Kronika Rozdroża: 2009-01-27

Globalne ocieplenie bez efektu cieplarnianego

globeNasza cywilizacja powoduje podgrzewanie atmosfery Ziemi, lodowce topnieją, a poziom morza się podnosi. To już znany scenariusz i równie znana jest na to rada: zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, które zatrzymują ciepło słoneczne. Ale oprócz efektu cieplarnianego jest jeszcze inne - antropogeniczne źródło ogrzewania planety. W ciągu najbliższych 250 lat - jak oblicza Eric J. Chaisson - ludność świata zacznie wytwarzać tyle własnego ciepła (głównie ze strat w użytkowaniu energii), że ono zacznie ogrzewać Ziemię nawet bez wzrostu ilości gazów cieplarnianych. Jedyną - jego zdaniem - drogą aby tego uniknąć jest przemyślenie sposobu, w jaki generujemy energię.

ang czytaj więcej >>

Jak szybko musimy redukować emisję gazów cieplarnianych?

chemDługo panowała zgoda, co do tego, że aby uniknąć ocieplenia klimatu, do którego nasza cywilizacja nie mogłaby się przystosować, musimy zredukować emisję CO2 o 80% do 2050 roku. Nikt nie mówił, że na tym poprzestaniemy, ale ten cel był wyznaczony, aby uniknąć wzrostów przekraczających poziom adaptacji. Od początku podnosiły się głosy, że to zbyt wolne tempo. Jak powiedział Joe Romm, ugodowość IPCC zmierza do ignorowania prawdziwych zagrożeń. Stało się oczywiste, że musimy redukować emisję szybciej niż sugerował to stan wiedzy sprzed kilku lat.

ang czytaj więcej >>

Europejskie ceny za emisję odrabiają straty

dolarEuropejskie ceny za emisję dwutlenku węgla odrabiają zeszłotygodniowe straty, wiąże się to ze wzrostem cen ropy, a także z tym, że niektórzy gracze, w ciągu ostatnich tygodni nie robili zapasów i teraz występuje niedobór praw do emisji. Cena za baryłkę ropy w USA wyniosła 46 dolarów dla marcowych dostaw, co osłabiło nieco wrażenie, że redukcja wydobycia przez OPEC zahamowała spadek cen.

ang czytaj więcej >>

OPEC zmniejsza wydobycie aby wstrzymać spadek cen ropy

opecPo miesiącach stopniowego zakręcania kurka, krajom OPEC udało się wstrzymać spadek cen ropy. Wykazując niezwykłą dyscyplinę, kraje członkowskie zredukowały swoje wydobycie o ponad trzy miliony baryłek dziennie w ciągu ostatnich miesięcy, usiłując ratować ceny ropy, które spadły o 100$ na baryłce od ostatniego lata. To 75% redukcji wydobycia, zapowiadanej przez OPEC od września.

ang czytaj więcej >>

Ile ropy nam zostało?

ropaRosyjska prasa donosi, że produkcja ropy naftowej w Rosji spadła po raz pierwszy w ciągu ostatnich 10 lat. Podczas gdy spadek produkcji wyniósł 0,7%, spadek eksportu był bardziej dramatyczny: 6,2% rocznie. Spadek rosyjskiej produkcji może być punktem zwrotnym w całej światowej produkcji ropy. Warto odnotować, że Rosja jest drugim, po Arabii Saudyjskiej, producentem ropy, a jej eksport prawie równoważy zsumowany eksport krajów zajmujących trzecie, czwarte i piąte miejsce w rankingu, czyli Norwegii, Iranu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeśli faktycznie Rosja osiągnęła szczyt produkcji ropy, na świecie pozostaje tylko trójka eksporterów, którzy przypuszczalnie mogliby w dalszym ciągu zwiększać wydobycie. Są to: Arabia Saudyjska, Kuwejt i Irak. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie w USA, pozycja Stanów Zjednoczonych jest w chwili kryzysu gospodarczego szczególnie niekomfortowa.

ang czytaj więcej >>

Zielona technologia źródłem oszczędności

field"Przedsiębiorcy powinni wykorzystać światową dekoniunkturę do rozwinięcia zielonych technologii, co ocali zarówno napięte budżety firm, jak i planetę. Sprawdzone i dostępne w obrocie handlowym technologie mogą zmniejszyć zużycie energii budynków o 30% bez znaczącego wzrostu kosztów inwestycyjnych" - mówi Angela Cropper, zastępca dyrektora wykonawczego Programu Środowiskowego ONZ (U.N. Environment Programme - UNEP). "Teraz jest moment, na zwiększenie naszych wysiłków, aby zaradzić zarówno zmianom klimatu, jak i problemom ekonomicznym" - powiedziała podczas forum biznesowego w Bankoku, poświęconego zmianom klimatu.

ang czytaj więcej >>

Bezprecedensowe zamieszanie w cenach ropy

barylkaPaolo Scaroni, szef włoskiego koncernu paliwowego Eni SpA, stwierdził, że zawirowania w cenach ropy są bezprecedensowe i jest to naprawdę zła wiadomość dla przemysłu paliwowego. Prezes Eni SpA podczas Światowego Forum Konkurencyjności powiedział, że naszedł czas, aby poszukać sposobów na zapewnienie większej stabilności dla przemysłu paliwowego. "Nasz sektor jest oswojony z cyklami - mówi Scaroni - ale obecne zawirowania, kiedy ropa podwaja swoją wartość w ciągu dziewięciu miesięcy do lipca 2008, a następnie traci dwie trzecie wartości w ciągu pół roku są bezprecedensowe. To wyjątkowo niekorzystna wiadomość dla takiego sektora jak nasz, gdzie pięć lat traktuje się jako krótką perspektywę".

ang czytaj więcej >>

USA: Czy będą wyższe standardy ekologiczne dla samochodów?

usa"Obama zaleci federalnym prawodawcom szybkie zajęcie się wnioskiem Kaliforni i 13 innych stanów, aby ustalić ostre standardy emisji spalin samochodowych i wydajności zużycia paliwa" - powiedzieli urzędnicy administracji prezydenckiej. Dwa koncerny samochodowe twardo lobbowały przeciwko tym regulacjom i zaskarżyły je w sądzie. Ponadto Obama zaleci Departamentowi Transportu szybkie sfinalizowanie tymczasowych regulacji zmuszających przemysł samochodowy do podniesienia standardów wydajności zużycia paliwa, aby spełniać prawo z 2007 roku. Administracja Busha zdecydowała się nie wprowadzać w życie tych przepisów.

ang czytaj więcej >>

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto