacji PV, których zarejestrowano 6411 na łączną moc 199 MW. Do tego zarejestrowano 27 naziemnych instalacji na łączną moc 24,4 MW – w tym 9 projektów jest realizowanych w systemie aukcyjnym, ale moc tylko dwóch z nich przekraczała 0,75 MW – czyli granicę, do której w niemieckim systemie wsparcia dla PV można realizować instalacje fotowoltaiczne bez konieczności konkurowania o wsparcie w aukcjach.

Wysokość taryf gwarantowanych dla uruchamianych obecnie dachowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech od wielu miesięcy pozostaje niezmieniona (na skutek nieprzekroczenia poziomów instalowanych mocy określonych przez niemieckie władze) i wynosi – w zależności od wielkości instalacji – od 0,1061 EUR/kWh do 0,122 EUR/kWh. Dla pozostałych systemów taryfa wynosi 0,0844 EUR/kWh.

Natomiast w systemie tzw. sprzedaży bezpośredniej obejmującym elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 100 kW gwarantowany przychód wynosi od 0,0844 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

06.06.2018 20:11 Carlinfan

Jakie jest pierwotne źródło tej wiadomości ?

06.06.2018 21:13 ŚWIATŁOLUB

No jak tu mieć dobry dzień jak po dwustu latach upokorzeń i drugich dwustu na kolanach i ciągle deszcz pada, a tu człowiek słyszy, że u
Niemca panelem się zasilają gdy tu słońce świecić jakoś nie chce. Panele słoneczne powinny być tylko dostępne za zgodą MSW. Cholera wie co taki Polak by zrobił z energią "za free". Prawie na pewno coś by dłubał ze śrubokrętem żeby panele przerobić na zasilanie eko-groszkiem albo na gaz. Nie no może na gaz to nie ...

06.06.2018 22:20 papa ohara

Niemiec za kasę zaoszczędzoną na darmowym prądzie pochodzącym z paneli słonecznych za chwilę wskoczy w samolot i uda się na wypoczynek na koniec świata albo i dalej i efekt braku emisji z produkcji prądu z elektrowni konwencjonalnych będzie odwrotny do zamierzonego.
Ci mniej zamożni mając oszczędności z darmowego prądu pójdą na zakupy i pokupują to czego zupełnie nie potrzebują a co było wyprodukowane na drugiej półkuli i efekt zmniejszenia emisji spalin znowu będzie totalnie odwrotny do zamierzonego.
Może lepiej niech już zostawią te stare elektrownie na paliwa kopalne sprzedające drogi prąd bo inaczej emisje dalej będą rosnąć.

Jedyne co mogłoby w tej sytuacji pomóc to samoloty i masowce na panele słoneczne ale to chyba odległa przyszłość.

A tak naprawdę problemem jest nadmiar pieniędzy w coraz bogatszym społeczeństwie.

07.06.2018 5:25 Carlinfan

Ładnie łykacie takie fake newsy :)

07.06.2018 8:19 papa ohara

Dla Ciebie nawet podstawowe prawa fizyki są fake newsami stworzonymi przez agendy więc może lepiej przestań łykać cokolwiek bo Ci to szkodzi :)

07.06.2018 11:18 Carlinfan

@PAPA OHARA
Kto jest autorem tych wieści ? Michio Kaku ? :D

08.06.2018 15:19 PL

Wlk. Brytania. Elektrownie wiatrowe czekają na wiatr
W Wielkiej Brytanii elektrownie wiatrowe przez dziewięć dni z rzędu nie wyprodukowały prawie żadnej energii. Prognozy wskazują, że kolejne dwa tygodnie będą również bezwietrzne - czytamy w BiznesAlert.pl.

"Susza wiatrowa" podbiła ceny energii elektrycznej na rynku dnia następnego do najwyższego od dekady poziomu dla tej pory roku. Poza zwiększeniem nasilenia wiatru oczekiwanym na 14 czerwca, The Weather Company prognozuje, że kolejne dwa tygodnie będą również prawie bezwietrzne.

W dogodnych warunkach brytyjskie turbiny wiatrowe mogą wyprodukować tyle energii co dwanaście reaktorów jądrowych. Podczas marcowego huraganu "Bestia ze wschodu" wytworzyły one rekordowe ilości energii i momentami osiągały największy udział w brytyjskiej generacji.

Niska generacja z elektrowni wiatrowych nie stanowi szczególnego zagrożenia w czerwcu, gdy panuje niski popyt na energię elektryczną. W ciemny, zimowy poranek, gdy popyt szczytuje w związku z sezonem grzewczym, bezwietrzne dni mogą jednak zagrozić funkcjonowaniu brytyjskiej sieci.
Ludzie zaczęliby się obawiać ryzyka wyłączęń. - mówi Elchin Mammadov, analityk Bloomberg Intelligence - Pokazuje to, że poleganie na energetyce wiatrowej, fotowoltaice czy bateriach dla zaspokojenia większości zapotrzebowania na energię jest lekkomyślne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.
Według danych z National Grid Plc. w środę elektrownie wiatrowe wygenerowały ok. 4,3 procent elektryczności w Wielkiej Brytanii. Generacja węglowa jest blisko zera. Generacja gazowa i jądrowa osiągnęły rekordowy - odpowiednio 54 procent i 25 procent - udział w generacji.

Pogoda potrafi być kapryśna. Rząd musi dysponować wystarczającymi mocami dodatkowymi na czas, gdy wiatr przestaje wiać. Greg Clark, Sekretarz Stanu ds. przedsiębiorczości, energii i strategii przemysłowej ogłosił w poniedziałek, że Wielka Brytania przystąpi do kolejnego kroku, który ma pomóc Hitachi Ltd. dopiąć finansowanie nowej elektrowni jądrowej - czytamy w BiznesAlert.pl.

08.06.2018 17:11 CZORNYJ

@PL nie "Susza wiatrowa" tylko po prostu flauta . Zmora marynarzy z przed czasów silnika parowego

09.06.2018 3:12 gupol(szukam w OZE)

REKORD FOTOWOLTAIKI W NIEMCZECH. BYŁABY TO POŁOWA ENERGII WYTWORZONEJ W POLSCE

Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc.

oczywiście znowu ktos zapomniał wpisac że chodzi o energię elektryczną która stanowi około 20% całkowitego zużycia energii w kraju uprzemysłowionym... dżizys ja pier#$%@

10.06.2018 0:00 Carlinfan

@CZORNYJ
Kilkutygodniowa flauta brzmi jak klęska żywiołowa. Piszę to serio serio.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto