W marcu energia z OZE pokryła całkowicie zapotrzebowanie Portugalii

W całym ubiegłym miesiącu po raz pierwszy w historii działające w Portugalii źródła OZE wyprodukowały więcej energii niż wyniosło miesięczne zapotrzebowanie tego kraju. Jakie korzyści z tej sytuacji odniosła portugalska gospodarka?

Dane portugalskiego operatora systemu przesyłowego REN wskazują, że w marcu działające w Portugalii źródła odnawialne wytworzyły w sumie 4,812 TWh energii elektrycznej, podczas gdy konsumpcja całego kraju wyniosła 4,647 TWh. To oznacza, że generacja z OZE stanowiła 103,6 proc. krajowego zapotrzebowania.

Dominującą rolę odegrały elektrownie wodne i wiatrowe z udziałem w krajowym miksie konsumpcji energii wynoszącym odpowiednio 55 proc. i 45 proc.

Portugalskie stowarzyszenie branży odnawialnych źródeł energii APREN zaznacza, że mimo takiej sytuacji w portugalskim systemie elektroenergetycznym w ub. miesiącu pojawiły się okresy, w których w celu zbilansowania podaży i popytu prowadzona była generacja z konwencjonalnych elektrowni lub uruchamiano import energii.

Najmniejszy dzienny udział w krajowym miksie energetycznym odnawialne źródła energii miały w ubiegłym miesiącu w dniu 7 marca (86 proc.), a największy w dniu 11 marca (143 proc.). Natomiast w dniu 9 marca rozpoczął się okres trwający 70 godzin, gdy energię dostarczyły nieprzerwanie tylko portugalskie OZE. Drugi taki okres, nieco krótszy, rozpoczął się w dniu 12 marca i trwał 69 godzin.

APREN odnotowuje, że wcześniej portugalski system energetyczny zbliżył się już do sytuacji, w którym w ciągu miesiąca OZE wyprodukowały tyle energii, ile wyniosła miesięczna konsumpcja całego kraju. W lutym 2014 r. generacja z OZE stanowiła 99,2 proc. krajowego zapotrzebowania.

Portugalskie stowarzyszenie branży OZE wylicza też korzyści z odnotowanej w marcu sytuacji, której efektem miało być uniknięcie emisji CO2 na poziomie 1,8 mln ton, a także oszczędność 21 mln euro w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Kolejny plus to niższe ceny energii na rynku hurtowym, które w marcu wyniosły w Portugalii przeciętnie 39,75 EUR/MWh w stosunku do 43,94 EUR/MWh w marcu 2016 r., gdy udział OZE w krajowym miksie konsumpcji energii elektrycznej był niższy i wyniósł 62 proc.

To także cena dużo niższa od zanotowanej na portugalskim rynku hurtowym w ostatnim kwartale 2017 r., w którym za energię w Portugalii płacono przeciętnie 60,5 EUR/MWh. W tym samym okresie portugalskie gospodarstwa domowe płaciły za energię w sumie ok. 0,22 EUR/kWh, a portugalskie firmy – niemal dokładnie połowę tej ceny.

APREN ocenia, że pokrycie energią odnawialną całego rocznego zapotrzebowania na energię w kontynentalnej części Portugalii w skali roku będzie możliwe około 2040 r.

Jednocześnie portugalskie stowarzyszenie branży OZE podkreśla konieczność większego wykorzystania fotowoltaiki, a także elektryfikacji transportu oraz sektorów ciepłownictwa i klimatyzacji – aby możliwe stało się osiągnięcie do roku 2050 nakreślonego przez Lizbonę celu neutralności portugalskiej gospodarki w zakresie emisji CO2.

Według unijnej agencji statystycznej Eurostat, w 2016 r. udział OZE w miksie energetycznym Portugalii, w tym w energii elektrycznej, cieple i transporcie, wyniósł 28,5 proc. wobec wyznaczonego dla tego kraju celu na rok 2020 na poziomie 31 proc.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

06.04.2018 21:08 Rafał

Prawda to, czy jaja sobie robicie ze mnie pańszczyźnianego chłopa? Ja tu wągiel ładuje pół roku do pieca i jeszcze mus płacić za to, a tu takie jaja.

07.04.2018 2:43 Nowicjusz

Oszczędności w emisjach CO2 wyrównywane są corocznymi pożarami lasów, które są coraz większe.

07.04.2018 19:47 Jarzyna

Tak się zastanawiam co będzie szybsze, kryzys surowcowy czy kratastrofa klimatyczna?

07.04.2018 22:01 papa ohara

@Nowicjusz, pieniądze zaoszczędzone na taniej energii z paneli fotowoltaicznych są też potem wydawane na wakacyjne dalekie wojaże samolotami i to jest coraz większy problem. Wystarczy spojrzeć jak wzmaga się ruch lotniczy. Z roku na rok jest coraz większy a analitycy przewidują jego podwojenie w najbliższej dekadzie. Strach się bać.

07.04.2018 22:32 Rafał

@Jarzyna
Stawiam raczej na kryzys surowcowy. Planeta ma taką bezwładność że za naszego życia wielkiej rewolucji klimatycznej się nie spodziewam wbrew wszystkim pesymistom. Nie takie zawirowania nasza staruszka ziemia przechodziła. Stopią się lodowce, poziom CO2 wzrośnie do 1000 ppm i co z tego? Popatrzcie lepiej na skalę czasową jaką dysponuje nasza mateczka i porównajcie ją do swojego marnego nieistotnego zupełnie żywota, albo nawet do wieku cywilizacji ludzkich. Cóż to znaczy?
Natomiast jeśli chodzi o kryzys surowcowy to jak najbardziej mamy poważny problem.
Przyrost populacji jest niepokojący. Naszym największym problemem jest że zabraknie ziemniaków w garnku i wody.
O planetę się nie martwcie. Bo ona ma was gdzieś i wasze istnienie dla niej to milisekunda jej życia.

08.04.2018 8:54 Jarzyna

@Rafał
Pierwszy chyba bedzie, kryzys energetyczny, a następnie, kryzys żywnościowe itd.
Mamy na razie szczęście jeszcze, ze większość świata nie żyje tak jak europejczycy, amerykanie, bo już w tym momencie mielibyśmy przekichane.

08.04.2018 11:38 pole torsyjne

no to chyba czas wystawić z szopy rurki do grzania wody które kupiłem dwa lata temu na zad i pokazać światu że Polacy nie gęsi, że też mają coś na słońce solarnego.

08.04.2018 13:48 papa ohara

To może na poprawę niedzielnego humoru mała komedia w laureatem KBR czyli Wojciechem Cejrowskim :)

https://www.youtube.com/watch?v=dD4-oh1KMAY

08.04.2018 13:49 papa ohara

Miało być: z laureatem...

Przepraszam za błąd.

08.04.2018 20:51 Water World

Może ktoś widział tegoroczną wiosnę?

08.04.2018 21:07 papa ohara

Wiosen już nie ma. Zima od razu przechodzi w lato. Oczywiście obecne zimy trudno tak do końca nazwać zimami. To są raczej pory chłodne ze sporadycznymi mrozami i dużymi wahaniami temperatur.

09.04.2018 3:59 gupol(szukam w OZE)

@"W MARCU ENERGIA Z OZE POKRYŁA CAŁKOWICIE ZAPOTRZEBOWANIE PORTUGALII"

i znowu to samo. chryste panie czy tak trudno wstawić w nagłówku tego artykułu po słowie ENERGIA słowo ELEKTRYCZNA?
a portugalia... zuzywa tyle gazu co polska a ropy więcej niż my per capita.
nie wiadomo czy świętować takie skoki napięcia w sieci czy się nimi martwić.

09.04.2018 11:21 BIGENERGY

Teraz trzeba czekać na informacje o coraz dłuższych czasach postoju źródeł paliwowych, co zapewne będzie świadczyło m.in. o rosnącej ilości zmagazynowanej energii uwalnianej np. nocą i co równoczesne da impuls do elektryfikowania transportu, czyli wypierania paliw z kolejnej części gospodarki.

09.04.2018 23:20 Jarzyna

@BIGENERGY - zejdź na ziemię, bo by nasz w oblokach

11.04.2018 6:35 Nowicjusz

@Bigenergy
Zwłaszcza w transporcie lotniczym

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto