Komu przeszkadzają bałtyckie foki?

Helskie fokarium poinformowało w zeszły wtorek, że na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę.

Ilustracja 1. Post Facebooka udostępniony przez fokarium na Helu. Źródło.

Foczka przebywała wcześniej w fokarium działającym w Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu, gdzie trafiła pod koniec marca jako 3-4 dniowy pozbawiony mamy niemowlak. Mimo, że przebywała na rehabilitacji od pierwszego tygodnia życia, opiekunom udało się nie przyzwyczaić jej do ludzi. Do dnia powrotu do środowiska naturalnego pozostała nieufna wobec człowieka, co dawało nadzieję, że poradzi sobie w naturze. W połowie maja nazwana przez opiekunów Helenką foka została wypuszczona na wolność – nie nacieszyła się nią jednak zbyt długo: w zeszły wtorek znaleziono ją na helskiej plaży ze zdruzgotaną czaszką. Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka.

To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnim tygodniu nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek. 26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu natrafiono na dwie martwe młode foki związane sznurem - miały pętle wokół szyi i tułowia, dodatkowo obciążone były cegłą. Na ciele, w okolicach brzucha, u obu fok widoczne były rozcięcia.

Ilustracja 2. Dwie martwe foki znalezione na Oksywiu. Fot. WWF Polska.

Na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tysięcy fok szarych. W najgorszym stanie zwierzęta znalazły się na przełomie lat 70. i 80. XX w., gdy ich liczba spadła do zaledwie 3-4 tysięcy. Obecnie prowadzone są liczne programy podejmowane przez przyrodników i naukowców, dzięki czemu ich liczba wg danych z 2014 roku wzrosła do 32 tysięcy.

Działania na rzecz ochrony fok często są kontestowane przez rybaków, którzy postrzegają ich ochronę jako ograniczenia dla swojej działalności a same zwierzęta jako konkurencję w pikujących połowach ryb.

Czytaj więcej o powodach załamania połowów w Bałtyku (nie, na liście przyczyn nie ma fok)

W marcu Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka z Gdyni proponowała odstrzał fok, żyjących w Bałtyku. Według słów posłanki „Foka to ewidentny szkodnik, a Bałtyk nie jest jej naturalnym środowiskiem. (…) Przed wojną płacono rybakom za zabicie foki. Jej pojawienie się u nas to wymysł WWF-u i ekologów, głównie niemieckich, którzy chcieliby nam tutaj przeflancować rezerwaty. Musimy zacząć coś robić. Nie ma innego wyjścia.”.

Postępowanie w obu opisanych przypadkach prowadzi policja: funkcjonariusze próbują ustalić, kto zabił zwierzęta. Wciąż nie wiadomo, czy sprawcami byli rybacy czy też po prostu osoby uważające zabicie foki za dobrą zabawę.

Marcin Popkiewicz

Komentarze

04.06.2018 10:08 Marcin Leszczyński

no tak, foka zjada ryby, więc każda zabita foka to więcej ryb dla ludzi, być może jakiś rybak uznał, że nie łowi już tyle ryb co kiedyś w coraz bardziej skażonym, zakwaszonym i przeławianym ekosystemie, więc pozabija foki.

04.06.2018 12:31 Devak

Rzadko przeklinam, ale tym razem napiszępo prostu: To jest skurwysyństwo

04.06.2018 13:20 Damage

Tymczasem jutro przylatują do nas kosmici. Szybko zauważają, że ludzi jest zbyt dużo. Przeprowadzają zatem kontrolowany odstrzał ludzkości, jakieś kilka miliardów.

04.06.2018 22:13 papa ohara

To rybacy zabijają foki. Ryb w Bałtyku jest już tak mało, że ciężko jest utrzymywać się z rybołówstwa. Foki zjadają bardzo dużo ryb i dlatego padają ofiarami rybaków. Z tego co wiem to oni nawet specjalnie się z tym nie kryją. Jak w każdym biznesie, zwyczajnie eliminują konkurencję. Takie czasy.

04.06.2018 22:23 Bogdan

To zachowanie naczelnego drapieżnika człowieka który eliminuje mniejsze drapieżniki foki aby pozbyć się konkurencji

04.06.2018 22:28 Mariusz R.

Cwane małpy nigdy nie miały skrupułów jeśli szło o własny interes. Foki i tak nie mają szans, żaden drapieżnik nie przetrwa w morzach bez ryb, a ryby z oceanów znikną jeszcze w tym stuleciu.

05.06.2018 16:07 Carlinfan

Zwyczajnie bym eksterminował tych degeneratów...
Stowarzyszenia ekologiczne powinny zrobić protesty w co większych portowych miastach w Polsce.

05.06.2018 22:15 Dragon

Ciąg dalszy: znaleziono kolejną fokę z rozprutym brzuchem
http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180609843-Czwarta-martwa-foka-znaleziona-na-plazy.html
...i ogłoszono nagrodę 30000 zł za wskazanie zabójców
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23498787,martwe-foki-nad-baltykiem-jest-30-tys-zl-nagrody-za-wskazanie.html

06.06.2018 14:47 logic

Lewacy ekolodzy czemu nie płacicie odszkodowań rybakom za ryby wyciągnięte z sieci. W tym fokarium uczy się foki wyciągać ryby z rybackich sieci. Albo czemu nie zrobicie zamkniętego rezerwatu dla tych fok ?

06.06.2018 20:08 Carlinfan

@LOGIC
Po twoim komentarzu, wiem że na prawicy ekologia jest w ciemnej D. Zeżrecie gałąź, na której siedzicie.

06.06.2018 20:50 xDx

AH lewacko-prawacka wojna ciągle trwa -Dorośnijcie w końcu ludzie !!!

07.06.2018 11:48 Carlinfan

Idź pod sejm i protestuj.

07.06.2018 18:00 Carlinfan

A dziś w naszych mediach pojawił się artykuł o tym jak to Szwedzi muszą je odstrzeliwać. Nawet jest tam Szwedka, która powiedziała, że je kocha i odstrzeliwuje jedną na tydzień. To się nazywa dwójmyślenie po Szwedzku.

07.06.2018 22:31 papa ohara

"A dziś w naszych mediach pojawił się artykuł o tym jak to Szwedzi muszą je odstrzeliwać"

A może to agenda 21 wciska ci kit o odstrzeliwaniu fok a Ty to łykasz jak gęś? Może żadna foka jeszcze nie zginęła co nie Carlinfan?

08.06.2018 5:07 Carlinfan

Gdy argumenty się kończą zaczyna się ad personam. Rozumiem, że łyknąłeś bajkę o energii z PV u niemiaszków. Rozumiem, że masz w nosie brak źródła tej wiadomości. Zrozumiałe, że w takim układzie łyknąłeś jak pelikan.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto