Bezprecedensowy krok Kolumbii przeciw wylesianiu

Las deszczowy w Kolumbii zajmuje obszar pół miliona kilometrów kwadratowych. Wylesianie jest tu poważnym problemem – rolnicy chcąc pozyskać nowe tereny pod wypas bydła i uprawy wdzierają się coraz głębiej w lasy. Wycinkę drzew prowadzą też drwale i przestępcy zajmujący się handlem narkotykami. Gorącym punktem wycinki lasów są szczególnie obszary kontrolowane dotychczas przez Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), a teraz opuszczone przez nie w ramach porozumienia pokojowego podpisanego z rządem w 2016 roku. Wylesianie w 2016 roku było aż o 44% wyższe niż rok wcześniej, rok 2017 prawdopodobnie był pod tym względem jeszcze gorszy, podobnie zapowiada się też rok obecny.

W miarę jak rząd odzyskuje kontrolę nad terenami kontrolowanymi wcześniej przez rewolucjonistów, nielegalne wylesianie jest ograniczane, jednak w związku z tym rolnicy, drwale i zorganizowane grupy przestępcze przenoszą się w głąb Amazonii.

Kolumbijski sąd najwyższy postanowił, że rząd w ciągu najbliższych 4 miesięcy powinien przedstawić plany zwalczania wylesiania Amazonii.

Rząd Kolumbii uznał, że najlepszym gwarantem ochrony lasów deszczowych są zależne od nich lokalne społeczności tubylcze, powinny więc mieć one więcej do powiedzenia w sprawie ziemi swoich przodków.

10 kwietnia kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, w obecności rdzennej ludności, premiera Norwegii i norweskiego ministra środowiska, ogłosił w leżącym na brzegu Amazonki mieście Leticia utworzenie w południowej części kraju ochronnej strefy buforowej dla lasów Amazonii. Obejmujące 80 000 km2 nowe obszary chronione zostaną wyznaczone w ciągu najbliższych dni, co jak powiedział prezydent oznacza, że „raz na zawsze zostanie ustalone, gdzie możemy uprawiać i produkować, a od jakiej granicy będziemy chronić wszystkie lasy i całą Amazonię". W ten sposób całkowita powierzchnia chronionych obszarów leśnych wzrośnie do niemal 400 000 km2 (dla porównania powierzchnia Polski to 312 679 km2).

Norwegia, wspierająca finansowo ochronę kolumbijskich lasów deszczowych, podkreśla, że nowa strefa buforowa jest ważna dla osiągnięcia przez Kolumbię celów zerowego wylesiania netto do 2020 roku i zatrzymania utraty wszystkich lasów pierwotnych do 2030 roku.

„To bez precedensu – nie wydarzyło się to nigdzie indziej, w żadnym innymi znanym mi miejscu”, powiedział Ola Elvestuen, minister klimatu i środowiska w norweskim rządzie. „Zmniejszenie wylesiania ma kluczowe znaczenie w walce z globalnym ociepleniem”, dodał. Gdy lasy zostają zdegradowane lub wręcz zniszczone, zmagazynowany w nich węgiel trafia z powrotem do atmosfery w postaci dwutlenku węgla. Wylesienia odpowiada za ok. 10% światowych emisji CO2.

Gotówka dla wspólnoty

Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Santosa, lokalne plemiona w trzech prowincjach kolumbijskiej części Amazonii będą mogły za pośrednictwem własnych rad gmin decydować o tym, na co przeznaczyć rządowe fundusze rozwojowe.

Środki finansowe są zwykle przekazywane rolnikom, a także społecznościom i grupom tubylczym, oraz lokalnym organom ochrony środowiska, zajmującym się ochroną lasów.

„Tubylcy tradycyjnie okazują się najlepszymi opiekunami lasów deszczowych”, powiedział Elvestuen. Norwegia poinformowała, że przedłuży o 5 lat do 2025 roku umowę z Kolumbią, w ramach której otrzymuje ona co roku 50 mln dolarów za wypełnienie zweryfikowanych celów ograniczania emisji CO2 poprzez spowolnienie wylesiania. Umowa może zostać następnie przedłużona na kolejne lata.

Hubert Bułgajewski na podst. Colombia takes 'unprecedented' step to stop farms gobbling forests

Komentarze

21.04.2018 19:08 Nowicjusz

Chciałoby się wierzyć, ale póki co, to puste deklaracje. Ludzie się nie zmienią. Dla większości liczy się tylko doraźny zysk. A dżungla kryje zbyt wiele skarbów, na które jest wiele chętnych. Niech odkryją w tym rejonie złoża ropy, złota lub diamentów, to nikt nie powstrzyma dewastacji aż do ostatniego drzewa.

23.04.2018 0:45 gupol(szukam w OZE)

więc norwegia płaci 50 mln swoich petrodolarów kolumbii za spowolnienie wylesiania...ciekawe.
czyżby jeden z największych eksporterów ropy i gazu, który zawdzięcza cały swój dobrobyt emisji CO2, miał wyrzuty sumienia? ach ta hipokryzja bogaczy.
ciekawe ile norwegowie kupują tropikalnego drewna.

23.04.2018 7:50 papa ohara

Lasy lasami a tymczasem ciepło, coraz cieplej...

http://4hiroshimas.com/

23.04.2018 17:21 KrychKrych

taa Norwegii, powoli koncza sie zasoby gazu i ropy, ciekawe czy będą tak sponsorowali dalej ekologię w Kolumbii?

24.04.2018 0:00 dns900

O kuźwa Ohara! Skąd Ty wytrzasnąłeś ten link?
Jak zawsze nie wiadomo kiedy a wrzucisz coś rewelacyjnego i konkretnego co obrazuje w jak beznadziejnej sytuacji się znajdujemy. A to wykres, a to jakiś filmik i dokument na YT... Nie przejmuj się docinkami niektórych tandeciarzy piszących na tym forum. Dla mnie jesteś the only one :))

Pozdro!

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto