W Stanach ubywa wątpiących

Stany Zjednoczone w coraz większym stopniu doświadczają skutków globalnego ocieplenia. Chociaż rząd nie kwapi się do walki ze zmianami klimatycznymi, to wielu Amerykanów dostrzega problem i zmienia nastawienie.

Czasy, w których globalne ocieplenie było tematem kontrowersyjnym i wzbudzającym emocje w wielu krajach już przeszły do historii. Takie państwa jak Francja czy Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, że zmiana klimatu jest faktem i że ma charakter antropogeniczny. Tam debata już się zakończyła, a tamtejsze rządy podejmują działania mające przeciwdziałać globalnemu ociepleniu – i tego samego oczekują od innych państw. Niestety w Stanach Zjednoczonych sceptycyzm wciąż jest żywy. Chociaż ostatnie klęski żywiołowe spowodowały, że wielu Amerykanów zmieniło zdanie.

Amerykanie zmieniają nastawienie

Ostatnie lata obfitowały w zjawiska pogodowe, głównie huragany. W USA rekordowy był rok 2017, kiedy spowodowały one straty łącznie szacowane na 306 miliardów dolarów. Aż 16 klęsk żywiołowych, było tak dotkliwych, że każda z nich przyniosła straty przekraczające jeden miliard. Dla naukowców badających klimat nie jest to wielkim zaskoczeniem. Dla wątpiących w ocieplenie klimatu jest to zaskakujące na tyle, że zmieniają opinie.

W 2016 roku zaledwie 37% Amerykanów obawiało się skutków zmian klimatycznych, w 2017 roku odsetek ten wzrósł do 45%.

Prowadzone od lat badania socjologiczne pokazują, że przybywa osób, które nie podzielają poglądów sceptyków, a zaczynają zgadzać się z tymi, którzy ostrzegają przed skutkami zmian klimatycznych. Początkowo wzrost przekonanych o zgubnym wpływie globalnego ocieplenia na klimat był niewielki, ale seria kataklizmów spowodowała, że wielu z tych, którzy powątpiewali wcześniej zmieniło zdanie. Wg Instytutu Galuppa jeszcze w 2016 roku zaledwie 37% Amerykanów obawiało się skutków zmian klimatycznych, a tylko w samym 2017 roku odsetek ten wzrósł do 45%.

Poglądy są chwiejne

Anthony Leiserowitz, dyrektor Yale Program on Climate Change Communication, zwraca uwagę, że opinie Amerykanów na temat globalnego ocieplenia jak dotąd zmieniały się wielokrotnie się. Wpływało na to wiele czynników: od polityki i poglądów samych polityków, przez niechęć do zmian i wyrzeczeń wymaganych do podjęcia skutecznej walki ze zmianami klimatu, po same zdarzenia pogodowe, często tragiczne w skutkach. To dość poważny problem, kiedy tak wielu ludzi wciąż powątpiewa w antropogeniczny charakter globalnego ocieplenia.

Dlaczego wielu ludzi, którzy zgadzają się z Jamesem Hansenem, mówiącym o rychłej katastrofie klimatycznej, może łatwo zmienić zdanie? – Przyznać, że to się dzieje to jedno, ale co innego zaakceptować prawo, które będzie miało wpływ na mnie – powiedział New Yok Times Greg Sandmeyer, nauczyciel socjologii w Timberline High School w Boise, w stanie Idaho. Inni rozmówcy podkreślają, że elity polityczne prowadzą lukratywny tryb życia, a ludzi chcą zmuszać do redukcji emisji CO2. – Jeśli zużywają więcej paliwa w miesiącu niż ja w całym życiu, to jak mam im uwierzyć? – powiedział Toby Wilder, sprzedawca z Seattle.

Zmiana opinii meteorolożki

Meteorolożka telewizyjna Jennifer Rukavina zauważyła, że jej koledzy dzielą się na dwa obozy: tych, którzy zgadzają się z teoriami na temat globalnego ocieplenia oraz tych, którzy są im przeciwni. Rukavina nie była początkowo przekonana o tym, że to działalność człowieka jest przyczyną globalnego ocieplenia. Nie wierzyła też, że takie zjawisko w ogóle ma miejsce. Wielu meteorologów w amerykańskich stacjach telewizyjnych wciąż nie jest przekonanych o antropogenicznym charakterze globalnego ocieplenia.

Kiedy Rukavina rozpoczynała karierę w telewizji, ukazał się film Ala Gore Niewygodna prawda, pokazujący zjawiska potwierdzające teorię globalnego ocieplenia. Wśród kolegów Rukaviny wywołał on konsternację, w dużej mierze spowodowaną politycznym teatrem, który mu towarzyszył. Jednak Rukavina po jego obejrzeniu zdecydowała, że musi po prostu uzupełnić wiedzę, bo meteorolog w telewizji jest postrzegany jako naukowiec.

Wielu meteorologów w amerykańskich stacjach telewizyjnych wciąż nie jest przekonanych o antropogenicznym charakterze globalnego ocieplenia.

Kiedy w 2008 roku wzięła udział w Weather and Climate Summit, zmieniła zdanie odnośnie w kwestii globalnego ocieplenia. – Jestem członkinią partii republikańskiej, ale nie pozwolę, by polityka dyktowała mi, jaka nauka ma być dla mnie dobra – powiedziała. Rukavina poinformowała swoich widzów na żywo w telewizji WPSD : – Nie ma dla mnie znaczenia, co widzowie myślą o zmianie klimatu. Najważniejsze dla mnie jest to, że jestem w stanie przygotować ich na nadchodzące zmiany.

Górnik popiera Ala Gore

Emerytowany górnik, Stanley Sturgill, kiedy po raz pierwszy dowiedział się o zjawisku zmian klimatycznych, pracował jako inspektor federalny w kopalni węgla w Lynch, w stanie Kentucky. Jego poglądy szybko stały się zbieżne z poglądami takich ludzi, jak Al Gore czy James Hansen. Jednak jako pracownik nie mógł ich ujawniać w obawie przed utratą pracy. Chociaż miał świadomość, że przemysł górniczy jest szkodliwy dla środowiska i zdrowia ludzkiego.

Czytaj dalej na REO.pl

Komentarze

10.03.2018 1:40 gupol(szukam w OZE)

i co, to ma być sukces?;) podobno jest 5 stopni akceptacji a oni przeszli od 1 do 2 i zajęło im to kilkadziesiąt lat;) o ile oczywiście mozna taką analogię wysnuć;)
bo to że wzrosła liczba osób które się zmian klimatu "obawiają" nie znaczy że zechcą coś z tym zrobić. no przecież wolą umrzeć niż przesiąsć się ze swoich limuzyn i samolotów na rowery...

10.03.2018 18:35 Marcin Piotr

@GUPOL(SZUKAM W OZE)

Najdłuższa nawet podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

11.03.2018 0:42 gupol(szukam w OZE)

@marcin piotr
owszem. ale czasem może skończyć się na drugim lub trzecim;)

12.03.2018 18:00 Nowicjusz

Przypuszczam, że większość tych wątpiących oczekuje cudu od władz, natomiast nie ma zamiaru zrezygnować z dotychczasowego sposobu życia.

12.03.2018 18:01 Nowicjusz

Chodziło mi o tych przekonanych.

Dodaj komentarz

Kod
grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto